Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sa-mpodobim bradul..


53 raspunsuri la acest subiect

#41
adrianaloy

adrianaloy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 211 mesaje

Postat 02 decembrie 2008 - 00:35

Cand eram in Ro- obisnuiam sa-l facem in saptamana cu 20-22 Dec..cred ca avea legatura cu inceputul vacantei scolare sau cand se intorceau ai mei cu porcul taiat de la tzara... Aici in USA, dupa Thanksgiving (ultima joi din Nov)toata lumea incepe pregatirea de Craciun; luminite in curte, pe casa, ornamente, impodobit brad, etc. Noi am hotarat asa-ca regula casei- sa facem bradul dupa 1 Dec! Ieri insa am calcat stramb si am cumparat un aranjament superb de Craciun pe care l-am instalat pe masa mare din familyroom. Azi punem decoratiunile exterioare ca am ramas ultimii de pe strada... Probabil pana la sfarsitul saptamanii facem si pomul![:D] Adriana, mama de baieti: Andrei(30.11.05) si Mihai(3.08.00)

#42
sirimie

sirimie

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.561 mesaje

Postat 02 decembrie 2008 - 15:16

Deci noi am facut deja bradul lui Vladut, a fost foarte incintat. Cind a auzit ca facem brad a fost de acord si sa doarma de amiaza [8D]

Ca sa impacam si pe tati care e mai conservator, o sa mai facem un brad si inainte de Craciun.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi! [:)]

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgall...t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei


#43
dana d

dana d

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 02 decembrie 2008 - 15:52

Citat:
citat din mesajul lui 26octombrie
..si pentru ca acest forum "contine de toate", dau si io cu undita sa vad, o mai fi cineva asa deranjat?...n-am avut niciodata nerabdari iesite din comun legate de brad si sarbatorile de iarna (exceptand exuberanta data de multele zile libere de la munca!). ei bine, anul asta tropai! o avea ceva importanta si prezenta mandrei mele (doi ani juma) si teancurile de frumuseti de craciun ce vibreaza prin dulapuri?! cine stie.. oricum, ideea-intrebare era: cat de aiurea vi se pare sa facem brad de la inceputul lunii decembrie (sf.nicolae sa zicem)?!in ultimii ani am tot auzit de oameni smuciti, colege care-si faceau bradul la 1 decembrie si altii, si altii. da io ma dadeam normala.acum sa nu creada nimeni ca io nu-mi fac bradu', daca mi-o tuna si mi-o tuna. da mi-ar placea sa stiu ca mai sunt ca mine...ce parere aveti? bunica zice ca ii stric kupilului spiritul sarbatorilor. asa o fi?Luana si Hora Daca ti se da o coala liniata, scrie pe cealalta parte”(Juan Ramon Jimenez)
Zice bine bunica ta si e pacat sa demolezi o traditie din stramosi doar pt ca americanii incep Craciunul inca de la Ziua Recunostintei. Bradul se impodobeste in Ajun, gandeste-te ca asa ai fost crescuta tu si probabil ca daca parintii tai aveau brad cand erau copii tot pe 24 era impodobit si tot pe 24 noaptea venea Mosul, nu e pacat ca tocmai la tine sa se rupa lantul tradintiei?Eu respect cu sfintenie unele obiceiuri in care am fost crescuta si ma straduiesc sa le duc mai departe, sper ca si copiii mei sa se tina tare si sa nu impodobeasca bradul inainte de Ajun. Imi amintesc cum taiam zilele in calendar si emotiile cresteau pe masura ce ziua cea mare se apropia, cum faceam curatenie, pregateam casa, pregateam locul de cinste unde va sta bradul. Pe vremea aia tata cumpara in fiecare an cam cu o saptamana inainte de Craciun, un brad cat gasea de frumos si de bogat (si se pricepea sa cumpere mereu brazi frumosi) si il tineam legat in balcon pana in ziua cea mare cand era montat in suport il dezlegam si ii admiram coroana ii adulmecam parfumul si incepeam sa punem globurile in el. Amintirile astea sunt nepretuite pentru mine si vreau ca si copiii mei sa aiba asemenea amintiri.Apoi, ma intreb ce farmec mai are ziua de Craciun daca deja suntem plictisiti de brad. Fetele meleIremediabil indragostita de CANADA

#44
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 02 decembrie 2008 - 16:25

Citat:
citat din mesajul lui unboticutz
de ce nu? [pegeam]si eu l-as face, dar vreau bradut natural si nu rezista de acum. nu mai spun cat sunt de scumpi la inceputul sezonului.distractie frumoasa la impodobit!sa nu-i uitam![ruga]
Ba mie mi se pare chiar invers. De anul trecut am cumparat bradul natural pana in varful acelor cu 60 de ron inca de pe 25 nov. Si anul asta la fel. In ultimele zile ajunge si de 3 ori suma asta. Si de tinut a tinut foarte bine, pana il impodobim il tinem pe balcon intr-o galeata cu apa pe care o tot completam zilnic. Bea multa bradutu, e setos [:D]Cat priveste intrebarea subiectului eu il impodobesc in seara de 24 dupa ce culc copiii. A doua zi dimineata am o mare satisfactie sa le vad mutritele curioase si extaziate. Ma rog, fi-mea n-a priceput mare lucru anul trecut, anul asta o sa fie si ea mai prezenta. Si la mine tot traditie din familie este cu bradul impodobit in ajun si eu la fel vreau sa ma tin de asta. Sunt niste imprejurari anume care completeaza tabloul cum nu se poate mai bine: copiii dorm, la proteve canta banica, miroase a sarmale si cozonaci iar eu sunt franta de oboseala, stau lesinata pe canapea si dau indicatii de la distanta [:D]Creatiile meleAndreea mama de Filip si Georgia

#45
Eliza5

Eliza5

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 506 mesaje

Postat 02 decembrie 2008 - 19:20

este adevarat ca exista tot felul de presiuni din exterior sa impodobesti casa/bradul din ce in ce mai devreme. prin presiuni inteleg: oferta extraordinar de bogata si atragatoare din magazine, casa vecinului care e impodobita frumos de pe 1 decembrie, internetul plin de discutii despre retete de Craciun, reclame cu jingle bells, etc. P.S. Mama, ce decoratiuni am vazut intr-un magazin in Otopeni!!! [olala] [olala] este adevarat si ca timpul pare sa zboare din ce in ce mai repede, pe masura ce suntem din ce in ce mai ocupati, preocupati, nerabdatori si asa mai departe. eu fiind mai slaba de inger asa, nu prea pot sa rezist la atatea presiuni [:D]. deci probabil voi impodobi si brazii (din curte) si casa cam pe 6,7 decembrie. [olala] Eliza si Alex (15 nov. 2004)

#46
larissa_79

larissa_79

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.670 mesaje

Postat 03 decembrie 2008 - 03:21

Noi il impodobim pe 23 decembrie seara, cantand colinde. Ca in fiecare an la parintii mei cu sora si cumnatul meu alaturi. Impodobirea bradului pentru mine are o semnificatie aparte, vine Craciunul, ne bucuram sa primim cu bucurie nasterea Domnului pe 24 decembrie. Sigur ca visez de pe acum ce frumos va fi, dar, daca l-as impodobi acum n-ar avea nici un farmec.
Asa ca Luana...sa nu ramai dezamagita....si pe 24 sa iti fi dorit sa nu il fi impodobit mai devreme. Dar daca tu iti doresti din suflet sa il impodobesti acum si sa simti ce ai simti si atunci...de ce nu?
Si eu sunt emotionata pentru ca anul asta..va participa activ si minunea mea!

Larisa si Alexia [zana](13 iulie 2006)

http://www.flickr.co...s/32393475@N00/

S-o ajutam pe Alexia!



#47
Mindy

Mindy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.612 mesaje

Postat 03 decembrie 2008 - 10:39

Eu maine merg dupa brad si chiar daca ajung tarziu acasa tot o sa stau sa il impodobesc.. abia astept, am luat deja o gramada de globuri argintii, as vrea un inger argintiu in varf. Mi-am lipit fulgi de nea din autocolant pe unele geamuri. Si sotul a comandat pe net luminite si le monteaza pe casa, e asa de nerabdator si el sa ii vina instalatiile, isi tot deseneaza cum le va monta. Suntem ca niste copii, ii ziceam lui azi ca facem asta pt fetita noastra dar de fapt e copilul din noi care refuza pt o perioada sa mai fie adult.. Simtim ca ne intoarcem undeva in timp cand viata era asa de frumoasa si lipsita de griji. Eram copii... Bucurati-va de brad si de Craciun odata cu copiii vostri!

#48
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 03 decembrie 2008 - 10:49

Jumate din vecinii mei au bradul impodobit, beculete in fata casei, tot tacimul. Unii s-au apucat cu o saptamina-doua inainte de Thanksgiving. Blasfemie![:D] Noi tot in Ajun faceam bradul, dar aici nu mai gasesti brad ca lumea (sau deloc!) daca astepti asa de mult. Iar daca il cumparam il si ornamentez. Bradul ca bradul, dar sa pui beculete pe casa, in fata casei, prin curte si pe unde s-or mai gindi ai mei sa le puna[:D] si apoi sa le dai jos dupa o saptamina... zau ca nu merge. Asa ca ne schimbam traditiile si ne bucuram mai mult de sarbatoarea asta. Nu-i atit de grav![:D] Acum sa ma gindesc pe unde or fi cutiile alea cu ornamente... Lume multa, oameni putini

#49
mmiihhaa

mmiihhaa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 03 decembrie 2008 - 14:43

si eu vrea brad de pe acum dar sotul meu zice ca-i mai frumos in ajunul craciunului cand fierb sarmalele,se aud colinde...O avea si el dreptate mramona

#50
luxe

luxe

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 387 mesaje

Postat 03 decembrie 2008 - 18:44

Gata....am terminat de facut bradu.....[:D]

Jessica lui mami


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -