Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sa-mpodobim bradul..


53 raspunsuri la acest subiect

#31
Tisina

Tisina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 29 noiembrie 2008 - 13:58

La noi e traditie biiiine impamantenita, ca bradul sa fie impodobit pe 24 decembrie. Nu pot trece peste asta, oricat as dori, mai ales ca l-am auzit pe fiu-meu explicandu-i surioarei lui, la intrebarea ei "cand vine mosu", ca "nu mai e mult; imediat ce impodobim bradul! Cand mergem la nani, lasam instalatia (de la brad) aprinsa, sa vada Mosu unde sa puna cadourile, si dimineata le gasim pe toate sub brad!" [:D] Tisina

#32
danangie

danangie

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.688 mesaje

Postat 29 noiembrie 2008 - 19:27

Citat:
citat din mesajul lui 26octombrie
..si pentru ca acest forum "contine de toate", dau si io cu undita sa vad, o mai fi cineva asa deranjat?...n-am avut niciodata nerabdari iesite din comun legate de brad si sarbatorile de iarna (exceptand exuberanta data de multele zile libere de la munca!). ei bine, anul asta tropai! o avea ceva importanta si prezenta mandrei mele (doi ani juma) si teancurile de frumuseti de craciun ce vibreaza prin dulapuri?! cine stie.. oricum, ideea-intrebare era: cat de aiurea vi se pare sa facem brad de la inceputul lunii decembrie (sf.nicolae sa zicem)?!in ultimii ani am tot auzit de oameni smuciti, colege care-si faceau bradul la 1 decembrie si altii, si altii. da io ma dadeam normala.acum sa nu creada nimeni ca io nu-mi fac bradu', daca mi-o tuna si mi-o tuna. da mi-ar placea sa stiu ca mai sunt ca mine...ce parere aveti? bunica zice ca ii stric kupilului spiritul sarbatorilor. asa o fi?Luana si Hora Daca ti se da o coala liniata, scrie pe cealalta parte”(Juan Ramon Jimenez)
Aici se face bradul de pe 8 decembrie.
ALESSIO [copil]comoara mea, 07.06.2008S-a mai nascut o stea: ALESSIO!

#33
danamiha

danamiha

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.156 mesaje

Postat 29 noiembrie 2008 - 20:29

In acesta seara vrem sa facem bradul, de obicei il facem inainte de Thanksgiving. Sper sa reusim pt ca baietii mei fac lego acum[:)]

#34
gabi30

gabi30

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 99 mesaje

Postat 29 noiembrie 2008 - 22:59

Citat:
citat din mesajul lui danamiha
In acesta seara vrem sa facem bradul, de obicei il facem inainte de Thanksgiving. Sper sa reusim pt ca baietii mei fac lego acum[:)]
Noi il facem dupa ce vine Mos Nicolae.

#35
Ancuta-Maria

Ancuta-Maria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 471 mesaje

Postat 30 noiembrie 2008 - 17:43

De cand ma stiu am facut bradul in Ajunul Craciunului... casa sa miroase a mancare buna, colindele sa rasune, curatenia sa fie proaspat facuta... Altfel , pentru mine, nu ar avea nici o semnificatie bradul... ----------------------------------------------------------------------- „timpul nu-i menajeaza pe cei care se cred in afara lui” (Francois Fayolle)

#36
MihaelaV

MihaelaV

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 625 mesaje

Postat 30 noiembrie 2008 - 20:47

Noi in facem de obicei in seara de Ajun. Anul asta parca l-as face mai devreme... Mihaela

#37
Roxana_G

Roxana_G

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.876 mesaje

Postat 30 noiembrie 2008 - 21:27

Noi l-am facut mereu in seara de ajun, imi placea sa il impodobim cu totii ascultand colinde. Anul asta insa eram tentata sa il facem mai devreme. Atata se roaga pitica noastra de noi incat ma gandeam sa il fac macar de pe 19-20.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Sa dam si noi o mana de ajutor! http://www.updown.ro/

#38
Roxali

Roxali

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.486 mesaje

Postat 01 decembrie 2008 - 01:42

Dupa cum a precizat si Danangie, dupa Imaculata 8 dec...anul asta cred ca il voi face afara ,iar in casa unul mic simbolic...cu pitica nui de glumit[:D]

Ali , Sonia 1 an si Enrico 8 ani
poze

#39
kristinutza

kristinutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 376 mesaje

Postat 01 decembrie 2008 - 15:15

noi impodobim bradul pe 24 dec seara. asa am facut in fiecare an (inca din copilarie) si asa facea si sotul, deci pastram obiceiul si pt cel mic. cristina, mama de radu (09.10.2005)

#40
philip

philip

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.313 mesaje

Postat 01 decembrie 2008 - 19:57

si noi an la randul am impodobit bradul pe 24 dupa-amiaza (asta pe acnd eram in ro), acum de cand in state si de cand cu philip o facem mult mai devreme. multi din vecinii mei si-au impodobit deja bradul, noi am pus luminite pe casa iar bradul il vom face cat de curand (pe 8 plecam in vacanta pt o saptamana si nu-mi vine sa-l impodobesc inainte de-a pleca, plus ca vom avea musafiri cu copii we asta). fara discutie va fi inainte de Craciun. luana, pup. philip[pk]&andreea[usa]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -