Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

DIVORT - pasi de urmat ?


11 raspunsuri la acest subiect

#1
roxanal

roxanal

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 461 mesaje

Postat 20 octombrie 2008 - 18:30

Buna, n-am gasit nicaieri pe aici ce pasi trebuiesc urmati in cazyul unui divort deci rog persoanele care au trecut prin asa ceva sa imi raspunda dar in cazuri diferite(oameni si situatii diferite[8D]), adica : divort amiabil, fara copii,divort amiabil cu copii, divort furtunos fara copii, divort furtunos cu copii si evident partajele(cu sau fara abiabil, cu sau fara copii) de unde v-ati gasit avocat, cam cat costa, care sunt termenele de solutionare? so..please, sunt convinsa ca din experienat fiecaruia putem trage niste concluzii si sfaturi bune de urmat ptr cineva care habar nu are cu ce se mananca, asa ca mine [bang] Multumesc anticipat[flo] tati si printesele : http://thumb0.websho...00KuUueE_th.jpg nasterea Ioanei Teodora : http://forum.desprec...?TOPIC_ID=87474

#2
mirela.d

mirela.d

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 546 mesaje

Postat 20 octombrie 2008 - 18:41

Roxana, eu zic intai sa te hotarasti ce fel de divort vei avea. Sau care crezi ca il vei avea. Cel mai rapid si usor este cel amiabil fara copii. In doua luni esti divortata. Dar vad ca ai doua fete. Daca te intelegi cu sotul in ceea ce le priveste si cadeti de acord asupra divortului, va merge si asa relativ repede. Problematic este cand sunt divergente si nu cred ca este o regula de cat de mult dureaza. Ooricum in cel mai mult un an ar trebui sa fii divortata. Ce iti recomand eu este sa faceti partajul bunurilor comune in instanta pentru ca scapi mai ieftin.[:D] In ceea ce priveste onorariul avocatilor, depinde de la caz la caz (de la avocat la vocat). Daca chiar esti hotarata, iti pot recomanda pe cineva dar pe PM. Daca te intereseaza doar de curiozitate, atunci eu nu sunt in masura sa te ajut cu nimic, din fericire.

#3
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 20 octombrie 2008 - 18:44

http://forum.desprec...TOPIC_ID=126670

topicul despre divort si partaj.

________________________________________

Daria & [zana]
GIULIA(2004 08 16)


#4
catale

catale

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 21 octombrie 2008 - 16:29

In cazul meu, divort pe cale amiabila (cu un copil). Nu stiu pasii, pentru ca l-am pus pe el sa se ocupe, nu am avut avocat, a fost o singura infatisare, totul s-a terminat in doua minute, nu am deschis actiune de partaj, n-am vrut balci. Probabil ca a costat doar timbrul de judecata, nu stiu exact... Apoi am primit hotararea acasa, am asteptat 1 luna sa devina definitiva, am mers la tribual sa-mi puna timbru si stampila cum ca sentinta a devenit irevocabila, apoi am putut trece la schimbarea actelor... PS Ca sa divortam din prima infatisare, am avut nevoie de 1 martor comun care sa confirme ca relatia noastra nu mai era posibila.

#5
Diana_b

Diana_b

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 149 mesaje

Postat 21 octombrie 2008 - 17:56

Eu sunt in mijlocul divortului asa ca:
Divort din culpa comuna (avem un copil minor). Ne-am inteles si asupra partajului, asa ca la prima actiune de divort am inclus si partajul. Inca nu am avut prima infatisare, asa ca nu pot sa-ti spun mai mult.
Divort: 1000 RON
Partaj: 1000 RON

Pentru ca ne-am inteles asupra tuturor aspectelor, cred ca puteam sa rezolvam si singuri divortul si partajul (faceam si noi economie de bani), dar si asa sunt cam varza acum, nu mai aveam chef sa ma mai ocup si de acte si de alergaturi.

Diana si [copil] Mircea (2.01.2004)

Pagina bebelusilor de ianuarie-februarie 2004

#6
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 22 octombrie 2008 - 21:57

Citat:
citat din mesajul lui Diana_b
Eu sunt in mijlocul divortului asa ca:Divort din culpa comuna (avem un copil minor). Ne-am inteles si asupra partajului, asa ca la prima actiune de divort am inclus si partajul. Inca nu am avut prima infatisare, asa ca nu pot sa-ti spun mai mult.Divort: 1000 RONPartaj: 1000 RONPentru ca ne-am inteles asupra tuturor aspectelor, cred ca puteam sa rezolvam si singuri divortul si partajul (faceam si noi economie de bani), dar si asa sunt cam varza acum, nu mai aveam chef sa ma mai ocup si de acte si de alergaturi.Diana si [copil] Mircea (2.01.2004)Pagina bebelusilor de ianuarie-februarie 2004
Uff. Imi pare rau sa aud asta. Aveti grija de voi. [flo]

#7
Qamar

Qamar

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.663 mesaje

Postat 22 octombrie 2008 - 23:49

mai, ce se intampla?[:(] fetelor, [flo]

#8
roxanal

roxanal

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 461 mesaje

Postat 23 octombrie 2008 - 17:46

Fetele, multumesc de raspuns insa eu vroiam ceva mai detaliat, pasi efectivi, cand v-ati angajat avocat, cum ati depus cererea(ce cerere, unde), cat a trecut dupa ce-ati depus cererea si v-a chemat la prima infatisare..cum e treaba cu martorul comun cvare sa ateste ca nu mai merge? ce fel? va ,ultumesc tuturor si va doresc multa putere[pup] tati si printesele : http://thumb0.websho...00KuUueE_th.jpg nasterea Ioanei Teodora : http://forum.desprec...?TOPIC_ID=87474

#9
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 23 octombrie 2008 - 18:04

Noi am mers impreuna la avocat, dar cum nu se poate divort cu copil si culpa comuna, am fost eu cea care am cerut divortul , am intocmit cererea unde am scris exact motivele care m-au impins sa fac asta, a doua zi am mers cu avocata la judecatorie, am platit timbru, am inregistrat dosarul, in vreo 10 zile mi-a venit citatia pt prima infatisare, nu mai retin exact in acel interval mi-a venit hartia sa ma prezint la primarie pt ancheta sociala.
In scurt timp iti voi prezenta restul ... pt ca eu am suspendat dosarul (degeaba, bine-nteles) si acum o saptamana am repus dosarul pe rol.
Intre timp ma gandesc pe cine chem de martor.
Cu sotul ne-am pus de acord acu` un an sa pastram eu si fetita numele lui, despre partaj nu am vorbit nimic atunci si nici acum nu cred ca va dori domnul sa auda, este punctul lui slab ... tot atunci mi-a spus ca el va veni sa vada fata cand va vrea el, normal ca sunt de acord si la fel de "normal" ca a venit de vreo 12 ori. Ata ete.
Deocamdata astept sa vad cand este prima infatisare, vor fi probabil vreo 3, eu sper sa mearga totul decent.

Imi pare rau pt toate fetele care sunt aici ... dar sa privim partea plina a paharului !

________________________________________

Daria & [zana]
GIULIA(2004 08 16)


#10
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 23 octombrie 2008 - 18:18

http://forum.desprec...TOPIC_ID=103307
uite aici subiectul deschis de mine mai bine de un an in urma.
Poate iti este de folos.

________________________________________

Daria & [zana]
GIULIA(2004 08 16)



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -