Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Isi arcuieste spatele...


16 raspunsuri la acest subiect

#1
flavia maria

flavia maria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 558 mesaje

Postat 11 februarie 2007 - 11:50

De o saptamana am observat ca bble meu sta mai mult arcuit de spate ...si cand il tin sus in brate isi da caputul pe spate...desi isi poate tine capusorul el il tine pe spate si se enerveaza daca incerc sa-l indrept...am cautat pe google si am gasit ca e o problema specifica prematurului si este determinata de insuficienta maturare a sistemului nervos...acum nu stiu daca ar trebui sa ma ingrijorez? sa merg la un control neurologic? s-a mai confruntat cineva cu problema asta?
Multumesc!

mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)


#2
Ingrid S

Ingrid S

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.834 mesaje

Postat 11 februarie 2007 - 14:14

Flavia-Maria si fetitza mea isi dadea capul pe spate in unghi de 90 de grade cu corpul cand dormea si se arcuia, dar in somn. Este intr-adevar o problema a prematurilor, dar se rezolva odata cu cresterea in varsta, pe la 6 luni dormea deja ok cu capul si cu spatele intinse.
Eu zic sa nu te stresezi. Daca esti ingrijorata, mergi la un neurolog si vezi ce zice. [pup] bebelushului!
Ingrid S si Diana

#3
sirimie

sirimie

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.561 mesaje

Postat 12 februarie 2007 - 15:56

Flavia, cred ca cel mai bine postezi intrebarea la forumul Parintii intreaba, parintii raspund, ai mai multe sanse sa ai mai multe raspunsuri.



Va dorim sa cresteti mari si frumosi! [:)]



Simona & Vladut (27 februarie 2005)



Poze la http://pg.photos.yah...rimie/my_photos



Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/



Despre Andrei



#4
ildikodrujit

ildikodrujit

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 13 februarie 2007 - 19:52

Si Alex se tot arcuieste, si in somn si cand e treaz, dar se redreseaza destul de repede. Cam toti prematurii fac la fel, dar cu timpul va fi ok. Nu cred ca e cazul sa te ingrijorezi prea mult.




#5
acina

acina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 998 mesaje

Postat 16 februarie 2007 - 14:18

Nu stiu daca e vorba de prematuri la faza asta ca si Andrei isi arcuieste spatele si nu e nascut prematur.



[*]Anca si [copil] Andrei(13.02.2006)[*]



Pozele Noastre

Buburuzul Mic

Povestea Nasterii

#6
try

try

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.429 mesaje

Postat 22 februarie 2007 - 23:43

La fel a facut si Adrian, tot prematur nascut. Dormea arcuit de spate si cand il tineam in brate tindea sa stea cu capul dat pe spate. Problema s-a diminuat in sensul ca nu mai doarme asa, dar inca mai observ reminiscente ale acestui comportament si acum in diversele pozitii in care il tin. Acu mare 4,5 luni corectate. Isi tine capul mai cu greutate si cand il tin in fundic tinde sa stea cu capul mai pe spate ca si cand s-ar uita pe sub cozoroc. Cred ca tien de o slaba dezvotare a muschilor gatului, spatelui si pieptului. Probabil ca cheia sunt exercitiile fizice de recuperare. Eu zic sa mergi si sa te interesezi udne poti incepe gimnastica pentru bebelusi prematuri. Aici exista programe de fizioterapie pentru bebelusi prematuri.



"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"

[mamica] Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi


#7
miti2004

miti2004

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 148 mesaje

Postat 25 martie 2007 - 06:19

eu nu cred ca e o cauza a prematuritatii.



Alex al meu are acum 9 luni, s-a nascut la 33 sapt si 4 zile la 2220 gr. Acum tropaie prin toata casa cu premergatorul, merge f bine tinut de manute, are 11 kg, e super bine, doar ca nu merge in 4 labe, dar nici eu nu am mers in 4 labe....si cand doarme pe o parte si el tine capul mai in spate, adica dorme arcuit. Asta numai cand doarme.







miti, mamica de [baietel] 20 iunie 2006

POZE_Alex

FILME_Alex

#8
szaboali

szaboali

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.297 mesaje

Postat 25 martie 2007 - 06:29

Nici eu nu cred ca e vorba de premauritate ca si Iarina mai doarme arcuita desi nu e prematura si asa doarme de cand e ea , eu cred ca asa se odihneste cel mai bine ca pana vu isi gaseste pozitia asta se tot foieste.



ali

filmulete si poze Iarina1, 2,3,4

[bis]Am implimit un anisor!!![bis]

INGERASUL NOSTRU montaj

Povestea nasterii Iarinei[copil]




#9
lady_in_red

lady_in_red

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 166 mesaje

Postat 10 iunie 2007 - 21:38

Problema nu este legata de prematuritate: ambii mei copii au avut tendinta de a dormi asa. Pozitia este, intr-adevar, nefireasca dar si eu dorm, la varsta mea, la fel , de foarte multe ori.

Se corecteaza cu timpul si nu tine de niciun fel de deficienta neuro - motorie. Pup dulce toti micutii si nu va faceti griji.

Prostul pana nu-i fudul
Parca nu e prost destul

Karina Iulissa-7ani-Codrin Iulian-1 an si 6 luni-Laura Andreea si Daniel Florin

#10
anca_vlad

anca_vlad

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.901 mesaje

Postat 11 iunie 2007 - 14:49

poate nu e o problema numai a prematurilor, dar cel mai des este intalnita la prematuri si se numeste epistotomus (nervul nu este suficient mielinizat, teaca de mielina), nu e ceva de trecut cu vederea e important sa vb cu un medic neurolog si sa il vada un astfel de medic care poate evalua astfel gradul epistotomusului!

e important sa le faceti masaj de cel putin doua ori pe zi dimineat la toaleat de dimineta si sera dupa baita1

Cand am fost cu vlad la medic cu aceasta problema am facut urmatoarele investigatii, ecografie la fontanela si encefalograma, au fost ok, iar neurologuk mi-a recomandat masaj gimnastica, iar despre fenobarbital s-a exprimat cam asa:"e foarte usor sa incepi un tratament cu fenobarbital dar e ff greu sa il intrterupi!"

multa sanatate!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -