Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 2 voturi

VARICOCELUL


29 raspunsuri la acest subiect

#21
V1ttek

V1ttek
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 14 aprilie 2012 - 03:26

Salut, am fost si eu operat saptamina trecuta, si am nevoie de sfatul vostru:

Vinerea trecuta; mi-am facut operatie la Varicocel si (desi a trecut o saptamina) am burta cam umflata;. Ce sa fac, e normal sa fie asa?

#22
zmotocel

zmotocel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 683 mesaje

Postat 14 aprilie 2012 - 09:13

Citat:
citat din mesajul lui irlandeza
Mariaa, varicocelul n-ar nici o legatura cu varicele. Varicocelul e la barbati , la testicole, o vena infundata care impiedica [gica]sa ajunga in afara ca sa fecundeze ovulul.Noi 2 singurei
nu mi-o lua in nume de rau, nu vreau sa fiu rautacioasa... cum spui si tu varicocelul este de fapt un manunchi de vene dilatate la testicul (mai exact la testiculul stang). infertilitatea nu este data prin blocarea spermatozoidului sa ajunga afara, ci prin cresterea temperaturii la nivel local. mai exact, venele dialtate mentin o cantitate mai mare de sange cald la nivel local, crescand temperatura testiculului si inhiband procesul de formare al spermatozoizilor. pentru a se dezvolta normal spermatozoizii au nevoie de o temperatura de cca 36 grade, adica putin mai scazuta decat temperatura normala corpului.

#23
zmotocel

zmotocel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 683 mesaje

Postat 14 aprilie 2012 - 09:14

Citat:
citat din mesajul lui V1ttek

Salut, am fost si eu operat saptamina trecuta, si am nevoie de sfatul vostru:

Vinerea trecuta; mi-am facut operatie la Varicocel si (desi a trecut o saptamina) am burta cam umflata;. Ce sa fac, e normal sa fie asa?


ti-am raspuns la celalalt subiect

#24
ANITA75

ANITA75

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.487 mesaje

Postat 19 aprilie 2012 - 22:27

buna! si sotului meu i s-a spus cand a facut dopller ca ar avea un inceput de varicocel, dar acum am o intrebare intrebatoare [:D],citeam in pg 2 ca vena este obturata si nu poate iesii "baietii",dar sperma cum naiba iese? nu tot pe acolo curge?

bunul Dumnezeu imi va ajuta sa fiu mamica

#25
zmotocel

zmotocel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 683 mesaje

Postat 19 aprilie 2012 - 22:38

Citat:
citat din mesajul lui ANITA75

buna! si sotului meu i s-a spus cand a facut dopller ca ar avea un inceput de varicocel, dar acum am o intrebare intrebatoare [:D],citeam in pg 2 ca vena este obturata si nu poate iesii "baietii",dar sperma cum naiba iese? nu tot pe acolo curge?

bunul Dumnezeu imi va ajuta sa fiu mamica


nu. prin vena curge snage, prin canalul spermatic curge sperma. nu se amesteca.

#26
ANITA75

ANITA75

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.487 mesaje

Postat 23 aprilie 2012 - 23:23

aha, deci nu se "amesteca" una cu alta,
cine mai stie de dr. voinea? l-a mai vizitat cineva?

bunul Dumnezeu imi va ajuta sa fiu mamica

#27
ANITA75

ANITA75

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.487 mesaje

Postat 02 ianuarie 2013 - 21:50

La multi ani tuturor,un an 2013 mai bun va doresc si sa ne implinim visul de a fi mamici[pk][pup][flo]

bunul Dumnezeu imi va ajuta sa fiu mamica

#28
Mymona

Mymona
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 27 mai 2019 - 18:00

Buna tuturor,

 

Sotul meu a fost diagnosticat cu varicocel stang de gradul 2, in 16.ian.2017. Rezultatul spermogramei teratospermie.

 

A urmat tratament 3 luni profertil. Nici o imbunatatire, rezultat astenoteratospermie 03.apr.2017.

A efectuat un consult la dl Dr.Chuaibi Andrei. In cadrul consultatiei dr. a recomandat operatie clasica de varicocel.

 

Am fost foarte speriati cand am auzit de operatie, cu toate ca dl dr. a transmis ca este o interventie usoara si recuperarea v.a fi rapida.

Nu am fost decisi pentru operatie, si am urmat in continuare tratament cu profertil. Nici un rezultat.

 

In feb.2018 avand in vedere ca incercam fara nici un rezultat sa avem un bebe, sotul meu s-a decis sa faca operatia la dl.Dr. Chuaibi Andrei.

 

Interventia:

 - a durat aprox 30 de min

 - anestezie rahianestezie (nu a simtit nimic pe durata operatiei)

 - recuperare rapida doar 3 zile internat in spital ( a 2.a zi s.a dat jos din pat)

 - operatia fizica (taietura - 5cm) la nivelul bazinului in partea stanga jos.

 - durere dupa operatie, in zona taieturii in momentul miscarilor de ridicare, asezare (simtea nevoia sa tina mana pe operatie) aprox 1 saptamana.

- durere resimtita la fel in zona operatiei cand avea scaun ( mare atentie la alimentatie dupa operatie sa nu se constipe);

- durerea resimtita - este mai mult un discomfort, nu este nevoie de medicamente sau calmante

- dupa operatie, (1 sapt max) erectii normale, ejaculare normala;

 

Dupa aprox 1 luna de zile de la operatie, durerea a disparut, putea face si efort fizic.

 

Simptome dupa 1 an de la operatie:

 - mici intepaturi, care mai jeneaza..din cand in cand in zona operatiei, datorate uneori pozitiei in care stai si faptului ca taietura a fost facuta in zona in care porti cureaua.

 - in rest totul perfect.

 

Rezultate:

 

- in luna martie 2019, am ramas insarcinata.

Multumim dl. Dr. Chuaibi Andrei pentru ajutor, indrumare, sprijin..pentru increderea care ne.a oferit.o.

     

    Multumim Lui Dumnezeu pentru bucuria si darul de a avea un bebe. Suntem foarte fericiti!

 

 

 

 

 

 



#29
georgy_ene2000

georgy_ene2000
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 28 august 2019 - 20:19

Numele este George si scriu acest mesaj pentru cei care si-au pierdut increderea ca se mai poate intampla ceva bun in viata lor.

Incercarile noastre pentru o sarcina normala au inceput acum aproximativ 3 ani insa fara succes.

Vizite la doctori ginecologi, urologi… fiecare considerand ca merita sa mai incercam, sa mai asteptam ca poate….se intampla.

Prima vizita la dr. Tutunaru Daniel in noiembrie 2018 ca urmare a unei recomandari pentru FIV a fost revelatia noastra.

Pentru prima data am ascultat un doctor ce a refuzat sa incaseze o suma consistenta pentru FIV, varsta sotiei de 31 de ani fiind considerentul pentru care nu a dorit sa inceapa tratamentul cu hormoni. Acesta a spus “copii haideti sa vedem de ce nu se poate concepe natural…”.

A urmat o interventie laparoscopica pentru verificarea permeabilitatii trompelor si a explorarii interioare a abdomenului, urmata de un diagnostic de endometrioza pelvina si tratament cu diphereline timp de trei luni.

Eu am fost trimis la primul doctor urolog care din punctul meu de vedere mi-a explicat si rezolvat problema din doua consultatii : dr. Gagiu Cosmin Cristian. Oligastenozoospermie severa si terato generata probabil de varicocelul bilateral grad II la ambele testicole.

A urmat programarea la Spitalul Fundeni si interventia pentru varicocel efectuata de catre dr. Gagiu Cosmin Cristian si dr. Voinea Sebastian in luna mai 2019.

Am repetat spermograma la o luna de la interventie “ sa fiu sigur ca a mai ramas ceva din spermatozoizi” si deja numarul acestora crescuse de la 18 mil la 41 mil cu diagnostic astenozoospermie moderata si teratozoospermie severa. La trei luni am repetat si a crescut la 52 mil/ml cu diagnostic astenoteratozoospermie moderata.

 Deja ma programasem pentru primul consult de trei luni la dr. Gagiu Cosmin Cristian dupa interventia avuta…….si surpriza “ au aparut doua liniute……”.

Emotia si sentimentele din acele momente nu se pot reproduce, prima ecografie cand am auzit inimoara cum bate sunt fara cuvinte.

In concluzie va recomandam cu mare caldura sa apelati la profesionistii de mai sus, la echipa acestora care “face minuni”.

 

 



#30
Julie99Jo

Julie99Jo
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 12 noiembrie 2019 - 20:32

Buna, eu si sotul incercam de un an sa facem un bebe (eu 28, el 30) dupa ce am aflat ca ne incadram la subprogramul FIV, dr. ne a recomandat sa mergem si la un urolog ... urolog care a dat verdictul varicocel ... urmeaza operația si speram ca in cateva luni dupa, Sa vedem 2 liniuțe  [:)] .. dupa operație mai sint recomandate ceva pastilute gen spermotrend sau profertil pt barbati? Sau operația isi face treaba si nu are nevoie de ajutor?? Multumesc anticipat pt răspunsuri!! Sper sa avem si noi rezultate cum au avut unii dintre voi  [hia]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -