Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Pentru romanii din Romania: Vreti sa emigrati?


51 raspunsuri la acest subiect

#21
erica1976

erica1976
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 03 noiembrie 2007 - 11:17

Eu am emigrat...si nu regret, mi-e dor de tzara, ma intorc in fiecare vara, dar nu pot sa mai accept zambete acre la alimentara, nu vreau sa platesc de doua ori aceiasi plasa care s-a rupt in fata vanzatoarei, nu mai pot accepta prostia postaritei care iti aduce o harite si te anunta ca ai un plic la posta...si de fapt putea sa ti-l aduca chiar ea...
nu mai pot accepta un joc de joaca pt baieteii mei care vor sa foloseasca un tobogan..dar..spun...ohh...I'm scared...this is different....
nu pot sa accept sa cumpar lapte si cand ajunga acasa..de fapt este iaurt..( desi scrie lapte)
nu mai pot accepta..si nesiguranta transportului..de la bucuresti in orasul unde m-am nascut..( i-au trenul, cel mai sigur..desi nici ala)
nu mai pot accepta grandomania oamenilor care nu au ce manca sau da la copii un fruct bun..dar se agita la un adidas sau nike....

ce mi-a scapat?
multe..


#22
erica1976

erica1976
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 03 noiembrie 2007 - 11:24

scuze....loc de joaca ..nu joc de joaca..

#23
dearChris

dearChris

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 302 mesaje

Postat 03 noiembrie 2007 - 14:43

Da, vreau.

#24
ramonab

ramonab

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.953 mesaje

Postat 04 noiembrie 2007 - 00:52

Nuuuu, niciodata.Am fost in Italia anul acesta, planuiam sa stau acolo pe durata contractului pe care il are sotul meu acolo, si anume 2 ani, vreau sa va spun ca abia am rezistat trei luni, desi eram impreuna cu sotul meu, dar abia am asteptat sa ma intorc acasa si sa nu mai vad Italia cat oi trai sau orice alta tara numai in vacante, desi pt vacante exclud Italia.
De ce nu mi-a placut? In primul rand nu mi-a placut mancarea lor,alimentele: laptele, painea, etc toate aveau un gust f deosebit de ale noastre care sunt atat de gustoase.
Imi era asa de dor de mancarea noastra!!!! De painea noastra gustoasa, de laptele nostru gustos, de branza noastra, de mezelurile noastre, as putea sa enumar multe.Toate ale lor sunt modificate, ganditi-va ca aveau paine care avea termen de garantie trei luni[xx(], laptele la fel, inchipuiti-va ce contineau.
In privinta mancarii am fost foarte dezamagita, intrebati un italian ce crede despre mancarea noastra, sau despre pizza noastra si va garantez ca va zice ca e mai buna.
Apoi nu mi-au placut oamenii, au un fel de a fi foarte deranjant,sunt complet pe dinafara in ceea ce priveste divertismentul de orice fel ar fi el.
Cat despre meserie, daca stiu sa si-o faca? Sunt habarnisti in orice, un roman ii intrece la absolut orice, desi ei se cred foarte grozavi si superiori.
Mi-ar trebui cateva ore sa scriu tot ce am vazut si trait in Italia cat am stat 3 luni, am zis ca nu mai calc acolo cat oi trai, in nici o alta tara, decat in concediu, da unul scurt.
Oricum ar fi aici la noi, nu as emigra in alta tara nici pt toti banii din lume.
Va spun sincer, ca ce se intampla la noi in tara, se intampla si acolo, toate grozaviile care le arata la stiri despre politicieni, educatie, sanatate, agricultura, etc. Uitati-va la stiri pe programele lor si va convingeti.
Asa ca sa nu ne mai facem tara in fel si chip, pt ca va spun ca tot mai bine e aici, in toate privintele.(cu exceptia mica, ei nu au gropi in asfalt[:D])
Numai cine nu a fost in strainatate poate spune ca acolo e mai bine.

#25
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 04 noiembrie 2007 - 05:56

quote:
Originally posted by ramonab
[br
Numai cine nu a fost in strainatate poate spune ca acolo e mai bine.



Da-mi voie sa [:-)))][:-)))][:-)))]

The best thing you can do for your children is to love your wife.

#26
stralucitor1

stralucitor1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 04 noiembrie 2007 - 21:45

quote:
Originally posted by ramonab
Asa ca sa nu ne mai facem tara in fel si chip, pt ca va spun ca tot mai bine e aici, in toate privintele.(cu exceptia mica, ei nu au gropi in asfalt[:D])Numai cine nu a fost in strainatate poate spune ca acolo e mai bine.
Incredibil, propun un premiu pentru aceasta opinie:)Probabil de asta mancarea romaneasca este faimoasa peste tot in lume in schimb despre cea italiana nu a auzit nimeni[hot]...si sa spui ca italienii habar nu au de nimic...ce tristete....generalizarile astea fac rau, zau.ps: eu prefer mancarea lor, delicata si sanatoasa...[il]'Success' comes before 'work' only in the dictionary To and Me

#27
magh

magh

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 04 noiembrie 2007 - 22:35

Numai cine nu a fost in strainatate poate spune ca acolo e mai bine.
[/quote]



Hmmm,... hau...,bau...[alcool]





#28
marumiha

marumiha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 817 mesaje

Postat 04 noiembrie 2007 - 22:51

ramonab- ai putea sa ne spui unde ai fost ìn Italia.Parerea mea e ca mìncarea italiana e cea mai buna daca sti sa o pregatesti si nu o spun numai eu si e si cea mai sanatoasa .Ca multe produse nu au gust poate ai dreptate.Despre pizza ,daca nu e buna la mama ei acasa ma andoies
ca ìn alte parti e buna.





http://community.web...ser/mihaela2703

#29
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 04 noiembrie 2007 - 23:23

Ba eu daca am sa am ocazia am sa merg in Italia pentru ca vreau sa vad anumite locuri, vreau sa mananc toate felurile de pizza din fiecare cate una dar pe rand desigur, si vreau sa gust tot ceea ce tine de paste, lasagna, tortellini (am scris corect?) bineinteles tot pe rand. Nu sunt gras dar sunt un gurmand inrait. In fapt sunt interesat in general de acele mancaruri sau produse care sunt specifice unei anumite zone nu neaparat Italia, este valabil si pt ale zone ale lumii.

Iar pentru intrebarea pusa:

Da vreau sa imigrez. Motivul? Sunt saaaaatul dar ssaaaatul de tot de gunoaiele din Romania (si la propriu si la figurat). Cum simt ca nu merge mai bine, ca toti ticalosii au ajuns sa faca "ce vor muschii lor", m-a cuprins o stare de greata iremediabila si gandindu-ma la fetele mele am asa un feeling ca le datorez o soarta mai buna. Poate gresesc. poate nu. Instinctul imi spune insa : Pleaca!



Asa ca voi pleca.



Marius Pernes

www.marius.rdsor.ro

Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei/Croatia 2007

Pagina legislativa

#30
erica1976

erica1976
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 05 noiembrie 2007 - 10:56

quote:
Originally posted by ramonab

Nuuuu, niciodata.Am fost in Italia anul acesta, planuiam sa stau acolo pe durata contractului pe care il are sotul meu acolo, si anume 2 ani, vreau sa va spun ca abia am rezistat trei luni, desi eram impreuna cu sotul meu, dar abia am asteptat sa ma intorc acasa si sa nu mai vad Italia cat oi trai sau orice alta tara numai in vacante, desi pt vacante exclud Italia.
De ce nu mi-a placut? In primul rand nu mi-a placut mancarea lor,alimentele: laptele, painea, etc toate aveau un gust f deosebit de ale noastre care sunt atat de gustoase.
Imi era asa de dor de mancarea noastra!!!! De painea noastra gustoasa, de laptele nostru gustos, de branza noastra, de mezelurile noastre, as putea sa enumar multe.Toate ale lor sunt modificate, ganditi-va ca aveau paine care avea termen de garantie trei luni[xx(], laptele la fel, inchipuiti-va ce contineau.
In privinta mancarii am fost foarte dezamagita, intrebati un italian ce crede despre mancarea noastra, sau despre pizza noastra si va garantez ca va zice ca e mai buna.
Apoi nu mi-au placut oamenii, au un fel de a fi foarte deranjant,sunt complet pe dinafara in ceea ce priveste divertismentul de orice fel ar fi el.
Cat despre meserie, daca stiu sa si-o faca? Sunt habarnisti in orice, un roman ii intrece la absolut orice, desi ei se cred foarte grozavi si superiori.
Mi-ar trebui cateva ore sa scriu tot ce am vazut si trait in Italia cat am stat 3 luni, am zis ca nu mai calc acolo cat oi trai, in nici o alta tara, decat in concediu, da unul scurt.
Oricum ar fi aici la noi, nu as emigra in alta tara nici pt toti banii din lume.
Va spun sincer, ca ce se intampla la noi in tara, se intampla si acolo, toate grozaviile care le arata la stiri despre politicieni, educatie, sanatate, agricultura, etc. Uitati-va la stiri pe programele lor si va convingeti.
Asa ca sa nu ne mai facem tara in fel si chip, pt ca va spun ca tot mai bine e aici, in toate privintele.(cu exceptia mica, ei nu au gropi in asfalt[:D])
Numai cine nu a fost in strainatate poate spune ca acolo e mai bine.


Pai painea noastra romaneasca mai ramonico...o gasesti la toate supermaketurile sub numele de FRENCH BAGHETTE...eu numai de aia cumpar..e la fel de gustoasa...iar mancarurile romanesti..le poti face si acasa...nu conteaza locatia...iei carne tocata..faci sarmalute..chiar si foi de vitza sau varza... gasesti la magazinele arabesti...ooo si cate ar mai fi de spus....

erica..
mamica puradeilor K.K.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -