Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Pentru romanii din Romania: Vreti sa emigrati?


51 raspunsuri la acest subiect

#1
Andrada

Andrada

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.253 mesaje

Postat 06 februarie 2007 - 20:46

Planuiti/ati dori sa emigrati ?


Sondaj la cererea publicului larg[:D]

#2
bubi

bubi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 106 mesaje

Postat 07 februarie 2007 - 12:49

mergea si o varianta de genul: nu planific dar nici nu exclud...asta mi s-ar fi potrivit mie



Mara mea

#3
adita9

adita9

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 08 februarie 2007 - 02:31

Si eu la fel ca Bubi.



#4
Marilena12

Marilena12

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 997 mesaje

Postat 09 februarie 2007 - 23:08

Eu nu vreau sa emigrez. Am vizitat mai multe tari, dar dupa cateva zile/saptamani ardeam sa ma intorc acasa. In facultate, gandeam sa plec pe afara la vreun job mai bun, dar dupa ce am plecat prima data, am realizat ca mi-e mai bine in tara mea. Nu as putea sta departe de parinti, familie in general, sau de biserica/manastiri, chiar daca pe acestea din urma, le-as putea gasi si pe acolo la fel de ortodoxe. Nu e acelasi lucru, mie mi-a ramas sufletul aici. Afara, plec doar in vacante, daca pot.

Mary si Anna Maria- 08.04.2006
http://new.photos.ya...ilenavladoianu/
Poze cu Anna

#5
carissma

carissma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 16 februarie 2007 - 11:20

Nici eu nu vreau sa emigrez. Poate e mai grea viata in Romania decat in alte tari, dar familia, prietenii, traditiile o "indulcesc" in asa fel incat nu ma vad traind altundeva.

Daca reusiti sa va descurcati printre straini, o sa va descurcati si in Romanica, iar daca nu va descurcati in Romanica nu o sa o puteti face nici printre straini.

#6
danat

danat

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.292 mesaje

Postat 16 februarie 2007 - 12:29

quote:
Originally posted by carissma
Daca reusiti sa va descurcati printre straini, o sa va descurcati si in Romanica, iar daca nu va descurcati in Romanica nu o sa o puteti face nici printre straini.
[:-)))][:-)))][:-)))]Defineste "a te descurca"...mi se pare cam incert. Nu cred ca e o regula ce spui. Depinde cum esti croit.Si acum on topic: DA, ne bate gandul sa plecam pentru ca ne-am saturat de stilul "cu fundu'n sus" cum se face totul aici.Suntem satui de rautate, de mitocanie, de praf, mizerie, de statul la cozi la medici, ne e frica de perioada pensiei traita in Ro.... si multe altele...Poate unora li se par nesemnificative, dar cand te intalnesti zilnic cu ele, se aduna si rabufnesti.Asta nu inseamna ca(,) consider ca in tarile mai civilizate nu au si ei bubele lor..."Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc" Dana [hia] mama lu'[copil]Radu Stefan (Fecioras de 2003)[foto]Radu mamii (intre 0-2 ani) si Raduc de la 2 anisori :-)

#7
nushulica

nushulica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.139 mesaje

Postat 16 februarie 2007 - 12:37

niciodata[xx(]de fiecare data cand am plecat din tara ardeam de nerabdare sa ma intorc acasa la familie si prieteni plus ca aici nu mor de foame...nu ma plang de nimic deocamdata[cool]



INGRID[copil]

#8
ICorina

ICorina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 21 februarie 2007 - 19:49

Nu vreau sa plec....Nu pot lasa chiar totul in urma!

#9
mikim

mikim

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 197 mesaje

Postat 22 februarie 2007 - 12:04

Mi se pare ca a-ti face o noua viata in alta tara, pentru cei care-si doresc acest lucru (am intalnit nenumarati oameni, de-a lungul timpului, care comentau in toate felurile - negativ - orice la adresa Romaniei si a romanilor, dar nu aceau curajul sa plece) este un lucru nemaipomenit.

Insa pentru mine nu este si ma bucur ca am constatat asta, ca este o certitudine in cazul meu. Am fost plecata o luna in luna de miere, acum ceva timp, si mi-a fost tare dor de orice care face parte din trecutul meu: iarba din Romania, aleile pe care ma plimbam cu copiii, vecini, cu mai vorbesc de parinti, frati, rude, prieteni. M-am mutat de 2 ani in alt cartier si mi-e tare greu sa ma obisnuiesc si aici. Pentru mine aici e viata mea!

Dar respect persoanele care au avut curaj sa o faca. Parintii nasei mele au plecat de 2 ani in Sicilia si nu erau deloc la prima tinerete. S-au acomodat si nu vad cum s-ar mai intoarce si pentru ce sa se mai intoarca. Sunt respectati si iubiti de vecinii de acolo , de patroni, de colegi de parca ar fii de o viata acolo.

Deci, daca nu mi-ar fii atat de dor as pleca si eu. Dar stiu ca dorul asta m-ar termina.

Mihaela, mama Karlei

#10
asi

asi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.796 mesaje

Postat 02 martie 2007 - 19:05

Eu nu pot pleca si nici nu vreau.







Razvan(07 martie 2004)[testoasa] si mami[vampa]



Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -