Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Pentru emigranti : V-ati intoarce in romania?


70 raspunsuri la acest subiect

#21
bird70

bird70

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.631 mesaje

Postat 01 octombrie 2007 - 07:48

Depinde de statutul pe care il are emigrantul in tara de adoptie. Daca emigrantul are un statut legal, cetatenie sau rezidenta permanenta cu toate drepturile la fel ca ceilalti, daca are un job care il satisface si si-a facut intrarea in sistem, daca tara de adoptie este una care accepta usor si egal emigrantii si nu ii discrimineaza, etc. Daca te simti parte din tara respectiva si viata ta acolo are un rost atunci e foarte greu sa-ti imaginezi revenirea in Romania. Pentru mine este de neimaginat mai ales ca aici lucrez in sistemul sanitar si sub nici o forma nu mi-as expune copiii sau pe mine la sistemul sanitar romanesc. Pentru mine, chiar daca asta ar fi singurul motiv, ar fi suficient sa nu ma intorc....dar mai sunt alte zeci de motive la fel de puternice.

#22
MissParker

MissParker

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.935 mesaje

Postat 06 octombrie 2007 - 14:24

Nu m-am simtit niciodata prea legata de Romania, dintotdeauna imi dorisem sa plec, sa calatoresc, sa vad alte locuri, sa cunosc alti oameni... M-am adaptat perfect in Germania. Nu m-as intoarce pentru nimic in lume. Mentalitatea fudula, latino-ciubucareasca a romanilor nu se va schimba prea curand, deci nu ma pot identifica deloc cu ea si consider ca nu mai am ce cauta in acea tara.





[flo] Felicia


[9cer] Poze cu noi si vacantele noastre

*****************************



IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!


#23
patrickiss

patrickiss
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 12 octombrie 2007 - 20:43

Noi suntem in Cipru cu mititca noastra si o sa vrem sa ne intoarcem in tara, cum sa nu vrem .. aproape de bunici, de prieteni

http://www.serbanfamily.net/toys

#24
magh

magh

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 20 octombrie 2007 - 15:40

Eu am facut odata greseala de a ma intoarce...(din alta tara decat cea actuala)
A doua oara nu se va mai intampla...




#25
rhea

rhea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 20 octombrie 2007 - 22:28

Eu ma voi intoarce ''acasa'' peste vreo 10-15 ani probabil . Oricum pe aici sintem doar rezidenti temporari si altceva nu vom fi niciodata ; si sa o iau de la capat pentru a doua oara intr-o alta tara nu as mai avea putere . Cel putin asa cred . Dar daca ar trebui sa aleg alt loc acela ar fi Londra .

rhea

#26
tokyotokyo

tokyotokyo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 31 octombrie 2007 - 08:14

Nici eu nu m-as mai intoarce in tara.Desi multe lucruri s-au schimbat in bine dar lumea e mai rea si fara respect .Am stat o luna in tara anul acesta si zau ca m-am plictisit.

#27
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 31 octombrie 2007 - 18:21


[bis] Never say never!

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

#28
blue eyes

blue eyes

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.720 mesaje

Postat 08 noiembrie 2007 - 17:50

quote:
Originally posted by aiamoni

Da, foarte interesant cita lume s-a repezit spre Niciodata. Eu planuiesc foarte serios sa plec inapoi in Romania, daca-mi ajuta Dumnezeu nu mai calc inapoi pe aici…dar nu pot sa spun niciodata.
Si eu am apasat tot pe "niciodata". Sunt ateu si de aia nu am nicio speranta ca ma va ajuta D-zeu in cazul unei eventuale intoarceri. [:D]

__________________________________________________

Cadoul potrivit pentru o femeie? Descopera-i feminitatea!
Cadoul potrivit pentru un barbat? Apreciaza-i masculinitatea!
Cadoul potrivit pentru un copil? Lasa-i copilaria!


#29
anisiap

anisiap

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 08 noiembrie 2007 - 18:19

Mi-e dor de Romania dar nu m-as mai intoarce niciodata definitiv acolo[cusca]o sa l nasc aici pe [bebic]unde spitalele sunt curate si copiii sunt tratati regeste unde la fiecare colt de strada gasesti un loc de joaca pt copii un parc verde si curat o lume civilizata[EU][EU]

#30
mi_ro

mi_ro

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 610 mesaje

Postat 20 noiembrie 2007 - 03:20

Daca se va schimba ceva probabil ca o sa ne intoarcem. Dar acum nu. Am fost in vara asta si am stat cateva luni cu copilul. Deja mi-am triat prietenii si mai sunt doar cativa pe care pot conta. Oamenii au devenit nervosi, lacomi, invidiosi....Am avut experienta de a fi lovita ca nu ma urc mai repede in tramvai in conditiile in care eram cu caruciorul cu copil in el. Imi spalam incaltamintea de 3 ori pe zi in conditiile in care aici o spal de 3 ori pe an(merg pe jos si aici foarte mult pentru ca plimb copilul de 2 ori pe zi cate 2-3 ore). Am primit la injuratuiri in mijloacele de transport in comun desi si aici folosesc autobuzul si cand vin seara acasa soferul nu opreste numai in statie ci cat mai aproape de casa.
Asta nu inseamna ca o sa-mi reneg tara. De cate ori vad un meci sau o competitie sportiva tin cu Romania. Vin in vizita pentru ca mai am rude si-mi place sa calatoresc prin tara nu sa stau in oras.
Daca ar fi dupa cine conduce tara nu m-as mai intoarce niciodata. De fiecare data e aceeasi Marie cu alta palarie. Ne uitam si noi pe canale romanesti si vedem ce se intampla.Dar nimic nu se intampla.
Imi pare tare rau dar asta e.
Frumoasa tara. Pacat ca e locuita.

mihaela


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -