Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Pentru emigranti : V-ati intoarce in romania?


70 raspunsuri la acest subiect

#11
Nora

Nora

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 905 mesaje

Postat 08 februarie 2007 - 13:05

Eu am ales optiunea propusa de Ocebine: never say never[:)]!

Acum suntem foarte bine unde suntem, motivele sunt prea numeroase ca sa mai fie necesar sa le precizez.

Dar, daca va trebui vreodata sa ne intoarcem, prefer sa nu ma gandesc la asta ca la sfarsitul lumii.

Concluzia, nu se stie niciodata! Locul in care traiesti nu e, pana la urma, cel mai important: sa fim sanatosi, sa ne iubim, sa avem pace si armonie in casa, asta conteaza.

Sa traiesti intr-o tara civilizata te poate ajuta sa ai toate astea, e o conditie poate necesara dar, evident, nu suficienta!

Nora[hia]

#12
anushca

anushca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 56 mesaje

Postat 25 septembrie 2007 - 21:59

Daca s-ar schimba ceva cu adevarat...
Imi e dor de tara, de prieteni, de locuri dar, dupa o saptamana de stat in Romania, vreau acasa
Suna poate ciudat dar desi cand sunt aici "acasa" inseamna Romania, ajunsa acolo simt ca-i apartin tot mai putin

#13
danat

danat

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.292 mesaje

Postat 27 septembrie 2007 - 00:43

Scuze ca ma bag, dar chiar cred ca ar fi foarte interesant un subiect cu "motivele pentru care nu v-ati mai intoarce nicodata in Romania"...

Eu nu pot participa la sondaj pentru ca traim deocamdata in Romania.





"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"



Dana [hia] mama lu'[copil]Radu Stefan (Fecioras de 2003)




[foto]Radu mamii (intre 0-2 ani) si Raduc de la 2 anisori :-)





#14
Lore.

Lore.

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 27 septembrie 2007 - 01:36


Buna sunt Lore.Eu si sotul meu locuim de 3 ani in Spania.Aici ne permitem multe lucruri pe care acasa nu stiu daca ....Dar ce ne omoara este,singuratatea,ne lipseste familia,prietenii adevarati.E foarte greu aici,dar e mult mai bin edecat acasa.Avem in plan sa ne intoarcem acasa in scurt timp.

#15
Lore.

Lore.

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 27 septembrie 2007 - 01:48


Aiamoni,ai perfecta dreptate,iar Nora in cateva randuri a descris faptul ca nu conteaza unde traiesti ,daca exista dragoste ,intelegere si armonie totul e perfect.

#16
marumiha

marumiha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 817 mesaje

Postat 27 septembrie 2007 - 14:22

Numai daca lucrurile se vor ìmbunatatii,din cìte am vazut ìnsa slabe sperante . E destul de greu sa te gìndesti ca dupa multi ani traiti ìn alta tara unde totul e diferit ,unde ai reusit sa-ti faci ceea ce poate nici nu ai visat,unde te-ai integrat (pt.ca nu-i usor),unde ti-ai facut prieteni ,unde mìncarea si locurile sìnt minunate ,sa lasi totul si sa pleci cred ca e destul de greu chiar mai greu decìt atunci cìnd am plecat din Ro.
Poate cu trecerea timpului pot sa-mi schimb parerea, nu spun niciodate ,niciodata.Doresc tot binele din lume Romìniei si m-as bucura daca si la noi lucrurile s-ar ìmbunatatii (pt.toti)



http://community.web...ser/mihaela2703

#17
anushca

anushca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 56 mesaje

Postat 27 septembrie 2007 - 18:59

Danat,sunt multe motive. Am facut Dortmund- Bucuresti intr-o ora 50 de minute si mi-au trebuit doua ore si 15 minute de la Otopeni pana in cartierul meu (sect 3 Bucuresti).
Fericita ca-mi vedeam casa, apropiatii, parintii, am uitat repede. Am vorbit, ne-am bucurat unii de prezenta altora si pe la 4 dimineata am hotarat sa dormim... doar ca de afara se auzea inca "muzica" (si era in cursul saptamanii).
Statul acasa (19 zile) m-a costat cat intr-o luna aici desi nu mi-am luat nimic deosebit... iar salariile sunt cu totul altele.
In timpul sederii am inghitit praf, am reinvatat cum e sa fiu injurata cat sunt la volan, sa fac slalom printre gropi, sa pazezc buzunarele.
Am vazut locuri minunate, m-am bucurat de frumusetea lor dar fiecare iesire a fost obositoare, a avut parti intunecate (de la blocaje in trafic din cauza unor lucrari, la agentii de circulatie care te opreau sa vada rovinete, mot la basca...)
Am regasit aceeasi tara cu oameni nervosi, indoiti de griji si aceeasi politicieni...
Am pledat pentru "ma voi intoarce daca se schimba ceva" dar, nu am spus-o cu optimismul celei care a vazut schimbarea in bine, ci cu dorul de casa, de locuri dragi, de oameni apropiati...

#18
Lore.

Lore.

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 27 septembrie 2007 - 21:16



Noi suntem plecati de putin timp,dar sincera sa fiu ne-am intoarce la insistentele sotului meu,pt ca el zice ca nu mai suporta intre straini.Sincera sa fiu ma simt atat de pierduta de cate ori merg in Ro ,adica ma simt pirduta in ,,tara mea,,.Ar fi extraordinar ca lucrurile sa se indrepte inspre bine.Eu as fi de acord sa ne intoarcem pt o perioada acasa,dar nu cred ca sunt pregatita sa iau de la capat viata p ecare am trait-o in Ro.Ne est efoarte greu aici fara cei dragi dar ,dup amine as incerca sa impac si capra si varza.Voi ce ziceti?Cat de mult va lipseste Romania?


#19
bird70

bird70

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.631 mesaje

Postat 01 octombrie 2007 - 04:23

quote:
Originally posted by Lore.
Cat de mult va lipseste Romania?

Absolut deloc [^].
quote:
cred ca ar fi foarte interesant un subiect cu "motivele pentru care nu v-ati mai intoarce nicodata in Romania"...

Nesiguranta zilei de maine, lipsa asigurarilor sociale, mizerie, lipsa de civilizatie, sistemul sanitar dezastruos, sistemul juridic dezastruos, saracia generalizata (chiar daca nu m-ar afecta personal), blocurile alea sinistre [:(], lipsa unui sistem alternativ de educatie pentru copii, sistemul universitar dezastruos, coruptia, lipsa de consideratie la toate nivelele pentru batrani (nu ramanem tineri vesnic [|)]), lipsa infrastructurii, centralizarea, politicienii, mentalitatile locale....


#20
lai

lai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.446 mesaje

Postat 01 octombrie 2007 - 06:19

Never say never..
Nu percep o eventuala revenire in Romania ca pe o tragedie de evitat cu orice pret, dar nici nu e ceva ce-mi doresc in mod special. E o posibilitate, dar nu se afla printre primele pe lista de posibilitati.
E tara mea (cea oficiala si una dintre cele de suflet) si o vizitez cu drag, dar nu tin neaparat sa traiesc acolo.

Lai


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -