Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 8 voturi

"Cei mai iubiti dintre pamanteni" :) (4)


305 raspunsuri la acest subiect

#11
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 04 februarie 2007 - 00:54

Liris, daca ii dai suc, nu fierbi nimic! ca aia e supa.



da-i crud, ca e mai sanatos.il storci in storcator din ala de fructe, robot.

daca fierbi totusi si vrei sa incerci cu supa, poui muuult apa de la supa plus morcovul si mixezi cu mixerul.



da poti sa mai astepti cateva zile, nu te grabi tare.






Sabina si [hippi] Sofia Galagia





Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.



#12
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 04 februarie 2007 - 01:13

am uitat, am inceput sa ii dau la masa de pranz, nu dimineata, n stiu de ce, parca asa mi-a zis pediatra.

cred ca sunt mai receptivi la masa a doua decat la prima.






Sabina si [hippi] Sofia Galagia





Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.



#13
Witchie

Witchie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 779 mesaje

Postat 04 februarie 2007 - 02:06

Liris, in Romanica pediatrii recomanda diversificarea de timpuriu asa... cate tari atatea modele.

Eu i-am dat morcov la masa de la 10, a fost un cosmar diversificarea da pana la urma am reusit. Daca vrei sa mergi pe mana pediatrei mele faci asa: Tre sa ii dai o lingurita, apoi 2, apoi 4, 8... pana inlocuiesti complet masa de la 10. Dupa morcov ii dai mar, apoi portocala. Pe urma incepi sa le combini. Sucul trebuie sa fie cat mai pulpos ca sa ii tina totusi de foame. Trebuie sa ai rabdare, cam cate 2 saptamani pentru fiecare fruct si daca vezi ca se stramba si nu-i trebuie, faci pauza si mai incerci mai incolo.

Cu sucurile e naspa. Cu piureurile de fructe e mai fain. Pitica mea a mancat mar cu morcov din borcanele Hipp, sa nu vada marul autohton...

Si mama m-a invatat asa: cand vezi ca nu vrea NIMIC ii faci un piure de cartof amestecat cu laptele cu care e obisnuit, pui umpic de unt si de sare si o sa-l pape. Si asa a fost!

Succes:) Si mai ales, nu dispera, nimic nu dureaza etern.



Anda, mama Irinei

domnisoara Irina

Partir...



#14
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 04 februarie 2007 - 02:20

haha, witchie, ca sa te amuzi, sofia mea a mancat cartof abia pe la 3 ani, pana atunci il scuipa instant [:D]

Oul abia de la un an si 4 luni incolo....



Liris, pozti sa incep[i si schema americana, dar sa nu fie dolofanutz bebe.Adica daca are peste 6 kg la 4 luni n-ar fi prea indicat....



mai lasa-l nitel,eu as spune vreo 2 sapt,, ca nu mai e asa mult, e mic, si important: pt orice schema te hotarasti, sa o urmezi.

Ai sa vezi ca nu e greu.

Si o sa mori de ras la diverse strambaturi/plescaieli de placere si altele asemenea.






Sabina si [hippi] Sofia Galagia





Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.



#15
doruletz

doruletz

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.979 mesaje

Postat 04 februarie 2007 - 03:50

Taci ca ma trezii si io sa dau "sfaturi" despre diversificare, nu credeam ca o sa fac asta vreodata[:D]. De fapt, io nu dau nici un sfat, spun cum facui io si fiecare ia ce-i convine. Desi nu prea am multe de adaugat la ce s-a zis deja, poate doar ca io nu i-am dat nimic crud pana pe la 10 luni. Nici suc, nici mar, nici morcov, nimic. Aci se recomanda doar piureurile pana pe la 8 luni, cica stomacelul lor nu e pregatit pentru cruditati. Asa o fi. Cum zice si Wici, cate bordeie atatea obiceie. Io mi-am luat un aparat, babycook ii zice, coace la vapori si mixeaza, bagi cartofu crud si scoti piureul pe partea ailalta, f. practic, face exact portia de bebelusi.

Iar cereale piticania n-a gustat nici pana in ziua de azi. Asa cum zice sabina, cica depinde de greutate, a mea e tare dolofana, la 4 luni avea deja 8 kile cu toate ca era alaptata exclusiv. Cerealele n-au nici un aport nutritiv, doar calorii, se zice ca nu trebe date la bbii mai plinuti.

Despre vremea inceputului...poate ca 4 luni e devreme, io pana la 6 luni ii dadeam cate o lingurita de piure la pranz asa, ca sa se invete cu gusturile si cu lingurita. M-am gandit ca are timp toata viata sa manance si legume si fructe si carne, doar cateva luni e sugar...



Tocmai vazui pe arte Taraful Haiducilor, cu interviuri si aplauze la scena deschisa, m-am gandit ascultandu-i ca trupa asta de tigani face pentru romania cat 15 d'alde Mihai cu tot alaiul de printese dude... Io nu stiu care e diferenta intre OM si om, pentru mine suntem toti oameni si ne nastem cu drepturi egale, abia dupa aceea apar diferentele, calitati, talente, caracter etc.

Mie mi-e cam greu sa-i gasesc merite omului Mihai si din cate vad io nici calitatile si nici talentele nu dau p'afara, daca o avea, le ascunde bine. Insa ca poate fi iubit 'by default' doar de dragul ideii de monarhie, asta pot sa inteleg.

Despre situatia imposibila si viata grea pe care a avut-o... heheh, sa fi vazut viata grea in Romania pe vremea aia prin inchisorile comuniste, patulul curcilor englezesti era palat regal pe langa ele. Asta in caz ca intradevar o fi trecut p'acolo ca mie povestea asta cu gainile britanice imi miroase a prelucrare hollywoodiana dupa print si cersetor [:D]

Gata, hai ca acu chiar il las in pace... io-s republicana convinsa si sceptica cu privire la meritele innascute ale 'incornoratilor' asa ca nu putem ajunge la un punct comun nici daca mai scriem vreo 15 capitole de poienita [:)]



Diversificarea asta imi facu pofta sa mai pun poze cu Gepetuta care isi pierduse batistuta... si aci trebuie sa va astupati urechile



Gata, noapte buna [pup]

#16
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 04 februarie 2007 - 04:14

Io numa' ce terminai de vazut Brokeback Mountain, interesant pentru mine, cu conceptiile de viata romanesti. Daca va spun ca mi-au dat si lacrimile...

Despre peisaje...[il], extraordinare, imi facura pofta de duca si de facut fotografii la munti...

Noapte buna, eu deja visez![:)]



Mihaela si fetele mele



#17
iubibubi

iubibubi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 349 mesaje

Postat 04 februarie 2007 - 07:57

Sabina, felicitari! si zii asa, inca o fecioara (citii forumu', vezi?)? :)



Liris, uite o contributie de-a mea :), sper sa te ajute (nu i-am dat nimic crud pana spre 1 an, le-am gatit la abur si le-am pasat cu blender-ul :)):



http://forum.desprec...514&whichpage=2



I.Andrei&Mara

#18
Adela99

Adela99

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.202 mesaje

Postat 04 februarie 2007 - 15:02

'naziua!

doruletz[il],iaca scriu si io cateva randuri (de dragul tau si al poienitzei), cu toate ca ma simt batrana (vorba lu' rayu)nu numai in ale forumitului ... si ma dor incheieturile, si n-am nici un chef, si ... sa ma zic?:-) ... in rest toate bune si frumoase!

Sabina, felicitari si sarcina usoara!
liris, sa-ti traiasca frumushelu' si despre diversificare nu ma pronuntz ca io am aplicat la greu borcanasele iar daca pregateam ceva ma luam tot dupa continutul borcanaselor pe luni. tot ce stiu e nu miere si sare inainte de un an ... restul ti-au spus fetele ... aaa, si cand introduci ceva nou e bine sa-l introduci la pranz ca sa ai timp sa descoperi daca cumva e alergic la noul produs.

ia sa zic ceva si despre monarhie vs democratie. nu mi se pare corect sa mostenesti pozitii si privilegii [^]

incerc sa mai viu :-)


#19
doruletz

doruletz

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.979 mesaje

Postat 05 februarie 2007 - 03:16

ah adelucci ce bine imi pare ca te vaz! zisei io ca mai bine ramaneam in 2006, nu ati vrut sa ma ascultati, nah. Si io sufar de depresii de 2007, ma enerveaza rutina, am prea multe de facut, mi-ar placea sa ma rasfete si pe mine careva, cand viu de la munca seara sa gasesc masa pusa (cu mancarile mele preferate) copilul jucat, mancat, spalat si ...culcat [:D] curat in casa, vasele spalate, jucariile stranse...Doar vise. Azi insa ma rasfatai singura, imi facui clatite. Ma mai rasfat si miercuri, mergem la teatru. Si imi iau si belet la avion sa mergem de pasti in ro, sa ma mai rasfat si acolo cu miel si drob...

Intre timp mai zambesc si io p'aci prin poienita, basca cate un rege, cate o 'traditie milenara chinezesca' (adica homeopatia [:D]), cate o icoana care rezolva integrale...



Despre privilegiile mostenite...pentru mine e evident ca monarhia e un sistem desuet si pe cale de dispartie. Dintre toate tarile cu monarhie cel mai mult ma surprinde Suedia si Gustavu ei (asa il cheama?). Totdeauna m-am intrebat de ce o tara care are atata grija ca principiul egalitatii sa fie respectat, unde primul ministru isi face cumparaturile la supermarket si unde exista pana si locuri pentru alergici in autobuze (e singura tara unde vazui asa ceva), tolereaza cheltuielile inutile si privilegiile familiei papitoilor regali. Daca maine ar fi referendum, suedejii ar zice nu monarhiei? si daca nu, de ce? doar asa, de dragu traditiei?



mama rayu, vezi bre ca s-a eliberat Olivier



Lilutz, ajunsesi acasa? vino cu povestile si pozele



gata , mai viu io, iar incepe saptamana de rutina...

#20
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 05 februarie 2007 - 12:23

'neata!!



dorulet, depresii? hai ca e de la vreme [:D]

nu vezi ca o lua razna?

nici nu vreti sa stiti cum am plans eu azi noapte 2 ore incheiate din cauza ca mi s-a parut ca m-a dezamagit cineva.Mai, dar desi e un mizilic de treaba, imi curgeau siroaie lacrimile de crocodil, asa cevaaaaaaaa

am stat eu bine sa ma gandesc si mi-am dat seama ca sunt lacrimi de gravida [:D], asa de insignifiant e ceea ce m-a necajit.

ma duc si eu sa incep saptamana de ingropaciune in biblioteca.

pup gasca si asteptam povestiri londoneze.






Sabina si [hippi] Sofia Galagia





Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -