Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Baraka


17 raspunsuri la acest subiect

#1
assa

assa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 05 martie 2008 - 15:59

Ati folosit baraka ? La farmacie mi s-a spus ca ar fi un excelent imunostimulator pentru copii. Am omis sa intreb de la ce varsta se poate administra , apoi am vazut pe net prospectul si nu precizeaza varsta. Ce ma sfatuiti? Septilinul la noi nu a functionat asa cum ar fi trebuit. Racelile se tin lant[bang] asa ca as schimba metoda de imunizare , iar de dr m-am saturat. Aveti idei? Multumesc

#2
katik

katik

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.739 mesaje

Postat 05 martie 2008 - 16:12

eu la fii-mea i-am dat deja de citeva ori dar ea are acum 4 ani si jumatate si poate inghiti fara probleme pastile. acum ca o fi fost de la baraka sau de la imunogrip sau ca pur si simplu a crescut si si-a mai format imunitate nu stiu, dar iarna asta pina acum am scapat de orice raceala.nu am lipsit de la gradi decit 2 zile, si atunci din cauza de zvonuri de scarlatina[:D]

Kati +Krisztina(28.07.2003)+ Robert(19.08.2006)
Poze noi


#3
Tweety7

Tweety7

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 120 mesaje

Postat 05 martie 2008 - 16:21

assa la noi a functionat Imunogrip Junior. I-am dat in noiembrie anul trecut si de atunci n-am mai avut deloc probleme cu copilul. Eu si sotul am mai fost raciti, am mai tusit, am mai facut febra, dar nu s-a prins nimic de Clara. In intervalul asta a mai intrat in contact si cu copii bolnaviori si nici de la ei nu a preluat nimic. Asa ca, dupa parerea mea Imunogripul "rules"[:D] P.S. De ce nu mai intri la Piersicutze? Parca esti una de-a noastra. Sau confund? [pup] Don't cry, for if you cry your tears might prevent you from seeing some beautiful things ahead of you!

#4
Ana_Alx

Ana_Alx

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 05 martie 2008 - 16:27

noua ne-a zis un medic ca daca intentionez sa o dau la gradinita inainte cu 6 luni e bine sa facem un tratament de imunizare : mai intai cica urma sa ii ia sange ca sa ii faca analizele pe indicatorii : imunoglobina A,imunoglobina G, imunoglobina M.In functie de astia urma sa facem si tratamentul de imunizare.A zis ca daca ne hotaram cu gradinita sa vedem si purcedem...nu mi-a dat mai mutle amanunte,mai ales ca discutia nu era despre imunizare,eu ma dusesem pentru altceva cu copilul,insa venise vorba .Asadar mai mutle info nu am,insa mi s-a parut interesanta ca schema de imunizare,mai intai sa ii faca niste analize,nu pur si simplu sa te apuci sa torni in le siropuri de tot felul. [baietel][copil] 31 Ianuarie 2007+ [zana]Mimishoru'(07 aprilie 2004)

#5
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 05 martie 2008 - 16:59

Mie mi-a dat aseara doctorita pt baiatul de 5 ani. Pt cel de 2,5 ani mi-a dat Imunobaby. Imunobaby e ok, am trecut iarna fara antibiotice. Baraka n-am folosit inca. Anya

#6
assa

assa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 05 martie 2008 - 19:20

Ana_Alx septilinul in urma analizelor l-am primit, doar ca eu nu-i vad rezultatele(dupa aproape 2 luni de tratament), asa ca vreau sa cer pareri si apoi sa iau decizia. Tweety si eu te pup. O sa incerc sa mai intru, uite chiar zilele astea imi fac timp. Va citesc cum apuc un pic la calculator , dar tare prost stau cu timpul.... Katik pupici si la tine. Ce-ti face piersicuta? Merci fetele[flo], cred ca lasam si noi baraka pe mai tarziu. Sa mai crestem...

#7
ruxandra_sb

ruxandra_sb

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.540 mesaje

Postat 05 martie 2008 - 22:25

Baraka = ulei de seminte de chimen negru, exista pt copii (100 mg) sau pt adulti (450 mg). Noua ne-a recomandat pediatra de la aproape 3 ani pt cresterea imunitatii; dar Matei n-a putut sa inghita pastilele. In schimb, le-am folosit eu si ceilalti de prin casa si sunt cu adevarat excelente in virozele respiratorii, mai ales daca este insotita de tuse. Si nu numai. Are mama doi flacai.. [bat] Matei (6) si [amoras] Grigore (1)

#8
nona_denis

nona_denis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 316 mesaje

Postat 05 martie 2008 - 22:35

Assa, doua luni este un timp scurt dupa parerea mea ca sa vezi un efect. Denisache al meu face tratament cu Bronchovaxom de doi ani. A tot avut probleme asa ca am intrebat mai multi medici daca nu ar fii cazul sa luam altceva. Toti mi-au raspuns ca acum mai pot aparea probleme, dar peste cativa ani sigur nu o sa mai faca nici rosu in gat. Eu sper ca asa e, desi deocamdata nu se observa o diferenta. Eu zic sa continui cu Septilinul, am auzit numai de bine despre el, iar rau nu are cum sa-i faca pentru ca dupa cate stiu eu e pe baza de plante.Fa-i cura maxima ( de 6 luni parca ) si rezultatele le vezi mai catre sfarsitul tratamentului. noni

#9
assa

assa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 06 martie 2008 - 10:51

Ai dreptate nona_denis, dar cand il vad ca-mi vine spatamanal cu ceva probleme de la gradinita [bang].... Oricum o sa continuam septilinul pana ne mai lamurim ce si cum. Ruxandra tocmai de-asta intrebasem , pentru ca am aflat despre excelentele rezultate ale barakai. [pup]

#10
katik

katik

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.739 mesaje

Postat 06 martie 2008 - 10:55

assa, sar'na! piersicutza face bine, din decembrie nu am avut pb cu racelile dar tocmai de citeva zile am scos gipsul de pe minutza, a reusit o cazatura artistica(fractura prin tasare)[bang][bang][bang]


Kati +Krisztina(28.07.2003)+ Robert(19.08.2006)
Poze noi



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -