Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici si bebici din Pitesti 5


198 raspunsuri la acest subiect

#11
ank999

ank999

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.035 mesaje

Postat 21 aprilie 2008 - 20:59

Iar fugiti? Se pare ca nu prea mai are nimeni timp.
Stiti unde pot sa-i fac analize de sange Ericai? Imi recomandati ceva?

[mamica]Anca cu [copil]Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)1, 2,botez,3-6

#12
mayaione

mayaione

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.368 mesaje

Postat 24 aprilie 2008 - 10:36

Ank eu iti recomand Ambra Grisea, e undeva in Nord, la parterul unui bloc. Nu retin exact blocul, eu am fost pe la toate laboratoarele inainte sa raman gravida si dupa si de ei am fost cea mai multumita.

Redati-i Soniei bucuria de a creste langa parintii ei
Povestea nasterii
poze Ana



#13
tanima_i2002

tanima_i2002

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 556 mesaje

Postat 25 aprilie 2008 - 19:23

PASTE FERICIT!!! FIE CA LUMINA SFANTA A INVIERII SA VA ADUCA IN SUFLETE SI IN CASA MULTE BUCURII, LINISTE, SANATATE SI MULT NOROC! SARBATORI FERICITE PLINE DE IUBIRE ALATURI DE CEI DRAGI! ! Mamica lui Rares (15 oct 2006)

#14
ckristina

ckristina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 465 mesaje

Postat 30 aprilie 2008 - 02:53

salut pitestencele!
hristos a inviat!

credeam ca s a inchis subiectul.

ank999[pup], eu nu recomand dr luca; i am facu fetitei mele analize si mi au dat dat niste rezultate de am zis ca mor ... ce spaima; reiesea ca are o anemie severa mostenita pe care nu o pot trata;eu am dat fuguta cu ea in bucuresti la budimex si acolo au facut mai multe analize(au zis ca in viata lor nu au vazut rezultate ca ale biancai)
pe mine m au deranjat f mult ca ne au chemat jos si au zis stiti...nu s prea bune analizele, cand puteau sa zica "hai sa le refacem ca sunt siste valori nemaintalnite

mirela, sarcina usoara[pup]

tatiana[pup] eu tot te astept pe aici sau la o plimbarica

unde iesiti afara cu copii? n ati vrea sa ne intalnim?

va pup si va astept diminetile la cafea

CRISTINA si BIANCA(05.06.2007)


de la o inima mare la inimioara Soniei!



#15
ank999

ank999

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.035 mesaje

Postat 01 mai 2008 - 19:49

Hristos a inviat!
Multumesc mult pt raspunsuri.
Eu vreau sa-i fac analize Ericai pt ca nu mananca aproape nimic! Meniul zilnic consta in: 180 de lapte, 2 Danonino si 150 de lapte cu cereale. Asta e ceea ce mananca ea, deoarece eu ii ofer mult mai multe: iaurt, diverse sunculite si crenwursti de piept de pui, supa piureuri, diverse borcanele dar...
Cel putin mancarea gatita e caca direct.
A...uitasem ca ii plac pufuletii...
Pupam pe toata lumea!

[mamica]Anca cu [copil]Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)1, 2,botez,3-6

#16
mirela0521

mirela0521

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.013 mesaje

Postat 08 mai 2008 - 16:46

buna fetelor! salutari la toata lumea si pupici dulci la copilasi. acum nu se mai pot numi bebelusi!!! sper ca sunteti bine, sanatoase/sanatosi si probabil ca va ganditi deja la mare. eu voi sari anul asta peste si asa de rau imi pare... ma pregatesc de nastere (sunt topita de emotii din cauza asta, mai ales ca am decis ca nu voi mai face epidurala pt ca la rares am dat banii de pomana pe ea ca nu mi-a tinut decat pe partea stg, asa ca acum renunt de tot de data asta), de colici si nopti nedormite, apoi de botez... recunosc ca nu am mai intrat de mult pt ca mi-e tot mai greu din cauza lui rares, plus ca atunci cand doarme el dorm si eu pt ca ma simt f obosita. si la asta se mai adauga si faptul ca nu pot sta la calc prea mult din cauza burtii imense. sunt in saptamana 36!!!, asa ca nu mai am mult si se apropie momentul. oricum dupa 19 mai, cand intra si tati in concediu, ne ducem toti 3 in buc la sora-mea si stam acolo pana voi naste. asta in caz ca nu ma apuca mai devreme... am o presimtire ca mai mult de 38 saptamani nu duc sarcina (rares s-a nascut la 39). in rest suntem bine. rares mai face prostiute, dar macar nu ma mai loveste asa tam nesam in cap sau mai stiu eu unde, a inceput sa fie mai intelegetor si mai dragastos. de mancat mananca aproape orice, dar numai cand vrea el, nu il poti forta cu nimic. cel mai bine mananca dupa ce a fost in parc la leagane si s-a jucat cu copiii (e tare disperat sa se joace cu mingea cu copiii si multi dintre ei nici nu il baga in seama, si el alearga saracul dupa ei cu mingea in brate si ii striga "piii"=copiii sau "batu'"=baiatu). dupa o astfel de zi are o foame de lup si ar manca si pietre daca i-as da. oricum nu imi fac griji in privinta asta pt ca este f bine dezvoltat. nu se poate numi un copil slab. plus ca atunci cand ii este cu adevarat foame ma trage de mana spre bucatarie si zice "papam?" sau "papi". deci se descurca baiatu', nu rabda el. ah, si ce ne mai dispera ca in fiecare seara cere "baia" si "spuma", adik sa ii punem spumant in cada, dar in fiecare seara (f rar sa il pacalim si sa sarim peste vre-i seara de baie), si face o lacaraie in baie de iti vine sa urli pt ca are tot felul de jucarii, bidoane, spropitoare si te miri ce nu gaseste, pe care le umple cu apa si le arunca apoi pe gresie. Mirela + Rares (19 aug 2006)

#17
tanima_i2002

tanima_i2002

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 556 mesaje

Postat 09 mai 2008 - 18:16

Uauuuu Mirela ce putin mai ai!!!! Bine ai mai venit pe aici. Se pare ca ai mai mult timp (sau cel putin iti faci) decat noi cu un singur puiut. Iar tu cu doctorat pe cap, cu bebe mic si altul in burtica tot mai ai timp sa scrii. Anca tare greu trebuie sa fie sa nu iti manance nimic. Noi nu avem astfel de probleme. Dar daca o lasi 1-2 zile fara sa ii dai prostioare din alea, tot nu iti papa mancarica? Orez/gris/fidea/melcisori cu lapte nu papa? Branzica cu paine si rosii/castraveti? Unt pe paine cu miere/gem? Lapte cu biscuiti? Mamaligutza cu smantana, ou? Nu stiu ce idei as putea sa iti dau sa pape si ea macar o masa de mancarica gatita. Poate carnitza la gratar? Sau la cuptor facuta in vas de yena? Noi crestem mari si frumosi si rauti cat cuprinde. Avem si noi probleme cu masa ca nu mai vrea in scaunel ci pe scaun de adulti, se foieste si vrea jos de 100 de ori. Suntem in certuri pe tema asta. Mamica lui Rares (15 oct 2006)

#18
ank999

ank999

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.035 mesaje

Postat 09 mai 2008 - 21:18

[bis][bis][bis]Hai Mirela!. Am auzit ca a doua nastere e mai usoara si iti dorim succes. Am mai auzit si ca fetele vor sa iasa mai repede, dar eu una aveam 41 de saptamani si tot nu a vrut. Cat despre Rares...poate joaca "gooooool" cu Erica (asa zice ea si face la fel ca el), sau se joaca cu bruuum, bruum.
Tamina Erica nu mananca nimic ce e zeama combinata cu bucati, scuipa tot, asa ca trebuie sa-i dau fie zeama, piure, sau doar bucata de ceva. Painea este exclusa complet, e mare caca. Inainte manca bisciti sau gris cu lapt, acum, nu. Orez si melcisori...au bucati[bang][bang][bang]. Daca nu-i dau toata ziua de mancare, nici nu cere decat seara, iar dc nu-i place...mai bine nu. De 3 zile nu imi mai ia nici iaurt deloc, iar branzica,indiferent de tipul ei sau cascavalul...pot sa fac cu ele acelasi lucru ca si cu painea[xx(]. Ou ...nu, cu mamaliga cu smantana nu am mai incercat de vreo luna, dar voi mai incerca...A din cand in cand imi cere "mi" asta insemnand masline, dar ii plac doar cele sarate. Mai mananca si fructe: kiwi, mar, mandarine, pere (banane nu mai vrea).
Cred ca momentan vom creste cu lapte, fructe si Danonino...
Va pup si ma duc la invatat ca sunt in sesiune. In iulie vine licenta...asa ca cred ca voi merge la mare cu Mirela!
FEEEEEEEETELE ABSENTE.....SUNTETI NEMOTIVAT SI DAU BATAITA!

[mamica]Anca cu [copil]Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)1, 2,botez,3-6

#19
mirela0521

mirela0521

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.013 mesaje

Postat 14 mai 2008 - 10:21

buna fetelor! am avut un ghinion teribil cu rares saptamana trecuta. dupa ce i-am schimbat pampersul, l-am lasat singur pe perna sa se uite la tv, ca de obicei, si m-am dus la baie ca sa strang pampersul de caki ca putzea in toata baia, iar el, neastamparat cum este, s-a intins dupa nenorocitul ala de lighean care mi-a mancat zilele, a vrut sa urce in el, si cum ligheanul era pe margine a alunecat si a cazut din pat cu ligheanul peste el si si-a fracturat clavicula pe partea stanga!!!!!!! am fost cu el la spital si i-am facut radiografie (dar pt partea dreapta ca noua asa ni se parea ca urla mai tare cand il atingi pe partea dreapta), l-a dezbracat apoi pana la pampers si luat apoi la control, la pipait pe toate partile dar nu i-au gasit nimic rupt in prima instanta, iar sambata seara cand i-am facut baita se simteau si se si auzeau oasele claviculei pe partea stanga cum torsnesc. asa ca de duminica dimineata este pus in gips tot toracele si bratul stang. va trebui sa stea asa minim 2 saptamani, numai ca el nu are stare de nici o culoare, se fataie si se zbenguie in tot patul (nu suporta sa stea la tv prea mult timp sau in pat linistit cum ar trebui), se intoarce pe toate partile, se lasa pe partea cu ruptura de clavicula si nu ar trebui sa isi lase greutatea pe partea aceea pt ca e posibil sa nu i se sudeze bine oasele, si apoi va trebui refacut iar gipsul si sa stea alte 2-3 saptamani (si asa s-a inmuiat gipsul pe el de cat se misca si se freaca de toate alea, nu mai este tare ca la inceput). asa ca tati a trebui sa isi ia concediu medical saptamana aceasta ca sa ma ajute pt ca singura nu puteam sa ma descurc (pe langa cele aproape 14 kg ale lui rares mai este si gipsul ala care cantareste o tona). problema este ca nu suporta sa stea in casa, ne trage de mana sa il scoatem afara, zice "bum bum" sau "masina" sau "haide", asa ca vrei nu vrei trebuie sa iesi cu el pe undeva sa dai ture cu bicicleta impreuna cu rares. ori prin cartier, ori prin centru sa vedem copiii si fantanile arteziene, plus ca cere la leagane la copii (iar la el leagane inseamna topogan mai mult, nu leagan normal ca nu il incata asa ceva). plus ca nu este chip ca rares sa stea cu altcineva zilele astea (este disperat dupa marius si dupa mine si daca cumva dispare vre-unul se pune pe plans si intreaba continuu de noi) sau sa putem sa stam pe o terasa linistiti cu el nici atat. trebuie plimbat in permanenta pe afara pt ca in casa nu are stare de nici o culoare. cat priveste taza mea de doctorat deocamdata am lasa-o balta, mai trebuiesc facute anumite modificari la ea si stranse materiale dar nu am mai putut sa ma plimb la biblioteca asa ca am lasa-o moale deocamdata pana la vara cand o voi lua din nou de coada. probabil ca la toamna o voi sustine. anca bafta la licenta si nu dispera cu mancarea ca va manca ea cand se va face mai mare. de foame nu moare nimeni. tanima si noi avem aceeasi problema cu mancatul ca oamenii mari la scaun normal si cu lingura lui proprie. nu mai accepta lingurita si furculita lui de plastic, ii plac cele mari si de inox cu care mancam noi si sa isi ia singur sa isi duca la gura, nu ne mai lasa sa il ajutam. va pup pe toate si aveti grija de voi... Mirela + Rares (19 aug 2006)

#20
ckristina

ckristina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 465 mesaje

Postat 16 mai 2008 - 02:20

mirela, imi pare rau de rares;uite [pup] de la bianca... poate trece repede;sa ai nastere usoara!

anka incearca sa i faci omuleti,desene din mancare... poate merge; uite... poti pune pe o farfurie piureul,pui carnea taiata bucati la ochisori mai pui ceva la gurita;sau la mancarica tai legumele altfel, le crestezi,faci rotite.... nu stiu daca are efect, dar e o idee; bianca mea e mai mica cu 6 luni dar ea daca ii dau sa puna ea mana,mananca orice; la inceput imi refuza si mie si am pus o pilota pe jos(care o folosesc la joaca), mi am luat haine la care nu tin prea multsi m am pus cu bia acolo si a mancat tot...cu manuta ei...apoi incet incet a acceptat cu lingurita; incearca sa te joci cand mancati;va [pup];daca vreti si parteneri la astfel de jocuri venim noi
tatiana......mi a zis bia mea ca asteapta sa o invite rares la o plimbarica..... ca mami a lu' bianca s a saturat sa astepte sa iasa cu mami a lu' rares la plimbare.

CRISTINA si BIANCA(05.06.2007)


de la o inima mare la inimioara Soniei!




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -