Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 6 voturi

dor de pui


263 raspunsuri la acest subiect

#261
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 23 februarie 2008 - 03:03

quote:
Originally posted by Adina Iulia
Ruxij, o fi actionat sotia lui ca orice femeie, dar asta nu inseamna ca este corect fata de el, sau fata de copil; faptul ca ea nu a avut alta solutie si ca orice mama ar fi facut la fel nu este un argument pentru Sterge, cata vreme el nu a fost consultat. Un copil are doi parinti. Tie ti se pare normal ca unul din parinti sa ia copilul si sa plece la mama naibii cu el, pe principiul e al meu si doar al meu? Mie mi se pare normal doar in urma unui acord intre cei doi adulti, in care sa discute posibilitatile de vizita, probleme practice, etc. totul spre binele copilului. Ma gandesc ca ea nu a clarificat problema asta. Nu e greu sa porti o discutie cu un om, sa-i arati ca drumurile se despart, si sa stabilesti ce e de facut pe viitor. Stiu ca aceasta discutie nu poate avea loc acum, cand ustura atat de tare ideea separarii lor ca adulti; totusi asta nu este un argument pentru ce se intampla acum. Adina + Olivia Q1.04
Imi pare rau, dar in conditiile in care orice varianta este posibila, da, pentru mine este posibila si varianta in care ce a facut ea este corect fata de copil (care este pe primul loc) si fata de fostul sot (care vine pe ultimul loc, dupa EA si copil). Daca traiul in comun este toxic pt. copil mama poate ajunge la concluzia ca e mai bine ca copilul sa nu stea in acel mediu (certuri f. dese), daca exista violenta fizica SAU verbala, daca exista infidelitate, DA este corect fata de copil in primul rand, ca mama sa nu locuiasca cu tatal in aceeasi casa. Daca mama are posibilitatea sa ii ofere copilului conditii sigure de trai in apropierea tatalui (nu in aceeasi casa), ar trebui aleasa aceasta varianta. Daca nu exista aceasta posiblitate si relatia nu poate fi reparata, cel mai important este ca copilul si mama sa fie in siguranta, cu un acoperis asupra capului si sprijin moral. Nu stiu ce ar fi putut ea sa clarifice, sincer. Inteleg ca alternativa ar fi fost sa stea cu el in aceeasi casa si sa calce peste orgoliu (orgoliu poate sa insemne orice, de la a uita ca ai fost abuzat sau inselat pana la a uita ca sotul a uitat de ziua ta de nastere).

#262
iko

iko

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 23 februarie 2008 - 03:42

sterge eu am o singura intrbare ziceai ca ai doaua locur de munca ,atunci cum stai toata ziua pe forum sau poate nu lucrai si atunci e normal ca sotia te-a parasit cu copil cu tot, si probabil sprijin a primit de la parinti acuma daca ei stau la 500 km asta e . eu nu cred ca o femeie cu un copil is-i paraseste sotu cand el este un sot exemplar IKO mamica fericita Szende-Irisz 31 10 2007

#263
diana21

diana21

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.513 mesaje

Postat 23 februarie 2008 - 05:05

quote:
Cu ce e mai urat sa faca el o femeie zdreanta (pentru ca a luat de langa el esenta vietii lui, asta si ultimul tampit poate realiza) cand pe la in 1 sau 2 mergem mai departe citesc doar despre: ultimul gunoi, un nimic, om fara caracter, josnic .... si apoi peroram 21 de pag despre egalitatea intre sexe. Oribila expirmarea lui, am fost prima care i-am spus asta, si raman la aceeasi parere. Dar...

Nu zic ca Sterge nu a gresit in exprimare, insa un om care sufera sa fie haituit efectiv de presupuneri, invective si "urari de bine" in starea in care este... mi se pare firesc sa reactioneze asa. In fond si la urma urmelor el a venit cu o problema majora si in peste 50% din raspunsuri a fost voalat intrebat despre procentajul de vinovatie al lui. El nu a venit sa discute despre el sau sotie - invariabil s-au scos diverse la iveala - lui i-e doar dor de copilul lui si a scris ce simte. Asa cum a scris, desigur.

Acum 2 seri, la glumele lui mai putin reusite, mi-am zis: omul asta a baut un pahar in plus si s-a refulat aici pe DC. Unde e crima? Cate dintre voi fericitele sotii si mame daca sotul v-ar parasi ati vorbi frumos despre el? Cate/ cati ati zice: ce bine a facut, a luat decizia ideala, sa fim ca fratii pt binele copilului in prima faza?





Corect. De acord cu fiecare cuvintel.

.......................................

quote:
Nu e asa, n-a spus doar "ce simte" ci a inceput sa injure nevasta si socrii nemotivat, ori noi suntem mame si neveste si avem copii si la o adica ne-am lua copiii si am pleca "la mama" daca ar fi cazul.


Ruxij, daca noi il luam de urechi numai pe omul asta pt. ca si-a insultat familia (si scoatem din context cuvantul "zdreanta"), zau ca suntem ipocriti. Pai du-te si arunca un ochi la subiectul despre soacre si-o sa vezi acolo orgie lingvistica inspirata de muza suprema, Soacra! Uita-te la "In unul sau in doi..." si-o sa vezi acolo barbati calcati in picioare, dobitoci, magari, nesimtiti, lichele, etc., catre care toate degetele aratatoare de pe forum se indreapta acuzator si strident.

Cat despre "plec la mama", da, de acord, dar...n-ar mai fi atat de "normal" daca, sa zicem, in urma mea, as da foc casei! Sunt atatea nuante, incat e imposibil sa punem verdicte si sa judecam. Si, la urma urmei, el nici nu vrea asta. Vrea doar sa nu mai fie atat de singur. Atat.









Dialoguri strumfesti







#264
nrl

nrl

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 806 mesaje

Postat 23 februarie 2008 - 08:55

si-a luat nenorocitul jucarie la batranete ... a-l vedea este un premiu pe care il acorda tatalui, atunci cand acesta nu le spune ca au nenorocit un copil nevinovat, dupa cum devine sanctiune, si nu il pot vedea, daca le spun ce ticalosii au facut. nu toate femeile sunt ca mama baiatului meu - nascatoarea lui, caci mama nu e. cum poate suporta pamantul asemenea nenorociti care prajesc creierul unui copil nevinovat ? dupa ce a facut mizeria aceea umana, chiar nu am nevoie de o discutie cu tine. am tinut atat de mult la aceasta familie, distrusa de o nenorocita si o pereche de socri obtuzi asa ca, atunci cand va fi mare, cu siguranta isi va da seama care este zdreanta care i-a ruinat viata. cred ca daca ti-ai ( apelativul se adreseaza reclamantei, fireste ) rapit copilul de acasa, ai datoria sa te ocupi de el, daca nu esti in stare, il aduci inapoi, pentru ca nu e valiza ta de pantofi, sa o cari dupa tine cum iti trazneste prin cap, sa il plasezi in grija mamei ca tu sa faci shopping de relaxare. nu isi iubeste copilul, ci se iubeste pe ea. e un fel de ursulet de plus cu care doarme seara mandria prosteasca, egocentrismul urias al mamei, sentimentele rudimentare de patriotism local, neimplinirile bunicilor - care isi repeta experienta de a creste un copil sacrificandu-mi fiul pe altarul nostalgiilor lor de parinte nu, nu sunt nici pe departe un criminal ori vinovat de ceva atat de grav incat sa justifice actul domniei sale, iata o noua denumire rapitoarei. dar daca ea sa zicem ca .... hmhm, are niscaiva circumstante atenuante intai pt ca am impartit vreo 16 ani, apoi pt ca e responsabila, ticalosii -- repet ticalosii de parinti sunt in intregime vinovati. ceea ce face reclamanta chiar asta este, terorism. nu isi iubeste copilul ca o mama normala. daca il iubea, ii vedea suferinta si i-o curma, casa nu vb de a mea. sta cateva ore cu el, apoi il paseaza mamei si se cara la shopping de relaxare, se da pe net, isi face suvite si alte chestiuni stringente rapitori - parinti. Sunt cele mai pasnice tipuri de rapiri si sunt mult mai frecvente decat rapirile stereotipe. Se produc, cel mai adesea, dupa o separare sau un divort al cuplului. Studiile arata ca parintele care rapeste copilul fie sufera de instabilitate psihica ( 92% ), fie incearca sa obtina cu forta o reconciliere a cuplului sau incearca sa-si pedepseasca fostul partener prin copilul rapit ... " am cerut doamnei sa imi indice la ce oficiu postal sa ii trimit pensia alimentara post restant ,deoarece domiciliul domniei sale nu se afla acolo si nu ii poate ridica. inca nu a dat un raspuns, probabil se lasa cuprinsa de fericirea tentanta de a-i obtine prin instanta, chiar daca asta mai dureaza 3 luni, uitand complet ca vorbim de un drept al copilului si nu al dumneaei. ca o venerabila zdreanta ce este, apropos ... era sa uit. este absolut iresponnsabila, practic e criminalul propriului copil. a facut-o exact pentru ceea ce ea crede ca este binele ei personal doamna sotie era batuta zilnic, in dievrse feluri. noaptea o trezeam din somn cu un cap in gura, dimineata un picior in ficat. in ultimele luni o biciuiam. evident, mancare nu primea nimic in afara de paine si apa, dar apa statuta. nici nu ii dadeam voie sa isi aeriseasca camera, ca doar aerul e si el scump. o puneam sa alerge cu sacolele in jurul blocului, daca mi se pareau prea usoare - adica sub 40 kg. sex ?? glumesti. somn ?? numai in secvente de cate 2 ore. o puneam s deretice prin casa si cand termina, varsam socul de gunoi pe covor si o lua de la capat. daca nu termina repede si bine, zbang, un pumn in splina. am dus-o in cabinetul unei amice radiolog si am iradiat-o tinand-o acolo 3 luni, si am tras cu raze laser prin pereti. si mai mentionez ca am adus prostituate in casa, cu care faceam "secs" ( sic ) in aceeasi camera cu reclamanta, pentru pura placere de a o umili. cand a nascut, am platit - pe langa spaga curenta, consistenta pentru cei mai buni medici din oras, a mplatit asadar o asistenta ca sa ii lase o foarfeca in burta. pentru ca nu a avut rest la 500 euro, i-a mai lasat si doua pense o agrafa si un bigudiu. apoi, era joaca de copii sa o lovesc exact in burta, in locurile de unde se intrezarea un maner de foarfeca. nu il iubesc pe el, ci se iubesc pe ei insisi. socrii au jucarie la batranete iar mama poate sa colinde vandra si aiurea, palsand baiatul in sarcina cui o fi pe acasa. odata cand unul din mizeriile de oameni de acolo ( wow, iar se exprima urat ) crunt este ca nu am avut atat minte incat sa ii cer voie doamnei mame, zdreanta de care vorbeam in mesajele precedente le-am dus carti, gata conspectate mi-am zis sa le dau si instructiuni de folosire daca tot au jucarie noua. … daca cuvintele de mai sus ar fi fost adresate oricareia dintre noi cu siguranta ne-ar fi fiert sangele-n vine. Tot ce stim despre femeia asta e ca nu l-a mai suportat pe sterge, si-a luat copilul si a plecat. Daca deschidea ea un topic despre sotul care o abuzeaza verbal cate ati fi sfatuit-o sa ramana cu el??? Daca sterge era interesat de copil si vroia sa discutam despre dorul lui nu aveau ce cauta in posturile lui jignirile la adresa fostei, a socrilor, si a userilor care si-au permis sa puna o intrebare sau sa exprime o parere care nu i-a fost pe plac. Subiectul nu este despre relatia lui sterge si sotia lui, foarte corect, dar atunci e corect ca sterge sa o insulte tot in a doua postare si nimeni sa nu-l intrebe de ce? Eu zic ca tocmai pentru ca nu cunoastem ar trebui sa ne abtinem de la a incuraja exprimarea colorata a sentimentelor lui sterge. Cate dintre cele care i-ati luat apararea ati sta langa un om care va vorbeste asa??? Si daca cititi raspunsurile lui la postari care pur si simplu nu i-au placut o sa va dati seama ca nu tine argumentul ca e omul suparat ca i-a luat copilul, de aia vorbeste asa. Sterge jigneste pe toata lumea care nu-l ‘respecta’. Off, ce bine cunosc genul asta…. Ruxij, sunt perfect de acord cu tot ce ai scris Nicoleta mami de Andrei (08.12.2007)


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -