Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Sezatoarea canadiana (57)


319 raspunsuri la acest subiect

#311
Simonna

Simonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.362 mesaje

Postat 21 februarie 2007 - 22:26

Ana, alege-ti o zona geografica si o perioada clara de Ev Mediu si mergi pe aia. De ex. fiu-meu traverseaza o perioada plina de "cavaleri din Anglia". Ii cumparam (de-aia cu magneti, imbracati in zale, 10 - 12 dolari la Walmart, asa ceva), ii desenam cu jucaria in fata sau cu ceva carti... vezi ca am vazut la Archambault carte cu obiceiuri din Evul Mediu, castele, castelane, cavaleri... si daca n-o cumperi poti sa dai o raita si sa cascati gura la carti 2 ceasuri. I se rupe de castelane, sincer, da' cavalerii in armura ti-i deseneaza pe banda rulanta, m-a innebunit! Plus aferentele desene animate (Robin des Bois cu o vulpe in rolul principal, dar schimba des armurile si toalele, umbla cu tot felul de pantaloni bufanti si pelerine cu cagula :) ) Si-acu' vrea desene cu Ivanhoe, dracu' m'a pus sa i-l pomenesc.
Irina...mie imi place la casa de mor de vineri seara pina luni dimineata, vara, in special, si mai mereu pe perioadele de vacanta generalizata in Quebec cind nu e trafic pe autoruta. Ca dimineata plec juma' de ora mai devreme numai ca sa evit ingramadeala iar dupa-masa incep sa ma enervez de pe la trei pentru ca la patru jumate - cinci o sa fie trafic. Sint chestii la care nu m-am gindit cind a fost de ales intre condo montreal si casa banlieu, iar eu stau aproape de 13 15 si 440 in Chomeday si tot imi maninca zilele. Cu toate astea, votez si eu pt. casa, dar una in care nu te muti ca sa muncesti zi-lumina si sa mai bagi jdemii de dolari in ea...
Pune in calcul nu doar prezentul, vezi si in viitor ce se arata, condo/casa cumperi pentru x ani, macar fo' 5, ca sa simti si tu ca ai pus ceva bani platind morgage-ul, si sa se amortizeze taxa de bienvenue, sa ajunga imprumutul la o prima scadenta (cind iti renegociezi dobinda, ca daca vrei sa rupi contractul mai repede de scadenta platesti penalitati) Sibin termina scoala, Sophie incepe, pe urma nu-ti mai vine sa te muti pentru ca e plodu' obisnuit cu scoala si si-a facut prieteni in cartier...
Pune si tu pe hirtie pro si contra si vezi ce da...
Simonna

#312
Magdone

Magdone

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 892 mesaje

Postat 22 februarie 2007 - 00:23

Hai sa ma bag si eu la subiectul asta cu casele [:D] ca tot nu ma pricep dar sunt pentru!!! si noi ne cautam casa, am ajuns la concluzia ca mai bine platim la casa noastra decat sa dam banii pe chirie, cu toate ca vor fi cheltuieli mai mari, sunt constienta, asta e.
Nu stiu cum e in Montreal, dar aici in Toronto s-au eliminat tot felul de restrictii la imprumuturi si incurajeaza noii veniti sa-si ia case. In fine sper sa reusim si sa gasim ceva ca lumea.

Iar apropo de subiectul precedent nici nu vreau sa ma gandesc ce ma asteapta ca Razvan a inceput usor cu intrebari de genul: unde e iesirea??? din burta? pe unde a iesit el adica? si am ramas cu gura cascata ca n-am stiut ce sa-i zic.

Nu mai stiu cine intreba referitor la concediul pentru copil, stiu de la sora mea care e si ea in maternity leave acum, ca dupa 1 an de zile poate sa-si mai ia concediul fara plata inca nu stiu cate luni, dar nu ea, ci sotul, a sunat ea la ministerul asta al muncii si a intrebat, pot sa o intreb exact unde a sunat. Si eu da sunt de parere ca e prea devreme sa dai copilul la gradi la numai 1 an , de fiecare data cand ma duc sa-l iau pe al meu de la gradi si ii vad pe cei mai mici ce nefericiti sunt, la figurat vorbind, ma aouca o milaaa, nu vreau sa zic ca n-au grija de ei, Doamne fereste, dar altceva e cand e copilul tau si altceva cand ai 10 de care trebuie sa te ingrijesti. Asa zicea si sormea ca daca n-o sa aiba incotro o sa o dea la daycare pe aia mica si acum cand asta mica are doar 2 luni nici nu vrea sa auda de daycare.
Am citit o carte referitoare la chestia asta cu gradinitele, cresele, e scrisa de un american si mi-a ramas in minte vorba asta : un copil de 1 an trebuie sa mearga la daycare 1 zi pe saptamana ttimp de 1 ora, 1 copil de 2 ani – 2 zile pe saptamana timp de 2 ore, 1 copil de 3 ani – 3 zile pe sapatmana a cate 3 ore, etc. Bine ar fi daca am putea toti sa facem asa, dar cateodata e imposibil…

Nelia, imi place asa de mult cum scrii si cum te ocupi tu de fetele tale [pup] as fi vrut sa te cunosc, in person, dar nu vin eu in Montreal...[:D] in vizita vreodata...
Corina, vacanta placuta ! Sa va distrati !
Va pup,
Va citesc mereu dar cu scrisul mai greu..


Magdone si Razvan (19.07.2003)
_________________________________________
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."



#313
laurajr

laurajr

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 716 mesaje

Postat 22 februarie 2007 - 00:55

Voi imprumutati numai 150 mii pt casa ? Nu sunt scumpe deloc pt o capitala, in Toronto sunt niste preturi...[alcool].
Noi in oct ne-am luat un semidetachet cu 3 dormitoare+ living, 3 bai, vechi de 2 ani ( vorba vine vechi), cu garaj simplu si basement neamenajat si am dat 200 si am scapat ieftin . Mortgage-ul e in jur de 1150 pe luna, plus taxe de proprietate, facturi .
Deci la 150 de mii sigur Ira banca iti va da banii .

Stie cineva cum se face ata de martisor ??? Pleeease ???

Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi !
Laura ,Ioana Nazdravana si David Fermecatoru'

#314
bebitzu

bebitzu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 22 februarie 2007 - 03:59

Pentru fetele care au de inapoiat imprumutul pentru studii, am si eu o intrebare - am primit de la minister plus banca o scrisoare prin care am stabilita valoarea ce trebuie returnata /luna in urma finalizarii studiilor.Problema este ca eu inca nu mi-am gasit job.
Sunand la banca azi am aflat ca in acest caz banca va plati pentru mine catre minister.Ce am omis sa intreb este ,eu voi plati in plus o alta dobanda catre banca?Mi s-ar parea ilogic, insa nu m-as mira deloc, trebuie ca si banca sa castige ceva.


bebitzu

#315
bebitzu

bebitzu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 22 februarie 2007 - 04:09

Magdone, Mihnea al meu merge la gradi din luna a 9a, asa a fost situatia.Atunci eram terminata, plangeam cand il duceam/luam de fiecare data.Acum insa nu-mi pare rau de decizia luata, are 3 ani jumate si eu sunt mai mult decat multumita de evolutia lui.Nu a fost mai bolnav decat alti copii, chiar din contra, sper asa sa fie si de acum incolo.Este deja in grupa a 4-a din 5, toti colegii de grupa sunt aceeasi cu care a fost la poponerie, dnele sunt mai mult decat dragute si atente.

Legat de casa, si eu imi doresc extrem de mult una, sotul meu a crescut la casa, el este mai calm la capitolul asta.
Pentru un copil cred ca este mult mai bine sa aiba o curte, indiferent de cat de spatioasa este, si in plus, are mai multa libertate de miscare.

Laurajr, casele in Montreal sunt super scumpe, nu cred ca gasesti sub 200 mii.In afara insulei insa este mai usor.
Eu cred ca, conteaza foarte mult si de avansul pe care il poti da, astfel incat rata/luna sa nu fie un stres general pentru ca, asa cum zicea si Ktrinel, fiind casa ta, sunt sigura ca iti vine tot timpul sa cumperi cate ceva nou, parca de toate ai avea nevoie, si atunci cheltuielile cresc.
Sa nu mai zic ca Hydro va fi triplu si banuiesc ca mai sunt si alte cheltuieli curente.

bebitzu

#316
Ktrinel

Ktrinel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 22 februarie 2007 - 04:41

aoleo, am umplut 21 de pag...cine stie sa deschida alt capitol ????? ca ne dau astia afara...
in fine, pana cand ne dau, mai vroiam sa ii spun Irei din experienta mea cu cautatul de casa : PEISAGIUL , musai sa ai in vedere peisagiul..eu nu am crezut ca e asa important si greu de facut/refacut...dar curtea fiind goala [bang], doar cu gazon...am simtit nevoia sa pun niste tufe, tufenele, copaci, brazi..sa fac un gard viu, vise...cand m-am dus la o pepiniera sa=mi sara ochii : un pui de tuia (bradutz din ala de faci gard din el) era vreo 30-40dolari...si mie imi trebuiau vreo 20...cel putin. apoi un brad cat de cat crescut, sa tina umbra [hot] sau un artar sau alte specii...bani , bani ...pai mai imi trebuiau cateva mii sa imi fac curtea...daca nu am cascat ochii, casc punga cum se zice! de cate ori ma plimb cu caruciorul prin cartier ma uit la case si numar cate plante/copaci au [:D] . mai e varianta sa pun seminte si sa astept sa creasca , dar or trece ceva ani pana rasar si cresc..macar pana la genunchiul brroastei...sau bag adanc mana in buzunar (si asa barbatu' a promis ca cica atinge 100k anul asta [:D][:D] ) dar cand ma mut imi iau gardul cu mine , si bradul, si artarul....poate sunt eu deplasata, dar mi s=au parut foarte scumpe plantele astea ...





#317
laurajr

laurajr

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 716 mesaje

Postat 22 februarie 2007 - 06:19

Ma inghesui si eu pe ultima pagina cu sfaturile: am ales in primul rand zonele cand am vrut sa ne luam ceva in fctie de punctajul scolilor particulare si publice , am vizitat multe model-homes sa ne dam seama ce vrem si mai ales ce nu vrem la casa noastra .
E important de ex sa stai pe o straduta laturalnica si nu pe o artera intens circulata din 2 motive : zgomotul continuu produs de masini si ap[oi ( sa nu radeti), cand vre sa scoti masina de pe alee dimineata si in fata ta s-a spart conducta de masini, e cam aiurea .
Apoi am cautat ca zona sa aiba ceva spatii verzi in jur , o padurice, un parc ceva .
Si acum depinde, daca iei casa nouta, nu ai de schimbat dar daca e veche de 30 de ani , trebuie vazut daca acoperisul nu trebuie cumva schimbat si instalatia electrica, daca are aer conditionat in toata casa sau unitati individuale la unele camere ( si sunt tare zgomotoase si inestetice dupa parerea mea ), daca are termopane sau geamuri cu stucatura din lemn care dupa atat timp nu se mai inchid perfect , etc .

Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi !
Laura ,Ioana Nazdravana si David Fermecatoru'

#318
Ira

Ira

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.622 mesaje

Postat 22 februarie 2007 - 11:22

Fetelor, va multumesc din inima tuturor.

E 2 si 13 minute noaptea (sa ne fie cu noroc) si aku terminai de frecat casa, ne uitaram la piratii din Caraibe nr 2 (3 o fi oare) ne-am rasfatat toti 3 in pat...pana cand vitejii mei au adormit; si io am constatat abia dupa cat e de cu kuru-n sus totul si nu m-a lasat inima sa ma culc.

Offfff, si cand deschid laptopul ce sa vad ? Dupa ce ca mi se parea super complicat sa cumpar casa, acum mi se pare infernal de greu[biz].

Oricum, o sa fiu atenta, ce e sigur, e ca eu una, casa o sa mi-o cumpar o singura data. 1 si buna-rea cum o fi, ca veata e prea scurta si mai am si altele de facut[:D].

Cum ar fi o excursie de 2 sapt. in jurul lumii pe un vapor de lux - care costa 2000 de $ de persoana, are garderie pt. copii, terenuri de sport, piscine, tot. Sibin a aflat asta de la el de la job, tre sa cat' ne net sa vad despre ce e vorba ca nu ma linistesc pan' nu aflu.

Edit. Ana, daca iti mai vinzi casa ta da un semn cu pret si poze. Poate ca nu numai eu o voi vrea, si iti vei gasi cumparator pe forum[pup].

#319
Lorelai

Lorelai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 516 mesaje

Postat 22 februarie 2007 - 19:04

am deschis capitol nou (58)


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -