Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 9 voturi

Din ce cauza ati nascut prematur?


229 raspunsuri la acest subiect

#61
anca_vlad

anca_vlad

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.901 mesaje

Postat 19 octombrie 2007 - 14:23

quote:
Originally posted by aurora77
Fetelor,Eu am 34 saptamani si 5 zile si am colul deschis 34mm. Iau un tratament destul de drastic, stau numai in pat si totusi tot mai am ceva contractii...nu stiu de ce mi s-a intamplat asta pt ca nu cred ca am exagerat cu ceva anume. am fost socata cand mi s-a spus la eco ca am colul deschis. Acum sunt si foarte speriata si cred ca starea asta e panica imi agraveaza contractiile. Credeti ca avem cum sa impiedicam nasterea prematura, sau orice am face la stadiul asta e inevitabil sa se produca?Aurora 34+stai linistita in pat ia tratamentul si nu te mai stresa ca o sa fie bb, eu eram in spital si cand am implinit 34 de saptamani l-am vazut pe medicul meu cum s-a relaxat, a zis ca de acum poate sa vina ca nu mai sunt asa mari riscurile!drept dovada ca in mai putin de o saptamana a iesit vladut si e santos si va face 4 ani pe 5 nov, iar el ar fi trebuit sa se nasca pe 10 decembrie!aurora
POZE VLADUT"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

#62
Pisicuta

Pisicuta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 23 octombrie 2007 - 14:45

[si-eu]Prima data am nascut la 36 sapt si 6 zile, un baietel de 2750 g pentru ca mi s-au rupt membranele in timp ce dormeam (ora 3,45), iar a doua oara am nascut la 36 sapt si 4 zile un baietel de 2570 g pentru ca mi s-au rupt membranele in timp ce dormeam, la ora 4,45.
Cauza nu am aflat-o nici azi dupa 4 ani si 5 zile de la prima nastere si 2 ani si 7 zile de la a doua, dar daca voi mai fi vreodata burtica[gravi], la 36 sapt si 2 zile, la ora 5,45, o sa-mi pun ceasul sa sune, ca sa fiu si eu pe faza![zid]
[cheers]Multa sanatate tuturor prematurilor si mamicilor lor din lumea-ntreaga![dual
]

Pisicuta, mama lui [copil]Vladut & [copil]Raducu

#63
ligeea

ligeea

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 867 mesaje

Postat 23 octombrie 2007 - 15:10

Medical-col scurt fiziologic , membrane rupte -prima data la 34 saptamani si a doua oara -acum o saptamana la 37 de spatamani .Doi baietei apropiatai ca greutate -2,4 si 2,8 kg, fara probleme mari de adaptare .
Eu cred ca e si vointa celui de sus , pe 15 am fost la doctor sa programez cezariana -am programat-o pe 1 nov ( sa nu fie marti , sa nu fie 31 etc ) si in aceeasi nopate mi s-au rupt membranele si am ajuns la spital, radea si Dr -mi-a zis ca mai bine rameneam de dimineata

Unul din baieti e nascut i zodia mea -fecioara desi trebuia sa fie balanta , iar cel de-al doilea e balanta desi trebuia sa fie scorpion .

Important e ca cel mare e bine , are 1,18 cm la 4 ani si 22 de kg iar cel mic sper sa fie la fel

ligeea

#64
anca_pur

anca_pur

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 21 noiembrie 2007 - 13:06

stres, cu o zi inainte de examenul final de doctorat am avut dureri de spate si 10 zile mai tarziu l-am nascut pe patrick, dupa ce pierdusem lichidul amniotic de 3 zile. nastere provocata care s-a finalizat numai dupa 3 zile de incercari.

dar totul a fost super, patrick a fost micut, 2025g si nu a vrut sa manance dar acum, la aproape 10 luni face instructie cu toata lumea.

va pup, anca

#65
ramyteo

ramyteo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.256 mesaje

Postat 23 noiembrie 2007 - 13:17

[bb]Dragele mele eu sincer sa va zic doctorul nu mia zis nimic doar ca mi sa rupt "apa" cum se spune popular. Dar sa va mai zic ca el zice ca am nascut la 38-39 de saptamani dar eu cred ca stiu cel mai bine cand a fost clipa si nu a ascultat de ceea ce i-am zis. Eu aveam doar 35-36 de saptamani. Probabil ca la derutat greutatea care fetita mea o avea de 3400g si 51cm. Chiar acum ma uitam in caietul de gravide si chiar el a scris cu mana lui cat avea sarcina inainte de a naste cu doua saptamani. Dar eu nu inteleg de ce mi-a calculat chiar din prima zi de menstruatie a ultimelei luni. Voi ati patit la fel? Deci doctorul meu de atunci imi calcula saptamanile. O asistenta imi zicea ca de nasteam normal adica daca duceam sarcina pana la capat fetita mea avea peste 4000g. Pupici




#66
dodo

dodo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 25 noiembrie 2007 - 02:21

quote:
Originally posted by ramyteo

[bb]Dragele mele eu sincer sa va zic doctorul nu mia zis nimic doar ca mi sa rupt "apa" cum se spune popular. Dar sa va mai zic ca el zice ca am nascut la 38-39 de saptamani dar eu cred ca stiu cel mai bine cand a fost clipa si nu a ascultat de ceea ce i-am zis. Eu aveam doar 35-36 de saptamani. Probabil ca la derutat greutatea care fetita mea o avea de 3400g si 51cm. Chiar acum ma uitam in caietul de gravide si chiar el a scris cu mana lui cat avea sarcina inainte de a naste cu doua saptamani. Dar eu nu inteleg de ce mi-a calculat chiar din prima zi de menstruatie a ultimelei luni. Voi ati patit la fel? Deci doctorul meu de atunci imi calcula saptamanile. O asistenta imi zicea ca de nasteam normal adica daca duceam sarcina pana la capat fetita mea avea peste 4000g. Pupici



Asa se calculeaza teoretic sarcina, din prima zi de ciclu a ultimei menstre, deoarece nu se stie cu exactitate cind s-a produs fecundatia, deci cele 2 sapt vin peste cele 38 de la care se spune ca sarcina este la termen(sapt 38 reala devine sapt 40 teoretica). Si incepind cu sapt 38 sarcina este la termen, dupa 40 este post-termen

#67
tzuc

tzuc

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 26 noiembrie 2007 - 08:39

Am nascut la 36 sapt si 3 zile datorita stresului, oboseala, eram in plin proces de achitie casa, incheiere acte, mutat, aranjat casa, in 24 sept. am fost la birou si la notar sa stabilim data pt. semnare acte casa, am ajuns acasa la 6 si la 8 mi s-au rupt membranele (desi eram pe tratament de gynipral+no-spa de o sapt. din cauza de contractii nedureroase) si in 25 sept. la ora 1.40 (noaptea) am nascut natural 100% o fetita de 3000g si 47cm. S-a nascut cu circulara simpla si s-a adaptat mai greu "afara", a stat 2 zile la incubator si 3 la lampa pt. icter. Are deja 2 luni si este o minune de copil.
[pup]

25.09.2007 Maria Diana

"Fiecare om se afla in inchisoarea sa, dar fiecare poate obtine dreptul de a se elibera. Sa nu te opresti niciodata sa te zbati" Buddha

#68
katharsys

katharsys
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 05 decembrie 2007 - 17:01

Eu am nascut prematur la 34 de saptamani..am facut preeclampsie...se pare ca "mostenisem" de la tata rinichii polichistici...boala de care nu aveam habar, parintii fiind despartiti....tata nu ne-a zis nimic....In fine, totul e bine cand se termina cu bine...Am nascut un baietel, Abraham-Alexandru, pe 7.09.2003, cu 2.200 kg si 47 de saptamani..a stat la incubator 2 saptamani, dar in spitalul de prematuri din Timisoara a stat 1 luna...1 luna de cosmar pentru mine si sotul meu...Acum are 4 anisori, e sanatos, pe cat posibil, avand in vedere ca are si el aceeasi boala ca si mine, rinichi polichistici...Ni s-a spus ca a fost un miracol de la Dumnezeu ca am supravietuit si eu si baietelul...Nu mai am voie sa fac alti copii...doar daca evolueaza medicina in asa fel incat sa se inventeze rinichi artificiali, fara a fi nevoie de transplant..

#69
anca_vlad

anca_vlad

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.901 mesaje

Postat 05 decembrie 2007 - 17:47

bun venit in clubul prematurilor luptatori si invingatori!

sa iti traiasca comoara sis a fiti sanatosi!



POZE VLADUT







"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

#70
elyanne

elyanne

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.552 mesaje

Postat 05 decembrie 2007 - 18:17

Eu am nascut preamtur din cauza de sarcina gemelara... 36 de sapt. si 4 zile. Primul bb 2150g si al doilea 2550g... Doar primul a fost considerat prematur, din cauza greutatii...De ce? Pt. ca mi s-a deschis colul la 25 de sapt. (atunci am aflat)... apoi cercaj, stat in pat... Dar cred ca si asa a fost sa fie... cu vreo 2 luni inainte sa nasc am anuntat pe cei apropiati ca pe 3 martie nasc... inclusiv dr-lui i-am spus ca m-am hotarat sa nasc pe 3 martie... pt. tot imi zicea sa ma grija, sa stau in pat, sa rezist macar pana la 35-36 de sapt... asa ca i-am zis sa stea fara grija, ca ajung pana acolo [:D]Faceam pe viteaza... nu prea credeam ca reusesc... dar mi-am pus in minte treaba asta si vad ca a tinut...Iar cu o seara inainte nu prea aveam nici un semn, chiar imi fusese bine de cateva zile, contractii putine si usoare... fata de alte zile cand simteam ca acum or sa iasa...Iar dimineata la 7 s-a rupt apa, in somn... si am nscut pe 3 martie... natural



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -