Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 9 voturi

Din ce cauza ati nascut prematur?


229 raspunsuri la acest subiect

#41
mexxa

mexxa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 975 mesaje

Postat 22 februarie 2007 - 15:09

Toata lumea zice ca am nascut mai devreme pentru ca nu am stat locului[:D] cat era ziua de lunga ma plimbam...imi placea sa imi vada lumea burta si sa ma laut...a fost prea frumos.

Insa la controlul de 34 sapt sa depistat ca aveam colul deschis si o vaginita(care a dus la deschiderea colului)..am facut tratament,am stat la pat insa la 36 sapt...deja eram satula de stat in pat ...am mers putin in vizita la ai mei...mi-am pus norocul la incercare...nu am crezut ca se poate intampla ceva, dar totusi dupa numai o zi am nascut...asta este.

Parerea mea...iubeam prea mult acest copil..el ma iubea pe mine si nu am mai rezistat fara sa ne cunoastem[:D]






[bis][bis]


#42
incognito

incognito

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 242 mesaje

Postat 24 februarie 2007 - 15:38

Ehei!Da,asta da problema!Si ma refer la nasterea prematura.Sint atitea motive care conduc la acest lucru incit ne-ar fi necesara poate chiar o zi sa discutam aspectul.Totul e bine cind se termina cu bine dar nu totdeauna se intimpla asa.Si eu am nascut prematur,la 34 de saptamini prin operatie cezariana,la spitalul din orasul in care locuiesc.Ma asteptam, nu a fost deloc o surpriza.Motivul?Gemelaritatea.A fost totul in regula,cred binecuvintarea lui Dumnezeu.Sint baiat si fetita,au cintarit 2200g fiecare si au avut 44cm.Acum au 4ani,sint absolut minunati,isteti,frumosi,sanatosi,perfecti!Nu s-ar spune ca au fost prematuri!Cresterea lor a fost anevoioasa-mici,plingaciosi,bolnaviciosi...-asta pina pe la 2ani.Ca sa nu mai vorbesc de nesomn.Au vorbit repede dar au mers greu,in sfirsit au trecut aceste lucruri.Ii multumesc lui Dumnezeu in fiecare zi pentru acest dar.Asadar,mamici de prematuri,CURAJ!

#43
gab___

gab___

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 177 mesaje

Postat 23 martie 2007 - 15:44

eu am nascut gemene la 8 luni(32 saptamani) cu 1700 gr 42 cm si 2400gr si 45 cm, nasterea eu cred ca s-a datorat faptului ca am fost la eco in cj unde vroiam sa ma internez sa nasc eu fiind din baia mare si m-au trimis acasa ca sa revin in saptamana care urma dar am nascut la baia mare.
acum avem 8 kg si 7 kg, si peste 74 cm

gab____________

#44
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 24 martie 2007 - 15:47

quote:
Originally posted by incognito
Ehei!Da,asta da problema!Si ma refer la nasterea prematura.Sint atitea motive care conduc la acest lucru incit ne-ar fi necesara poate chiar o zi sa discutam aspectul.Totul e bine cind se termina cu bine dar nu totdeauna se intimpla asa.Si eu am nascut prematur,la 34 de saptamini prin operatie cezariana,la spitalul din orasul in care locuiesc.Ma asteptam, nu a fost deloc o surpriza.Motivul?Gemelaritatea.A fost totul in regula,cred binecuvintarea lui Dumnezeu.Sint baiat si fetita,au cintarit 2200g fiecare si au avut 44cm.Acum au 4ani,sint absolut minunati,isteti,frumosi,sanatosi,perfecti!Nu s-ar spune ca au fost prematuri!Cresterea lor a fost anevoioasa-mici,plingaciosi,bolnaviciosi...-asta pina pe la 2ani.Ca sa nu mai vorbesc de nesomn.Au vorbit repede dar au mers greu,in sfirsit au trecut aceste lucruri.Ii multumesc lui Dumnezeu in fiecare zi pentru acest dar.Asadar,mamici de prematuri,CURAJ!
Te asteptam cu drag sa ne povestesti mai multe despre voi aici: http://forum.desprec...p?FORUM_ID=68la subiectele cu mamici de gemeni si tripleti. [pup]Laura [mamica] de shtrumphi, [zana] Bianca Andreea si [bonjovi] Rares Mihai (13.06.2005)[foto]Fotografiile noastreFilmulete cu shtrumphiPoveste cu shtrumphi

#45
adinadelf

adinadelf
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 06 aprilie 2007 - 02:04

Buna la toata lumea

Eu am nascut la 33 de saptamani, dar am inceput sa am contractii la 31 de saptamani. Au reusit cu tratamente sa amane inca doua saptamani, dar cu doua trei zile inainte de a naste Sacha a rupt membrana si a devenit prea periculos, incepusem sa fac o infectie.
Eu cred ca am nascut pentru ca am avut gemeni - Sacha si fratele lui Esteban. Totul a fost bine in timpul sarcinii, fara probleme si apoi contractii brusc la 31 de saptamani. Nici nu am fost sigura ca sunt contractii, nu erau dureroase si era prima sarcia. Au avut ceva mai mult de 1kg800, au stat o luna in maternitate, din care 10 zile in incubator. Acum au un an si 4 luni si sunt foarte bine amandoi, din fericire.

#46
mikiion

mikiion

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.585 mesaje

Postat 17 aprilie 2007 - 01:51

Buna. Eu am nascut la 36 sapt si 4 zile.Mi s-a rupt apa si m-au bagat in cezariana pt. ca copilul nu era intors( aici e procedura standard in cazul asta).

Eu ma bucur ca l-am nascut asa tarziu. Pt. ca am avut ultimele luni numai «ciudatenii», adica nu lucruri «normale» cum am citit pe la voi .

  • O operatie de apendicita la 25 sapt



  • diabet de sarcina diagnosticat cam tarziu la 32 sapt( provocat probabil de statul in pat dupa operatie)-ce a facut in schimb sa am un bebe mare de 2990 kg.


  • accident de masina la 34 , nu f. grav, fara sa se deschida , din fericire , airbag-ul, si pe locul mortului asezata( la urmatoarea sarcina voi sta doar in spate)



Alte cauze posibile, am mers cam mult ultimele zile, dar era indicatia doct ca sa scada glicemia si sa nu fac insulina, caldura si umezeala care mi-au provocat tensiunea cam mare......



Important e ca e sanatos, nu au fost probleme dupa nastere si are acum de 4 ori greutatea de la nastere.(11.5 kg)

Oricum la 36 sapt nu se compara cu un bebe de 30 sau 32. Lucrurile sunt mai simple. Eu mereu ma gandesc, ce faceam daca se declansau contractiile in timpul operatiei de apendicita si nasteam la 26 sapt?



Mihaela



filme

filme2



http://mionita.photosite.com

Virsta Marc









#47
carina

carina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.339 mesaje

Postat 17 aprilie 2007 - 17:36

Eu am nascut la 36 de saptamani - uter infantil, care de la 27 de saptamani n-a mai vrut sa creasca. La 27 de saptamani am intrat in travaliu, oprit din fericire cu medicamente (atunci am primit si cortizon pentru maturarea plamanilor bebelutei).
Din fericire, fata mea a crescut extrem de bine - 3500 de grame la 36 de saptamani cand s-a nascut.

Anda si Carina (deja domnisoara)
http://community.web.../user/andamihai

#48
anamaria

anamaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 17 aprilie 2007 - 18:05

quote:
Originally posted by Mi-Ka

Si eu stiu ca 33 de saptamani inseamna 7 luni si o saptamana... [biz]



Va pup si sa cresteti mari, sanatosi si frumosi!!![pup]



_________________________________






desi nu are prea mare importantza...

7 luni si o saptamana... FIX! dar 7 luni implinite inseamna ca esti in luna a 8-a de sarcina - asta vroiam sa spun, cred ca este corect, nu?!



_________________________________

Lumina Sfintei Invieri sa patrunda in sufletul si in inimile voastre, bucurandu-va de minunea Invierii Domnului nostru Isus Hristos!

Clipe de neuitat alaturi de cei dragi si multe realizari!




ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb

[hagi]Bogdan - 04.07.2000 si [bonjovi]Tudor - 13.06.2003



poze cu frumosii mei (si nu numai [;)] )

************************

DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery

#49
sanziana27

sanziana27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 10 mai 2007 - 15:43

Sarcina mea a stagnat la 30 saptamani.Medicul care-mi urmarea sarcina a observat destul de tarziu stagnarea, abia dupa o luna si atunci a inceput toata nebunia:copilul era ff mic si a incercat sa-l mai dezvolte intrauterin cu perfuzii. Am reusit sa-l aducem la 33 saptamani si 5 zile de dezvoltare si s-a hotarat cezariana de urgenta. Daca mai amanam putea sa intre in hipoxie fetala. Au apucat sa-mi dea injectia pentru maturarea plamanilor, dar nu mi-au garantat nimic. Copilul parea perfect normal, dar stagnarea (hipotrofie fetala) putea sa-l fi afectat. Asa s-a nascut baietelul meu: cu 1900g si 43 cm. Am stat 3 saptamani si 3 zile in spital pentru a ajunge la 2540g. A avut un suflu sistolic (acum nu se mai aude) si un testicol inca nu e coborat, face acum tratament. Acum are 7 luni si 2 saptamani 7 kg si 69 cm.

#50
anca_vlad

anca_vlad

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.901 mesaje

Postat 28 mai 2007 - 16:04

tot prematur am nascut la 35 de sptamani cu cezariana dupa 10 saptamani de spitalizare, contractiile au inceput inca de la 25 de saptamani, uter infantil, tratament perfuzii cu sulfat de magneziu, ginipral si repauz total la pat, diazepam si scobutil cu papaverina toata perioada de la 25 la 35 de saptamani! Vladut a avut atunci 45 cm si 2700g!

acum e un baietel sanatos de 3 ani si jumatate!
Norocul meu au vost medicii de la maternitatea din Brasov si in special Dl Dr. Vulcan si neonatologul dl. Oprea si toata echipa de asistente care mi-au facut sederea in spital mai placuta!




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -