Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 9 voturi

Din ce cauza ati nascut prematur?


229 raspunsuri la acest subiect

#31
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 05 februarie 2007 - 14:22

Eu am nascut la 36 de saptamani pentru ca la ecograf s-a vazut ca fetita ramasese mult mai mica decat baiatul si intra in suferinta fetala. Avea ritm cardiac foarte variabil (cand 84, cand 120) si nu primea suficient sange. Explicatia a fost ca Rares a crescut mult, s-a asezat pe niste vase de sange ce o alimentau pe Bianca, astfel ca ea a ramas si fara sange suficient, dar si fara spatiu. Mi s-a facut cezariana de urgenta. Bianca a stat o zi la incubator, Rares deloc. Au respirat amandoi singuri de la inceput si sunt super sanatosi.









Laura [mamica] de shtrumphi, [zana] Bianca Andreea si [bonjovi] Rares Mihai (13.06.2005)



[foto]Fotografiile noastre

Filmulete cu shtrumphi





Poveste cu shtrumphi

#32
dodo

dodo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 05 februarie 2007 - 17:04

Eu am nascut la 25+5z, intre 2 zboruri[:D], venisem din RO cu copiii si asteptam in Abu-Dhabi legatura cu zborul spre casa, care era programat peste 3 zile..Alea 3 zile s-au transformat in 3 luni de NICU (terapie intensiva), bb avind la nastere 1 kg, un pisicel[:D]. Cind l-am externat, ajunsese la enorma greutate de 2,4kg si acum la 6 luni la 5,5kg..Pune in greutate incet da'sigur[:D]..Motivul nasterii este totusi necunoscut, dr. au pus pe seama oboselii zborului, desi n-a fost lung, 4 ore..Am ajuns dimineata la 2, dupa-amiaza a inceput cite o intepatura, cind si cind iar a 2-a zi la 4 dupa-amiaza am nascut, n-au putut opri contractiile nicicum, bb era hotarit sa vina[:D]. Abia dupa nastere a inceput lunga lui lupta cu complicatiile datorate prematuritatii si inca nu stim daca e in afara oricaror sechele, timpul ne va spune..Sanatate tuturor bb-ilor!

#33
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 05 februarie 2007 - 17:15

off topik

Dodolina din ce ai postat mai sus inteleg ca ai al treilea bebik! WOW sa-ti traiasca!!! Felicitari[flo]



__________________________



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

#34
dodo

dodo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 05 februarie 2007 - 17:34

quote:
Originally posted by papadie
off topikDodolina din ce ai postat mai sus inteleg ca ai al treilea bebik! WOW sa-ti traiasca!!! Felicitari[flo]Multumesc! Sa trag cu piciorul, sa nu trag..[:D][zid][poc][neand]__________________________Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush


#35
gabid

gabid

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 05 februarie 2007 - 20:30

quote:
Originally posted by Mi-Ka
gabid, citind mesajul tau m-am gandit la o chestie...sa fie oare o coincidenta faptul ca la 33 de saptamani am intrerupt progesteronul si dupa 4 zile am nascut??? Dar atunci cum ramane cu teoria ca progesteronul nu-si mai face efectul dupa 32 de saptamani?___________________Printesa noastra,Alexia
Asta a fost concluzia mea.Doctorul meu nu ar spune acelasi lucru!!!El ar spune asa a fost sa fie!Aveam cerclaj la 11 sapt din cauza durerilor de spate(iminenta de avort).Progesteronul meu era mentinut cu utrogestan.Cand luam progesteron parca luam aer...asa de bine ne simteam dupa!Nu stiu cu efectul de dupa 32 de sapt al progesteronului...eu aveam 32 de sapt cand am nascut si 3 sapt decand nu mai luam progesteron.In analize facute inainte de sarcina mereu aveam deficit de progesteron.Gabi si domnisoara Moni 5 ani si un pic

#36
anamaria

anamaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 06 februarie 2007 - 13:29

eu am nascut la 33 de saptamani - un bebe de 2,4 kg. nu intreasem inca in luna a 9-a, aveam 8 luni si vreo 10 zile.

motivul nu il stiu prea bine... nu facusem eforturi eosebite in zilele precedente, nu avusesem sangerari, tensiune sau alte probleme. s-a intamplat pur si simplu!



dr a zis ca poate pt ca sunt scunda (1,5 m) si ca bebe era cam maricel - colul era oarecum mic dar nu alarmant.



s-au rupt membranele dimineata - asta m-a trezit din somn, pe la 9. am sunat dr si m-a chemat urgent la spital; m-a consultat si m-a internat, m-a pus pe perfuzii si am nascut la ora 13.35. nu am avut deloc contractii...



acuma ma gandesc ca ar fi putut sa ma mai tina, macar cateva zile, sa fac injectii de-alea pt maturarea plamanilor. dar nu mai am ce face.

oricum, din fericire bebe nu a avut nici un fel de probleme, nici de respiratie si nici altele [cool]



a doua sarcina am dus-o pana in saptamana 37, bebe a avut 3,5 kg!

e drept ca fiind speriata de prima nastere prematura, am avut grija sa stau cat de cat linistita, n-am mai facut excursii la munte [:D] si nici nu am ridicat greutati...



nu am inteles cum si de ce nici acuma, dar bine ca s-a terminat cu bine...



_________________________________

ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb

[hagi]Bogdan - 04.07.2000 si [bonjovi]Tudor - 13.06.2003



poze cu frumosii mei (si nu numai [;)] )

************************

DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery

#37
lidiadanaila

lidiadanaila

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 12 februarie 2007 - 20:01

Col inchis beton , ma simteam super....si totusi s-a intimplat la 30 saptamini !!.... eu l-am programat leu pe Dragos , iar el a vrut gemeni[:D]...asta-i explicatia[:D]. Am facut la 3,5 luni o eco super performanta la un super medic si de atunci mi-a spus ca o sa nasc prematur ca eu am contractii uterine pe care nu le simteam...sa-mi anunt medicul care-mi urmareste sarcina !!! Nu i-am spus doctoritei nimic , am continuat sa muncesc mult si la cabinet si acasa si s-a produs !!! Nu cred ca as mai repeta figura....este greu totusi sa pleci la drum cu un copil de 1,350 kg fie el si sanatos !!!

lidia

#38
Mi-Ka

Mi-Ka

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 430 mesaje

Postat 14 februarie 2007 - 00:43

[quote]Originally posted by anamaria



acuma ma gandesc ca ar fi putut sa ma mai tina, macar cateva zile, sa fac injectii de-alea pt maturarea plamanilor. dar nu mai am ce face.

oricum, din fericire bebe nu a avut nici un fel de probleme, nici de respiratie si nici altele [cool]





anamaria, o data ce ti s-au rupt membranele, doctorii nu mai au ce sa-ti faca ca sa-ti opreasca nasterea...bebele cum sa supravietuiasca fara lichidul amniotic???[dus]



Si eu stiu ca 33 de saptamani inseamna 7 luni si o saptamana... [biz]



Va pup si sa cresteti mari, sanatosi si frumosi!!![pup]



_________________________________



#39
bianca26

bianca26

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 14 februarie 2007 - 20:31

Eu am nascut-o pe Bianca la 34 de sapt. si 4 zile. Eu si sotul meu ne doream ca ea sa fie balanta ca si noi, dar ea a vrut fecioara :(, ma rog sper sa-i poarte noroc si s afie sanatoasa.
Desi fusesem cu o seara inainte la control si era ok, nu avea cordon ombilical infasurat in jurul gatului, era cuminte, incepuse sa ia in greutate... a doua zi am nascut.
M-am trezit dimineata cu apa rupta, fara contractii ( slava Domnului avusesem parte de ele toata sarcina, m-au lasat pe la 30 de sapt) si pana seara am pierdut tot lichidul.
Si uite asa desi vroiam sa nasc normal, am avut parte de cezariana(acum pot sa spun ca pt nimic in lume nu as mai vrea sa nasc normal...asta e parerea mea)
Asa s-a nascut puiu...1.900kg si perfect sanatoasa. N-am stat mult in spital, doar 8 zile ca am plecat la cerere ( sotul medic a fost un avantaj)ca altfel ma imbolnaveam de nervi.
Acum are 1 an si 5 luni, e super ok, n-am avut nici o problema de sanatate cu ea, a recuperat foarte bine greutatea, avem 12 kg acum.
Va doresc multa sanatate la toate si sa aveti parte de copii sanatosi si 'cuminti"!

Gaby mama Biancai

#40
Ameera

Ameera

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 93 mesaje

Postat 14 februarie 2007 - 21:38

Eu nu prea stiu de ce am nascut prematur, la 34 de saptamani fix. Colul era cam scurt (nu cat sa fie motiv de ingrijorare), dar inchis si tare. Cu cateva zile inainte sa nasc ma apucasem de reamenajari prin casa, dar efort nu am facut deloc, nu am ridicat si nu am carat nimic, n-am stat prea mult in picioare... au fost totusi niste zile mai agitate, doctorul mi-a spus ca asta ar putea fi o cauza, alta explicatie nu a avut. Intr-o dimineata (era sambata) am observat scurgeri gelatinoase cu firisoare de sange, mi-am sunat medicul care mi-a spus sa nu ma mai misc din pat pana luni, cand ma asteapta la control. M-am conformat si doua zile am stat cuminte numai in pat, luni dimineata am inceput sa am contractii usoare, dupa-masa am ajuns la cabinet, de unde m-a trimis direct la spital, aveam deja contractii tot mai puternice. La 21.30 s-a rupt apa, iar la 23.00 am nascut. Bebe a fost ok, a avut 2.200 gr, nu au fost probleme si ne-au externat a 3-a zi (cam repede, totusi, zic eu). Acum are 10 luni, a recuperat foarte bine, nu a avut deloc probleme de sanatate.

Pupici pentru toti bebeii si multa sanatate tuturor.

Ameera si [copil] Sara


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -