Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 9 voturi

Din ce cauza ati nascut prematur?


229 raspunsuri la acest subiect

#221
cor1978

cor1978

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 379 mesaje

Postat 17 noiembrie 2014 - 12:32

eu am nascut prematuri la 29 saptamani, seara la 22  s-a rupt membrana la baietel, am plecat la Polizu cu sotul cu masina, acolo nu m-au primit, m-au trimis la Filantropia, nici acolo locuri, ca doar train intr-o tara de rahat, nu m-au primit pentru ca doctorul meu nu era din niciunul din aceste spitale, m-au trimis la Cantacuzino, si asa cu membranele rupte m-am plimbat cu sotul cu masina pana la 1 noaptea cand m-au primit cei de la Cantacuzino. Acolo mi s-au facut injectiile pt plamani, si am mai tras 2, 3 zile, mai mult nu s-a mai putut pentru ca baietelului nu i se mai gaseau bataile, fata era intacta. si asa  am nascut prin cezariana baiatul 1200 si fata 1380, am stat 2 luni in spital, in prima luna fara nici o sansa, a fost cosmatul vietii mele, cu un sistem bolnav,care ma obliga sa plec acasa si sa vin din 3 in 3 ore sa alaptez, o tara de prosti, a trebuit sa fiu atenta cu asistenta sefa de la cezarienein fiecare saptamana sa ma mai lase sa stau in spital. Si a dat Dumnezeu si am plecata acasa cu ei la 2300g. Acum au 4800, sunt foarte bine, recuperam facem chinetoterapie. 



#222
jaguar

jaguar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.436 mesaje

Postat 01 decembrie 2014 - 01:50

Cor, sa va traiasca micutii! Cat de greu ti.a fost si tie, oofff...tare greu e sa vezi puii de om neajutorati:((
Sa stii ca si eu am fost externata dupa 5 zile, eu acasa, bbii in spital...si 6 saptamani am mers zi de zi sa ii alaptez la 3 ore si in rest pt noapte duceam lapte ce storceam eu acasa..
PE afara nu te tine nici macar o zi in plus in spital, deci nu doar in ro e asa..
Greu ne.a fost, dar multumim Domnului ca bbii ne sunt bine si cresc frumos!
Eu am nascut la 31s..

#223
Sem303

Sem303
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 07 decembrie 2014 - 18:06

Buna tuturor!

 

Eu am nascut  acum 14 zile, la 29 de saptamani, din cauza unei decolari de placenta. Dimineata la 4.00 AM au inceput contractiile si dupa 23 de ore de travaliu, contractiile au devenit insuportabile  (din jumate in jumate de minut), asadar s-a hotarat interventia. S-a asteptat mult pentru a-si face efectul medicamentul de maturare al plamanilor si in speranta ca perfuziile cu Partusin vor opri travaliul. Am nascut un baietel de 1240, este in acest moment in Terapie Intensiva si zi de zi mai facem cate un pas mic spre a deveni un baietel mare si sanatos. Doresc multa putere tuturor mamicilor de prematuri ce trec sau vor trece prin ceea ce trecem noi!



#224
Speedyy

Speedyy
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 16 iulie 2015 - 23:58

eu am nascut la 35 de saptamani doctorii au spus ca este bebe "stresat" si ca i se opreste inima . a avut 2 kg 390 g si 45 cm la nastere a scazut 20 g a facut icter , iar acum la 7 saptamani are 4 kg 700 g nota 9 - 10 nu am nascut in romania .



#225
soso_s1

soso_s1
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 31 ianuarie 2016 - 19:41

Si eu sunt o mămică de prematur...am nascut la 30 de saptamani si 4 zile o fetita de 1800 gr si 38 cm...am avut placenta plevia....doctorul nu mia spus de la început...imi cunostea istoricul (  2 sarcini pierdute) si nu vroia sa mai imi dea motive de stres...bănuiesc eu...fetita e bine...avem 3 luni si 2 saptamani si 5500 gr



#226
Ana1234werde

Ana1234werde
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 07 iunie 2019 - 17:23

Preeclampsie severa și IURG. La 29 de săptămâni și 6 zile. 1054 de grame. Azi are aproape trei ani. 



#227
Bogdana182019

Bogdana182019
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 27 octombrie 2019 - 16:52

Foarte bun subiectul! Si sper sa ajute pe cineva ... in ziua de azi majoritatea nasterilor premature au ca principala cauza infectiile, mai ales "banalele" infectii urinare pe care "majoritatea gravidelor le fac"... fetelor, cautati-va si nu va mai luati după medicii care trateaza o infecție urinara ca pe un mizilic, ceva banal... daca aveti un astfel de medic schimati-l urgent!!!!! Eu m-am luat după "distinsa" dna doctor Cristina Dobre de la policlinica Academiei, care lucreaza si la spitalul Bucur si am născut la 26 săptămâni în ciuda eforturilor a mai multor medici de la Elias si Municipal! Asta pt ca madam Dobre m-a internat în spital la Bucur (la insistenta mea; in parerea dansei eram paranoia) si nu mi-a mai raspuns la telefon, iar cand a facut-o mi-a zis sa ma duc la ea la cabinet (eu fiind inca internată la spitalul la care lucreaza dumneaei)... m-a lăsat în plata Domnului desi a luat bani de la mine la fiecare consult. Iar la Bucur, deși aveam contractii si sangeram doctorii nu m-au băgat prea mult in seama pt ca nu erau medicii care imi urmăreau sarcina... asta ca sa va faceti idee cam ce medici "profi" se perindă pe la Bucur... in schimb la Municipal te interneaza pentru orice infecție pt ca stiu ce tragedii pot cauza - multe mame care nasc pana in 32 săptămâni pleaca acasă fără copii! Al meu traieste printr-o minune de la Dumnezeu însă numai El stie prin câte momente de groaza am trecut...



#228
Delia34

Delia34

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 04 august 2021 - 20:25

Redeschid acest subiect si eu. Am nascut la 36 sapt.  si 3 zile, toata sarcina am avut infectii vaginale cu E.coli si alti monstruleti, n antibiotice luate, plus contractii de pe la 5 luni. Mi s-au rupt membranele in somn (facusem un pic de efort in ziua precedenta). Bebe a avut 2,8 kg si 50 cm, n a stat deloc la incubator, n am avut deloc pb., si drept sa spun, niciun medic nu l-a considerat prematur per se. In evolutie a fost mereu in grafic sau precoce.



#229
Buzdu98

Buzdu98
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 23 ianuarie 2023 - 01:42

Bună și eu am născut prematur la 34de săptămâni și 5 zile o fetita de 2100 a mai scăzut 10g a făcut icter am stat 8 zile în spital într-adevăr nu în România ci în UK, nu s-a găsit motivul dar dorea sa vadă lumea mai devreme, fiind internata în spital cu 2 zile înainte sa nasc din cauza contracțiilor false dar acuma am recuperat și suntem bine avem 6 lunite mai avem puțin de recuperat cu statul în funduleț și cu întoarcerile dar în rest suntem bine



#230
Buzdu98

Buzdu98
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 23 ianuarie 2023 - 01:42

Bună și eu am născut prematur la 34de săptămâni și 5 zile o fetita de 2100 a mai scăzut 10g a făcut icter am stat 8 zile în spital într-adevăr nu în România ci în UK, nu s-a găsit motivul dar dorea sa vadă lumea mai devreme, fiind internata în spital cu 2 zile înainte sa nasc din cauza contracțiilor false dar acuma am recuperat și suntem bine avem 6 lunite mai avem puțin de recuperat cu statul în funduleț și cu întoarcerile dar în rest suntem bine




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -