Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 9 voturi

Din ce cauza ati nascut prematur?


229 raspunsuri la acest subiect

#211
letitzias

letitzias

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 253 mesaje

Postat 11 februarie 2013 - 17:08

Eu am nascut la 34 saptmani.Consider ca a fost doar vina doctoritei.NU cred ca e normal sa faci tuseu vaginal brutal,eu sa-i spun ca ma doare f tare,ea sa iniste si chiar sa ma intrebe " tot te mai doare?" si sa-si invete asistenta incepatoare sa recolteze secretie din col pe mine.Desi totul era ok,colul de 3 cm inchis,fara contractii dupa acest consult am pierdut dopul imediat si dupa cateva ore am pierdut tot lichidul amniotic.Am ajuns la spital fara contractii.Am trecut prin momente grele cu copilul numai din cauza neglijentei dr mele de la polizu.Nu stiu daca e cazul sa spun numele ei,dar poate ar trebui sa o fac sa se fereasca si alte paciente de aceasta dr.

#212
Iulia7

Iulia7

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 15 februarie 2013 - 16:58

Letizias, spune-ne te rog cum se numeste dr. Este important pentru gravidele care vor naste la Polizu.

[gravi] 32+

#213
Zooey

Zooey

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 121 mesaje

Postat 30 aprilie 2013 - 17:49

Eu spun sincer ca habar nu am de ce am nascut prematur, la 36 saptamini si 4 zile. Singura explicatie e ca am dus cumparaturile (nu exagerat de grele) de la taxi pina la etajul 2. Cel mai mult ma bucur ca totusi membranele s-au rupt acasa si nu pe strada sau la serviciu (eram in ultima saptamina de lucru). La nastere, moasa s-a mirat de inca un bebe cu cordonul ombilical innodat (nu foarte strins), se pare ca fusesera destul de multi in ultimul timp. Dupa vreo doua zile mi-a zis ca intotdeauna exista un motiv pentru care prematurii vin mai repede. Mi-am amintit atunci de cordonul innodat si m-am gindit cu groaza la ce s-ar fi putut intimpla in cele 3 saptamini cit mai aveam pina la termen.



#214
Dcristina12

Dcristina12
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 15:13

Din luna a 6-a in schimb lucrurile nu au mai stat atat de bine am inceput sa am probleme atat cu tensiunea cat si  cu circulatia sangelui atat eu cat si la bebe circulatia era deficitara. Suspecta de trombofilie-am avut "onoarea" de a intalni un dr. care a fost foarte delicat in problema aceasta si a spus ai 10mil ca atat costa analizele sau pierzi sarcina. Socul a fost atat de mare ca nu am putut sa spun nimic ...vazand ca nu raspund ma trimis catre Institul fundeni la hematologie unde nu a trebuit sa dau nimic si mi au facut toate analizele necesare si mi au dat tratament pt problema de coagulare(nu trombofilie cum spunea dansul). Am inceput sa fac tratament medicamentos care nu a avut un rezultat prea bun asa ca am ajuns sa fac anticoagulant injectabil pe toata perioada de sarcina + perioada de lauzie. Cu tot tratamentul acesta am reusit sa ajung cu sarcina la 32s cand am ajuns la spital de urgenta pentru ca nu mai vedeam si facusem tensiune 18 ..diagnostic preeclampsie. Nu -mi aduc aminte foarte multe din ziua respectiva decat momentul in care sotul si sora au venit la mine si mi s a declansat o serie de convulsii. Am aflat de la sot ca imediat am fost dusa la sala de nasteri . Pe 12.08.2013 s a nascut David Alexandru 1200g . Dupa nastere a urmat a doua serie de convulsii asa ca diagnosticul s a schimbat din preeclampsie in eclampsie severa. La 22h de la nastere pe bebe l au mutat la Bucuresti pt ca in Ploiesti nu detineau aparatura speciala pt prematuri . Au urmat 5 zile de framantari pt ca cei din Ploiesti nu au vrut sa mi acorde transferul catre copii, iar de la Bucuresti nu primeam informatii concrete. Dupa ce m am externat din Ploiesti am plecat la Bucuresti unde m am internat pt a fi alaturi de copil. Au urmat 5 sapt de spitalizare in care tot ce imi doream e sa ajungem mai repede acasa. Pe 20 septembrie am plecat spre casa cu baietelul in brate de numai 1970g. Astazi avem 5luni si jumatate( varsta corectat 3luni si jum) 5500g  si suntem un mic rasfatat



#215
irina_helena

irina_helena

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 30 ianuarie 2014 - 16:42

Eu tot din cauza doctorilor am nascut prematur. Doctorul care m-a supraveghea, desi ii spuneam des ca am dureri (cred eu ca statea prea jos) imi zicea ca nu-i nimic, ca asa sunt unele femei, mai sensibile.

 

M-a pus sa merg pana la Bucuresti pentru zicea el "un control 3d de rutina, nimic grav", doar ca sa vada fluxul din cordonul ombilical care era infasurat in jurul gatului copilului. La Bucuresti, i-am zis doctoritei ca am venit la solicitarea medicului meu curant. S-a cam mirat femeia cum de m-a pus pe drumuri avertizandu-ma ca e copilul prea jos.

 

Am plecat in aceeasi zi acasa, am ajuns noaptea cu niste dureri de imi rabatasem scaunu' la masina ca sa nu mai stau in fund. Am intrat pe usa si cand am intrat in dormitor mi s-a rupt apa. Nici nu stiam ce se intampla. L-am sunat pe doctor. M-a chemat la spital, m-a consulat si mi-a zis sec ca nasc si ca trebuie sa plec la Medgidia cu salvarea ca el nu are cele necesare pentru prematuri (incubator si alte cele). Nici nu a sunat la spitalul din Medgidia sa anunte ca vin sau sa-mi dea vreo relatie acolo. Prin spital alerga barbata-miu dupa medici ca nu vroia nici unu sa ma ia. A fost de cosmar... Retraiesc si acum toata spaima de atunci.

 

Aviz celor insarcinate: aveti grija ca medic va alegeti si mai ales ce dotari are spitalul!

 

PS. Doctorita de la bucuresti dupa ce a aflat ca mi s-au rupt membranele chiar in ziua cand am fost la control, cica ii parea rau ca nu m-a oprit la Bucuresti. Too late, madam!



#216
gabryela89

gabryela89
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 22:01

Buna seara! Eu am nascut la 36 saptamani si 4 zile. Puiul meu s-a intors cu capul in jos inca de la 30 de saptamani, dar dr. a spus ca s-a pozitionat pentru nastere, astfel ca la 33 saptamani am avut o sangerare, iar in urma controlului dr. mi-a zis ca puiul apasa pe col si acest lucru produce contractii si de asemenea scurtarea colului. Mi-a recomandat sa nu fac niciun fel de efort si sa stau intinsa in pat, nu in fund ca poate o mai lungim...si.... am lungit-o pana la 36w+4 :)

 

Eu am citit aici multe lucruri despre prematuri si m-am cam speriat. Dr. mi-a zis ca puiul meu e perfect sanatos, am facut si eco la inimioara si la sold si e totul bine. Mentionez ca puiul meu a avut la nastere 3412g si 56 cm. Nu stiu ce sa mai cred cand citesc atatea pe site :(



#217
gabryela89

gabryela89
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 22:06

Ah, am uitat sa va spun ca acum avem 4 luni jumatate, 8100g si 68 cm :)



#218
gabryela89

gabryela89
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 22:10

Eu tot din cauza doctorilor am nascut prematur. Doctorul care m-a supraveghea, desi ii spuneam des ca am dureri (cred eu ca statea prea jos) imi zicea ca nu-i nimic, ca asa sunt unele femei, mai sensibile.

 

M-a pus sa merg pana la Bucuresti pentru zicea el "un control 3d de rutina, nimic grav", doar ca sa vada fluxul din cordonul ombilical care era infasurat in jurul gatului copilului. La Bucuresti, i-am zis doctoritei ca am venit la solicitarea medicului meu curant. S-a cam mirat femeia cum de m-a pus pe drumuri avertizandu-ma ca e copilul prea jos.

 

Am plecat in aceeasi zi acasa, am ajuns noaptea cu niste dureri de imi rabatasem scaunu' la masina ca sa nu mai stau in fund. Am intrat pe usa si cand am intrat in dormitor mi s-a rupt apa. Nici nu stiam ce se intampla. L-am sunat pe doctor. M-a chemat la spital, m-a consulat si mi-a zis sec ca nasc si ca trebuie sa plec la Medgidia cu salvarea ca el nu are cele necesare pentru prematuri (incubator si alte cele). Nici nu a sunat la spitalul din Medgidia sa anunte ca vin sau sa-mi dea vreo relatie acolo. Prin spital alerga barbata-miu dupa medici ca nu vroia nici unu sa ma ia. A fost de cosmar... Retraiesc si acum toata spaima de atunci.

 

Aviz celor insarcinate: aveti grija ca medic va alegeti si mai ales ce dotari are spitalul!

 

PS. Doctorita de la bucuresti dupa ce a aflat ca mi s-au rupt membranele chiar in ziua cand am fost la control, cica ii parea rau ca nu m-a oprit la Bucuresti. Too late, madam!

Doctorii astia!!! Ar vrea numai bani, dar nu te-ar ajuta cu nimic. Eu am nascut la privat, la Polisano, in Sibiu si am mers numai acolo la dr.. Numai de frica infectiilor si lipsei de materiale din spitalele de stat, dar si de scarba sa le tot bag in buzunare la toti. Am calculat si am iesit muuult mai bine la privat. A fost cea mai buna alegere pe care am putut s-o fac.



#219
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 15 februarie 2014 - 23:25

Am nascut prematur pt ca atunci a vrut fetitza mea sa vina pe lume. 

Nu a fost de vina doctorul, nici probleme cu sarcina nu am avut. 

In duminica aia am fost in parc cu baiatul. Am stat pe banca si m-am uitat cum il alearga pe taica-su. 

Am venit acasa, am mancat, am spalat copilul, ne-am culcat.

 Dar nu ma lua somnul deloc. Aveam unele contracti dar erau asa de slabe ca nici nu le-am luat in seama. Numai ca ma culcam, iar ma trezeam... cu senzatia ca parca am uitat ceva de facut  [:)]

Pe la 2 noaptea aveam senzatia ca trebuiie sa merg la toaleta. Am mers o data, a doua oara.... apoi l-am trezit pe sotul meu sa mergem la spital. Eu la prima sarcina am pierdut lichidul prin urina si imi era teama sa nu se intample si de data asta.

Bineinteles ca sotul s-a intors pe partea cealalta in timp ce imi spunea ca e prea obosit pt ce vreau eu  [:)]  sa o lasam pe maine.

Pana la urma am plecat la spital. La 4 dimineata mi-au facut fisa la un spital de stat. 

Ma tot intrebau daca am contracti iar eu le spuneam ca nu prea. Prima nastere a fost cu niste dureri ingrozitoare asa ca acum era ca si cum ma apasa ceva usor pe burta.

M-au dus la blocul operator pt ca sa-l astept pe medicul de garda sa ma vada. Avea o cezariana. Asa ca intre timp m-au pus la un aparat care asculta bataile inimi copilului. 

Asistenta a zis ca e ok. Ca nu o sa nasc. Vine d-l doctor si dupa puteti pleca. A zis ea si a plecat probabil sa se culce. 

M-am intins in patul de spital linistita ca bb e bine. Nu era nimeni acolo, se mai vedea cate o asistenta cu capul pe birou... nu ma deranja. Parca incepuse si mie sa mi se faca somn.

Cand de o data a venit o contractie groaznica si a inceput sa curga apa din mine! M-am speriat groaznic! Am inceput sa urlu "sa vina cineva sa ma ajute!! va rog, o sa nasc!" au venit vreo 2 asistente buimace de somn si o tipa creata si roscata simpatica.

M-au pus pe masa de nasteri si incepuse sa ma intrebe, ce dr am, daca l-am sunat...  numai tin minte exact ce. Stiu ca la un moment dat a intrat si d-l doctor. M-a uitam si eu la el cu capul ridicat dupa masa ca sa-l pot vedea mai bine. Atunci a mai venit o contractie urata si am auzit doar "prinde copilul!" Atat a zis doctorul si a plecat. Era luni ora 4,30. 

Am nascut cu moasa, m-a cusut moasa, a venit pe salon sa ma vada tot moasa. 

bebelina mea a avut la nastere 2400kg si am venit cu ea acasa la 2270 kg la 35 de saptamani. A primit nota 9.

Pe biletul de iesire din spital scrie "avort spontan".

Dar e perfecta! Acum are 1,4 luni si este absolut perfecta. Merge, vorbeste pe limba ei, ne mangaie, ne pupa, este extrem de lipicioasa. Si de rasfata bineinteles  [:)]



#220
bibi_loi

bibi_loi
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 23:13

Buna mami eroine!

Nici eu nu pot spune de ce am nascut prematur.Nici doctorul nu s-a asteptat la o evolutie asa rapida.

Toata sarcina am avut dureri de burta,os pubian,spate pentru ca bebe era foarte jos si asa a ramas pana am nascut.

La 32 sapt si 3 zile ,dimineata am observat cand am mers la baie pete maroniu rosiatice pe chilot si m-am speriat asa ca l-am chemat acasa pe sot sa ma duca la spital.Dureri aveam de burta si de spate mai accentuate de 2 zile mai ales cand eram in pat in pozitie intinsa.Nu puteam nici sa merg prea mult pe jos ca ma luau iar durerile si simteam ca il scap.

La spital coincidenta a facut ca dr meu sa fie acolo si cand l-a anuntat dr de garda ca a venit pacienta dansului asa ca a venit numaidecat sa ma vada.

Mi-a facut eco transvaginal si a observat ca mi se scurtase putin colul.Avea 2,52 cm si se deschisese putin la interior, iar bebe apasa cu capul acolo.

Mi-a spus sa merg acasa si sa intrerup orice activitate si sa iau no spa. Chiar in ziua respectiva aveam programare la cabinet pt ecografie. Am mers la programare dupa amiaza oricum pt a mi se pune o perfuzie care trebuia sa-mi opreasca sangerarea si contractiile(contractii am avut pe tot prcusul zilei neregulate).

Seara de pe la 8 au inceput contractiile la 6 minute si au tinut asa pana la 11 noaptea cand am plecat spre spital. Nu vroiam sa cred ca mi se intampla asta de aia nu am mers mai repede la spital si tot speram sa se opreasca.

M-au consultat si au sesizat ca mi se stersese colul de tot si eram in travaliu.

A fost chemat dr meu si la 0:45 am nascut prin cezariana un bebe de 2200g si 46 cm.

Concluzia a fost insuficienta cervicala. Dr nu-si poate explica cat de repede mi s-a intamplat totul.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -