Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Placenta joasa - o problema???


13 raspunsuri la acest subiect

#1
Chriszta

Chriszta
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 25 ianuarie 2007 - 12:03

Buna ziua mamici sau viitoare mamici.Ma numesc Cristina si sunt din Brasov si avem o sarcina in saptamana 14. Am fost aseara la echograf la dr,. IONEL MOLDOVAN si bebita este bine si activ, dar medicul mi-a spus ca pozitia placentei nu este tocmai in regula. PLacenta este situata in partea de jos a uterului chiar sub copil. Inca nu se poate vorbi despre diagnosticul de Placenta praevia dar m-a cam speriat ce mi-a spus. Ati mai trecut prin aceasta problema? Se remediaza cu timpul sau va ramane asa? Afecteaza bebitul?
Si inca ceva pt. mamicile brasovene: Ce puteti sa-mi spuneti despre dr MOLDOVAN (chair si din auzite) ca eu am nimerit din pura intamplare la el si as vrea sa stiu daca sa continuu sa merg la el.
Va multumesc si astept ceva pareri ca pana peste 6 saptamani cand voi merge la control e "cale lunga... si asteptarea la fel"
Va doresc multa sanatate![copil]

#2
X-ray

X-ray

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.540 mesaje

Postat 25 ianuarie 2007 - 13:09


Chriszta mie chiar mi-a fost pus diagnosticul la 12 saptamani de placenta previa centrala.adica placenta f jos inserata.
placenta previa este de mai multe tipuri in functie de pozitia pe care o are fata de orificiul colului.de exemplu cea centrala acopera in intregime colul,cea partiala numai o parte ,cea marginala este situata la cativa cm de col.a mea e chiar pe col.[bang]
dg final de placenta previa se stabileste la aproximativ 5 luni pana atunci ea poate sa mai urce odata cu cresterea in dimensiuni a uterului.
in cazul in care ramane dg de placenta previa,mai ales totala ,conduita este urmatoarea: in romania te interneaza mai devreme si oricum incepand de acum nu ai voie sa faci efort.dupa saptamana 25 sa te gandesti ca nu ai voie sa ridici nici macar un litru de apa.
placenta previa este o indicatie de cezariana pt ca ,daca colul este acoperit, bb nu are pe unde sa iasa. toate aceste precautii cu efortul trebuie facute ca sa nu inceapa o sangerare.aceasta placenta este mai rigida,nu creste la fel de repede ca si uterul si din aceasata cauza poate sangera usor.
dar o placenta jos inserata nu e neaparat previa,poate urca mult mai usor.la mine m-as bucura sa devina marginala in loc de centrala....
din proprie experienta iti spun ca tot ce trebuie sa faci acum e sa te odihnesti cat mai mult,sa nu faci efort si cu siguranta se va ridica.
dar inserarea placentei nu afecteaza cresterea uterina a fatului. trebuie evitata orice situatie in care ar putea sangera ca sa nu ajunga sange in lichidul amniotic.
aici este un subiect"mamici de iulie-august" unde poti discuta cu noi si alte probleme daca vrei.
sper ca te-am lamurit cat de cat



alina [gravi]14+ [fetita]

#3
Chriszta

Chriszta
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 25 ianuarie 2007 - 13:16

Multumesc Alina.
Incep sa ma mai linistesc, cred o sa incep un program de relaxare si odihna.
Multumesc de informatii chiar ajuta.

#4
alexuta2005

alexuta2005

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 245 mesaje

Postat 25 ianuarie 2007 - 15:25

Chrisza felicitari pt. sarcina.
In legatura cu placenta, sati linistita.Pana la 22 de sapt. se poate ridica din cate stiu eu.
Si eu am avut placenta jos inserata dar la distanta de orificiu.Nu am avut nici o problema, Alexia s-a nascut la termen.A trebuit doar sa stau mai putin in picioare, mai mult in pat si sa evit plimbarile din luna a saptea dar la mine se scurtase si colul.

Casiana si Alexia

#5
elyanne

elyanne

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.552 mesaje

Postat 25 ianuarie 2007 - 16:32

Si eu am avut pe la 12 sapt. placenta jos inserata. Si am avut sangerari din cauza asta, contractii. Am facut tratament de sustinere a sarcinii cu utrogestan (mai ales ca e si sarcina gemelara), fara efort, stat in pat cat mai mult.Iar la eco. morfologica, la 21 de sapt. nu mai era jos inserata.De multe ori placenta se ridica odata cu marirea uterului.Din cate stiu eu, diagnosticul de placenta previa se pune pe la sf. trim. 2, inceputul trim. 3, deoarce pana atunci se poate ridica... si se considera ca e doar jos inserata.


#6
arghirmonica

arghirmonica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 379 mesaje

Postat 25 ianuarie 2007 - 16:46

Linistita sa fii..se ridica ea incet incet.Nu efort si atat.

#7
Chriszta

Chriszta
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 25 ianuarie 2007 - 16:47

Va multumesc mamici.
Nici nu stiti ce bine mi-au prins sfaturile voastre. M-am linistit si eu si bebita.
Multumim[dual]

#8
dicirstea

dicirstea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.994 mesaje

Postat 26 ianuarie 2007 - 21:04

Eu chiar acum am iesit din spital cu aceasta problema. La sapt. 12 placenta era normala, dar la sapt. 14 a coborat pt ca am inceput sa sangerez. Am si un polip vaginal f. mare asa ca am crezut ca ala sangereaza, dar dupa 1 sapt. de sangerare m-am dus la doctor. La eco a iesit placenta deasupra colului. A evitat sa spuna previa pt. ca zis ca isi poate reveni pe masura ce creste si bb. dupa 1 luna deja e mai bine, simt eu, nu mai am nici dureri nici sangerari. Peste 5 zile ma duc la alta eco si va spun daca s-a miscat. Vor fi 19 sapt.

#9
Pepsi

Pepsi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 892 mesaje

Postat 28 ianuarie 2007 - 07:48

si mie la 14 s la eco placenta acoperea in totalitate colul si era situata anterior!ginecologul mi-a zis ca pina in 32s are timp sa se ridice, inainte de aia nu se pune diagnostic de praevia. bineinteles ca si eu am fost ff speriata, am citit tot ce era despre asta! am inceput sa-l conving pe bebe sa-i dea un sut sa fuga la locul ei, si acuma la eco de 20s placenta a urcat la locul ei, e posterioara, totul e f bine, asa ca nu-ti fa griji,medicul meu mi-a zis ca 80% avem placenta joasa la inceput!



Flavia [gravi]20+[baietel] si mama lui Dominic 17 mai 2004

albumele de familie

#10
X-ray

X-ray

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.540 mesaje

Postat 28 ianuarie 2007 - 12:42

pepsi uite un [pup].[:-)))][:-)))][:-)))]
si placenta mea la 12 saptamani acoperea in totalitate orificiul colului.am tras si noi niste sperieturi si inca nu stim daca s-a ridicat sau nu.la 16 saptamani repet eco.dar sotul din cand in cand se apropie de burtica si vorbeste cu gagica noastra :"te rog frumos sa fi cumnite sa n-o mai superi pe mami si sa tragi placenta aia de acolo ca sa ai pe unde iesi"
sa ne ajute DD sa fie bine!

alina [gravi]14+ [fetita]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -