Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Clatite pufoase!


33 raspunsuri la acest subiect

#1
iahim

iahim

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 28 octombrie 2007 - 18:30

Bubu05,am vazut poze din albumul tau cu prajituri!!!!Sunt atat de apetisanteeee...Clatitele mele nu ies atat de bine,am observat ca au un aluat mai gros si mai pufos...Rog mamicile care stiu secretul unor clatite reusite sa -l desconspire in favoarea copiilor nostri!

#2
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 28 octombrie 2007 - 18:54

Iahim,poate ca, clatitele mele nu ies precum ale lui BuBu,insa pot sa-ti spun ca pentru a iesi mai pufoase,eu folosesc pe langa lapte si apa minerala.Daca le vrei mai groase,fa compozitia mai groasa. Pofta buna...hai ca ma apuc de clatite:-) ladyJ

#3
corinadana

corinadana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.486 mesaje

Postat 28 octombrie 2007 - 18:57

2 oua, 1 cana jumate de faina, 2 jumate de lapte si un picut de sare. bati bine ouale la inceput apoi adaugi restul amestecand f bine sa nu faca cocoloase. Din cantitatea asta iti ies cam 11 cltite daca le pui mai grosute sau 18 subtirele. Acum sper ca tu vorbesti de clatitele romanesti nu de cele americane (pancakes). Spor! Don't throw with stones if you live in a glass house. corina mama Ralucai http://community.web...er/corinaraluca

#4
Balbina

Balbina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.223 mesaje

Postat 28 octombrie 2007 - 19:31

iahim, clatitele Oanei (bubu) sint facute dupa o reteta postata de mine mai demult. E vorba de clatite americane (pancakes), care ies pufoase. Uite reteta:

quote:
Clatite pufoase (Buttermilk Pancakes)

O reteta de clatite americane, pufoase si bune.

1 pahar lapte batut / iaurt / sana
1 ou
2 linguri unt topit sau ulei
esenta de vanilie
1 pahar faina
2 linguri zahar
1/4 lingurita sare
1/2 lingurita bicarbonat
1 lingurita praf de copt

Se amesteca intr-un vas laptele batut cu oul, untul/uleiul, vanilia si zaharul.
Intr-un alt vas se cerne faina cu sare, bicarbonat si praf de copt.
Acum urmeaza cel mai important lucru: se toarna amestecul lichid in cel uscat, amestecind lejer de citeva ori, dar nu de tot, adica aluatul trebuie sa arate ca avind cocoloase de faina. Se lasa aluatul sa stea cam 15-20 minute, timp in care cocoloasele vor disparea. Daca nu se respecta acest detaliu, clatitele nu vor iesi pufoase.
Se toarna aluatul cu lingura intr-o tigaie teflonata incinsa, unsa cu putin ulei. Se prajesc pe ambele parti pina se rumenesc.
In aluat se pot pune bucatele de fructe, eu am pus prune uscate.
Se servesc cu dulceata, smintina sau cu diverse creme.


Nota: am facut reteta aceasta de nenumarate ori si in ultima vreme am renuntat de tot la grasimea din aluat, si clatitele ies la fel de bune.


------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda
Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump. [:D]
Poze

#5
iahim

iahim

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 28 octombrie 2007 - 19:49

Balbina,multumesc foarte mult!Abia astept sa le incerc.Multumesc pentru micul secret al retetei.Am sa incerc sa -ti scriu dupa ce le fac.Pe curand!

#6
bubu05

bubu05

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.259 mesaje

Postat 29 octombrie 2007 - 02:30

Iahim, acum am vazut subiectul! Ti-a raspuns Balbina, de la ea o am![pup]
O data pe saptamana tot faceam, ca sunt bune rau! Acum n-am mai facut de multisor, cred ca ar fi cazul!

Oana [gravi] 14+ cu bb Stefan [baietel] si [roker] Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze


#7
TOMALAVINIA

TOMALAVINIA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 366 mesaje

Postat 29 octombrie 2007 - 11:48

quote:
Originally posted by Balbina
iahim, clatitele Oanei (bubu) sint facute dupa o reteta postata de mine mai demult. E vorba de clatite americane (pancakes), care ies pufoase. Uite reteta:
quote:
Clatite pufoase (Buttermilk Pancakes)O reteta de clatite americane, pufoase si bune.1 pahar lapte batut / iaurt / sana 1 ou 2 linguri unt topit sau ulei esenta de vanilie 1 pahar faina 2 linguri zahar 1/4 lingurita sare 1/2 lingurita bicarbonat1 lingurita praf de copt Se amesteca intr-un vas laptele batut cu oul, untul/uleiul, vanilia si zaharul.Intr-un alt vas se cerne faina cu sare, bicarbonat si praf de copt.Acum urmeaza cel mai important lucru: se toarna amestecul lichid in cel uscat, amestecind lejer de citeva ori, dar nu de tot, adica aluatul trebuie sa arate ca avind cocoloase de faina. Se lasa aluatul sa stea cam 15-20 minute, timp in care cocoloasele vor disparea. Daca nu se respecta acest detaliu, clatitele nu vor iesi pufoase.Se toarna aluatul cu lingura intr-o tigaie teflonata incinsa, unsa cu putin ulei. Se prajesc pe ambele parti pina se rumenesc.In aluat se pot pune bucatele de fructe, eu am pus prune uscate.Se servesc cu dulceata, smintina sau cu diverse creme.
Nota: am facut reteta aceasta de nenumarate ori si in ultima vreme am renuntat de tot la grasimea din aluat, si clatitele ies la fel de bune.------------------Numai bine,Natalia, Vlad si Vanda
Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump. [:D]
Poze
Cam cite ies dintr-o portie?Si cit de groase sunt dupa coacere?Mamica MARIEI(4.11.2004)si CRISTINEI(14.12.2006)

#8
bubu05

bubu05

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.259 mesaje

Postat 29 octombrie 2007 - 12:11

Depinde cat de mari le faci. Mie imi ies 8-10 clatite, de 10 cm diametru, cam asa, iar grosime...le poti face cat vrei, aluatul il intinzi cu lingura in tigaie.
Natalia stiu ca facea 4 clatite intr-o tigaie si ieseau mai micute si mai groase, dar le faci cum poftesti.

Oana [gravi] 14+ cu bb Stefan [baietel] si [roker] Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze


#9
bubu05

bubu05

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.259 mesaje

Postat 29 octombrie 2007 - 12:13

Si apropo de fructe in aluat, noua ne plac f. mult cu mere. In aluat raz 1-2 mere decojite pe razatoarea mare, iar dupa ce coc clatite mai punem decat miere pe ele si sunt delicioase!

Oana [gravi] 14+ cu bb Stefan [baietel] si [roker] Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze


#10
TOMALAVINIA

TOMALAVINIA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 366 mesaje

Postat 29 octombrie 2007 - 18:41

Multumesc mult ptr ajutor! Am sa incerc si eu retzeta![dual] Mamica MARIEI(4.11.2004)si CRISTINEI(14.12.2006)


Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Pregatirea pentru nastere naturala

    LarisaG89
    - Astăzi, 10:42

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -