Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

retete arabesti/ramadan?(3)


195 raspunsuri la acest subiect

#21
monica-elizabet

monica-elizabet

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.288 mesaje

Postat 21 octombrie 2007 - 18:39

hai sa incerc sa-ti explic ca eu de-abia am invatat [:D] sper sa reusesc altfel imi fac profesoarele de ras(aissa si dory) [:D]
trebuie sa tastezi asta


[ u r l = " dai copy la linkul respectiv " ] AICI [/url]

si de fapt apare prescurtat


NU trebuie sa fie nici o pauza intre ghilimele si link(eu am lasat pauze fiindca altfel nu aparea ce trebuie) ... intre " "sa fie link-ul de la poza si in loc de AICI poti sa tastezi ce vrei tort, cozonac, prajitura ...
witchie [pup] eu stiu doar reteta de la ala autohton [:D]


sa va povestesc, alex colectioneaza rev scooby doo(i-o trimite mama) si in fiecare revista este cate o reteta din tara de unde merg personajele...ce credeti ca am facut ieri din revista...niste clatite iordaniene numite gatayyif [:D] (asta a fost dorinta lui alex...pe care nu am apucat sa le pozez fiindca au fost doar 6 buc si le-au halit imediat [:D] ) si astazi am facut niste biscuitei din africa de sud [:D] iata-i
AICI
si mai sunt multe retete arabesti pe-acolo [:D] abia astept sa le incerc pe toate
va pup sa aveti o Duminica placuta

monica
mami de alex(7 iunie 2001) [bonjovi] si ruxi(16 dec 2004) [zana]
Prajituri si papa bun


#22
dodo

dodo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 21 octombrie 2007 - 19:13

quote:
Originally posted by dumitrulaura
Am luat reteta de la scurta introducere in bucataria libanezadin listuta cu retete.Acolo scria de fava beans. Off topic: cum fac sa apara un link ascuns sub cuvantul "aici" de ex. Am vrut sa dau link-ul respectiv, cu reteta, dar sa-l denumesc altfel.
Fava beans e bob (foul) si nu seamana la gust/aspect cu fasolea. Eu fac falafel numai din naut, nu pun niciodata bob, ii schimba gustul, bobul are un gust pronuntat si il acopera pe-al nautului. Metoda mea e sempla: pun la inmuiat de seara cam 1/2kg de naut. A 2-a zi, dau prin masina de tocat (eu ledau prin sita mai fina, ne plac mai putin grunjoase) impreuna cu 1 ceapa mare, cam 1/4 leg. patrunjel, pun condimente din toate[:D], sare cam 3/4 lingurita, tot cam asa bicarbonat. Le iau cu lingura, le formez un pic in palma ca o chiftelutza si le pun in ulei care trebuie sa fie bine incins, altfel inghit mult ulei. Dupa ce se rumenesc pe ambele parti se scot pe hirtie absorbanta. Se servesc calde, insa ai mei le prefera mai ales reci. Pofta maxima! PS. Am cam chiulit ca nu-mi mere PC k lumea si inca nu e gata dar mi-am virit si eu nasul pe-aici[:D]

#23
dodo

dodo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 21 octombrie 2007 - 19:21

quote:
Originally posted by Witchie
Doamnelor, Da o reteta de orez cu lapte aveti? Marturisesc cinstit ca habar nu am cum se face nici ala autohton. Dar am vazut niste tavi maaari pline cu orez cu lapte sau sa fi fost gris? Nu stiu sigur insa aratau bestial. Ma lumineaza si pe mine careva?Merci!Anda, mama Irineidomnisoara Irina Imperfectul simplu
Incearca asta, tre sa iasa[pofta]:http://almashriq.hiof.no/general/600/640/641/khayat/desserts/riz-bi-haleeb.htmlMerge si fara guma arabica, orezul se leaga bine si fara. Pofta maxima!

#24
monica-elizabet

monica-elizabet

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.288 mesaje

Postat 21 octombrie 2007 - 19:33

dodo, bine ai revenit [pup]
hannen da tu pe unde esti, ce fac printesele? [pup]
kossir,Luna75,principe, rhoneea...[pup] unde ati disparut?
amoodia, [pup] tot in siria esti?
Ortansa [pup] , ce bunatati ai mai facut azi?



monica
mami de alex(7 iunie 2001) [bonjovi] si ruxi(16 dec 2004) [zana]
Prajituri si papa bun


#25
dumitrulaura

dumitrulaura

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 108 mesaje

Postat 21 octombrie 2007 - 20:46

Monica, am vazut ca pe langa biscuiei ai mai facut si altele. M-ar interesa clatitele alea umplute. Mi s-a facut o pofta. Vrei ,rogu-te , sa explicitezi putin imaginile. Daca nu iti e prea greu.

#26
monica-elizabet

monica-elizabet

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.288 mesaje

Postat 21 octombrie 2007 - 21:11

acelea sunt fie shaworma(adica lipii arabesti umplute cu piept de pui bucatele, cartofi prajiti, maioneza, ketchup, castraveciori murati, etc) vezi in reteta(la nr 28 cap1)
fie Lahmeh Beajin(carnitza de vita tocata calita bine cu o ceapa si mirodenii...din nou vezi reteta)nr 4 cap 1
asa de rau imi pare ca nu ma pricep sa pun titlu la fiecare poza...oare nu ma puteti invata si pe mine cum sa fac?

monica
mami de alex(7 iunie 2001) [bonjovi] si ruxi(16 dec 2004) [zana]
Prajituri si papa bun


#27
kossir

kossir

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 974 mesaje

Postat 22 octombrie 2007 - 01:18

Buna gospodine, Dar prestati nu gluma. Eu am ramas in urma, am avut o perioada tare grea, mai ales din punct de vedere psihic, am pierdut o sarcina la 21 de saptamani si asta m-a durut si ma doare foarte tare. Dar acum imi revin, si intru in bucatarie. Am facut intree timp multe chestii, va mai spun pe parcurs, mai ales prajituri ca mie-mi palc foarte mult. Incerc sa va citesc din urma si o sa fiu din nou alaturi de voi. Mbrokleid pentru fetele noastre care au tinut post. Va pup, o saptamana buna la toate.[grup][grup] Carmen mami de Mihai 24.8.99

#28
monica-elizabet

monica-elizabet

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.288 mesaje

Postat 22 octombrie 2007 - 03:07

off...Kossir, imi pare sincer rau...ai grija de tine si fizic si psihic...baietelul tau are nevoie de tine [pup]
ma bucur tare mult ca ai revenit, chiar ma intrebam ce-i cu tine...

monica
mami de alex(7 iunie 2001) [bonjovi] si ruxi(16 dec 2004) [zana]
Prajituri si papa bun


#29
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 22 octombrie 2007 - 09:49

Kossir,imi pare sincer rau de pierderea ta.[pup]Putere si speranta ca totul va fi bine in viitor.Multa sanatate![flo]

Monica,io fusei la spital cu mandrele.Toate 3 is cobza![q]
Azi le-am facut o ciorbita,adica e pe foc.Am schinjuit 2 pui si din cobii ,aripi si ce o mai fi pe acolo le-am pus in ciorbita ca sa aiba si bb putina carnita.
Pulpele si nu mai stiu ce(nu ma pricep la "anatomia" puiului[:D]) am sa le fac friptura.Iar pieptii i-am dezosat si i-am pus in marinata pt. pane.
I-am pus dupa reteta soacra-mii,in ceapa rasa ,sare-piper si putin patrunjel.Le bat un ou si ii amestec,apoi ii tavalesc prin faina si-i prajesc.Ea ii da printr-un amestec care-l cumpara de la brutarie,e mai fin decit pesmetul,maroniu si putin dulceag.E foarte bun numai ca eu nu am aici si nici nu stiu cum ii zice in araba.

Asaa,orezul cu lapte este un desert foarte apreciat in egypt.
Am papat pe Nil,nu mai stiu daca pe vas sau la o terasa[:D] a fost mortal!!
Ne mai facea si soacra-mea(si mama imi facea[:D])
Stiu ca se fierbe orezul in apa,se scruge apoi se pune in lapte.Se fierbe bine si in lapte si se pune zahar vanilat(sau esenta de vanilie),zahar dupa gust si scortisoara.Soacra-mea doar presara dupa ce il punea in farfurii cui vroia,zicea ca la fiert schimba culoarea laptelui si ei nu-i place.
Se pune in farfurii mici si cind nu mai e fierbinte se da la frigider.Se serveste rece!
E tare bun!


Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu]

Pozici

#30
darene

darene

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 510 mesaje

Postat 22 octombrie 2007 - 11:43

Hi Hi Hi! Eu acum v-am descoperit,ce bine-mi pare!
Am citit lista cu retetele si mi se par complet diferite de ce stiu eu.E de bine ca si asa m-am plictisit de retetele mele si de culinar.ro.
Ma pun sa citesc pe indelete primele 2 cap.

Poze
Elena
[baietel]30+
AMR 10 Sapt


Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -