Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Din nou despre goblen


176 raspunsuri la acest subiect

#151
Burtocika

Burtocika

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 14 ianuarie 2009 - 16:13

Eu n-am cusut decat in 2 fire, deocamdata, dar intr-adevar, si mie mi se pare ca nu se acopera chiar bine intotdeauna ...



Eu sunt de acord sa schimbam diagrame, iar pentru ate putem sa trimitem in plic 1-2 cm din fiecare nuanta (daca mai aveti resturile de la ate). La unele modele am identificat codurile pentru mouline Puppets (de fapt am impresia ca majoritatea firmelor de la noi folosesc tipul asta de mouline, dac nu il folosesc pe cel romanesc, vopsit de ei).



Modelele pe care le am eu le puteti vedea aici : http://home-and-gard...home-and-garden

Imi scrieti pe privat daca vreti diagramele la ceva.

#152
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 14 ianuarie 2009 - 16:39

la schimburi trebuie avut grija ca, in afara de diagrame, sa existe si cartonasele pe care se pune ata cu semnele de rigoare... altfel nu avem cum sa stim ce semn are fiecare ata.




Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz[pis] Maritza[pis] Fulgushor[pis] Miki[pis]

#153
Burtocika

Burtocika

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 15 ianuarie 2009 - 00:01

Da, ai dreptate cu cartonasele! Ca sa stim care-i care ... Eu inca nu am lucrat seturile pe care le am in album, sunt doar cumparate, deci nu e problema cu cartonasele.

#154
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 15 ianuarie 2009 - 10:45

de la sweet imi place "bisericuta inzapezita" si de la Bogdana imi plac alea pe albastru "florala marina" si "exotici marini", dar trebuie sa caut in atze daca am destul albastru sa le fac...

daca ma hotarasc, va scriu pe privat.

daca vreti si voi ceva de la mine (desi nu sunt sigura ca mai am diagramele si semnele de la toate) scrieti-mi.

va pup




Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz[pis] Maritza[pis] Fulgushor[pis] Miki[pis]

#155
scumpy_nensy

scumpy_nensy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 27 ianuarie 2009 - 19:10

Buna fetelor! Si eu cos de obicei tot cu ata in 2 fire dar acum incerc cu 3 fire si iese foarte bine. Fetelor legat de schimbul de diagrame , voi cind lucrati nu insemnati ceea ce lucrati? Eu tai sau hasurez cu pixul ceea ce cos, pe diagrama , astfel urmaresc mai usor modelul. Inca o intrebare: cum procedez sa postez lucrarile mele?[?][floare3]

#156
gabytza25

gabytza25

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 320 mesaje

Postat 27 ianuarie 2009 - 20:52

fetelor, vad ca multe dintre voi recomanda lucru cu 3 fire... eu n-am intampinat probleme cum ca s-ar vedea prea rar... insa, la urmatorul goblen o sa incerc.

m-a distrat scumpy_nensy cu mesajul ei ca hasureaza ceea ce lucreaza... sa nu mi-o iei in nume de rau, insa: chiar nu iti poti da seama unde ai ramas, adica nu se "infiripa" un pic de model? mie una nu mi s-a intamplat niciodata sa nu imi dau seama... chiar daca, din motive de timp, nu am cusut la un anume goblen o perioada de 3-4 luni, si pe urma am revenit la el...


in fine, ma laud cu goblenul meu, Luceafarul (de la rogoblen), mai a un pic si il termin... daca n-ar fi s(tr)esiunea si licenta in 2 sapatamani eu zic ca ar fi gata[:D]

va anunt cand e gata, o sa postez si o poza sa il vedeti, poate va indragostiti de el, si va pot trimite atzele cu cartonase si diagrama (intreaga, nehasurata[;)]), gratuit bineinteles [:)]

#157
scumpy_nensy

scumpy_nensy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 28 ianuarie 2009 - 10:14

Gabytza , nu ma supar insa m-a deranjat putin remarca ta. Nu atit remarca in sine cit modul in care ai expus-o , mi s-a parut cam ironic si nu inteleg de ce. Am sa-ti raspund ca sa-ti satisfac curiozitatea: cu ani in urma cind am inceput sa cos goblen, am invatat sa lucrez in acest fel , adica sa punctez ceea ce lucrez , sa hasurez sau sa tai cu pix sau creion ceea ce tocmai am lucrat. Nu neaparat pentru ca sunt grea de cap sau ca nu-mi dau seama unde am ramas sau ca nu mi se "infiripa" nici un pic din model, ci pentru ca-mi este mult mai usor sa urmaresc modelul in felul acesta. Nu sunt singura lucratoare de goblen ce foloseste aceasta metoda si crede-ma ca am multe cunostinte ce lucreaza in domeniu.Dar poate ca tu nu te-ai gindit si la acest aspect , a fost mult mai usor sa tragi concluzia pur si simplu. Si apoi chiar nu inteleg ce ti s-a parut atit de ciudat , de haios referitor la acest aspect. Scuze daca ti s-a parut cam dur felul in care am ripostat dar chiar m-a deranjat putin remarca ta. Mi-ar place totusi sa ne prezentam colectiile de boblen lucrate si apoi vom putea trge niste concluzii referitor la acest domeniu. Sper sa nu te supere comentariul meu.[flo]

#158
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 28 ianuarie 2009 - 11:22

Citat:
citat din mesajul lui scumpy_nensy

Gabytza , nu ma supar insa m-a deranjat putin remarca ta. Nu atit remarca in sine cit modul in care ai expus-o , mi s-a parut cam ironic si nu inteleg de ce. Am sa-ti raspund ca sa-ti satisfac curiozitatea: cu ani in urma cind am inceput sa cos goblen, am invatat sa lucrez in acest fel , adica sa punctez ceea ce lucrez , sa hasurez sau sa tai cu pix sau creion ceea ce tocmai am lucrat. Nu neaparat pentru ca sunt grea de cap sau ca nu-mi dau seama unde am ramas sau ca nu mi se "infiripa" nici un pic din model, ci pentru ca-mi este mult mai usor sa urmaresc modelul in felul acesta. Nu sunt singura lucratoare de goblen ce foloseste aceasta metoda si crede-ma ca am multe cunostinte ce lucreaza in domeniu.Dar poate ca tu nu te-ai gindit si la acest aspect , a fost mult mai usor sa tragi concluzia pur si simplu. Si apoi chiar nu inteleg ce ti s-a parut atit de ciudat , de haios referitor la acest aspect. Scuze daca ti s-a parut cam dur felul in care am ripostat dar chiar m-a deranjat putin remarca ta. Mi-ar place totusi sa ne prezentam colectiile de boblen lucrate si apoi vom putea trge niste concluzii referitor la acest domeniu. Sper sa nu te supere comentariul meu.[flo]


Lasa mey ca asa e unii mai vrednici si mai capabili![:D]Prostimea ca noi hasureaza ca nu ne duce capul unde am ramas![:D]

Si pentru ca Bogdanai a pus un link cu un forum de specialitate,am sa pun si eu unul,tot forum dedicat pasionatzilor lucrului de mina!

http://goblen.forumg...it.ro/forum.htm

Sper sa nu fie considerata reclama,acest forum n-are nimic de-a face cu DC!

Dana

#159
scumpy_nensy

scumpy_nensy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 28 ianuarie 2009 - 18:33

Fetelor daca sunteti dragute, ma puteti ajuta sa postez imagini? Nu ma descurc, am nevoie de ajutor! Va multumesc![help][flo]

#160
gabytza25

gabytza25

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 320 mesaje

Postat 28 ianuarie 2009 - 23:24

scumpy, imi pare rau, chiar nu am vrut sa fiu ironica sau mai stiu eu ce... pur si simplu asta a fost reactia pe moment... te rog sa ma scuzi, daca crezi ca e nevoie[iartama] Eu am cusut cateva goblene de pe poza din catalog... cu lupa, si au iesit perfect modelele alea, si in plus, nu stiu poate sunt ciudata, insa chiar simt cand ceva in model nu e facut bine. Deoarece mi s-a intamplat (destul de rar, ce-i drept) si mie sa gresesc cateva puncte, insa nu apuc sa fac mai mult de 5-6 muste si imediat "simt" ca ceva nu-i ok... nu se intrepatrunde.

Si, nu, sa nu ma intelegi gresit, nu am zis ca esti grea de cap sau ceva de genul asta... fiecare are stilul ei, pur si simplu, era prima data cand auzeam ca se hasureaza diagrama si atat... am fost surprinsa... ATATA TOT!

cum spuneam... inca odata, iertare... si nu aruncati cu pietre, ca s-ar putea sa le prind... [;)] just joking

cat despre pus poze in album... incearca aici, poate iti e de ajutor... nu stiu nici eu cum se face, caci ti-as spune... succes [pup] http://forum.desprec...erms=album,foto nu stiu cat de bun e linkul pe care ti l-am trimis... ca n-am apucat sa citesc, am dat un simplu search in forum

o seara placuta!
[flo]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -