Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Psihologia copilului (vol 6)


137 raspunsuri la acest subiect

#131
LilianaR

LilianaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 22 august 2012 - 16:23

Dragi fete, mame, cititoare, multam fain pentru cuvintele din zilele de la inceput de iulie.
M-am calmat, ca eu nu am dreptul varstei sa nu o fac singura, dupa care totul a venit de la sine. Cu cateva pisuri imprastiate prin casa, sigur, dar era de asteptat. Am salvat saltelele, ceea ce e super si nu prea (mai) am covoare, am schimbat o mocheta...

Cu olita: nu mai e. E mic, am decis sa o ascund, la fel reductorul si le scot peste ceva timp din nou.
Sa vedeti cum vine langa usa de la baie, se asaza pe vine si se screme... facem in tandem!! :)) Nu e o gluma ciudata, e o situatie reala. A fost demential.

Am invatat (mi-a trebuit ceva timp, vreo 9 luni:D) sa il recompensez constructiv dupa pus pampers. Dam drumul la desene, acum, punem chiloti si caut telecomanda (deci trebuie sa ma eliberez de chiloti).
Am gasit sa folosesc ceea ce abia a invatat, de exemplu mare-mic, scapam de chilotii aia mari si punem unii noi, mai mici (ca nu miros a pipi, ca sunt noi, astea nu au mers). Numaram girafele de pe chiloti, ne uitam la apa mare, la zmeu si colac, vorbim ca o sa mergem si noi la mare. Cred ca de peste o luna rutina chilotilor pampers s-a schimbat. Dupa ce am decis ca decat sa-l tin obligat/santajat, il las fara chiloti si gata!
Asa ca relaxarea mea era undeva o problema majora.

Intre timp ne omoara cu vorbitul, e minunat, suuuuuuper haios. Normal ca nu poate face la oala, e atat de concentrat pe vorbit, ii consuma atata energie ca ar fi si ciudat sa le dezvolte pe ambele in acelasi timp.

Pregatirea lui din timp e iar un lucru la care am lucrat mult; ii spun de azi ca maine mergem cu autobuzul, ca mergem la zoo etc. si maine cand aude ca deja a sosit timpul ala, nu stie cum sa isi aduca hainele singur etc.

Conditionarea e stilul meu de a percepe lumea, dar in afara de spaga cu biscuitele la pampers care era o eroare majora si o stiam de cate ori ii promiteam, nu ii spun ca te las la desene daca faci aia ca asa vreau eu etc.
Daca nu ne imbracam, nu iesim afara, e o conditionare, ii spun ca oamenii de afara nu umbla dezbracati, iesim pe balcon sa vedem vreo doi cum arata, or fi imbracati, n-or fi... E o conditionare asa cum regulile societatii ne conditioneaza comportamentul...

Oricum, bun, rau, sunt mai relaxata si desi a durat ceva pana a simtit si el asta, acum colaboram bine. Obosisem sa alerg cu chilotii dupa el si era atat de simplu sa incetez fuga... va multumesc pentru ca nu ati folosit rosii in directia mea. [pup]

Zile senine, linistite.


Si mama...
P.S. Editez ca sa va spun ca, desi fac aceleasi lucruri, atitudinea si relaxarea sunt altele; am citit acum mesajele mele anterioare si se pare ca dadeam aceleasi exemple... :))

Ela, mi-au fost de ajutor sfaturile tale, cred ca ne referim la conditionari diferite, poate.
In rest, autoritatea nu stiu ce trebuie sa insemne in cazul lui, noi suntem 3 membri in familie, egali. Adica nu merge copilul in scaun si noi pe capota, toata lumea sta cu centura in masina. INdiscutabil.

Despre emotivitate: l-a pocnit deodata, daca ma vede ca plang, ti se rupe inima, de unde credeam ca nu pricepe, poate el era in procesarea noii stari pe care o observa la cei din jur; acum intelege clar tristetea si, asa cum spui tu, mi-a zis sotul acum vreo saptamana: inceteaza, e aproape speriat (eu nu-l vedeam).

#132
monicus

monicus

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 31 august 2012 - 10:43

Cu rabdare se rezolva multe lucruri. Impoartant sa nu mai fi atat de straesata. CAnd este intr-un ritm alert.. nu mai ai rabdare si parac in jur ca iti "scapa" unele lucruri. Asa ca.. Minunea ta este o fiinta agitata/nazdravana si stiu ce inseamna asta.
Succes pe mai departe cu micutul.

#133
RoxanaSch

RoxanaSch
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 02 februarie 2013 - 19:03

Buna Alina, sunt in aceeasi situatie cu baietelul meu de 3,5 ani in prezent. Al tau e deja mai mare, spune-mi te rog si mie care sunt rezultatele, evolutia lui Vlad? Mersi anticipat

#134
RoxanaSch

RoxanaSch
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 02 februarie 2013 - 19:11

Citat:
citat din mesajul lui alinam

Axxxa exact aceleasi probleme le am si eu cu Vlad al meu si au cam aceeasi varsta, eu am inceput sa ma ingrijorez, problema eu zic ca nu tine de logoped e altceva si nu stiu ce, eu m-am trezit zicand la nervi ca e "retardat" si asta m-a durut foarte mult, in mintea mea tot zic ca are o problema dar in realitate refuz sa cred asta , poate e ceva legat de varsta, de faptul ca inca nu merge la gradinita sau mai degraba incapatanare, si el e foarte sperios desi nu e batut, nu se tipa la el, daca se intampla sa ridice cineva vocea se sperie si pleaca , nu raspunde daca il intreb cum il cheama samd, uneori cand are chef imi spune cand vin de la munca ca "ai fost in parc cu bunicu, ai papat cu bunicu" dar rar, de cele mai multe ori cand il intreb chestii degenul asta nici nu ma aude, vorbeste in continuare despre ale lui adica replici din desene animate, din nemo etc. Eu incerc sa ma ocp de el, sa vorbim sa ne jucam dar recunosc ca uneori cand vad lipsa de cooperare o las balta, alteori luam cate un teanc de carti si ne uitam la poze (nu are rabdare sa ii citesc, vrea pocesti da sa i le spun) si ma intreba tot ce e aia, eu incerc sa nu ii raspun doar "e un peste" sau daca el zice "uite pestele" eu ii dezvolt: si pestele inoata in ocean si oceanul e mare si albastru samd.
hai ca m-am lungit cat o placinta dar ma preocupa mult aspectul, as vrea sa stiu daca e normal sa se comporte asa, adica daca e in limitele normalitatii .... sau eu sunt aia care are nevoie de un psiholog, mai pot sa spun despre el ca e foarte receptiv la tot ce insemana miscare: adica vrea tot timpul sa ne jucam prinselea, sa il gadil, imi spune "vrei sa te gadile mami" si alte jocuri de gen, e tot timpul agitat, topaie (i-am luat o saltea speciala ca ne-a nenorocit saltelele sarind in pat [:D])si scriind acum aceste randuri imi zboara gandul la ADHD , cred ca am inceput sa aberez ,dar mi-ar prinde bine si parerea voastra.

Alina, mama de Vlad (25.09.2005)



#135
alinam

alinam

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.379 mesaje

Postat 23 februarie 2013 - 15:15

Buna Roxana, abia acum am vazut intamplator mesajul tau, daca nu citai ce am scris eu in 2009 nici nu imi dadeam seama ca e vorba de mine :).
In mare, evolutia lui Vlad a fost buna, acum e la scoala clasa 1, se descurca foarte bine, mai putin la abilitati practice [:D], nici in ziua de azi nu ii place sa picteze, coloreze, decupeze, acasa e foarte galagios, dar surprinzator pentru mine, la scoala e cuminte.
Activeaza-ti PM-ul o sa iti scriu mai multe pe privat.

Alina, mama de Vlad


#136
EdyPaty

EdyPaty

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 06 august 2013 - 08:14

euam un baietel care acum in septembrie face 8 ani e groaznic de rau raspunde nu e atent cand vorbesti cu el trebuie sa ii spui de cateva ori sa fac un lucru daca are de lucru se plictiseste el vesnic se plictiseste nu mai stiu ce sa ma fac cu el o mai am si pe asta mica de 3 luni aproape nu ma mai inteleg cu el deloc 



#137
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 07 octombrie 2013 - 00:19

EdyPaty, esti sigura ca baiatul tau e "rau'? Eu ma gandesc la  hiper-activitate si impulsivitate. Poate ai vrea sa gasesti un medic specializat in ADD (sindrom deficit de atentie). Nu e grav, dar trebuie vazut daca asta e.  [flo2]  (Te rog sa nu te superi ptr. sugestia mea).



#138
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 07 octombrie 2013 - 10:27

EdyPaty  [flo2]  baietelul tau nu e rau. Este un copil care dupa 7 ani in care a fost centrul universului s-a trezit cu o sora care ii schimba tot ce stia el. E greu si pentru tine ca mama cu copil mic, e si mai greu pentru el. 




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -