Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Psihologia copilului (vol 6)


137 raspunsuri la acest subiect

#101
lorellay

lorellay

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 30 iulie 2009 - 12:54

nu mai e nici un psiholog aici?

si eu am nevoie de niste raspunsuri.....



Sorana [zana][mamica]de Diana (10.11.2008) si [hagi]Codrin (15.02.2005)

Where there's a will there's a way!

[foto]

[ Codrin]

[foto]

[ Diana]



#102
ingeras26a

ingeras26a

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.619 mesaje

Postat 09 septembrie 2009 - 12:38

Buna,



Mai este vreun psiholog? cu multumiri,



Ingeras, mami de Maya

Campania noastra

Petitia noastra - semneaza si tu!!

Infertilitatea este o boala!!

#103
Principesa

Principesa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 157 mesaje

Postat 11 septembrie 2009 - 00:48

Mai este un psiholog. Dar am avut tot mai putin timp in ultima vreme.
Daca aveti nevoie de opinia mea ar fi mai sigur sa imi scrieti si un mail pe adresa cezareea_xfiles@yahoo.com pentru ca sa stiu ca asteptati un raspuns.
Cu placere

Pentru ca un copil sa te simta prezent pe de-a-ntregul si fara sincope in viata lui, da-i spatiu in toate camerele mintii tale, nu doar in camera copilului

#104
victory

victory

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 10 decembrie 2009 - 12:24

Buna!baietelul meu de 5 anisori a fost muscat de niste caini vagabonzi cand se intorcea de la gradinita,iar acum se fereste de caini si daca sunt in spatele unui gard sau a unei porti,credeti ca va ramene marcat pe viata

#105
eu_logoped

eu_logoped

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 197 mesaje

Postat 15 decembrie 2009 - 02:19

Citat:
citat din mesajul lui victory

Buna!baietelul meu de 5 anisori a fost muscat de niste caini vagabonzi cand se intorcea de la gradinita,iar acum se fereste de caini si daca sunt in spatele unui gard sau a unei porti,credeti ca va ramene marcat pe viata

salut,
poate fi vorba de o fobie, urmareste-i reactia cand discutati despre caini, cand urmarti un reportaj pe net, cand ii spui ca mergeti in vizita la cineva care are catel, cand ii propui sa isi ia un catel al lui, etc. daca aceste reactii iti indica ca are o teama permanenta de aini, chiar si cand acestia nu sunt langa el, incearca sa iei legatura cu un psiholog. dupa ce va evalua copilasul iti poate spune cum si ce sa faci ca sa scape de asta.

succes

Andreea Nuta

#106
victory

victory

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 18 decembrie 2009 - 18:49

ms pentru sfat

#107
victory

victory

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 18 decembrie 2009 - 18:56

cand deschidem vreun subiect despre caini,el imediat riposteaza si spune ca sunt rai si ca el nu vrea sa auda de caini,etc

#108
miri2007

miri2007

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 283 mesaje

Postat 19 ianuarie 2010 - 21:42


Buna!

Intr-un articol intitulat ca si titlul subiectului, am gasit urmatoarele recomandari:

Alege impreuna cu copilul tau carti care vorbesc despre emotii
Cauta in librarii impreuna cu copilul tau carti despre bucurie, tristete, durere, iubire, generozitate, gelozie, prietenie. Cartile ii pot imbagati limbajul emotional si il pot ajuta prin intermediul personajelor sa rezolve anumite situatii.

Acum vin si eu cu intrebarea, daca imi puteti recomanda astfel de carti. Am vazut ca in afara (SUA de ex. ) sunt carti care abordeaza astfel de subiecte. La noi mai putin, sau chiar deloc. Cartile pentru copii mici (baietelul meu are 2 ani) abordeaza mai mult invatarea numerelor, a culorilor, a antonimelor, a animalelor, etc. Mai putin insa "invatarea emotiilor".

Va multumesc!

Miri2007

p.s. am postat si la parintii intreaba, parintii raspund

Miri2007

#109
roxy

roxy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.613 mesaje

Postat 20 ianuarie 2010 - 10:40

victory, buna, incerc si eu sa-mi spun parerea, baietelul tau emic, are 5 ani si a fost muscat de caini.Cum poti crede ca el va merge a doua zi la un caine sa-l maingaie dupa ce a trecut prin ce a trecut.E normal sa-i fie frica, sa-si creeze un sistem de autoaparare care sa-l fereasca de o noua problema.Acum el vede in catei doar pe cei care l-au muscat, nu si prieteni, deci nu poti avea pretentia de la el sa uite peste noapte ce a patit si sa nu se mai manifeste.Si unui adult i-ar ramane frica nu crezi?

Ce poti face e sa-l pregatesti sa inteleaga ca nu toti cainii stau la mangaiat , la scarmanat, ca sunt si din cei care musca, ca trebuie sa fie atent la semnele care prevad un eventual atac din partea cainelui, maraiala sa zicem sa-l averitzeze sa lase cainele respectiv in pace sa nu-l zadare pentru ca acel caine nu vrea joaca si-l poate musca.La fel ca si oamenii si cainii, si pisicile ...pot fi agresivi sau jucausi.Deci ce tine de tine e sa-l inveti cum sa faca diferenta, sa nu se apropie de cei care nu au intentii pasnice.E tot ce poti face si apoi sa-l lasi pe el sa ajunga la echilibru.Probabil i-au fost prezentati cainii tot timpul ca pe ceva ce sta sa faci cevrei cu ei, cu care te poti mereu juca si nu a vazut si latura cealalta ca orice am spune noi cainii sunt animale care nu pot fi mereu previzibile in reactiile lor.

Una e sa fie catelul familiei pe care il cunosti si te stie de stapan, si alta cainii vagabonzi sau ai altuia.

E bine sa fie aparat de un adult cand are de trecut prin zone unde sunt caini .Sper sa-i treaca aceasta frica, dar nu cred ca de pe o zi pe alta, si mai ales trebuie multa munca sa-i explici cum se poate apara de alt eventual atac, ca nu se fuge din calea unui caine si nu se da cu piciorul in el, ca atunci sigur cainele va ataca considerandu-se atacat.

Poate ca va fi si o lectie cam dura de viata pentru baietelul tau.

Nu te superi ca m-am intins asa mult cu mesajul, da eu nu consider un lucru bun prezentarea aceasta facuta copiilor cum ca animalele sunt doar de companie si poti face ce vrei cu ele, astfel ca atunci cand ele riposteaza si se vede ca o pot face si destul de dur, copilul nu mai stie ce sa faca si cum sa reactioneze. [flo]



roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000)



[i]









#110
neda

neda

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 160 mesaje

Postat 03 februarie 2010 - 00:00

Buna
Nu stiu daca trebuie sa fiu ingrijorata dar baiatul meu are 3 1/2 ani si a inceput sa vorbeasca de unul singur.Se plimba dintr-un colt in altul al camerei si vorbeste de unul singur.Ii spun sa vina sa vorbeasca cu mine si imi spune ca sa il las ca trebuie sa vorbeasca. Vorbeste despre jucariile lui preferate sau despre prietenii lui de joaca.
Si umbla prin camera ca un robot.Acelasi traseu...si vorbeste intruna.Efectiv ma sperie.
Mentionez ca a inceput sa vorbeasca devreme si ii place sa vorbeasca mult.Eu un copil extrem de sensibil si timid.

multumesc

neda




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -