Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Copii din 1996 (9)


289 raspunsuri la acest subiect

#21
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 25 ianuarie 2007 - 19:22

Eu aici, acasa, bolesc putin :)), ieri am fost mai rau, astazi mai bine, am luat ceva virus si m-a luat cu dureri de cap, ameteli...am vazut ce jale e prin sud cu virozele astea...

Dar maine trebuie sa merg la munca, desi sigur mi-ar fi prins bine sa mai stau acasa, asta e! Nici in medical nu pot sta linistita, am fost si azi 2 ore, ca era ceva urgent de facut si numai eu puteam, colega care ma inlocuieste avea si ea alte urgente.



Ana-Maria, am citit despre voi si tot am vrut sa scriu si eu...putin situatia noastra e diferita, Diana il are si pe tatal natural, chiar daca nu se implica mult in educatia ei si nu pentru ca nu vrea ci pentru ca o vede putin, nu e zi de zi cu ea, eu i-am permis lui Ovi sa intervina atunci cand e cazul, sa-si spuna punctul de vedere in fata ei. Sincer, de multe ori plangeam sau sufeream in tacere ascultand cum o cearta sau pedepseste dar nu am intervenit niciodata. Stiu ca un copil are nevoie si de o mana de barbat in educatie si eu recunosc ca sunt tentata de multe ori sa cedez. Iar Ovi nu e mai dur cu ea decat cu Silvia, de fapt nu e dur, e doar ferm si corect, intervine cu promtitudine acordand pedepse, spunand clar pentru ce. I-am facut uneori observatie, dar numai in particular, nicidecum de fata cu Diana ca ar putea sa o lase mai moale, atunci cand am considerat ca a mers putin prea departe cu pedepsele, iar el a venit cu argumente ca e corect ce a facut, mi-a demonstrat ca e bine sa fie pedepsita in acel fel. Sigur, nu va imaginati acum nu stiu ce pedepse...cateva zile fara dulciuri, asta atunci cand nu voia sa manance, sa faca curatenie la ea in camera atunci cand o atentionase in mai multe randuri sa stranga si parca vorbea cu peretii si aletele de genul asta. Nimic care sa-i afecteze personalitatea, nimic injositor. Eu consider ca ai procedat foarte corect lasandu-i pe Alex si pe Marius sa se inteleaga ca barbatii, iar atunci cand ai ceva de spus, sa-i spui doar lui Marius, fara prezenta lui Alex. Si da, barbatul din casa, trebuie sa fie barbat, asa cum femeia trebuie sa fie femeie, ai destule momente in care ii poti demonstra lui Alex cat de mult il iubesti fara sa intervii in discutiile sau pedepsele primite de la Marius, si sunt sigura ca si Marius gaseste aceste momente, in care sa-i arate ca il iubeste. Astfel pedepsele vor duce la corectarea greselilor si la intelegrea personalitatii si al EU-lui de catre copil. Numai bine va doresc!



Alma, tare nasoala povestea cu profa de romana...era normal sa mergi si sa discuti pentru corectarea notei, dar acum sa fie 10? Sa ne tii la curent cum s-a finalizat.



Eu am reusit sa ma decid impreuna cu Diana la ce scoala sa mearga intr-a 5-a, am fost si am vorbit cu directoarea liceului, foarte amabila si draguta, inscrierile vor fi dupa 1 iunie.

In rest, sunt foarte mandra, Diana a luat la toate testele 10 si 10*, la romana a fost singura care a facut totul perfect. La mate a reusit tot 10*, a fost un test mai usor, cu exercitii pe care le stia, ea sta mai prost la rezolvarea problemelor.

Saptamana viitoare, marti, au carnaval si acum numai despre asta aud discutii...cine ce duce, cu ce se imbraca, ce trebuie eu sa pregatesc...



miki, parca tu ai intrebat ce e cu testele de final de cl.IV-a...noua nu ne-a spus invatatoarea nimic, probabil ca nu se vor da, nu stiu, am sa o intreb cu proxima ocazie.



Va pup pe toate!



Mihaela si fetele mele



#22
Ana68

Ana68

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.714 mesaje

Postat 26 ianuarie 2007 - 16:03

Mihaela....in primul si in primul rand iti doresc insanatosire cat mai grabnica [pup]si sa scapi cat mai repede de virusii astia nenorociti si mutanti....zvarle-i colea in Ukraina...!!![:D]In al doilea rand iti multumesc din suflet pentru cuvintele scrise:mi-ai turnat miere in suflet si mi-ai confirmat ca am procedat corect si ca in sfarsit mi-a venit mintea la cap...Ma repet:schimbarile s-au vazut deja si....poate pare lipsa de modestie,dar...Alex mi-a zis azi,plin de bucurie,ca doamna lui l-a laudat ieri si i-a spus ca a devenit din nou primul din clasa.Sper sa fie adevarat si sa nu minciuneasca...dar mie imi vine sa il cred ca prea era cu glasul tremurand cand mi-a zis....Asa ca se pare ca metodele aplicate au fost excelente,acum avem liniste si pace in familie....si eu inca ma simt indragostita[il]...iar copilasii sunt...parca mai linistiti si mai ascultatori...Va pup si eu pe toate trei,Mihaela draga...si va doresc numai bine![pup]

Uau....Alma...ai reusit?!Super![^]Bine ca ii modifica nota Dianei si ii trece nota care trebuie....Bine ai facut ca ai mers la scoala.Diana ce-a zis?Ati vorbit?

Cat priveste testarea aia din vara,la sfarsit de a IV-a...si eu cred ca e binevenita...ar trebui data si nu neaparat pentru departajarea copiiilor,ci pur si simplu pentru verificarea cunostintelor...asa,ca sa vedem si noi ce e de capul lor dupa 4 ani de scoala.Eu una m-as bucura sa ramana cu aceeasi colegi...e gashca lor,clasa lor,buni,rai cum or fi...isi tin unul altuia partea in fata altora...Si apoi eu una chiar habar n-am daca se mai da testul asta sau nu se mai da....doamna nu a mai spus nimic despre asta...Va pup![pup]



Mamicutelor.......va doresc un weekend frumos si sa fiti sanatoase!



Ana-Maria,mami deAlex&Luana si

Ea e TOYO...



#23
CriPOD

CriPOD

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.522 mesaje

Postat 26 ianuarie 2007 - 20:46

Mihaela, felicitari pt notele mari Dianei, e prima data cand aud de 10*. De fapt si aici este A+.



Azi e zi libera la scoala aici, cupila e acasa, o gramada de lucru pt luni ca trebe duse 2 proiecte, in rest totul ok.



Fetelor si-a revenit Canada, e un frig de crapa pietrele, e la pranz acum si sunt -14, se simte ca -20! Si io trebuie sa ies din casa taman azi, s-a trezit un client ca vrea meeting la 1:30 si e VINERI. Lume nebuna, ce mai... Asa ca ma duc sa ma pregatesc, nu inainte de a va ura un weekend frumos si relaxant!








[flo]

#24
Sanca

Sanca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.448 mesaje

Postat 27 ianuarie 2007 - 01:07

Mihaela, sanatate, si sa te refaci cat mai repede.

MqqM - cum adica, deabea acuma a dat gerul la voi? Stay warm.

Ana, vezi cand e armonie in familie, toate merg mai bine. Felicitari lui Alex, si sa fii mandra de el, si e bine ca se umfla in pene ca e in fruntea clasei. Are si de ce.

Alma, vad ca esti dintr-o extrema in alta. Nici 10 nu e bine sa-i puna in catalog, daca pe teza scrie 9....

Eu am o lene de zile mari. Week end-ul asta am de ranit in casa, si de a sta politai la Elliot sa-si faca temele si ce-i mai dau la matematica. Sa speram ca o sa-mi vina inspiratia pana maine, si sa am spor...

un week end bun la toti,


#25
Ana68

Ana68

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.714 mesaje

Postat 29 ianuarie 2007 - 16:07

Saluti mamici....



Ce mai faceti dragelor?Cum ati petrecut in vichend?

Eu am cantat la pian toata sambata,adica a mers masina de spalat in draci....pana am reusit s-o stric si dupa pumni si picioare cate a luat,de la mesterul maestru repara tot a casei...adica neica Marius,care a aruncat cu sculele in toata bucataria si la cat a intors masina aia cu cracii in sus mi-a facut o baltoaca minunata...pana la urma a reparat-o si imi merge masinuta ...brici,zici ca-i unsa cu osanza de porc proaspata...[:-)))]

Duminica am umblat dezlegati prin oras.Domnu' Marius s-a trezit pus pe [sex] banii...asa ca fiind rost de capatuiala fara comentarii...am plecat la cheltuit...asa ca m-am ales cu o pereche de sosete faine,de lana d-alea cu model,pana la genunchi...[zz]



Mqqm,cum a mers meetingul de vineri?Cam ger in zona la voi,dar zau ca mi-as dori si eu ger si zapada....poate ar muri naibii toti cocostrocii aia de virusi de omoara copilasii de p-aici!

Anca...perfect adevarat!...Ai avut spor la treaba?Ce mai face Elliot?



Restul fetelor...cum va mai merge?ce mai faceti?



Uite ca va pup[pup] pe toate si va doresc o saptamana cu multe realizari!



Ana-Maria,mami deAlex&Luana si

Ea e TOYO...



#26
Sanca

Sanca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.448 mesaje

Postat 29 ianuarie 2007 - 22:07

Dupa un weekend insorit.
Elliot nu a fost in apele lui, l-a usturat in gat mai tot weekend-ul si l-am "pictat" cu albastru de metil, si l-am pus iara pe Fervex. Astazi parca si-a mai revenit, dar cred ca-i mai bag o doza de Fervex diseara. Planul cu curatenia mi-a mers de numa, ca am fost sambata la o zi onomastica cu Matei, si sotul meu iubit a stat acasa si a terminat curatenia... Numa ca azi nu gasesc pe nicaieri hainele spalate. Numa el stie unde le-a pus...
Ieri a fost open-house la scoala baietilor. Am aflat ca marti imi vin notele acasa... Sa vedem. Sa speram ca o sa-i mearga mintea la matematica, ca la arte.... numa daca s-ar impune ca Picasso... Poate nu-l inteleg eu. Au facut ei tema la desen, un drum in perspectiva. Eu am stat si m-am uitat la toate desenele, si cand am dat cu ochii de-a lui Elliot a devenit comica situatia. El a desenat "Yellow brick road" - de Elton John (numa ca el nu stie cantecul).... Portretul pe care si l-a facut, a iesit un mic ciclop, cu ochelarii strambi... Capodopere ce trebuiesc pastrate, chiar ma bate gandul sa ma duc la scoala cu aparatul foto.

Eu as fi fost mai activa, dar e un subiect la generale, care e tare palpitant, si nu pot tine pasul cu cititul... Nici macar nu am reusit sa-mi postez si eu opinia, si am ramas numa cu cititul.

Ana, bine ca nu l-a apucat cumparaturile inainte sa-ti repare masina de spalat, ca facea mai mare gaura in buget... Bine ca merge. Si numa cu sosete te-ai ales dupa o zi de cumparaturi??

Mqqm, esti si tu prinsa in subiectul de la generale???





#27
CriPOD

CriPOD

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.522 mesaje

Postat 30 ianuarie 2007 - 06:17

Ana, misto de tot cand au barbatii chef de shopping! La mine nu se prea intampla ca fecioara mea e tare cumpatata. Pai in primavara cat a fost in Ro deja aveam nevoie de terapie la cat de dependenta devenisem. Acu' gata, m-a linistit, ca vine si i se face rau prin magazine [:D]. Vineri a fost ok, atat doar ca era vineri, ca era la sfarsitul zilei, si ca daca aveam o pusca ii impuscam pe clienti pe la 4:30, in rest totul ok [:p]...



Sanca, esti toatala! Ti-ai gasit rufele, haha? Hai fa niste poze la desene, te rog, ca mor de curiozitate dupa asa o descriere.



Imi pare rau ca e racit Elliot, sper sa-si revina rapid! Noi am scapat anul asta deocamdata.



Sambata a fost fiu-meu la snowboard prima data anul asta, am zis ca-l folosim de cobai si daca e totul ok mergem si noi weekendu urmator. Ca el e pedepsit iar si oricum nu mergea altundeva. [pk] Fata mea e prinsa iar cu scrisul de poezii, maine trebuie trimise poeziile si desenele pt "urban voices" (cartea unde a fost publicata anul trecut) si e tot o zdroaba acum. Inca n-am citit poezia, dar va spun eu dupa ce o termina, daca o termina, cum a iesit...



Yay, am avut curaj sa ies in sfarsit de la subiectul asta. Apai, Sanca, am apucat de-am citit exact cand nu era cazul si m-a mancat sub limba prea tare. Ca daca nu aveam prea mult timp liber ce bine era... [:D] Acu' m-am lasat pe tanjala...

Ok ma duc si io sa vad dac-ai avut timp sa ti exprimi opinia, daca nu, poti s-o faci si aici, io-ti promit ca te iubesc oricum [pup].



Pe toate!












[flo]

#28
mikimihaescu

mikimihaescu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 335 mesaje

Postat 30 ianuarie 2007 - 11:55

Buna dmineata! A incercat sa ninga in Buc, s-a depus pe masini dar atat.

Suntem pe ultima suta de metri a semestrului intai. Asa ca la scoala plictiseala mare.



Am de rezolvat o problema: l-am inscris pe Andrei la o tabara de schi cu niste amici de-ai nostri, am dat si banii (plecarea e sambata) dar in we, cand a fost la baschet, a aflat ca antrenoarea face un fel de cantonament in vacanta si vor veni zilnic la sala. Asa ca Andreiu a inceput sa planga ca vrea la baschet si nu mai vrea in tabara. Eu de regula nu prea fac din astea, uite tabara - nu e tabara, dar acum chiar mi-a fost mila de el, ca e foarte legat de gasca de la baschet. Deci am facut ce nu am facut niciodata, l-am retras din tabara. Stiu ca nu prea e pedagogic, o sa am o groaza de pribleme, inclusiv sa imi primesc banii inapoi (biletele de tren erau deja platite si cumparate). Am facut o mare tampenie?



Ana68, bine ca ti-a reparat omu masina, ca e vitala. Si daca tot avea chef de cheltuit, trebuia sa profiti si sa iti iei mai multe, nu [:D]. Sa porti ciorapeii cu placesre si sa iti tinba de cald.



Sanca, ce subiect palpitanta ai gasit? Zi si mie ca mor de curiozitate! Sanatate lui Elliot!



mQQm, de ce e pedepsit fi-tu?



De we am umblat si eu la shopping, sa imi iau trening si alte tricouri pentru ca m-am hotarat sa fac ceva cu spatele meu. Si cum la masaj merg deja, am zis sa ma si misc un pic, ca acolo e si o sala mica de gimnastica din aia medicala. Asa ca m-am intzolit si ieri am absolvit prima ora. Vad ca azi de dimineata pot sa ma misc, nu am febra musculara. Saptamana viitoare ma gandesc sa bag si o piscina. Trebuie sa dau jos burta asta ca ma deprima rau.









Miki, mami de Andrei (1996) si Luca(2001)

Baietii mei

#29
mikimihaescu

mikimihaescu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 335 mesaje

Postat 30 ianuarie 2007 - 12:00

Era sa uit, Miha, felicitari pentru 10+!!

Nici noua nu ne-a spus nimic. Invatatoarea sustine ca nu o sa fie teste din alea cu subiect unic, ci niste teste normale ca de sfarsit de semestru si de an. Chiar si acum dau tot felul de teste, la materiile astea de invatat cum ar fi istorie, geografie si civica vad ca ia numai B, ca ii e lene sa citeasca mai mult decat o data.



Miki, mami de Andrei (1996) si Luca(2001)

Baietii mei

#30
alma

alma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 334 mesaje

Postat 30 ianuarie 2007 - 14:27

S-a rezolvat cu nota, e cea corecta acum in catalog, 9!

Mihaela si Ana, ma bucur ca ati scris si ca pot citi exemple din viata copiilor vostri impreuna cu noii tatici, cred ca o sa ma ajute in viitor, cand o sa intampin probeleme de genul asta [flo].

Sanatate multa si felicitari pentru notele bune ale Dianei!

Sanca, rufele le gasesti sigur, important e ca sunt spalate. Rezultatele la teste probabil ca vor fi multumitoare, stiu ca toate avem copii buni si isteti, chiar daca mai sar si ei calul cateodata. Problema cu desenul o avem si noi, Diana nu are prea mult talent si la cele mai multe o ajut si eu.

Miki, nu stiu ce sa zic cu tabara, poate n-ar fi trebuit sa renunti. Desi banuiesc ca Andrei ar fi fost necajit ca nu va participa la antrenamente.

Sa aveti o zi cat se poate de buna!





Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -