Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Copii din 1996 (9)


289 raspunsuri la acest subiect

#1
Sanca

Sanca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.448 mesaje

Postat 22 ianuarie 2007 - 21:31

Diana-13 martie 1995 mami brendamitran
Dedi - 11 Oct 1995 - mami -MQQM

Andrei - 2 decembrie 1995 mami Andacos
Elliot-11 ian.1996 mami Sanca
Dany-13 ian.1996 mami gabi350
Stefan-19 ian.1996 mami descantec
Calin-ian.1996 mami Laura Takacs
Andrei-12 febr. 1996 mami micaels
Costelus-13 febr. 1996 Papadia
Alexandru-18 febr. 1996 mami Ana68
Nicholas-20 febr. 1996 mami ulisernic
Diana-23 febr.1996 mami alma
Anastasia-6 apr.1996 mami Maria2
Chris-20 apr. 1996 mami flexi
Andrada-30 apr. 1996 mami mirela68
Vali-16 iun.1996 mami Den
Andy-1 iul.1996 mami Rovki
Andrei -26 iulie 1996 mami MikiMihaescu
Robert-12 aug.1996 mami OanaDo
Radu-17 aug.1996 mami Lona
Maria Ruxandra-11 sept. 1996 mami madalina horsa
Andreea-14 sept. 1996 mami dady68-Tania
Mihai-25 sept.1996 mami Korinna
Alexandru-28 sept.1996 mami dany-dany
Robert-24 oct.1996 mami ralualexandrei
Diana-22 noi. 1996 mami mihaela_s




Fetelor, hai sa continuam aici.

[flo][flo][flo]

#2
Sanca

Sanca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.448 mesaje

Postat 22 ianuarie 2007 - 23:00

Ana, felicitari lui Alex. Asta da surpriza. Bravo lui ca-i merge mintea, si uite ce surpriza placuta v-a facut in week-end.
As vrea sa aibe si americanii ceva concursuri a la olimpiadele din Romania, cu premii si alte minuni. Nu stiu ce mare isprava ar face Elliot ca e mereu in asa graba sa termine, si face greseli minore.

Dana, 45 de min e o nimica toata. A-ti scapat ieftin .... Cine isi putea inchipuii uragan in Europa.

Miki, aceiasi problema o am si eu. De cate ori ii las la bunici, stau ori pe calculator ori la desene animate... Nu mai au inspiratie parintii nostri sa le dea de lucru si sa-i tina preocupati... Si noi sambata am lasat copii la soacra-mea, fiecare cu game boy, si gentuta cu jocuri. Cand am mers sa-i luam ii lauda, cat de cuminiti au fost... Da, fiecare in lumea lui....
Miki, pentru dureri de spate, ar trebuii sa faci exercitii de spate si abdomene. Masajul ajuta, doar pe moment, dar pentru mai lunga durata sant bune exercitiile de spate.

Baietii mei nu au voie cu mingia in casa. Regula. Nici cainele nu are voie sa-si aduca de afara tennis ball. Ce e mingie sa stea in curte sau in garaj.

A inceput sa se incalzeasca si la noi, dupa gerul ce l-am avut saptamana trecuta... Trebuie sa incep programul de exerciti ca simt ca am ruginit...

#3
CriPOD

CriPOD

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.522 mesaje

Postat 23 ianuarie 2007 - 09:57

Sambata a fost ok la noi. M-a apucat batzul iar cand am constatat ca cei 200 ramasi sunt mai mult decat asiatici. Om trai si-om vedea...



Ana, felicitari pt rezultat, ce emotionant ai descris evenimentul, mi-am si imaginat!



Dana, bine ca sunteti in siguranta.



Miki, sper ca ti-a trecut supararea pe consort.



Azi am avut razboi, m-a sunat profa de franceza a lui fiu-meu sa se planga. Si el? N-a facut nimic, ea viseaza. Maine merge sotu' la fata locului sa-i puna fata in fata, grrrrrrr.




[flo]

#4
mikimihaescu

mikimihaescu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 335 mesaje

Postat 23 ianuarie 2007 - 13:07

Salutare, salutare!



Sanca - abdomene fac si acum voi incepe si gimnatica medicala pentru spate.



mQQm - bineinteles ca mi-a trecut supararea pe consort. Pe moment a fost furtuna dar a trecut. Dar la masaj nu am mai ajuns decol, ca era prea tarziu.



Fi-miu aseara a inceput sa se vaite ca il doare caninul si cel de alaturi. Apoi a constatat ca i se misca de fapt si inainte de culcare i s-a umflat maseaua bine de tot. Asa ca l-am blindat cu nurofen si azi dupa scoala mergem la dintar. Noroc ca asuntem prieteni cu el si ne primeste oricand.

Spre seara o sa avem meseriasi in casa, ne astupa niste gauri de la tevile de la centrala termica si repara wc-ul copiilor. Asa ca banuiesc ca maine nu o s ama plictisesc lichidand urmele lasate de muncitori.

Na ca s-a dus si soarele dar e bine ca s-a dus si migrena mea. Ma tinuse ca de obicei doua zile.

Asa, si la romana a luat 81 de puncte din 100 deci fara olimpiada la romana faza pe sector. E bine oricum, nu am pretentii sa vina acasa numai cu 10 pe linie.



Miki, mami de Andrei (1996) si Luca(2001)

Baietii mei

#5
alma

alma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 334 mesaje

Postat 23 ianuarie 2007 - 13:51

Fetele, deja la capitol nou? Mereu raman in urma...

Felicitari copiilor pentru rezultatele bune de pana acum, Diana a luat nota de trecere la olipiadele de romana si matematica pe scoala, asteptam concursurile pe municipiu, iar pe 2 februarie are Cangurul la engleza.

Mihaela, nici Diana mea nu se omoara cu matematica, are note bune, dar nu-i pasionata, face doar temele, nimic in plus. Acum are de rezolvat mai mult pentru olimpiada, dar imi tot da exemplu pe cel mai bun din clasa, ca "nici el nu face, sunt grele". Of, of, comoditatea asta!

Ana, imi pare rau ca ai avut probleme... Daca avem pretentii dand exemplu pe X si Y, ca uite ce a facut, ca a invatat fara sa stau cu gura pe el si unde a ajuns etc, am ridica pretentiile la nivel de lege. Fiul tau cauta sprijin la tine pentru ca sotul tau e exagerat, ii cere prea mult si e mult prea dur. Sa nu te bagi intre ei, mi se pare dureros pentru copil... Sper sa nu te superi pe mine, eu asta simt, sunt si eu divortata si am un prieten, dar nu ii permit sa-mi critice copilul sau sa ridice tonul la ea, pentru ca eu am crescut-o singura o buna perioada de timp, iar el nu poate avea sentimentele si dragostea de tata fata de ea, indiferent cat de bine s-ar intelege. Iar faptul ca e greu sa cresti copilul altuia, e adevart, nu spune nimeni ca ar fi usor, insa stia de la inceput ce alege. Eu tin mult la prietenia intre tatal vitreg si copil, bineinteles ca e nevoie si de un pic de autoritate, dar sa las educatia copilului in seama tatalui, cand eu ar trebui sa simt si sa stiu ce e mai bine pentru copilul meu, mi se pare prea mult. Stiu cat de multe griji ti-ai facut, dar incearca sa te detasezi un pic, cred ca fiul tau sufera ca nu mai e el pe primul plan, acum e si surioara lui, sotul tau si sa vezi ca ceea ce a facut Alex nu e nici pe departe deplasat, e un copil bun care face nazbatii ca orice copil de varsta lui.
Imi cer inca o data scuze daca te-a suparat mesajul meu! [flo]

PS: Am editat pentru ca nu am realizat atunci ca, intr-o anumita parte a mesajului, am ranit pe cineva si pentru asta imi cer scuze!



#6
Ana68

Ana68

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.714 mesaje

Postat 23 ianuarie 2007 - 15:16

Salutam mamicile ...



Alma,iti raspund tie prima...Nu m-am suparat absolut deloc si iti multumesc pentru cuvintele tale si ganduri...Ai dreptate cu ce ai scris.Ideea este ca eu eram extrem de grijulie si de mamoasa cu Alex si la cel mai mic cuvintel venit din partea lui Marius saream ca arsa...si greseala cea mai mare pe care eu recunosc ca am facut-o a fost sa ii subminez autoritatea lui Marius in fata lui Alexandru,in sensul ca nu aveam rabdare sa astept terminarea discutiilor in contradictoriu si de fata cu copilul il jigneam si ma certam cu Marius,fapt care a dus la adoptarea unei atitudini de fronda totala si rebeliune a lui Alex fata de Marius...n-a fost corect din partea mea.Pana una alta Marius e totusi partenerul meu de viata,are grija de Alex si felul lui de a se purta cu Alex(exceptand datile cand il cearta mai pe drept ,mai pe nedrept) face parte din educatia pe care un barbat o da unui alt barbat in devenire...Alex e foarte atasat de mine,e foarte mamos...Alex a crescut cu doua matusi,o bunica ,o mama si un bunic care habar nu avea pe ce lume se afla...Unchii lui nu au contribuit cu mare lucru la educatia lui...apareau 2-3 zile pe an si pe urma doar aminteam de ei..Poate ca sufera ca nu mai este in centrul atentiei...dar din cate il vad cum se poarta cu Luana...n-as prea crede.De cate ori vrea sa stam de vorba,vorbim amandoi cate in Luna si in stele,daca vine sa ma pupe si sa ne dragalim...asa facem,nu-l resping...

De fapt vroiam sa adaug,mai ales,ca de la discutia avuta si schimbarea mea de atitudine in fata ambilor mei barbati de acasa....lucrurile au capatat o alta intorsatura,s-au cam asezat si,spre bucuria mea...sunt pe drumul cel bun.In sensul ca Alex a devenit mai cuminte,daca se poate spune asa si poate ceva mai constiincios...se alinta mai mult ca de obicei,ceea ce pe mine ma dispera...iar Marius,si subliniez asta,cand il asculta la lectii pe Alex...rade si glumeste cu el....nu tot timpul ,dar se intampla minunea asta...Chiar aseara il asculta pe Alex la istorie...turuia Alex de daci si de romani...si la un moment dat Alex spune ca Decebal a incheiat o incetare temporara a luptei cu nu stiu care comandant de legiuni romane...cu data exacta la care adauga si "dupa Cristos"....la care Marius il intreaba pe Alex:"Ce inseamna incetarea temporara a luptei?"si Alex raspunde"armistitiu" si ii explica lui Marius ca expre i-a spus explicatia ca era sigur ca ,daca va spune armistitiu, il va intreba ce inseamna.Si Marius a ras,Alex a zambit motaneste si au continuat in stilul asta pana ce Alex a terminat de turuit...La sfarsit Marius l-a mai intrebat pe Alex de ce adauga dupa fiecare data istorica "dupa Cristos"?Si Alex a zis ca asa scrie in carte....m-am bagat si eu sa ii explic lui Marius si s-au uitat amandoi urat la mine,uitaturi gen:"te-a intrebat cineva ceva?"

D-aia zic Alma,ca am zis sa experimentez si de nu iese asta este,imi iau valiza si copiii si am plecat...Uite ca a iesit si am lasat orgoliile la o parte si...e bine.

Te pup si mult succes Dianei la scoala!

Anca...da a fost o surpriza extraordinara!Bun,am inteles ca nu e voie cu mingile in casa,dar catelu' are voie in casa?Eu una,cand stateam la Cta,cateii nu aveau voie absolut deloc in casa,locul lor era numai afara in curte...

Mqqm....multumesc pentru felicitare!Pai iti dai seama ce emotii am avut noi...si duminica cand am scris eram inca sub impresia momentului festiv!Cum s-a terminat scorul intre meciul profa de franceza si sot?

Miki,cum mai e flacaul cu maseaua?E de scos sau de tratat?Si cu concursurile:important este ca participa...bravo lui ca s-a prezentat la concursul la care a fost si sa mearga ori de cate ori se organizeaza concurs.Foarte mult conteaza sa se prezinte si sa participe...Multa sanatate!



Sa auzim de bine si mai vorbim!





Ana-Maria,mami deAlex&Luana si

Ea e TOYO...



#7
mikimihaescu

mikimihaescu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 335 mesaje

Postat 23 ianuarie 2007 - 15:30

Ana, azi la ora 16 ma duc la dentist cu Andrei. Cred ca e un canin, e de lapte, nici nu stiu cum de s-a umflat , ca nnu avea carii, ma rog, aflam noi azi.

Iti tin pumnii sa fie pace si intelegere in familia ta.



Miki, mami de Andrei (1996) si Luca(2001)

Baietii mei

#8
CriPOD

CriPOD

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.522 mesaje

Postat 24 ianuarie 2007 - 00:34

Felicitari pt progrese pe la olimpiade!



Miki, sper ca e mai bine Andrei cu dintii, avand in vedere nu atat de indepartata mea experienta din dec, mi-e si mai mila de el.



A fost sotul la madame cu baietul si s-a rezolvat: asta s-a cerut afara din ora, aia a zis nu, el a inteles ca da si in momentul in care ea s-a intors spre clasa el nu mai era de gasit. De azi are interdictie clara de a iesi de la ore (pana acum era sub-inteles).



Asa ca acum pot sa scriu mai mult, aseara fumegam... Fata mea mi-a povestit mai multe de la examen intre timp, asa, pe masura ce isi aminteste... Si zice ca a pierdut la mate vreo 10 minute din 35 la inceput, timp in care s-a panicat si a tot intors foile. Dup-aia zice ca s-a hotarat sa se calmeze si sa lucreze, dar n-a mai terminat. Insa nu-si mai aminteste nici cate intrebari erau, nici cate a facut[:D]. Uf, sarmanul sufletel! Vedeti daca aveam si noi concursuri si olimpiade, avea si ea experiente din care sa invete inainte si nu se bloca la exam?!? Cert e ca toate intrebarile erau cu "rezolva si explica", si daca ea n-are nicio taina cu rezolva, explica e un concept abstract si asta a confuzat-o. Ca e "obvious" cum se rezolva si nu stie cum sa explice, poveste veche asta la noi. La interviu a facut foarte bine, la eseu la fel. Acum, sincer eu nu i-am luat tutori, nici n-am pregatit-o special, cum ziceam, e in stare naturala. Cand am plecat de la faza 1 se imparteau flyere cu pregatiri speciale pt faza a 2-a, cereau aia $600 pe o zi, 5 ore intensiv. Noi am decis ca nu, cu toate ca 2 fetite din clasa ei se pregatesc intensiv pt asta din clasa a 2-a si probabil multi altii. Macar asa, daca va fi acceptata, nu-i va fi greu, si nu va trebui sa se forteze constant ca sa tina pasul, asta era ideea. Ar fi prins bine totusi daca am fi stiut macar formatul intrebarilor. Si la stagiul 1 am luat tzeapa, ca io am lucrat cu ea un pic pe "alege raspunsul corect" si a primit "sa se rezolve", dar de data asta trebuia sa scrie o mica compunere la fiecare problema. E bine ca nu e necajita, e un copil deosebit, ori ca o accepta acolo, ori ba [:)]. Si intelege ca datorita faptului ca au fost deja cernuti odata, va fi foarte greu pt cei de la scoala sa decida, sunt deja foarte aproape unii de altii ca si potential.

Sanca, chiar vroiam sa te intreb, poate ma repet, oops, voi folositi probleme de la math league? Eu le-am gasit super, ziceam sa impartasesc.



O zi buna tuturor.




[flo]

#9
Ana68

Ana68

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.714 mesaje

Postat 24 ianuarie 2007 - 11:45

Miki,cum e cu caninul?Ati rezolvat problema?Multam' de urare!

Mqqm,mie una mi se pare ciudata situatia aia cu examenele...Bine ca fata ta nu este suparata de situatie si nu se consuma....emotiile sunt firesti,dar poate ca,asa cum scriai si tu,daca ar fi existat anumite concursuri la care sa participe ar fi fost familiarizata cu atmosfera de examen(chiar nu se organizeaza concursuri acolo?!)...Multa bafta!



Dragelor,la Timisoara este o vreme atat de urata:ploua,bate vantul de te zboara si e un cer negru....de zici ca esti intr-un film SF...

Va pup si va doresc o zi cat mai buna!



Ana-Maria,mami deAlex&Luana si

Ea e TOYO...



#10
mikimihaescu

mikimihaescu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 335 mesaje

Postat 24 ianuarie 2007 - 12:18

Buna dimineata! LA noi inca e un pic de soare, cine are nevoie?



Raport de la dentist [audinti]:

La maseaua sau premolar sau ce e langa canin avea puroi, asa ca i-a gaurit un pic dintele si i-a scos puroiul. Acum ia antibiotic si mergem la control saptamana viitoare sa il mai curete si sa astupe gaura. E din ala de lapte, speram sa nu avem probleme la cel permanent.



Azi vine un coleg a lui andrei asa ca am doi haiduci la masa, trebuie sa incropesc ceva, dar deocamdata nu am nici cel mai mic chef. Mai am pana la ora 16. Sta la noi vreo 3 ore si pleaca amandoi la baschet. [bascket]



Cica vine iarna de maine.



Miki, mami de Andrei (1996) si Luca(2001)

Baietii mei


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -