Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 6 voturi

Lucru manual - arts & crafts (2)


298 raspunsuri la acest subiect

#281
ppisic

ppisic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 420 mesaje

Postat 21 martie 2007 - 00:50

Crili, eu imi prelucrez pozele in Photoshop. Uneori folosesc si Neat Image pentru a scoate zgomotul din imagine. Dealtfel 'pozatul' este o alta pasiune de a mea [:)]Bineinteles conteaza si ce aparat folosesti...

Fetelor, azi am 'copt' niste Fimo...am sa le pozez maine, poate imi spuneti daca e de aruncat sau chiar pot face ceva ..[:)] De fapt am incercat si sa folosesc culoare acrilica dupa ce s-au copt 'obiectele'. E foarte interesant efectul, dupa ce sunt date cu lac, lucesc parca ar fi sticla, dar pierde din farmec forma...hmmm...Am sa fac poze maine in lumina zilei...

Laura, eu iti admir poseta aia de fiecare data cand ma uit prin pozele tale [:)] Cum ai cusut margelele? Acum cativa ani am avut si eu 2 posete din blanita, una nu prea am folosit-o, dar cealalta, facuta din aceasi blana( sintetica si cu parul scurt) ca si gulerul & mansetele unei hainute de iarna, a fost super... Parca spuneai ca blana de pe poseta ta e naturala, ce masina de cusut ai? Eu momentan aici am 2 masini de cusut, casnice, sa incerc si piele/blana? ( mai am putin si ma muta sotul in gradina cu tot cu pasiunile mele, cred ca pastreaza doar aparatele foto, haha [:D]).

-------------------
Diana

#282
LauraFlo

LauraFlo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 731 mesaje

Postat 21 martie 2007 - 11:44

Diana, poseta mea e cusuta manual ![:D] Doar pentru prinderea fermoarului am apelat la croitoreasa. Eu nu mai am masina de cusut, era foarte veche si pentru ca nu puteam surfila cu ea am trimis-o la tara . Blana e un fost guler, gata captusit, pe care l-am tait in doua, l-am asamblat (adica are o cusatura pe mijloc) apoi l-am prins de poseta propiu zisa. Ca intarituri am folosit niste filme de radiografii. [:D] Ingenios, nu ? Tortile sunt de la alta poseta si mi le-a prins croitoreasa cu masina de cusut.
Margelele, sunt de fapt niste paiete, cusute intre ele pe un fel de snur fin; se gasesc de cumparat la metru si sunt foarte ieftine.

Doar voi stiti detaliile acestea ! Sa nu ma spuneti ![:D] Toata lumea crede ca e cumparata poseta.


#283
Crili

Crili

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 77 mesaje

Postat 21 martie 2007 - 13:17

Vin si eu cu noutati. Aici e penultima si aici ultima dintre creatiile mele. Cum vi se pare?

#284
ppisic

ppisic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 420 mesaje

Postat 21 martie 2007 - 13:29

Laura,imi era teama ca ai cusut manual [:)] Daca cu margelute am rabdare, sa cos de mana nu pot. Imi iese ingrozitor de urat [:)]

Am incarcat poze cu ce am mai copt.

Pe medalioanele astea am folosit culoare acrilica. Sper ca se vede diferenta cu lac si fara. Ce parere aveti sunt ok? Cum e mai frumos, cu lac sau fara?



-------------------

Diana

#285
ppisic

ppisic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 420 mesaje

Postat 21 martie 2007 - 13:33

Crili, sunt superbe creatiile tale! Felicitari! Eu cred ca ar trebui sa renunt la fimo [:D]

-------------------
Diana

#286
Crili

Crili

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 77 mesaje

Postat 21 martie 2007 - 14:25

Diana, de ce vrei sa renunti la Fimo? Uite, eu am o parere. Tu incerci sa realizezi flori, frunze...in fine, sa imiti ceva natural. Incearca sa faci chestii cat mai abstracte, aiurite, eu ma minunez mereu de ce imi iese fara sa ma chinui mult si lasand intr-o oarecare masura la voia intamplarii ce va iesi...nu chiar, dar nu ma straduiesc sa fac ceva care sa aibe neaparat o forma prestabilita. Azi plec la un curs la Bucuresti, dar cand ma intorc o sa mai coc ceva ca sa imi revin dupa atmosfera din orasul ala infect. Pana ma intorc va doresc spor la treaba si sa fiti fericite. Parca vad ca iar mai cheltuiesc ceva bani pe margele, cine stie ce mai gasesc.

#287
apsara

apsara

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 410 mesaje

Postat 21 martie 2007 - 15:00

Pisic, eu cred c-ai putea folosi piesele mici din fimo ca nasturi sau ca aplicatii pe o poseta cu un motiv primaveral, ceva de genul "creanga cu flori si frunze".

Va arat si eu ce-am mai facut, o bratara din sidef si o cutie pentru bijuterii (partea de culoare evident).
http://entertainment...100012718dLBzcX

Cum tot povesteati pe aici de vanzarea obiectelor create, marturisesc ca eu am vandut destule coliere (mai ales trandafiri pe snur de piele) si cercei (am poze doar cu cerceii mei, pe cei mai frumosi i-am vandut si nu mi-a trecut prin minte c-ar trebui sa le fac poze. Eh..)

http://community.web...r/just_bluewind

#288
ppisic

ppisic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 420 mesaje

Postat 21 martie 2007 - 22:46

Gata, am folosit majoritatea obiectelor din fimo, am facut o pereche cercei, un colier , iar medalionul roz l-am pastrat simplu.

Cu trandafirasii am facut o rama si floarile portocalii le-am lipit pe o cutie care e colorata de mine.

Am scapat de o grija cu ele [:D] mai am doar medalionul ala verzui cu negru dar m-am hotarat si cu ala ce sa fac, zilele urmatoare [:)]



-------------------

Diana

#289
Vianne

Vianne

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 535 mesaje

Postat 22 martie 2007 - 00:52

Diana, sigur ca mai trec si pe aici:-) Dar eu nu am mai margelit, ci doar am facut genti. Astea sunt ultimele, le-am vandut deja:
http://good-times.we...aRrysM?start=36

Spor si voua, fetelor!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.web.../alinavillanova

#290
Crili

Crili

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 77 mesaje

Postat 23 martie 2007 - 17:24

Deci uite ce am achizitionat ieri, acum sa vedem si cand o sa ma apuc sa fac ceva cu ele. Sunt doua foto. Pupici!


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -