Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Razvan nu vorbeste!


164 raspunsuri la acest subiect

#41
kid2003

kid2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.008 mesaje

Postat 09 iulie 2007 - 16:20

Flaviutza, iti multumesc mult pentru fisa de evaluare (asta este, nu?) Recunosc ca mesajul Cristinei (Asteryaro) m-a pus si pe mine pe ganduri. As fi vrut sa ii raspund si sa ii spun sa stea linistita ca mai sunt astfel de copii, de exemplu copilul meu, dar m-am abtinut pentru ca stiam ca nu asta isi doreste sa auda. Si pentru mine fiecare zi e o asteptare a unui cuvant, ceva sa intelegem. Toata lumea imi spune sa stau calma, dar pe de alta parte am parte in jurul meu numai de copii vorbareti, care deja la 1.5 ani spun poezii scurte sau compun propozitii. Alexandra mea are 1 an si 9 luni, e deci mai mare decat Razvanel si in toate privintele, in afara de limbaj, este un copil perfect dezvoltat. Multumesc pentru fisa, imi dau acum seama ca ce se intampla cu ea e normal. Recunoaste persoanele apropiate si le arata cu degetul sau privirea, arata obiecte uzuale din casa (ex: televizorul, lampa, masa), partile corpului ei sau ale noastre, executa comenzi simple (scoate suzeta din gura, adu cana cu apa etc), duce telefonul mobil la ureche si aici incepe greul. Nu spune nici un cuvant doar o amestecatura de silabe fara sens. Incepe convorbirea la telefon cu "Daaa", apoi urmeaza "abad bd bd aaaa eee mama " si cam asta e. Saptamana trecuta a inceput sa ma strige, a spus prima oara "mama". Pana la 1 an si 9 luni nu am auzit cuvantul asta. Tata spune de ceva timp. Deci doar trei cuvinte: mama, tata si Desi (de la Dexy, pisoiul nostru). "Desi" a fost si primul ei cuvant, asta desemneaza toate animalele. Deci e ok, Astery, eu zic sa ne linistim...pe mine m-a lamurit soacra-mea definitiv...sotul meu a inceput sa vorbeasca la 3 ani, taica-su fiind medic pediatru, la un moment dat l-au dus si la psihiatru, logoped si orl...totul era ok. Asa a vrut el, la 3 ani a vorbit deja in propozitii... Dar si mie imi e greu sa nu aud nimic de la ea...in parc sunt copii mai mici care vorbesc frumos...asta e, mai asteptam.

#42
Hildegard

Hildegard

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 745 mesaje

Postat 09 iulie 2007 - 18:04

si eu multumesc Flaviutzei pentru ce a scris[pup].
Stefan face toate astea deci sa cred ca e ok.

eu m-am linistit, gandindu-ma ca atunci va rbi cand va avea chef[:D]

Kid, [pup]

de-ale gurii

Stefan Peter[bonjovi](1 an si 8 luni)


#43
flaviutza

flaviutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.498 mesaje

Postat 09 iulie 2007 - 21:28

quote:
Originally posted by kid2003
Flaviutza, iti multumesc mult pentru fisa de evaluare (asta este, nu?)Recunosc ca mesajul Cristinei (Asteryaro) m-a pus si pe mine pe ganduri. As fi vrut sa ii raspund si sa ii spun sa stea linistita ca mai sunt astfel de copii, de exemplu copilul meu, dar m-am abtinut pentru ca stiam ca nu asta isi doreste sa auda. Si pentru mine fiecare zi e o asteptare a unui cuvant, ceva sa intelegem. Toata lumea imi spune sa stau calma, dar pe de alta parte am parte in jurul meu numai de copii vorbareti, care deja la 1.5 ani spun poezii scurte sau compun propozitii.Alexandra mea are 1 an si 9 luni, e deci mai mare decat Razvanel si in toate privintele, in afara de limbaj, este un copil perfect dezvoltat.Multumesc pentru fisa, imi dau acum seama ca ce se intampla cu ea e normal. Recunoaste persoanele apropiate si le arata cu degetul sau privirea, arata obiecte uzuale din casa (ex: televizorul, lampa, masa), partile corpului ei sau ale noastre, executa comenzi simple (scoate suzeta din gura, adu cana cu apa etc), duce telefonul mobil la ureche si aici incepe greul. Nu spune nici un cuvant doar o amestecatura de silabe fara sens. Incepe convorbirea la telefon cu "Daaa", apoi urmeaza "abad bd bd aaaa eee mama " si cam asta e. Saptamana trecuta a inceput sa ma strige, a spus prima oara "mama". Pana la 1 an si 9 luni nu am auzit cuvantul asta. Tata spune de ceva timp. Deci doar trei cuvinte: mama, tata si Desi (de la Dexy, pisoiul nostru). "Desi" a fost si primul ei cuvant, asta desemneaza toate animalele.Deci e ok, Astery, eu zic sa ne linistim...pe mine m-a lamurit soacra-mea definitiv...sotul meu a inceput sa vorbeasca la 3 ani, taica-su fiind medic pediatru, la un moment dat l-au dus si la psihiatru, logoped si orl...totul era ok. Asa a vrut el, la 3 ani a vorbit deja in propozitii...Dar si mie imi e greu sa nu aud nimic de la ea...in parc sunt copii mai mici care vorbesc frumos...asta e, mai asteptam.
Intelege,executa, pricepe si e atenta la tine? ce mai vrei? e ABSOLUT NORMAL!(mai ales ca palavrageste pe limba ei,deci combina silabele)by the way...fi-mea a recuperat tot tot...inspre 3 ani si-a dat cursiv drumul(ei,ma rog ,pronuntia e mai proasta dar n-are a face) iar acusi,dupa aproximativ 3 saptamani de stat exclusiv in compania a 3 copii de 7,8,11 ani(la soacra-mea cu vecinii si noua lor fetita de 11 ani-poveste lunga si incalcita) sa vezi ce vocabular are frate...mi-a spus ieri "esti fantastica fata mea...sa nu sti tu unde sunt boabele pentru pui.." na poftim!io care m-am omorat prin mama doctorilor si cu ore de logopedie acasa de stiu mai mult ca aia..si 3 boraci de-o schioapa mi-o invatara sa vorbeascasi la 2 ani deabia deabia spunea alea 5 cuvinte bisilabice regulamentare,nu mai vb de propozitii...alea erau vise!daca inteleg,daca se joaca conform varstei, (NU TREBUIE OBLIGATORIU SUB 3 ANI SA SE JOACE CU COPII,CI LANGA COPII) daca sunt atenti,daca privesc in ochi si daca scot totusi orice fel de sunet articulat,daca vorbesc pasareste cum se spune, nu-i nici o problema.de nici un fel!pentru lipsa a unuia sau mai multor elemente enumerate mai sus,da se ridica semne de intrebare.chiar de la un an jumate.Alexia 02.05.2004(filmulete)mami si Ale

#44
flaviutza

flaviutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.498 mesaje

Postat 09 iulie 2007 - 21:46

uitati aici schema HELP. e mai usor de urmarit decat portage-ul. daca vreti,vi-l pun si pe ala..ala e mai greu de interpretat.

cum faceti. inaintea fiecarei afirmatii exista un interval de luni ,in ordine crescatoare ,interval intre care apar anumite achizitii.

de exemplu :

0.0 ORGANIZARE SENZORIALA SI CAPACITATE DE AUTOCONTROL


1.01 0-1 Se linisteste cand e luat in brate
1.03 0-1 Raspunde la sunete



pe sectiunea ORGANIZARE SENZORIALA SI CAPACITATE DE AUTOCONTROL, cele doua achizitii apar,trebuie sa apara intre intervalul 0-1 luna. deci copilul de o luna se linisteste cand e luat in brate si are o reactie la sunete(orice reactie,plans,linistit, deschis ochii,tresarit,etc,depinde de sunet)




copilul de 1 an jumate trebuie sa cam faca tot ceea ce e pe palierul lui de varsta,pe toate domeniile...in proportie de vreo 70 % ca doar nu da examen de admitere.

O sa vedeti ca fiecare copil are puncte tari si puncte mai putin tari.de exemplu fi-mea mergea pe vizual si cognitiv cu cel putin 7-9 luni inainte,iar pe verbal mereu in urma..

nu-i nici o problema daca doar pe un anumit domeniu merge mai lent(cazul de fata domeniul verbal) asta e ritmul copilului...in schimb cand se observa intarzieri pe toate domeniile,cand nu atinge in multe domenii varsta lui cronologica,atunci e de cautat.

se poate aplica si unui copil de cateva luni dupa cum vedeti...

Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale

#45
toanca

toanca

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.954 mesaje

Postat 10 iulie 2007 - 13:55

Cristina, doamna, desi ai spus ca nu vrei sa auzi asa ceva...eu totusi iti spun ca e micut ca sa vorbeasca prea mult.
Nici Matei nu are un vocabular prea imbogatit: mama, tata, apa, pis, ham, baba, ....
Dar eu zic ca mai e timp....

Toanca si [copil] Matei Alexandru 06.01.2006

poze

http://www.dropshots.com/toanca
http://www.dropshots.com/toanca1
http://www.dropshots.com/toanca2

#46
kid2003

kid2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.008 mesaje

Postat 10 iulie 2007 - 14:42

Flaviutza, mortala fata ta!!! Ce mai, am ras cu lacrimi de ce ti-a spus! "Esti fantastica fata mea...", extraordinara! Abia astept ... dar nu mai imi fac griji, o sa o dau la gradi, imi tot propun, pana face 2 ani, macar 2-3 ore pe zi. Ea e innebunita dupa copii, mai ales dupa cei mai mari ca ea. Cred ca are succes sa intre in colectivitate si sa interactioneze cu copii, invata mai repede! Vecinutza parintilor mei (are 2 ani si 3 luni) a mers la gradi de acum 5 luni cand inca nu vorbea. Si uite chiar in weekend mi-a spus Catelus cu Parul Cret foarte corect si fara sa uite! S-a dezvoltat fantastic in astea 5 luni!

#47
camelia_daniela

camelia_daniela

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.126 mesaje

Postat 10 iulie 2007 - 15:09

Cristina, nu am intrat pe acest subiect pentru a-ti da sfaturi, pentru ca nu ma prea pricep, insa raspunsurile Flaviutzi si ale celorlate fete mi se par ok !
Sa stii ca eu iti inteleg ingrijorarea si nu mi se pare deloc nejustificata! [pup] Inteleg ca odata ce a incoltit un "sambure" de indoiala sau ingrijorare in mintea unei mame, este foarte greu sa o linistesti cu raspunsuri de genul "stai linistita / lasa ca baietii vorbesc mai greu ... alea-alea!".
Ce pot eu sa spun e ca poti merge la un psiholog bun, in Bucuresti de preferinta, si te vei lamuri cat de cat!
Eu una sunt absolut convinsa ca Razvanel este perfect ok si ca isi va da drumul incet-incet si cu vorbirea! Poti sa procedezi si cum zicea Gabitaco, adica sa "dai in mintea lui" putin, sa repeti sunete si/ sau silabe dupa el si sa vezi cum reactionaeaza ell in timp ! (desi eu am impresia ca tu faci deja lucrul asta) !
Eu va [pup] dulce si va doresc numai bine! [flo]

Cami mami & Daria (02.01.2006)[hop]
Dariuca creste si iar ... creste!

Cautam binele fara a-l gasi vreodata, in schimb gasim raul fara sa-l cautam! - Democrit


#48
asteryaro

asteryaro

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.487 mesaje

Postat 10 iulie 2007 - 18:10

Dragele mele, inca o data multumesc tuturor. Cu timpul de scris nu stau prea bine, deci citesc tot ce-mi scrieti. O sa trec la actiune: control ORL si mai departe vedem. Mai spun inca o data: in afara "cuvantului" ma-ma, Razvan nu spune NIMIC. NIMIC. Nici macar o silaba. Ma cheama datoria........ Cristina, mami de [comoara] [copil] Razvan Nazdravan (31.01.2006) www.dropshots.com/asteryaro

#49
sanziana72

sanziana72

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 846 mesaje

Postat 10 iulie 2007 - 19:20

Pana pe la 2 ani din cate imi aduc aminte, copii prefera sa se joace singuri, deci asta nu ar fi o problema.

Sfatul meu (pe langa controalele de rigoare ca sa fii sigura ca nu e nimic pe partea medicala) e sa il dai la gradinita/cresa/club al copiilor. Daca ai putea gasi un club unde sa stea fie si o ora pe zi cu alti copii si de preferat fara tine sau cu tine in camera cealalta ar fi cel mai bine.
Fetita mea a inceput gradinita la 1 an si 11 luni. Spunea ea ceva si pana atunci, dar in 2 saptamani dupa ce a inceput gradinita si-a dat drumul fantastic la vorbire.

Ca sa vorbeasca trebuie sa priceapa la ce ii foloseste acest lucru. Sa aiba un motiv sa vorbeasca. Acasa orice ar face, tot il intelegeti.





Sanziana & Marina (03/10/2004)Cand s-a nascut Marina... Varsta Marinei


"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)


#50
fran

fran

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 12 iulie 2007 - 18:29

Nu am citit tot ce ti-au raspuns celelalte mamici, dar iti spun pe scurt povestea noastra, daca vrei sa ma intrebi ceva anume poti sa-mi trimiti si PM...
La un an si cinci luni fetita mea se comporta la fel ca bietelul tau, cu exceptia faptului ca ea vorbea "chinezeste" la greu. Dar absolut nici un cuvant cu sens. a avut si o perioada cand zicea mama cand se supara, dar a renuntat la un moment dat si la asta.
La un 1 si opt luni am mers prima data la psiholog. Ne-a zis ca e ok si sa revenim. De la un an si noua luni am inceput sa batem la greu cabinetele de psihologie/psihiatrie. Daca vrei sa te programezi la medici renumiti fa-o din timp- am asteptat si cate 2 luni(pentru o consultatie de 10 minute, dar asta e alta poveste). La un an si 10 luni am primit diagnosticul de "comportament cu note autiste". La fel de la moda ca si cel de hiperkinetic-am intalnit pana acum in parc inca doi copii cu acelasi diagnostic, mai mari decat Iepu' si care acum (la 3 ani vorbesc bine-merci si nu mai zice nimeni ca sunt autisti). Alti psihiatri ne-au zis ca nici vorba de autism, e doar deficienta de atentie. Sau e hiperactiva. Sau nu e nimic...e doar intarziere in dezvoltarea limbajului expresiv, mostenita de la tatal ei care a vorbit tot dupa 2 ani.
Noi am hotarat sa nu urmam tratamentele medicamentoase pe care ni le-au recomandat diversi. Am citit tot ce am putut despre autism si hiperactivitate. am facut audiograma. Aude perfect, dar avea urechile pline de ceara, descoperita cu ocazia asta. Totusi orl-istul ne-a zis ca nu crede ca ceara sa o fi intarziat in dezvoltarea vorbirii, adica ii poate reduce auzul dar nu atat de mult inca sa o impiedice sa vorbeasca.
Acum are doi ani si doua luni. Nu (mai)are manifestari autiste, se zbenguie in mod rezonabil zic eu-adica nu e hiperactiva, de deficit de atentie nu cred ca a fost vorba niciodata. A inceput sa vorbeasca. Incet de tot, cu fereala, doar cateva cuvinte si doar cu noi, in famile. Numara si in romana si in engleza. Eu sper ca o sa fie bine, desi diagnosticele pe care le-am primit nu-mi ies din cap si imi mai dau vise urate...
Ce iti pot spune din experienta noastra
Si Iepu' se uita foarte mult la filme-de copii, in engleza. Si ea a fost mare fan baby einstein, acum am trecut la little einsteins, dora, backyardigans etc. Unii mi-au spus ca e foarte bine ca are rabdare 20-30 de minute cat dureaza un filmuletz, altii ca e rau si sa nu o mai las. Eu sunt adepta caii de mijloc, asa ca o las, dar cu masura...Oricum, daca il poti face sa devina fan al unor filmuletze in romana e mai bine. Cum ziceam noi ne-am pomenit ca Iepu' numara si in engleza, la vaca zice cow (credeam ca e cal, la incepu, dar e chiar cow) Se poate ca si "expunerea" la 2 limbi sa intarzie dezvoltarea vorbirii.

La strigatul pe nume si fetita mea facea exact cum zici tu. Si a fost un motiv puternic pentru diagnosticul cu "autism". Pana am dat de o dr. psihiatru care ne-a zis asa:
-nu o mai strigati DELOC cateva zile
-nu o strigati mai mult de 3-4 ori pe zi in urmatoare zile. Atunci cand o strigati sa nu faca ceva ce ii place si de la care o intrerupeti-de ex. privitul la calc/tv, jucatul etc. Nu acceptati NICIODATA sa nu rapunda. Sa "raspunda" nu inseamna sa vina la voi. E de ajuns sa intorca capul, sa dea un semn ca intelege ca o strigati. Daca nu "raspunde", cum ziceam, nu o lasati si renuntati, va duceti la ea, ZAMBIND si DESTINSI, o atingeti pe umar si repetati chemarea.
Si de fiecare data ii DATI CEVA. O jucarie NOUA (mica, nu ceva iesit din comun, orice prostioara care ii poate capta atentia e buna- de ex un balon, plastelina etc) sau ceva bun-bun de mancare(la noi asta a picat, ca nu e mancacioasa).
Ideea e sa o faceti sa lege raspunsul la nume de ceva placut. De multe ori cu copiii care nu raspund, parintii devin stresati si INsista prea mult. Nu permiteti in zilele de inceput nimanui altcineva sa o strige.
La noi a functionat perfect. Iepu' raspunde acum de fiecare data, dar avea cam un an si 11 luni cand am aplicat metoda. Ca atunci ni s-a spus...

Si a mea plagea la tipete/ galagie, dar i-a trecut. Ni s-a spus ca e doar un copil mai sensibil...
La psiholog e bine insa sa mergi, daca vrei iti dau pe PM numele celor pe la care am fost noi. Dar priveste cu rezerva orice diagnostic primesti pana nu e confirmat si de alt dr.
INTREBA-I PE TOTI DIN FAMILE daca au existat cazuri de copii care au vorbit tarziu. La noi au existat, sotul e vorbit dupa 2 ani, un alt verisor la fel, chiar poate sa fie o "mostenire" genetica, ni s-a explicat si asta destul de stiintific...
Nu INSISTA sa vorbesca. Nu-i spune "zi ". Vorbeste in cuvinte foarte simple, bebelusesti cu el. Mie nu-mi placea chestia cu "papa", ziceam "mancare" dar cica e gresit. Adica pentru un copil care vorbeste normal, la timp , e bine sa nu te prostesti cu cuvinte "simplificate", dar in cazuri disperate nu mai tine. Zici mersi daca zice "papa" cand ii e foame-asa cum face a mea acum, uneori...
Multa rabdare...

Fran si Patricia Annelise (05.05.05)
Iepurete mititel
Iepurete a crescut


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -