Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Razvan nu vorbeste!


164 raspunsuri la acest subiect

#11
vladhana

vladhana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 41 mesaje

Postat 05 iulie 2007 - 15:38

Draga mea, cred ca medicul potrivit pentru a-l observa si diagnostica pe baietelul tau este un neuropsihiatru specializat pe copii. Eu am avut probleme similare cu baietelul meu, pe care le-am si rezolvat la un medic neuropsihiatru. Hana&Vlad-Cristian http://photos.yahoo.com/vladhana

#12
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 05 iulie 2007 - 16:21

si noi aveam intrebari din astea. pe la 2 ani l-am dus la orl-ist care i-a facut tot felul de teste si ne-a asigurat ca nu are nici o problema de auz. la 2 ani si 7 luni a inceput sa vorbesca (si nu se mai opreeeeste!!!) e bine sa testezi si daca aude (cind e cu spatele, cind nu se uita la voi)

#13
asteryaro

asteryaro

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.487 mesaje

Postat 05 iulie 2007 - 16:24

Esti sigura ca aude perfect? Da, sunt sigura, verificat. Ati incercat sa-i testati auzul si atunci cand el este cu spatele? Da, desigur. Altfel nu afirmam ca aude perfect. Daca face anumite chestii pe care i le cereti, le face pentru ca ii spuneti sa le faca sau pentru ca il indemnati si prin gesturi sugestive sa le faca? Le cerem, dar le si sugeram. Eh, la asta nu m-am gandit.... Cristina, mami de [comoara] [copil] Razvan Nazdravan (31.01.2006) www.dropshots.com/astery www.dropshots.com/asteryaro

#14
asteryaro

asteryaro

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.487 mesaje

Postat 05 iulie 2007 - 16:27

[quote]Originally posted by vladhana
Draga mea, cred ca medicul potrivit pentru a-l observa si diagnostica pe baietelul tau este un neuropsihiatru specializat pe copii. Eu am avut probleme similare cu baietelul meu, pe care le-am si rezolvat la un medic neuropsihiatru.
Este si asta o posibilitate, oricum n-am de ales. Devine complicat.Cristina, mami de [comoara] [copil] Razvan Nazdravan (31.01.2006)www.dropshots.com/asterywww.dropshots.com/asteryaro

#15
kover

kover

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 949 mesaje

Postat 05 iulie 2007 - 17:03

cristina:desi nu asta vrei sa auzi am sa-ti spun totusi: relaxeaza-te.stiu ca e usor de spus,si eu am trecut exact prinn ce treci tu acum,am si postat acum o jumatate de an acest subiect.diferenta era ca al meu avea deja 2 ani iar vocabularul lui era compus din:mama,tata,buni,NU,ama(fratele lui-Kristian),imita toate animalele,in rest pe graiul focii.probleme de auz nu erau,am fost la neuropshiatru,totul era in regula,ne-a spus ca 99% din copii cu dezvoltarea motorie precoce(al meu la 6 luni facea primii pasi in patut,iar la nici 10 fugea in parc)au probleme de intirziere a vorbirii.intr-adevar cel mic (10 luni)deja scoate cuvintele,dar la capitolul mers stam foarte rau.nu m-am multumit cu raspunsul am fost si la pshiholog.acolo ne-a facut o evaluare din care reiesea ca al meu copil are dezvoltarea unuia de 32 de luni(fata de 25 de luni cite avea)si diagnosticul a fost de intirziere in vorbire.am inceput sedinte de stimulare a vorbirii,nu stiu in ce masura ne-au ajutat,dar de aproape 1 luna a inceput sa imite fiecare cuvintel.nu zic ca nu am primit sfaturi bune,dar am impresia ca acum a fost copilul meu pregatit pt. vorbire.nici acum nu ma pot lauda cu un vocabular dezvoltat,dar incepe sa lege 2-3 cuvinte.deocamdata nu il corectez cind greseste cuvintul(la sfatul pshihologului)pt. a prinde curaj.au fost luni foarte grele,lungi,si ca si tine eram foarte nerabdatoare sa-l aud vorbind,alteori disperata ca totusi are ceva copilul meu,asa ca eu iti doresc multa rabdare si fa asa cum iti dicteaza inima ta de mamica.sa crestei mari si sanatosi

#16
Tia

Tia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 295 mesaje

Postat 05 iulie 2007 - 17:11

Alexandru are 2 ani si nu spune decat: mama, mami, tati, mamai si tatai (de vreo 2 zile), caca, ca (adica poftim), pipi, lola (adica ia-ma), adi (haide), ata (asta), pa, papi, apa, oi (doi), au-au, are (arde)... cam atat! Dar in schimb a fost foarte precoce la partea motorie, de la tinut capul si pana la mers - 9 luni. Copilasii foarte activi vorbesc mai greu, creierul nu se poate dezvolta simultan pe vorbit si pe mers. Dar pentru linistea ta, mergi la un psiholog.

#17
asteryaro

asteryaro

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.487 mesaje

Postat 05 iulie 2007 - 17:16

Kover, Tia [flo]. Razvan nu a fost precoce, adica nu este. Nici la mers. Asteptam, observam, lucram, vom vizita si medici, pentru ca este necesar. Cristina, mami de [comoara] [copil] Razvan Nazdravan (31.01.2006) www.dropshots.com/astery www.dropshots.com/asteryaro

#18
Tia

Tia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 295 mesaje

Postat 05 iulie 2007 - 17:19

revin.. incearca sa faci mai multe teste cu el. uite, spre exemplu odata Alexandru mi-a cerut apa si i-am spus sa isi ia cana de pe dulapul din bucatarie de langa usa de la terasa... ei bine, a inteles si si-a adus singur canuta cu apa.

#19
Pet

Pet

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 91 mesaje

Postat 05 iulie 2007 - 17:33

Mie mi se pare un pic exagerat sa te preocupi ca nu vorbeste la 1,5 ani. Baietelul nostru implineste 2 ani (saptamana viitoare) si nu e deloc vorbaret. In ultimul timp a inceput sa mai zica vreun cuvant in plus in afara de "apa", "mama", "tata" si inca vreo 2... Fetita la 1 an si 8 luni stia sa numere pana la 10 (invatand din joaca), zicea o multime de lucruri si era si ea bilingva... Baietelul ...ioc! O patisem si noi cu tv-ul: se uita la reclame si nu mai reactiona cand il chemam! Era tot timpul cu telecomanda in mana, era mereu pe scaunel sa butoneze direct cand ii luam telecomanda si a butonat tv-ul pana a dat Dumnezeu si s-a stricat. Si stricat a ramas pentru ca se sta foarte bine si fara televizor! Le mai pun cate un desene la computer dar foarte rar iar in familie avem mai mult timp sa dansam, sa facem concerte seara, povestit s.a.m.d. Eu zic sa lasi in pace metodele si sa-l scoti mai des sa intre in contact cu alti copii. E normal sa-l deranjeze anumite zgomote la varsta asta. Fetita mea incepea sa planga si venea repede in brate la mine cand auzea motociclete, elicoptere, tunete dar se speria si cand vedea o musca. Reactiona asa de urat incat credeam ca o sa dureze ani sa scape de fobiile astea. Si in cateva luni am uitat si eu si ea de ele... Mai ai rabdare...

#20
asteryaro

asteryaro

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.487 mesaje

Postat 05 iulie 2007 - 17:50

Pet, intre a nu vorbi deloc si anu fi vorbaret eu inteleg o diferenta. De aceea ma preocupa si prefer sa exagerez putin (in fond, ce ma costa? ah, da, poate niste griji in plus, dar...)decat, la un moment dat, sa-mi reprosez ca nu am facut ce trebuia la timpul potrivit. Am scris ca nu cauta compania altor copii, deci nu-l pot forta sa interactioneze cu ei. Nici macar sa-i sugerez asta, el sta pe margine si... priveste. In fine, dea Domnul sa fie doar griji de mamica paranoica, nu? Cristina, mami de [comoara] [copil] Razvan Nazdravan (31.01.2006) www.dropshots.com/astery www.dropshots.com/asteryaro


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -