Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Razvan nu vorbeste!


164 raspunsuri la acest subiect

#151
asteryaro

asteryaro

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.487 mesaje

Postat 07 august 2009 - 15:03

Eu cred ca trebuie sa-mi cer scuze, nu vreau sa ma contrez cu nimeni si deja par nebuna si pusa pe scandal, si nu ma simt deloc confortabil.
Sunt doar necajita. Frustrata. Trista...

Cristina si [bonjovi] Razvan (31.01.2006)

poze (1),(2),(3),(4)

#152
Happiness_4_us

Happiness_4_us

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.961 mesaje

Postat 07 august 2009 - 15:35

Asteryaro un [pup] mare de la noi!

O mica precizare, ptr mamicile de puiuti sanatosi, care poate nu inteleg prin ce trec mamicile de puiuti "speciali".

In perioada sarcinii iti construiesti vise, despre cum va fi, ca vei face cutare si cutare lucru.
Cand, dupa nastere, totul se dovedeste a fi nici pe departe asa cum te asteptai si te lovesti de probleme pe care inainte nici nu le constientizai, realitatea crunta nu face decat sa transforme, omul fericit si implinit din timpul sarcinii in omul necajit, daramat psihic, pierdut in spatiu, etc. care nu face minut de minut si secunda de secunda decat, sa se intrebe : de ce?
Pe urma, prinde putere, incearca sa se reculeaga si sa se resemneze ca asa a fost sa fie si ca Dumnezeu da fiecaruia atat cat poate duce, si merge mai departe, de dragul puiului mic, care este intrutotul dependent de mami. Constientizeaza ca de acum, un suflet mic, depinde de ea si ca-i e datoare sa faca asbolut tot ce-i sta in putinta, ptr ca lui sa-i fie bine.
Acum, timpul are cu totul o alta dimensiune si trebuie valorificat la maxim, minut cu minut.
Munca, munca si iar munca = timp.
Sunt zile in care simti ca nu mai poti si cazi la pamant, asa cum spune Asteryaro ca se simte acum, necajita, frustrata, trista,[pup] cand te intrebi din nou de ce? si cum ar fi fost daca?[q], dupa care te trezesti si incerci sa te incurajezi ca asa a fost sa fie, iti strangi putinele puteri care ti-au mai ramas, te uiti la puiul mic si nevinovat de langa tine, il iei in brate, il pupacesti si tragi adanc in piept mirosul lui, care nu poate fi comparat cu nimic,de sufletel nevinovat, care te face sa plutesti de placere, vorbesti cu el si-i spui, printre lacrimi, ca mami nu o sa-l abandoneze niciodata, ca mami-l iubeste cel mai mult pe lume si ca va avea grija de el toata viata, si mergi mai departe .
Seara adormi cu gandul numai la el,asta dupa ce ai plans in tacere ca sa te racoresti si sa nu cumva sa te auda tati, care si el e daramat si sufera in liniste alaturi de tine, revezi tot ce s-a intamplat in ziua care tocmai s-a incheiat, si te gandesti daca oare faci tot ce se poate, daca mai trebuie facut sau daca iti scapa ceva, daca esti suficient de buna mamica pentru puiul care are atat de mare nevoie de tine.
Te simti neputincioasa, ajungi iar pe marginea prapastiei si iar la inevitabila intrebare: de ce?
Si adormi cu gandurile tale care te macina si te consuma zi de zi si care nu fac decat sa te faca sa devii sensibila la orice remarca facuta de cineva care, simti tu in sufletul tau ca nu intelege prin ce treci ptr ca nu trece si ea prin ce treci tu si ptr ca intotdeauna li s eintampla altora. Sunt reactii normale asa ca n-ai de ce sa te simti vinovata. E dreptul tau sa simti asta![pup]


Cam asta este, descris in doar cateva cuvinte, in sufletul unei mamici de puiut "special".
As putea scrie la nesfarsit dar sigur, as fi preferat sa nu stiu ce simte o mamica a unui astfel de puiut.

Ptr fiecare dintre voi, un buchet mare de [flo] si o imbratisare stransa!

Asteryaro, cand simti ca nu mai poti, uita-te la Razvan, ptr ca stiu ca asta iti da puteri nebanuite! Capul sus! Dumnezeu ne-a ales cu un scop!
Flori76 un [pup] mare si ptr tine, mamica iubita si curajoasa ce esti!




Nana, [mamica] Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!

"Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!
Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!



#153
asteryaro

asteryaro

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.487 mesaje

Postat 07 august 2009 - 16:41

Nana [pup] [flo], desi sunt o fire sensibila, si acum, dupa Razvan (la mine timpul se imparte in "inainte" si "dupa" Razvan [:I]) am devenit hipersensibila, n-as fi stiu/putut sa scriu si sa descriu la fel de bine (cel putin) asa cum ai facut-o tu.
Asa este, toata puterea mi-o trag, culmea ironiei, din Razvan, pentru ca, asa mic si dependent cum este de mine, reuseste sa ma faca ceea ce sunt, o mamica puternica, pentru el si restul lumii, ca nah, traim in societate, si trebuie sa supravietuim, nu?
Nana, va doresc numai bine si voua, si-ti multumesc ca ma ajuti sa raman la linia de plutire. Citindu-te, n-am putut sa nu plang.

Cristina si [bonjovi] Razvan (31.01.2006)

poze (1),(2),(3),(4)

#154
Happiness_4_us

Happiness_4_us

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.961 mesaje

Postat 07 august 2009 - 16:48

Asteryaro .[pup]

Trec foarte des prin astfel de momente si stiu cat de mult inseamna ptr mine sa ma inteleaga cineva si sa-mi spuna asta. Am cateva prietene dragi pe forum care au fost intotdeauna alaturi de mine si carora nu le voi putea multumi niciodata indeajuns.[flo]
Ma bucur din inima sa stiu ca pot "ajuta" si eu in vreun fel.
Te imbratisez tare tare![pup]

Nana, [mamica] Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!

"Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!
Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!



#155
ada29

ada29

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.229 mesaje

Postat 07 august 2009 - 22:03

Dumnezeu sa va dea putere mamicilor[pup] Nici nu stiu ce sa va zic,scriu si sterg. Multa sanatate sa aveti mamici de copii speciali si frumosi si destepti.Sunt alaturi de voi[flo] Ada

#156
mihaela77O

mihaela77O

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.629 mesaje

Postat 08 august 2009 - 00:08

Citat:
citat din mesajul lui NanaMotoc
Asteryaro un [pup] mare de la noi!O mica precizare, ptr mamicile de puiuti sanatosi, care poate nu inteleg prin ce trec mamicile de puiuti "speciali".In perioada sarcinii iti construiesti vise, despre cum va fi, ca vei face cutare si cutare lucru.Cand, dupa nastere, totul se dovedeste a fi nici pe departe asa cum te asteptai si te lovesti de probleme pe care inainte nici nu le constientizai, realitatea crunta nu face decat sa transforme, omul fericit si implinit din timpul sarcinii in omul necajit, daramat psihic, pierdut in spatiu, etc. care nu face minut de minut si secunda de secunda decat, sa se intrebe : de ce?Pe urma, prinde putere, incearca sa se reculeaga si sa se resemneze ca asa a fost sa fie si ca Dumnezeu da fiecaruia atat cat poate duce, si merge mai departe, de dragul puiului mic, care este intrutotul dependent de mami. Constientizeaza ca de acum, un suflet mic, depinde de ea si ca-i e datoare sa faca asbolut tot ce-i sta in putinta, ptr ca lui sa-i fie bine.Acum, timpul are cu totul o alta dimensiune si trebuie valorificat la maxim, minut cu minut.Munca, munca si iar munca = timp.Sunt zile in care simti ca nu mai poti si cazi la pamant, asa cum spune Asteryaro ca se simte acum, necajita, frustrata, trista,[pup] cand te intrebi din nou de ce? si cum ar fi fost daca?[q], dupa care te trezesti si incerci sa te incurajezi ca asa a fost sa fie, iti strangi putinele puteri care ti-au mai ramas, te uiti la puiul mic si nevinovat de langa tine, il iei in brate, il pupacesti si tragi adanc in piept mirosul lui, care nu poate fi comparat cu nimic,de sufletel nevinovat, care te face sa plutesti de placere, vorbesti cu el si-i spui, printre lacrimi, ca mami nu o sa-l abandoneze niciodata, ca mami-l iubeste cel mai mult pe lume si ca va avea grija de el toata viata, si mergi mai departe .Seara adormi cu gandul numai la el,asta dupa ce ai plans in tacere ca sa te racoresti si sa nu cumva sa te auda tati, care si el e daramat si sufera in liniste alaturi de tine, revezi tot ce s-a intamplat in ziua care tocmai s-a incheiat, si te gandesti daca oare faci tot ce se poate, daca mai trebuie facut sau daca iti scapa ceva, daca esti suficient de buna mamica pentru puiul care are atat de mare nevoie de tine.Te simti neputincioasa, ajungi iar pe marginea prapastiei si iar la inevitabila intrebare: de ce?Si adormi cu gandurile tale care te macina si te consuma zi de zi si care nu fac decat sa te faca sa devii sensibila la orice remarca facuta de cineva care, simti tu in sufletul tau ca nu intelege prin ce treci ptr ca nu trece si ea prin ce treci tu si ptr ca intotdeauna li s eintampla altora. Sunt reactii normale asa ca n-ai de ce sa te simti vinovata. E dreptul tau sa simti asta![pup]Cam asta este, descris in doar cateva cuvinte, in sufletul unei mamici de puiut "special".As putea scrie la nesfarsit dar sigur, as fi preferat sa nu stiu ce simte o mamica a unui astfel de puiut.Ptr fiecare dintre voi, un buchet mare de [flo] si o imbratisare stransa!Asteryaro, cand simti ca nu mai poti, uita-te la Razvan, ptr ca stiu ca asta iti da puteri nebanuite! Capul sus! Dumnezeu ne-a ales cu un scop!Flori76 un [pup] mare si ptr tine, mamica iubita si curajoasa ce esti!Nana, [mamica] Andrei Stefan ( 26.09.2007) Povestea nasterii fluturasului! "Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica
Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!
nana,cat de bine,ai concretizat totul....asa este ne tragem puterea din copiii nostrii...si eu cand simt ca nu mai pot ,doar ma uit la zambetul minunat a lui mihaita si daca ma mai si pupa...imi revin,ma reincarc si o iau de la capat!cris,[pup]
cont pay-pal:mihaela77oprea@yahoo.com
MIHAELA [mamica] DE [zana] ANDREEA(03.04.1997) SI [bonjovi] MIHAITA(25.09.2003)Blogul lui Mihaita
Vreau Sa Nu Mai Fiu DIFERIT
A&M[comoara]BAZARUL LUI MIHAITA

#157
raly

raly

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 224 mesaje

Postat 08 august 2009 - 02:05

Asteryaroin primul rand as vrea sa iti spun ca te admir ca mamica, eforturile tale in recuperarea lui Razvan. Sunt sigura ca iti vor fi rasplatite pe masura. In legatura cu teoria ca thimerosal-ul este raspunzator de autism aici in USA este o adevarat nebunie. A inceput prin 2000, si a luat amploare cand Jenny McCharty (actrita) a spus ca baietelul ei a devenit autist dupa vaccinul de la 18 luni (ROR aici ii spune MMR). Uite aici un link : http://www.cnn.com/2...ment/index.html Pe youtube mai poti gasi filmulete cu copii inainte si dupa autism. In USA nu s-a confirmat legatura thimerosal-autism, Obama a dat acum bani seriosi agentiilor federale care fac research (ca National Science Foundation) pentru a sponsoriza universitati in cercetarea autismului. Lucrez la una dintre univ. mari si sunt cu ochii larg deschisi sa vad ce se descopera. De obicei studiile se fac pe 2-5 ani, este imposibil dupa parerea mea sa nu se descopere nici o cauza atata timp cat se baga bani in cercetare. Am o prietena aici care lucreaza cu copii autisti si am intrebat-o care este opinia ei in legatura cu legatura ROR-autism. Dau copy si paste raspunsul ei aici poate foloseste cuiva: "As for the MMR vaccine and autism question. This has been in the media a lot over the last few years. I hear both sides of the argument, the medical side and the parent side. I also have a friend who studies the MMR vaccine and links to autism. He says that the some studies have found links to thimerisol (a mercury based preservative previously used in vaccines) and autism although no conclusive evidence has been found to date. However, thimerisol has been reduced significantly if not removed completed from most/allvaccines. In fact, you can ask for thimerisol free vaccines. In my opinion, the signs for autism begin to show up at 12-18 months, when these vaccines are given, so parents often link autism to the vaccine. Some kids have an adverse reaction to the amount of chemicals they are exposed to when the vaccine is given in a large dose and get sick, MOST do not. I have a couple parents I work w/ who claim that the vaccine is what "caused" autism in their children. Researchers are looking into retroactive studies examining home videos of these kids before the MMR shot to see if they were exhibiting signs of autism before the vaccine. I think as a parent it would be hard to admit or even know what to look for before your child gets the vaccine to see signs of autism. Be sure the check the CDC website for their position on the matter http://www.cdc.gov/v...mmr_vaccine.htm). From an infectious disease standpoint I would definitely vaccinate my kids. Kids have been known to die from measles, mumps, or rubella. They don't die from autism. It's important to think about those w/ suppressed immune systems (e.g. cancer patients) who could be exposed to MMR through kids who haven't been vaccinated, as well as the fact that pregnant women who get rubella end up with babies who are blind. We have a vaccination so we should protect those at risk. Hope that answers your questions, i am not an expert but these are just some things i've read/heard recently. Let me know if you have anymore questions." O intrebare, simptomele lui Razvan cand au aparut prima data? Sanatate multa va doresc si putere sa lupti in continuare alaturi de frumuselul tau. raly

#158
asteryaro

asteryaro

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.487 mesaje

Postat 08 august 2009 - 10:16

Buna Raly,
f. interesant textul in engleza, am sa-l slavez, sa-l pastrez.
Practic, simptomele lui Razvan au aparut de foarte-foarte timpuriu, noi credem ca vaccinul Engerix (antihepatita B) care se face in prima zi de viata, la 2 si l6 luni rapeluri este cel vinovat de problema asta.
Revin, ma cheama cel mic.

Cristina si [bonjovi] Razvan (31.01.2006)

poze (1),(2),(3),(4)

#159
Lorich

Lorich

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.515 mesaje

Postat 09 octombrie 2009 - 17:55

Cristina, ce mai faceti, tu si Razvanel? Sunteti bine, sper.

Lori, mami de Robert din 9.06.2008




#160
asteryaro

asteryaro

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.487 mesaje

Postat 09 octombrie 2009 - 20:18

Buna!
Suntem bine, multumim de intrebare!
Noi functionam dupa principiul una calda - sapte reci, dar functionam [:)].
Azi am avut o zi splendida, desi Razvan este bolnav, are o branula pe manuta, pt. ca a facut laringita acuta subglotica.
L-am scos afara, soare, cald, frumos... am evitat mamici cu copii (nu stiu cat de contagios este Razvan acum, dar sensibil este sigur, deci protectie reciproca [:I]).
L-am dus pe platoul Dacia (in orasul meu, in centru) AICI si ne-am distrat absolut FANTASTIC. Bineinteles ca si asistentza a fost la inaltime, au aplaudat la final, iar eu am lesinat de ras. Meritam asa o zi, sincer.
Puiul meu [olala] a fost curajos azi, SINGURUL copilas din multi stransi acolo, a dansat si tzopait pe langa peruani vreo 30 de minute...
Mi-am reincarcat bateriile [pk].
In rest, e bine [:)].
Gradi la program lung, ABA acasa si logopedie, rosteste de 2 zile pe C si pe F [olala].
Asta este pe scurt, despre noi.



Cristina si [bonjovi] Razvan (31.01.2006)

"Viata e ca carosabilu': unii vine, altii trece..." (adusca, membru DC)

(1),(2),(3),(4)
(5)

Imagine postata


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -