Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Razvan nu vorbeste!


164 raspunsuri la acest subiect

#141
MIHA78

MIHA78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 571 mesaje

Postat 06 august 2009 - 20:26

Spic, eu vreau sa-ti spun ca Razvan si mama lui lupta impreuna de ceva vreme sa fie un copil ca ceilalti de varsta lui. Eu o stiu pe Cristina din grupul nostru de spiridusi de ianuarie-februarie, e o mamica f. responsabila care n-a facut un subiect doar ca sa aiba ce scrie sau sa-i panicheze pe altii. Ea, cred ca prin subiectul acesta chiar incurajeaza acei parinti care trec prin situatii similare. Le arata ca se poate, din pacate e posibil ca nu in toate cazurile sa fie asa. Razvan a avut si mai are pb. Cristina nici nu le-a expus pe toate. Acum puiul ei este f. bine, dar n-a fost dintotdeauna asa, poate ar fi bine sa te documentezi putin legat de caz. Cristina multa sanatate lui Razvan, asteptam de la voi numai vesti bune. Miha si Tudor(20.02.2006)

#142
asteryaro

asteryaro

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.487 mesaje

Postat 06 august 2009 - 21:06

Mihaela [flo], multumesc. M-ai emotionat si-am rosit...
Din fericire, vestile sunt bune, zilnic Razvan are achizitii... aici intra si gesturi, comportamentee social... pe zi ce trece se schimba in bine, pe mine ma mira mult... si sunt cum nu se poate mai obiectiva.
Azi noapte nu stiu ce-o fi visat, ca m-a luat la dragalit "mamiiii, esti bine?" [olala]
Sanatate multa si voua!

Cristina si [bonjovi] Razvan (31.01.2006)

poze (1),(2),(3),(4)

#143
alra

alra

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.786 mesaje

Postat 06 august 2009 - 22:13

razvan merge la gradinita? cum socializeaza cu copiii de varsta lui?

btw, e doar cu cateva zile mai mare ca fata mea mare [:)] si ea era cu mult in urma copiilor de varsta ei la limbaj insa ea e bilingva. situatia s-a redresat de cand a inceput gradinita (2.6 ani) acum vorbeste cam ca copiii de 4 ani, colegi cu ea. oricum e departe de a zice o poezie asa lunga si de a avea rabdarea sa o invete - dar eu nu consider asta anormal pentru 3.6 ani. chiar, cum sta cu rabdarea? cum ati trecut peste crizele de la 3 ani?

spic de grau are dreptate in ideea ca in vest cerintele sunt mult mai mici la copii. intr-adevar majoritatea copiilor de 2 ani si jumatate au pampersi si inca si copii de 3 ani.
pe mine inca ma mira cate cerinte pot avea doctorii de la bebelusi dpv motoric si ce repede se fac interventiile in romania.

ALRA mami de Laura(06/02/2006) si Nicole(08/12/2008)
Vacanta cu Laura in Romania

#144
mihaela77O

mihaela77O

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.629 mesaje

Postat 07 august 2009 - 00:01

Citat:
citat din mesajul lui spic de grau
Cristina,Am vazut filmuletul. Sa-ti traiasca scumpetea!Am citit si primele 3 pagini.Tu esti sigura de diagnostic? In mintea mea un copil autist e cu totul altfel decat puiul tau! Cred ca ai vazut si tu filmul RainMan.. Ti se pare ca sunt analogii intre Razvan si personaj?Ce spuneai tu in primele comentarii le-am trait cu baietelul meu (nu se juca cu alti copii, era mutulica.. e drept ca venea daca il chemam; dar era retras - eu ziceam ca e timid, si nu vorbea! si ma gandeam ca e normal ca baietii in general vorbesc mai tarziu).Ma gandesc ca prea aud prin jurul meu de copii autisti (vreau sa zic cand vorbesc cu amici romani, din RO), si sa nu fie " o moda". Nu vorbeste, nu se incadreaza in standardele fixate de unii medici - gata ! E autist.Sper sa nu ii dai vreun tratament care sa ii cauzeze mai tarziu.Pup.
nu pot sa nu intervin....din nefericire si eu sunt mamica de copil autist...autismul este ciudat,la unii se manifesta intr-un fel foare grav,la unii mai putin grav..si da,copii autisti au o memorie incredibila....pot fi foarte buni matematicieni,pictori sau muzicieni,insa sed escurca cu greu in viata reala...nu pot trece strada singuri sau sa-si cumpere o paine......e clar,razvanel are o memorie super....dar are si multe goluri,pe care sunt convinsa ca le va umple,pt ca mamica lui,a avut inspiratia sa-l duca la nu stiu cati medici(care au si dat diagnostic identic) si mai ales a inceput terapia devreme...asa ca inainte de a face astfel de afirmatii,documenteza-te foarte bine!spic de grau,am vazut ca ai zis ca te retragi,dar nu puteam sa nu spun nimic...cris,pt tine,multe [flo]....
cont pay-pal:mihaela77oprea@yahoo.com
MIHAELA [mamica] DE [zana] ANDREEA(03.04.1997) SI [bonjovi] MIHAITA(25.09.2003)Blogul lui Mihaita
Vreau Sa Nu Mai Fiu DIFERIT
A&M[comoara]BAZARUL LUI MIHAITA

#145
Chuny

Chuny

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.923 mesaje

Postat 07 august 2009 - 01:32

Pe mine ce ma enerveaza cel mai tare e ca toti desteptii au pareri dom'le ! despre orice, da' parere sa fie !

Nu mai analizati textul Cristinei cuvant cu cuvant ! ca sa demonstrati ce? ea a scris textul ala prin prisma experientei proprii, insa semnalul de alarma e tras si cine vrea sa inteleaga intelege. Poate ca in unele chestii a exagerat, dar nu e vorba de a lua liniuta cu liniuta ce spune ea, ci e mai degraba vorba de un portet global.

Deci chiar am chef sa vin sa spun ca e nesimtire sa o analizati asa.

Sibylle

http://aripicarecrescinnoi.blogspot.com/

Vladimir *****[foto] ***** Anna

MULTUMIM PT CEEA CE ATI FACUT PT SONIA




"Cine a vazut acel licurici nu-l va uita niciodata ... i-a intrat in suflet pentru vesnicie"


#146
Happiness_4_us

Happiness_4_us

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.961 mesaje

Postat 07 august 2009 - 02:53

Spic de grau un buchet de [flo] ptr ca te-ai retras, stiu ca ai avut intentii bune dar totul a degenerat in altceva,iar ptr tine asteryaro tot un buchet mare de [flo] ptr ca iti inteleg perfect reactia. Stiu cum este sa muncesti zi de zi, gandul sa iti fie numai la puiul mic si sa vrei si mai mult, iar fiecare gest, zambet progres, sa te ridice la cer de fericire si sa te faca sa-ti strangi puterile ptr ca a doua zi sa o iei de la capat.
Asta inseamna sa fii mama si mai cu seama, sa fii mama de copil "special" asa cum imi place mie sa spun.
E tare greu insa satisfactiile sunt pe masura, cu ele ne hranim si din ele traim zi de zi, altfel n-am putea rezista. Cateodata o mai iau pe aratura dar imi revin imediat ce puiul mic imi da un pupic dulce si nevinovat si atunci ii multumesc bunului Dumnezeu ca m-a ales pe mine sa fiu mamica lui.

Va imbratisez tare pe amandoua si va doresc numai bine!
Razvanel, la cat mai multe progrese, pui mic![pup]

Nana, [mamica] Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!

"Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!
Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!



#147
asteryaro

asteryaro

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.487 mesaje

Postat 07 august 2009 - 10:11

Sibylle, Mihaela, Nana [:)] [flo].
Sunt foarte putini cei care pot intelege cu adevarat.
Cand am deschis acest subiect eram cu adevarat disperata, abia acum dupa 2 ani inteleg. Abia acum am mai putut sa ma detasez putin cate putin, si numai cine a "mancat" din ciorba asta poate sa priceapa ce simte parintele, de obicei mama copilului.
Cu asa atitudine - aproape ca nu ma mai mir de ce exista atatia copii care sufera de autism si asupra carora nu s-a facut nicio interventie la timp.
Nu ma erijez nici in terapeut (desi sunt, ironia sortii, dar fara patalama [bang]) nici in medic, nici in atotstiutoarea Mama Omida, sunt pur si simplu mama lui Razvan, si-am parcurs fiecare etapa cu ochii larg deschisi, acceptand de la inceput starea de fapt a lucrurilor si sperand ca la un moment dat vom ajunge sa privim in urma si poate sa zambim.

Alra, fata ta are autism? Pt. ca altfel nu-ti inteleg interventia si in special comparatia, copii tipici in niciun caz nu pot fi asemanati cu cei atipici.... Da, daca ai fi citit, ai fi stiut ca Razvan a frecventat cresa, atat cat s-a putut, din motive de imunitate scazuta. In Ro copiii nu sunt primiti la gradi cu pampers, deci nu putea merge la gradi, iar noi abia anul asta am scapat de scutec.
Ooff, ca e tare greu sa citesti un subiect cap-coada si abia apoi sa vii sa-ti dai cu parerea, a se citi "sa-i dai in cap autorului" cand chiar nu ai nimic in comun cu el si nici cu subiectul.

O zi frumoasa tuturor!




Cristina si [bonjovi] Razvan (31.01.2006)

poze (1),(2),(3),(4)

#148
alra

alra

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.786 mesaje

Postat 07 august 2009 - 12:17

comparatia mea a fost pur si simplu pe diferenta de cateva zile de varsta. am vazut un baietel dragut care zicea o poezie, baietel de aceeasi statura cu fata mea. nu am zis nimic negativ, ti-am pus numai niste intrebari normale - cum se descurca la gradi daca merge, cum se descurca cu ceilalti copii, cum sta cu rabdarea - impresionata fiind de faptul ca a avut rabdare sa invete o poezie asa mare.
nu am avut nici un fel de "interventie", doar ti-am pus niste intrebari despre razvan pentru ca avusesem impresia ca vrei sa povestesti despre el si pentru ca ceea ce te-am intrebat chiar ma interesa.

ALRA mami de Laura(06/02/2006) si Nicole(08/12/2008)
Vacanta cu Laura in Romania

#149
Chuny

Chuny

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.923 mesaje

Postat 07 august 2009 - 12:25

Alra, comparatia asta tu o faci de la adapostul unei situatii de fericita posesoare de copii sanatosi bine-mersi. E foarte usor sa te uiti la un filmuletz si sa tragi concluzii de genul "ia uite, mai, ce se plange Cristina asta, uite ce poezie stie Razvan, e clar ca nu are nici o problema! stiu eu sigur ca am vazut filmuletzul de pe youtube".

Alra, acu cateva luni ne-am plimbat prin Belgia. am fo f f tentata sa iti scriu, dar apoi am zis ca totusi nu ne-am intersectat si e ridicol. Poate data viitoare iti scriu, ca noi avem prieteni in zona si ne plimbam des. :-)

Sibylle

http://aripicarecrescinnoi.blogspot.com/

Vladimir *****[foto] ***** Anna

MULTUMIM PT CEEA CE ATI FACUT PT SONIA




"Cine a vazut acel licurici nu-l va uita niciodata ... i-a intrat in suflet pentru vesnicie"


#150
alra

alra

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.786 mesaje

Postat 07 august 2009 - 12:38

bai, ma lasati? eu nu am tras nici o concluzie!

am intrebat niste lucruri care mie mi se par interesante (cunosc o familie cu o fata cu autism clasic) si am facut comparatie cu fi-mea mai mult in prisma varstei si a aspectului fizic (e la fel de inalta!) am zis doar ca si ea a avut intazieri de limbaj insa din cauza bilingvismului. dar am avut un mesaj cat se poate de politicos, ce dumnezeu?

(sibylle, daca vii in flandra da un semn)

edit: sibylle, nu am zis ca razvan ar fi ok dupa ce am vazut filmuletul.

ALRA mami de Laura(06/02/2006) si Nicole(08/12/2008)
Vacanta cu Laura in Romania


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -