Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Urme de la varicela?


34 raspunsuri la acest subiect

#21
Dari_Scumpi

Dari_Scumpi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 30 mai 2007 - 01:03

Cerasela, eu am inceput sa dau pe bubitze cu crema de galbenele dupa ce nu mai aveau lichid...Nu stiu ce sa zic, in mod normal n-ar trebui sa mai dureze mai mult de 2-3 zile pana cand basicutzele se sparg (sau se retrag). Pe urma treptat am inceput sa alternez cu bitter suedez. Am observat ca de la crema de galbenele cojitele se inmoaie si se iau foarte usor inainte ca ele sa se usuce de tot....si nu stiu daca e foarte indicat. Toata lumea recomanda ca ele sa cada singure cand se usuca de tot, de aceea am continuat numai cu bitter si abia dupa ce au cazut cojitele singure, am revenit si la galbenele, iar acum dam pe cateva semnultze doar cu bitter suedez. Intr-adevar mi se pare eficient. Ideea este sa continui chiar si o luna dupa ce se termina varicela. Eu asa fac.
Cat despre mersul la mare, nu cred ca e vreo problema...organismul are timp sa se refaca dupa boala pana in iulie, sa nu mai fie slabit.
Multa sanatate!

#22
Lara

Lara

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 449 mesaje

Postat 08 iunie 2007 - 12:38

Buna, Fetelor.

Fetita mea tocmai a ajuns la stadiul de cojite.

Din pacate, aceeasi problema: in somn, si-a rupt trei cojite, si bineinteles ca toate trei era pe fata :( doua pe obrajori si una pe frunte.

Vreau sa incerc si eu cu bitter. De cate ori sa o dau? Si sa dau concomitent cu crema de galbenele?

Sper macar sa se micsoreze, ca cea de pe obrajor e chiar mare :(

Inca ceva: am inteles ca nu e bine deloc sa dati cu mixtura mentolata (ceea ce am facut si eu) pentru ca usuca foarte tare si se formeaza cruste urate, care lasa urme sigur. Trebuie folosit talcul mentolat. Bine era sa aflu si eu mai devreme...

Multa sanatate!









[ruga]Rugati-va Pentru Diana

---------------------------

[9cer]Ioana

#23
Dari_Scumpi

Dari_Scumpi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 08 iunie 2007 - 12:55

Lara, poti sa alternezi bitter cu crema de galbenele. Dar, ai grija la galbenele, bine ar fi dupa ce cad cojitele ptr. ca le inmoaie f. tare (crema de galbenele)si se rup f f usor.

#24
Lara

Lara

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 449 mesaje

Postat 08 iunie 2007 - 17:04

Multumesc, Dari_Scumpi [flo]

Ce bine-ar fi sa mearga si la noi!









[ruga]Rugati-va pentru DIANA

---------------------------

[9cer]Ioana

#25
aniroaina

aniroaina
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 11 iunie 2007 - 21:13

am 15 ani si am facut o forma foarte urata de varicela..am citit pe forum si miam cumparat si eu bitter suedez si crema de galbenele..cum se aplica bitterul?eu inmoi nijte vata in bitter si pun acolo pe gropita ..o las pana se usuca...nu stiu daca este bine..va rog frumos explicati si mie procedeul de aplicare sa fiu sigura k va fi un rezultat..am o gropita foarte urata in frunte...si imi este frica sa nu raman cu semn...va rog rasp..sunt disperata:((

#26
ginutaC

ginutaC

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 75 mesaje

Postat 12 iunie 2007 - 13:19

Vin si eu cu o intrebare:bitterul suedez si crema de galbenele mai sint eficiente si la 3 luni de la varicela??aveti idee?Cred ca merita sa incerc.

Gina

#27
Cerasela67

Cerasela67

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 13 iunie 2007 - 17:21

Am scapat de varicela fara nici o urma!
Dupa ce au aparut cojitele am dat cu EPITELIN, de la farmaciile naturiste. Contine galbenele, musetel si luminita noptii. E un cicatrizant foarte bun si in plus a inmuiat cojile si nu le-a permis sa cada din cauza ca erau uscate, s-au desprins usor pe masura ce se inchidea bubita. Cele 3 bubite care au fost imense au acum o alta coaja mai fina si cred eu ca se vor inchide bine si ele.
In perioada in care erau bubitele pline cu lichid le-am sters usor cu ceai de musetel doarece erau atat de pline de mixtura mentolata incat piele nu mai putea sa transpire, trebuie avut grija insa sa nu se sparga bubitele. Urata boala!

#28
pistrui

pistrui
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 08 iulie 2007 - 18:58

Am aproape 18 ani si am facut varicela de curand, acum 4 zile mi-au aparut niste bubite pe corp, fiind foarte putine(in jur de 5-6 pe tot corpu) am zis ca sunt de la tantari fiindca ma mancau. In dimineata urmatoare am observat foarte multe pe fata si ma durea in gat, mama a zis ca am facut o toxinfectie alimentara, imi aparusera pana si pe scalp,chiar si in cerul gurii. A vorbit cu doctoru de familie, nu foarte bun, si a doua zi am fost la spitalu colentina, mi s-a zis ca am facut varicela si ca o forma grava fiind adult pentru aceasta boala. Parca au inceput sa faca cojite, dar cel mai rau e pe fata. Am foarte multe bube si sunt pline de lichid, una cred ca s-a spart deja in somn. As dori si eu sfaturi ca nimeni nu mi-a explicat ce si cum, sa stiu ce sa folosesc si cum si cand ar trebui sa-mi dispara bubele si daca mai apar unele noi. Va multumesc. Eu vreau doar sa nu-mi ramana semne pe fata

#29
larissa_79

larissa_79

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.670 mesaje

Postat 31 iulie 2008 - 03:43

Nu stiu daca mai e de actualitate subiectul. Si eu am varicela...pe final. Fetita mea de 2 ani abia a facut si are si ea multeeeee bubite. O sa incerc cu crema de galbenele si bitter suedez.

Of, sunt super stresata pentru ca multe din bubitele ei sunt pe fata. La mine...nu ma mai gandesc.



Larisa si Alexia [zana](13 iulie 2006)



http://www.flickr.co...s/32393475@N00/



S-o ajutam pe Sonia!



#30
Iael

Iael

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 19 februarie 2009 - 00:33

Buna ,

Baiatul meu este acum in perioada in care s-au uscat bubele dar desi nu s-a scarpinat i-au ramas cateva mici gropite. .Ce rezultat ati avut cu biterul suedez , au trecut acele semne ?



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -