Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (16)


235 raspunsuri la acest subiect

#21
strumfi2004

strumfi2004

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 660 mesaje

Postat 10 iunie 2007 - 18:57

Mmm, Alina, ce apetisant!

Gratiela, Mariuca [huta] si Stefu
[foto]
crede

#22
Balbina

Balbina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.223 mesaje

Postat 10 iunie 2007 - 18:58

Alina, n-ai sa ma crezi, tocmai intram in subiect sa-ti scriu un mesaj, sa te intreb daca ti-a iesit prajitura, si ce supriza, am vazut si poza! Super bine arata, n-am cuvinte, parca ar fi un cheease cake de la mama lui! [pofta] Se vede din poza ca e intr-adevar cremoasa consistenta umpluturii. Ia zi, blatul e din biscuiti sau aluat? Ma bucur mult ca ti-a placut, mai ales ca asta nu e o simpla prajitura cu brinza, e ceva mult mai rafinat. Te-ai descurcat minunat cu scosul prajiturii din forma, nici nu zici dupa cum arata ca te-ai chinuit.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

#23
Alynutza

Alynutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.099 mesaje

Postat 11 iunie 2007 - 10:45

Natalia eu am facut blatul din biscuiti digestivi, am folosit cam 200 de grame (i-am cantarit sa stiu pe viitor cat sa cumpar). Sa stii ca merge absolut minunat cu crema prajiturii, e putin crocant si deloc complicat de facut. De chinuit m-am cam chinuit, adica in tava am pus doua fasii lungi de hartie de copt in X, de care sa pot trage prajitura, apoi cercul pe fundul tavii, pe urma am tapetat si peretii, iar cand am scos-o m-a ajutat si sotzul, ca erau practic 4 'parghii' de care sa trag si trebuiau 4 maini. Pentru gelatina i-am facut o forma improvizata din folie de aluminiu peste care am pus folie alimentara (aluminiu ca are forma si folia ca sa nu intre in contact direct praji cu folia de aluminiu) si totusi a mai curs din gelatina si pe langa, dar pana la urma a iesit ok.
Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.
Recently become Mrs. Perfect


#24
Ghiocela

Ghiocela
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 12 iunie 2007 - 22:13

Natalia, sa ma ierti ca indraznesc, dar am si eu o nelamurire, care nu e legata direct de dulciurile din acest subiect, dar sper ca tu ma poti lumina ca o maestra culinara ce esti. Am incercat sa fac in week-end o prajitura care continea si gelatina, si cum era prima data cand foloseam gelatina, am avut ceva emotii, si pe buna dreptate. Am folosit gelatina de la Dr. Oetker, dar nu din cea care se pune peste tarte, ca sa tina fructele la un loc, ci din aceea care se amesteca in compozitia prajiturii si care nu trebuie fiarta pentru ca se strica. Nelamurirea mea se leaga de cantitatea de apa in care trebuie dizolvata gelatina. Poate ai sa razi, dar pe plicul de gelatina Dr. Oetker scrie ca acea cantitate de 10 g gelatina se dizolva in 0,5 litri apa. Eu la prajitura respectiva trebuia sa folosesc o cantitate dubla de gelatina, si anume 20 de grame. Mi s-a parut oricum exagerat sa pun 1 litru de apa pentru ca atunci toata prajitura s-ar fi transformat in suc, asa ca am pus 0,5 litri de apa la cele 20 de grame de gelatina. Oricum compozitia in care am adaugat gelatina s-a cam taiat, adica nu arata prea promitator, insa prajitura s-a intarit la frigider, dar nu cine stie ce. Asa ca rugamintea mea este sa imi explici cam care ar fi procesul tehnologic de utilizare a gelatinei pentru a nu da chix [:)] In principal, sunt nelamurita in legatura cu cantitatea de apa in care se dizolva gelatina. Din cate imi amintesc, tu mai zici prin retete ca pui gelatina la "umflat", insa la cum am facut eu respectand ce scria pe plic, nici urma de umflat, pentru ca in cei 0,5 litri de apa gelatina s-a dizolvat aproape complet si s-a transformat intr-un bors. Iti multumesc anticipat pentru ajutor si iti doresc sarcina usoara! [flo] [flo] [pup] ----------- Aura

#25
Balbina

Balbina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.223 mesaje

Postat 13 iunie 2007 - 02:04

Aura, mda, e o mare timpenie ce scrie pe plicul acela de gelatina (de altfel, si de pe alte produse de-ale lor), demult stiu asta, ma mir cum de n-au reactualizat textul de atitia ani. Si cica sint firma serioasa [alcool] ma rog. Ideea e ca 10 g de gelatina incheaga 500 ml de lichid, si nicidecum gelatina nu trebuie inmiuata mai intii in 500 ml de apa, ca apoi sa fie amestecata cu lichidul ce trebuie inchegat!
Prima daca cind am descoperit gelatina de la Dr. Oetker, ea inca nu se fabrica in Ro, ci era adusa din Ungaria, deci textul de pe plicuri era in ungara, iar un abtibild micut relata traducerea instructiunilor in romana. Ei bine, mereu procedez dupa instructiunile citite de pe micul abtibild, si anume: gelatina dintr-un pliculet (10 g) se pune intr-o cana, se toarna 3-4 linguri de apa rece, se amesteca si se lasa la umflat circa 10-15 minute. Apoi se dizolva la bain-marie (mai nou, eu dizolv la microunde, la putere mai mica) si se raceste pina la temperatura camerei, amestecind mereu. Apoi se incorporeaza in crema. Daca e vorba de aspic/piftie, gelatina umflata se dizolva direct in lichidul fierbinte.
Sper ca te-am putut lamuri. Multumesc de urari! [flo]

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

#26
Ghiocela

Ghiocela
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 13 iunie 2007 - 11:05

Wow, Natalia, puteam sa jur ca e ceva in neregula cu instructiunile alea. Bine ca m-am prins sa te intreb inainte sa mai nenorocesc cateva prajituri. Chiar ca sunt neseriosi astia, si as fi zis ca nu e cazul, la ce renume au! Merci mult pentru explicatii, esti foarte draguta ca de obicei, si cred ca sunt in asentimentul multor gospodine de pe aici cand fac aceasta afirmatie! [:)] Pupici si o vara cat mai racoroasa iti doresc! [flo][flo] ----------- Aura

#27
gabiarama

gabiarama

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 286 mesaje

Postat 13 iunie 2007 - 19:41

Inainte de a folosi gelatina la prajituri eu m-am documentat foarte minutios pe aici ,dar si pe site-ul culinar .Acum nu imi mai este frica sa o folosesc .Drept dovada ,ieri am pregatit o tarta cu iaurt si fructe

Asa ca "i'm back again" .Nu puteam sa ratez sezonul capsunilor ,asa cum nu am de gind sa il ratez nici pe cel al visinelor [pofta]

GABI ,de 3 ori mama
Poze

#28
Balbina

Balbina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.223 mesaje

Postat 14 iunie 2007 - 01:11

Gabi, remarc din poza ca nu ratezi nici sezonul piersicilor, nu? sau sint caise alea? Foarte apetisanta tarta, imi place ca are fructe din belsug. [pofta]

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

#29
strumfi2004

strumfi2004

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 660 mesaje

Postat 18 iunie 2007 - 17:31

Desertul de week-end, bun, bun si racoritorrrr

Gratiela, Mariuca [huta] si Stefu
[foto]
crede

#30
mariussimiuc

mariussimiuc

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.915 mesaje

Postat 18 iunie 2007 - 18:05

quote:
Originally posted by strumfi2004
Desertul de week-end, bun, bun si racoritorrrr
Hmmm...ce ma fac io daca nu-mi revine pofta de dulce nici dupa ce nasc? [q]
Miha[gravi] si Robert [hia]
Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -