Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Transferatul in alta tara


7 raspunsuri la acest subiect

#1
gabry

gabry

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 27 iunie 2005 - 15:16

Buna a toti cei care vor citi aceste rinduri si sper ca -mi vor da un sfat la ceea ce va voi scrie.Am un baietel de 12 ani(pt mine e inca baietel)si as vrea sa-l aduc in Italia ,unde m-am casatorit si am o alta fetita de 4 luni si jumatate[copil]

.La inceput vroiam sa-l aduc sub orice forma dar nu puteam din cauza tatalui sau care nu vroia sa-mi semneze actele doar daca-i dadeam bani.Asa au trecut 2 ani si am reusit sa am semnatura,dar nu stiu exact daca fac bine luind copilul la aceasta virsta,schimbind tara,limba,scoala,prieteni,bunicii.Eu ma gindesc ca copii mei trebuie sa creasca impreuna ,dar nu vreau ca el sa se simta stingher departe de universul care si la creeat pina acum.Credeti-ma ca chiar daca sta in Ro nu-i lipseste nimic, dar nu cred ca asta conteaza,sotul meu vrea sa-l adopteze sa fim o familie unita,dar nu stiu cum sa fac?Voi ce ma sfatuiti?[biz]
Mama lui Mircea si Elena -Stefania[floare3]

panagia gabri

#2
lai

lai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.446 mesaje

Postat 28 iunie 2005 - 11:03

Gabriela, ia-l pe baiat la tine! Poate ca o sa ii fie putin greu la inceput, dar eu cred ca o sa se acomodeze destul de repede si cu scoala si cu limba, in scurt timp o sa vorbeasca italiana fluent. Pe bunici si pe prietenii din Romania ii poate vedea in vacante, dar eu cred ca este important sa fie alaturi de mama lui si de surioara lui. Daca nu il iei probabil o sa iti reproseze mai tarziu si in sufletul lui o sa creada ca nu il iubesti suficient, ca o iubesti mai mult pe surioara lui, si o sa sufere din cauza asta.
Mult succes si pupici celor doi copii!

Lai

#3
marcellinna

marcellinna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 28 iunie 2005 - 22:03

Fetita mea avea 12 ani cand am adus-o aici.I-a fost greu la inceput.Avea o groaza de prieteni colegi si verisoare cu care se intelegea de minune in tara.Nici ei nu i-a lipsit nimic cat a fost in tara.
Cand am venit aici i-au lipsit ingrozitor prietenii si colegii.
Adaptarea nu a fost tocmai usoara ,dar acum e totul foarte bine.
Limba a invatat-o repede uimitor de repede,iar acum vorbeste chiar si dialectul regional,fara greseli.
Cu scoala nu sunt probleme,daca zici ca stai aici de-o vreme sti ca scoala aici e mult mai usoara.
De ce nu-l aduci acum,ai si noroc ca e vacanta si sa vezi care e reactia lui,sa vezi daca vrea si s-ar adapta?




#4
lorelei_19

lorelei_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 15 iulie 2005 - 14:24

Gabri, e intr-adevar perioada cea mai dificila de adus un copil in strainatate, dar daca nu-l luatzi, il pierdetzi. Se va pierde definitiv legatura cu voi si o sa regretzi. Si apoi copiii la varsta asta au nevoie de un sfat din partea parintilor, nu sa creasca la bunici, pe care-i intorc cum vor ei. Cu dragoste, cu intelegere si bunavointa, veti trece impreuna peste toate greutatile. Dar ia-l neaparat cu tine, nu-l lasa singur acolo.
Noi ne-am mutat in Elvetia cand Malina avea 9 ani. I-a fost cumplit de greu la inceput, dar acum nu mai concepe sa traiasca in alta parte. E fericita, e alaturi de parintii ei si a depashit perioada de acomodare. Nu stiu cum e la voi, dar eu am tot timpul de furca atunci cand se intoarce din ro: atata o mai rasfatza, atata ii mai sufla in coarne, ca o da cu totul peste cap. In primele 2-3 saptamani parca nu mai mai inteleg cu ea, si mereu imi reproseaza: de ce nu-i fac eu curat in camera, ca bunica asa face? de ce n-o las pana la 12 noaptea pe strada, ca bunica o lasa? de ce nu-i strang masa, ca doar asha e tratata in ro? Uuuf, mi se face rau cand ma gandesc la asta.
La voi e avantajul ca are o surioara, de care sigur se va indragosti la nebunie. Toate cele bune si mai povesteste-ne ce hotarare atzi luat.

"Unde exista dragoste, exista si Dumnezeu" - Tolstoi

#5
cait

cait

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.384 mesaje

Postat 03 august 2005 - 17:46

Adaptarea este grea pt un adult dar pentru un copil..dar asta este uneori merita sacrificiul mai ales k tu il vei avea langa tine si el te va avea pe tine..

#6
gabry

gabry

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 05 august 2005 - 11:41

Fetelor ,va multumesc din suflet pentru sfaturi si sper sa ma ajute D-zeu sa-l pot aduce aici.
In 15 plec acasa si sper ca al meu ex,nu s-a razgindit in privinta semnaturii.
Stiu ca bunicii sint usor de manevrat,le fac toate poftele,dar sper ca el se v-a acomoda aici,ca sigur nu-i v-a lipsi nimic.Ma refer in primul rind la dragoste si apoi la toate celelalte lucruri.
Va voi tine la curent cu toate cele ce se vor intimpla acasa,eu una nu-mi pierd speranta ca toate vor fi bine.
Inca odata va multumesc si va trimitem un pupic,
Mama lui Elena-Stefania[copil]si Mircea[bonjovi]

panagia gabri

#7
KUKI

KUKI

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 891 mesaje

Postat 18 septembrie 2005 - 19:30

Gabri, ce-ai mai facut cu baiatul? E cu voi acum? S-a acomodat, cum e la scoala? Te intreb pentru ca acum sunt si eu intr-o situatie similara, noi vrem sa ne mutam in Germania si nu imi dau seama cat de grea poate fi acomodarea pentru ei la varsta asta (baiatul meu are 13 ani), mai ales ca nu stie limba.

Iulia


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -