Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

Despre cresterea copiilor in familii cu mai multi


292 raspunsuri la acest subiect

#1
marimar

marimar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 802 mesaje

Postat 01 iunie 2007 - 15:22

Despre cresterea copiilor in familii cu mai multi copii asa as fi dorit sa se intituleze subiectul Nu stiu unde sa-l scriu: daca-l pun la Parintii intreaba o sa fie repede uitat caci i-o vor lua inainte alte subiecte cu si despre bebei. La Discutii generale sint atitea altele de discutat. La In floarea copilariei nu merge ca e vorba despre altceva... Nu stiu, dar eu simt nevoia de un sub-forum dedicat familiilor cu mai multi copii (mai multi de 2 de ex). Stiu ca sint putine dar stiu ca exista, cunosc multe mamici aici pe forum care au mai mult de 2 copii. Sint curioasa si as vrea sa invat despre cum isi gestioneaza timpul si cum isi impart atentia mamicile/parintii cu mai mult de 1 copil sau 2. [bis] Mamici cu muuuuulti pitici [bis] -------------------------------------------------------------------------------- Marimar: Matei (2000) si Maria-Romana (2004) si doritoare de no 3 -------------------------------------------------------------------------------- Adita: Stefan (18.01.2007), Nectarie Ioan (5.01.2005), Elena (21.05.2003), Antim (27.09.2001) -------------------------------------------------------------------------------- Elyanne: Elena (23.10.2004), Mihai, Andrei (3.03.2007) - web -------------------------------------------------------------------------------- Ank_miki: Adem (1.09.88), Iulia (17.02.89), Emre (28.03.94), Miki (7.10.05) - web -------------------------------------------------------------------------------- Mariana_1976: Monica-1998,Matei-2001,Markus-2006,Magda-2007 -------------------------------------------------------------------------------- Cornelia_laura: Eduard, Eric - web -------------------------------------------------------------------------------- Hannen:: Amira 5 oct 2001,Israa 8 nov 2004,Inas 12 sept.2006 -------------------------------------------------------------------------------- Oanna3: Rares, Andrei, Ingrid (20.06.2006) - web -------------------------------------------------------------------------------- Dodo: -------------------------------------------------------------------------------- Alincic: Samuel (10.06.2002), Evelina (3 ani 10 luni), Loredana (1 an 9 luni) - web -------------------------------------------------------------------------------- Katik: Krisztina (28.07.2003), Robert (19.08.2006) - web -------------------------------------------------------------------------------- Acs: Maria (5 ani), Ioana (3 ani si 4 luni) si Victor (6 luni si jumatate) -------------------------------------------------------------------------------- Mcrmiki: Bogdan (24.12.2000), Vlad (17.11.2003), Alexandru (29.09.2006) - web -------------------------------------------------------------------------------- Adriana: Codrin - 2002, Olguta - 2003, Cornelie mica - 2006 -------------------------------------------------------------------------------- Miraklucker: David (15.08.2002), Daria (20.11.2004), Selin (07.02.2006) -------------------------------------------------------------------------------- Mik: Guilhem 9 ani, Virgile 6 ani, Marceline 4 ani jumatate -------------------------------------------------------------------------------- Fomalhauti: -------------------------------------------------------------------------------- Capra cu trei iezi: robert-marian (1998), clara-maria (2004), teodora-ileana(2006). -------------------------------------------------------------------------------- Bagoiu: Gabriel (6 ani juma'), Sofia (4 ani juma'), Nicodim (2 ani juma') -------------------------------------------------------------------------------- Somleac Daria- 29.01.1999 Alex - 07.02.2003 Matia - 31.10.2006 -------------------------------------------------------------------------------- ------- Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului! Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

#2
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 01 iunie 2007 - 15:30

eu cred ca acest mesaj isi are locul pe forumul Parintii Intreaba, parintii raspund. [flo]
Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire. special:www.supereva.ro. Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

#3
adita

adita

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 710 mesaje

Postat 02 iunie 2007 - 12:22

eu am patru copilasi si m-ar interesa un astfel de subiect. eu nu prea am idei de dat, trebuie sa recunosc ca sunt cam dezorganizata. gasisem la un moment dat niste bloguri ale unor mamici cu multi copii (10-12) in care dadeau multe sfaturi practice, dar n-am avut timp sa le citesc. la mine problema principala e ca pierd prea mult timp cu calculatorul, altfel cred ca m-as descurca mai bine [mamica]mamica de patru copilasi [grup]: Stefan (18 ian. 2007) [bb]Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[cavaler], Elena (21 mai 2003)[8**]si Antim (27 sept. 2001)[stelist][hagi]

#4
marimar

marimar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 802 mesaje

Postat 02 iunie 2007 - 16:21

Adita, ma bucur ca ai aparut si chiar ma gindeam sa strig fetele pe care le mai stiu cu mai multi copilasi: Hannen, mcrmicki, dodo, mik, didita, mariana_76... [flo] tuturor mamicilor curajoase ! Ma intreb cum se imparte atentia in mod egal intre toti copilasii, cum sa facem sa avem timp de fiecare si cu fiecare in parte, iubirea stiu ca nu se divizeaza ci se inmulteste dar ce facem cu grija si atentia??? ------- Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului! Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

#5
elyanne

elyanne

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.552 mesaje

Postat 02 iunie 2007 - 16:35

Si eu am 3 copii... o fetita de 2 ani si 7 luni si doi baieti, gemeni, de 3 luni... Nici eu nu prea sfaturi de dat... mai ales ca acum inca incercam sa ne intram intr-un ritm... [pup]


#6
marimar

marimar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 802 mesaje

Postat 05 iunie 2007 - 06:10

Elyanne, incet incet o sa-si faca un program si gemenii. Vecina mea are gemeni si mi-a spus ca primele luni sint cele mai grele iar ea se consola mereu cu ideea, cum spunea ea ca: " It can only get better" adica " acum e greu dar tot mai usor de acum inainte" Eu vreau sa stiu de unde aceasta dorinta de a avea mai multi copii ( mai mult de 2 care pare idealul, mai ales cind sint "pereche" adica fetita si baiat, pentru ca multi dintre noi asa gindim). Odata ce sint mai multi de 2 cum ne impartim atentia? Cum ne organizam? Cum facem sa nu se simta nici unul neglijat? ------- Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului! Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

#7
dodo

dodo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 05 iunie 2007 - 06:42

Hai mey, Marimar, crezi ca e fro formula magica de crestere a pruncilor, indiferent de numar?[:D] Si formula de 2 copii e promovata din diferite considerente-in China din cauza populatiei numeroase>>mincare putina sau din cauza spatiului-in Europa te calci pe picioare>>deci case tip cutie de chibrit, sa incapa cit mai multe familii. Dar aici, prin partile noastre..tu stii ca se schimba calimera, nu se aplica nici unul din principiile de mai sus, de-aia si familiile cu copii de la 2+ sint foarte frecvente.

#8
adita

adita

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 710 mesaje

Postat 05 iunie 2007 - 15:57

ca sa pot sa ma ocup de toti, de mare ajutor imi sunt wrap-ul si sling-ul. asa il tin pe cel mic cum ii place, lipit de mine si totodata la inaltime, sa poata vedea tot ce-l intereseaza, si am si mainile libere pt ceilalti. cand cei mari sunt la gradinita am mai mult timp pt cei mici, cand, dorm cei mici, am timp pt cei mari, si asa, prin rotatie, are fiecare o bucatica de timp cu mami doar pt el. si multe activitati comune, sa nu se simta nimeni nebagat in seama. asta e avantajul ca au varste apropiate, se joaca impreuna, au cam aceleasi interese. cu treburile prin casa e mai greu, nu prea am cand sa le fac. in ultima vreme au inceput si ei sa ma ajute, macar isi mai strang jucariile si carticelele si cand sunt la bucatarie imi aduc tot ce imi trebuie, le place foarte mult sa " gatim" impreuna. ar vrea ei sa ma ajute la maturat, impachetat hainele spalate, spalat pe jos si dat cu aspiratorul,sters praful, dar mi se pare ca sunt prea mici pt asta [mamica]mamica de patru copilasi [grup]: Stefan (18 ian. 2007) [bb]Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[cavaler], Elena (21 mai 2003)[8**]si Antim (27 sept. 2001)[stelist][hagi]

#9
ank_miki

ank_miki

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 88 mesaje

Postat 05 iunie 2007 - 17:46

Buna la mamicile cu multi prichindei[flo]!
Si eu am 4 copii:Adem[cavaler]18 ani jumate(1.09.88);Iulia[vampa]18 ani(17.02.89);Emre[hagi]13 ani(28.03.94)si praslea Miki[bonjovi]1 an si 6 luni(7.10.05).
Eu ma impart cum pot cu toti,si cu treburile casei,adevarul este ca acum am mai multa treaba,Iulia nu mai sta cu noi,si totul a cazut pe capul meu.Inainte ma ajuta fata cu Miki,si cu cateva treburi in casa.
Acum...de cand a plecat trebuie sa imi organizez treburile.
Este greu..dar asta este,trebuie sa reusim!!!



pozuci
Pozuci noi

#10
Diablette

Diablette

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 139 mesaje

Postat 07 iunie 2007 - 00:27

[cool] fetelor - mamicilor. Daca vreti, o intreb pe mama, care a crescut 3 fete cucuiete [colegi] ce pot sa va spun pana atunci... [curat] [vase] [spala] [rufe] [papica], adica [mamica] pentru 3 [biz] va pup


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -