Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

dureri de burta la inceputul sarcinii


20 raspunsuri la acest subiect

#1
micsunea

micsunea

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 401 mesaje

Postat 25 mai 2007 - 23:14

Dragelor, Sunt in prima zi a saptamanii a 4-a (varsta embrion) si la 38 de zile de la UM (5S+3).[gravi] Am dureri de burta asemanatoare cu durerile de ciclu de vreo 10 zile!!! NU STIU CE SA MAI CRED! [zid] : - Am citit ca ar fi contractii ale uterului ceea ce nu e bine. De aceea in Romania sa da tratament de sustinere a sarcinii daca ai dureri de burta! -Ginecologul (l-am vazut acum doua zile, ecografie intra-vaginala, s-a vazut Sarcina IU si nimic altceva, ca deocamadata embrion prea mic) mi-a spus ca durerile de burta inseamna risc de avort spontan si m-a chemat peste 4 saptamani la o noua consultatie. -Pe alte forumuri (mai ales in strainatate) durerile de burta asemanatoare cu cele de ciclu sunt considerate normale (dureri ligamentare). De altfel aici nu prea se da nimic pt asta, rari sunt doctorii care dau un fel de No-spa. - pe un site am gasit ca riscul de avort se diagnosticheaza in urma pierderii de sange (maro sau roz-rosu) si in cazul in care colul nu e cum ar trebui... Eu nu am pierderi de sange. Ce sa fac? Sa panic?[alcool] E adevarat ca durerile de burta care dureaza asa de multe zile la rand inseamna risc crescut avort spontan? Saptamana asta nu am facut nimic la servici am stat numai pe internet. [bang] Acum mi-am luat dosarele acasa sa le lucrez in WE! Medicamentele contra durerilor de burta sunt utile la inceput de sarcina? Sunt necesare? Multumesc, Micsunea

#2
riloasa

riloasa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 26 mai 2007 - 00:54

Sa stii ca si eu am avut dureri de burta ca la ciclu pana in luna a sasea. Dureri cam tot timpul, chisr accentuate. Asa este, se intind ligamentele este normal sa te doara, mai ales daca esti la prima sarcina. Si acum am un baietel de 1 luna si 3 saptamani. Durerile sunt normale, nu te speria

#3
micsunea

micsunea

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 401 mesaje

Postat 26 mai 2007 - 01:12

Multumesc, sper sa fie bine si la mine! MAREA MEA DILEMA e daca avortul spontan se poate preveni?!!! Ca eu am tot auzit ca nu se ppoate, iar aici la Bruxelles, te lasa sa astepti, mai ales la inceputul sarcinii! Nu-ti da nimic! Iar in Romania vad ca mai toate fetele iau No-spa dar si utrogestan, gravi-nstiu-cum sau/si Pregnyl!!! Oare sa alerg pe la doctori sa-mi dea si mie medicamente?[medic]?? Micsunea

#4
Amely

Amely

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 85 mesaje

Postat 26 mai 2007 - 01:36

micsunea, si eu am avut dureri de burtik la inceputul sarcinii, exact ca la ciclu. ma exasperau, si eu eram panicata mai ales ca avusesem un avort spontan cu ceva timp in urma, si imi doream cu disperare un bebe. am nascut un baietel sanatos, fara complicatii. durerile respective au tinut destul de mult, cateva saptamani bune, dar nu au fost alte probleme, gen sangerare sau altceva, doar dureri. si am inteles ca intr-adevar sunt ligamentele care se intind, deci aceste dureri pot fi perfect normale, mai ales daca nu sunt insotite de sangerari.

cu avortul spontan: daca are drept cauza probleme genetice, atunci din pacate nu poate fi prevenit.

dar daca este o lipsa de progesteron (deci cauze hormonale), atunci utrogestanul se pare ca ajuta. De asemenea, daca sunt probleme cu IR-urile de ex., sau cu imunitatea atunci unii medici recomanda pregnyl. dar in principiu un avort spontan nu prea poate fi cu adevarat prevenit, poti doar sa ai grija de tine, sa papi sanatos, sa-ti faci analizele obligatorii in sarcina, sa iei vitamine (daca este cazul), sa nu te stresezi/obosesti si totul va fi ok.

sarcina usoara si sa nasti un bebel sanatos si frumos, asa cum iti doresti![flo]

mami de David Christian


"Mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate..."



#5
Eseea

Eseea

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.103 mesaje

Postat 26 mai 2007 - 08:37

eu am avut dureri de burta absolut TOATA sarcina dar pana la urma totul a fost bine. Am nascut la 38 de saptamani si 5 zile o bb sanatoasa. Fii optimista, vizite dese la dr si tratamentul de rigoare ( desi la voi acolo e cam dificil cu astea, din ce stiu eu..).

my baby, Lara

[bibe][fetita]

#6
doxinu

doxinu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.244 mesaje

Postat 26 mai 2007 - 09:50

Si io zic ca sunt normale durerile de burtica pe carele ai!Asa am avut si io la inceputul sarcinii insa cu timpul au disparut!Stiu ca unele fete luau no-spa pentru aceste dureri insa la mine nu a fost asa ceva insuportabil si nu am luat nimic.Este normal sa-ti fie frica de aceste dureri caci probabil nu le-ai mai exparimentat niciodata insa vor trece iar tu vei avea o frumusete de copil.Daca ai incredere in Dumnezeu totul va fi bine.Mergi mai des la control sa te asiguri ca totul merge bine.Daca dr tau nu este deacor cu eco mai dese eista numeroase centre unde poti face si in acest feel stai linistita!Incearca sa te calmezi caci starea noastra se transmite foarte usor la bb.Trebuie sa-l ajutam sa creasca nu a-l stresam!Te-am pupat si ai incredere ca totul va fi bine! [gravi]35+[baietel]

#7
micsunea

micsunea

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 401 mesaje

Postat 26 mai 2007 - 13:28

Multumesc mult de tot fetelor!! O sa trec pe la doctorul generalist (de familie) care e o romanca si o sa discut cu ea despre asta si o sa o rog sa-mi mai faca o analiza doua intre timp, pana ajung la ginecolog. Multa fericire alaturi de copilasi si bebelusi sanatosi pentru[gravi]-te!!! Micsunea

#8
virgo

virgo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 774 mesaje

Postat 29 mai 2007 - 14:37

Draga micsunea , si eu am o pata pe creier ca ... daca o sa cada drobul de sare , stii tu !? Locuiesc in Olanda , chiar la granita cu Belgia si cunosc exact situatia si mai ales je m'en fiche-ul medicilor din vest . Daca esti cu-adevarat ingrijorata - exagereaza ! Bag-o in sperieti pe tanti , sa-ti dea macar progesteron ! N-are ce sa-ti faca rau , e un hormon de sarcina , poti sa-l iei ca nu face rau deloc , dar te linisteste psihic . Nici cu durerea nu trebuie sa traiesti : exista totusi No-Spa . Fa-te ca te pravalesti pe jos , sa-ti dea reteta ! Apropo , cum ai calculat tu varsta embrionului ? Ca eu stiu singur cand a fost bb conceput .

#9
micsunea

micsunea

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 401 mesaje

Postat 29 mai 2007 - 19:44

Pai, dupa o saptamana de citit non-stop pe forum si pe internet in general despre toate problemele care pot aparea mi-e greu sa cred ca voi rezista cele 20 de zile cate mi-au mai ramas pana la prima ecografie adevarata, in care ar trebui sa vad inima "samburelului". Poate mai iau o consultatie... VIRGO: pai UM e 17 aprilie la mine si pe 2 mai am avut temperatura de 36,3 !!! grade deci cea mai joasa! DAR cum la mine temperatura urca timp de 4 zile si apoi ramane 12 zile la peste 37°, am auzit ca in cazul meu ovulatia nu are loc in ziua cu temperatura cea mai joasa ci undeva la mijlocul celor 4 zile. Deci am dedus eu ca ovulatia mea ar fi fost cam pe 4 mai. Deci pe 23 mai cand am fost la ecografie, samburelul avea doar 19 zile, nu se vedea decat un punctulet in burtica! :-) Sper ca intre timp totul sa fie OK. Tocmai am remarcat ca in zilele cand sunt la birou, burtica ma deranjeaza un pic mai des. Acum nu mai am durerile acelea mai puternice, ci am numai o jena, din cand in cand, care seamana totusi cu jena pe care o simteam inainte sau in primele zile de ciclu! Mult norc si sanatate tuturor! Micsunea

#10
magghyc

magghyc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 583 mesaje

Postat 29 mai 2007 - 20:02

Micsunea,
Eu care am avut o sarcina cu extrem de multe probleme, stiu foarte bine cam cum te simti.
Banuiesc ca esti la prima sarcina. Deci nu ai un istoric care sa ii spuna medicului daca durerile tale de burtica sunt sau nu, un semnal de alarma.
Durerea de burta poate din pacate sa fie un semn absolut normal sau nu. E o decizie care trebuie luata de la gravida la gravida...
Daca nu ai nici un alt semn, decat dureri de burta, incearca sa vezi daca , de exmplu, cedeaza in zilele in care faci mai putin efort. (contractiile sunt mai slabe in zilele in care stai intinsa in pat).

Poti evident sa iti iei No-spa din tara si sa iei, in cantitati mici. Ar fi totusi ideal sa vb cu un doctor (roman sau neroman) care sa te monitorizeze, chiar si de la distanta.

Eu am avut contractii toata sarcina, sangerari si multe alte complicatii. La mine a fost nevoie si de tratament de sustinere - utrogestan si pregnyl.
La tine nu vad de ce sa iei altceva decat No-spa sau ceva similar. Mai ales ca eu cred ca fiecare medicament luat in sarcina trebuie privit sub raportul : ce beneficii aduce/ ce rau poata sa faca...

Si magneB6 ajuta la contractii, stiu ca Tutunaru il recomanda pt acest lucru.

In fine. Nu uita ca starea ta de spirit e foarte importanta. Incearca sa ai o atitudine cat mai pozitiva, ajuta foarte mult.

Sa fie totul bine,


Mama lui Nic cel Mic
"Omnia mea mecum porto"

Nic cel Mic



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -