Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Hemoragia cerebrala gr2 la prematuri


27 raspunsuri la acest subiect

#11
ildikodrujit

ildikodrujit

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 01 februarie 2007 - 13:51

Trebuie sa va contrazic. Niciodata nu e prea devreme sa incepi recuperarea. fiul meu face terapie Vojta in Timisoara pentru recuperare. Acest gen de terapie se poate aplica si bebelusilor de 2-3 zile. Recuperarea este cu atat mai sigura cu cat se incepe mai repede terapia. e recomandat sa se inceapa pana la varsta de 3-4 luni. Daca doriti mai multe informatii, nr de telefon al terapeutului si unde il puteti gasi sunati-ma pe mobil. Va dau cu placere toate informatiile. Sa stiti ca merita. fiul meu avea retard psihomotor destul de sever. Acum a recuperat foarte bine si a ajuns la retard psihomotor usor, recuperabil pana la 1 an.
Nr. meu de mobil este 0765426550.




#12
dia_b

dia_b

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 02 februarie 2007 - 15:59

ghonghy, prietena ta a nascut cumva la Bega? Imi este foarte cunoscut tot ce povestesti. Noi am trecut prin aceleasi probleme. Adi s-a nascut la 35 sapt, APGAR 8, 2100g, hemoragie cerebrala gr 2. Si el a avut infectie in sange cu stafilococ Auriu. Dar totul se poate rezolva.

Ii dorim multa sanatate lui Deian.

Dia &1+2

#13
gonghy

gonghy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.828 mesaje

Postat 02 februarie 2007 - 23:18

Dia da a nascut la Bega,poate va cunoaste-ti. Cand vine la mine poate luati legatura,daca te stie.

Laura

#14
dia_b

dia_b

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 02 februarie 2007 - 23:35

Eram tare curioasa unde a nascut! Majoritatea copiilor care se nasc la Bega iau de acolo stafilococul auriu. De asta are infectia in sange de care ai zis. Eu am nascut 3 copii acolo si toti au luat. Am o fetita de 4 ani care l-a avut la ochisori, si gemenii, Adi in sange si Catalin in gat. Toti copii care au imunitatea mai scazuta la nastere, il iau.
Prietena ta nu a fost trimisa de la Bega la spitalul de prematuri Louis Turcanu? Pe noi acolo ne-au trimis la 3 zile dupa nastere.

Dia & 1+2

#15
gonghy

gonghy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.828 mesaje

Postat 03 februarie 2007 - 00:58

Ba da,acolo a si fost internata cu Deian pt tratament.
Stii cu ce problema a venit acum o saptamana din spital? Cu o secretie purulenta la ochisor,de nu-i mai vedeai ochisorul bietului copil.Luata de la Luis Turcanu.
Numai jeg in spitalele noastre. Vai s-amar!

Laura

#16
dia_b

dia_b

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 03 februarie 2007 - 14:57

Laura, nu cred ca a luat din Turcanu secretia. Cred ca e o manifestare a stafilococului. Eo o sfatuiesc sa mearga la Bioclinica si sa-i recolteze din secretia din ochisor sa vada ce e.Ar fi bine sa-i faca si antibiograma. Noi ne-am chinuit 2 luni cu Oana si nu au dat nici un rezultat picaturile ce ni le prescria medicul, i-am fiert lenjeria, calcata, schimbata in fiecare zi. Doar dupa ce am facut analiza si antibiograma ne-a prescris o solutie de preparat la farmacie si in 10 zile i-a trecut.
La ce medic a fost la Turcanu?

#17
gonghy

gonghy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.828 mesaje

Postat 08 februarie 2007 - 21:11

Dia daca esti pe DC azi vine Daci la mine poate vorbiti.

Laura

#18
dia_b

dia_b

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 12 februarie 2007 - 15:58

Laura, imi pare rau ca am vazut prea tarziu mesajul tau. Poate totusi luam legatura.

Dia & 1+2

#19
roxulet

roxulet
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 06 septembrie 2007 - 19:24

buna!
numele meu este Roxana si sunt relativ noua pe forum, desi urmaresc site-ul de anul trecut. am nascut in iulie o fetita sanatoasa si frumoasa - Anca. a avut insa ghinionul, poate si din nepriceperea noastra, sa faca meningita. marti, 4 septembrie am venit din spital de la L. turcanu. acum e bine, dar inca nu cunoastem toate urmarile.
oricum, trebuie urmarita la NPI. am vazut ca disutati de dr, Bacos si dr. Boia. Pe noi ne-a vazut in spital dr. Elena Pop.
Care este mai bun? stiti careva unde il pot gasi pe dr. Bacos?
astept raspuns vostru cu nerbdare.
si un kinetoterapeut bun?


#20
cristina_73

cristina_73
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 24 octombrie 2007 - 02:11

Ceau , sunt Cristina si am o fetita de 4 luni si jumatate.

M-am hotarat sa scriu acum desi povestea e mai veche si parca nici nu mai vreau sa-mi aduc aminte de ea,dar in ultimele saptamani am mai auzit inca 2 cazuri ca ale mele.

Cand fetita mea Maya a implinit 6 saptamani pt. ca sunt o mama "bartana" si e primul meu copil m-am hotarat sa-i fac un consult neuro sa vad daca e totul ok(am nascut la 36 saptamani cu cezariana si am primit nota 10).Am mers la NPI la doctorita STAN si mi-a spus ca Maya are hemoragie cerebrala si e epileptica, nu vreti sa stiti ce fata am facut, dar pt. un diagnostic mai clar m-a trimis la un eco la Luis Turcanu la doctorita POP ELENA care a confirmat diagnosticul - hemoragie cerebrala de gradul 2- am crezut ca totul s-a terminat pt. mine ,m-am interesat peste tot ,am si un prieten neuro chirurg si mi-a recomandat RMN , am vorbit cu ambele doctorite ,le-am rugat sa-mi spuna ce parere au sa fac sau nu RMN la un copil asa de mic-ambele au fost impotriva. Vreo 4 zile am plans in continuu si am inceput sa-i dau tratament,Maya devenise o leguma dormea tot timpul nu se mai juca nu mai era copilul vesel de dinainte si m-am hotarat sa merg cu ea la Szeged.Am mers cu diagnosticul de aici la un medic deosebit la Szeged nu va pot povesti cum s-a comportat si dupa vreo 3 ore de pus la aparate si la eco si consult ,medicul mi-a spus ca Maya nu are absolut nimic ca e perfect sanatoasa- drept sa va spun nici nu am putut sa ma bucur- totusi 2 medici mi-au spus ceva si vine unul si-mi spune total altceva,in fine dupa multe cautari si cercetari am aflat ca putem face si RMN si am facut ca sa fim noi siguri si rezultatul a fost Maya e perfect sanatoasa.Am vrut sa merg la doctorite sa fac scandal dar nu cred ca rezolvam prea multe eu cred ca asa am rezolvat mai mult.
Va rog pe toate care ati trecut prin situatii similare sa dati numele medicilor pentru ca numai asa vom putea avea copii mai bine tratati si mai sanatosi.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -