Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

gresesc oare?sunt intre ciocan si nicovala!


19 raspunsuri la acest subiect

#1
andreeaben

andreeaben

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 07 ianuarie 2007 - 23:01

buna seara.am sa va spun pe scurt care e problema.as putea sa scriu mult dar nu o sa ma lungesc.e vb despre botezul lui Andrei,baietelul meu care pe 19 ianuarie face 2 luni.botezul inca nu l-am facut.familia sotului meu vrea sa facem botezul pe 3 februarie,iar familia mea ma cearta ca e prea frig in biserica si ca pot inbolnavi copilul.eu ma gandesc cel mai mult la sanatatea lui dar nu as vrea sa ma mai cert nici cu familia,nici nu stiu cum sa fac sa fie bine.eu as fi amanat un pic botezul sa fie mai cald afara si deci si in biserica,dar familia sotului meu ma preseaza sa fac odata botezul ca nu se mai poate amana.mama mea s-a suparat pe mine ca nu ma gandesc ca poate sa racesca puiul meu si ca nu ma gandesc la sanatatea lui(dar eu ma gandesc f mult).in plus mai e o problema.eu am trecut la ortodocsi cand m-am casatorit (eu fiind reformata-cu alte obiceiuri).la reformati botezul e mult mai simplu,fara moasa si bebele se uda doar un pic pe caputz nu se dezbraca de tot.nu pot sa-l duc la reformati pt ca ar fi un scandal de proportii,ei ma cosidera pe mine necredincioasa,nu inteleg ca singura diferenta este ca noi nu ne facem cruce,dar credem in D-zeu la fel ca toti credinciosii.asa ca acum mama e suparata pe noi(pe mine si sotul meu)ca nu ma gandesc sa mai aman botezul,iar ceilalti sunt suparati oricum ca nu l-am facut pana acum.deci nu e bine din nicio parte.moasa nu am gasit si asta e alt motiv de suparare
ce naiba sa ma fac sa-i impac pe toti si sa procedez cum trebuie?si in primul rand vreau sa fac sa fie bine pt puiul meu.botezul trebuie sa fie motiv de bucurie nu de cearta si neintelegere.[bang]
ce fac eu in situatia asta?sunt blocata.stau si ma gandesc ca se apropie data si daca va raci copilul meu voi i vinovata si el saracul va suferi aiurea.
voi cum ati proceda?ce ati facut voi cu botezul daca l-ati avut iarna?cum e obiceiul si cat dureaza pana il imbraca ?
na ,ca m-am intins si am zis ca nu scriu mult.va multumesc si astept raspunsurile voastre.pupici de la ANDREEA si bebe ANDREI[dual]

#2
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 07 ianuarie 2007 - 23:08

Nu stiu daca se mai obisnuieste dar eu, acum vreo 15 ani, am fost nasa unui baietel botezat in stil ortodox nu la biserica ci acasa! Era tot iarna, tin minte. Deci a venit preotul acasa si acolo a facut slujba si tot.



Cristina,

mama lui

Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002

Cresc...

#3
Darria

Darria

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.695 mesaje

Postat 07 ianuarie 2007 - 23:48

Poti sa faci botezul acasa sau la biserica.
Daca il faci la biserica si este incalzita suficient nu este pericol ca bebe sa raceasca. Cand il scoti afara din biserica sa fie bine imbracat si e in regula - daca e transportat cu masina e simplu.
Bebe sta dezvelit in biserica: la dezbracare si imbracare, in momentul introducerii in apa sfintita si cand il unge preotul cu mir. In rest(cam 15 minute) este acoperit de paturica, chiar si pe capusor(fata este libera, neacoperita). Restul slujbei bebelusul sta imbracat.
Am botezat(la biserica) in luna decembrie si am avut grija de strumfita, nu a racit.

#4
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 08 ianuarie 2007 - 00:09

n-am auzit de copii care sa raceasca din cauza botezului;eu zic sa-l faci in februarie si nu te mai ingrijora.Cand am botezat-o pe Ilinca era un mai friguros si ploios,nici gand de caldura in biserica,ea avea trei saptamani,si a fost totul bine.Chestia cu moasa n-am inteles-o,la noi nasii au dezbracat si imbracat copilul,si totul a fost facut foarte repede.Copilasul este dezbracat,bagat in apa de trei ori,nasa l-a preluat imediat intr-o panza(noi am avut finet),sub care a fost pusa si o paturica,l-a invelit in ele,l-a pus pe o masa,preotul a miruit copilul si apoi l-au imbracat repede.N-a racit,n-a patit nimic,de altfel nici nu mi-am pus problema ca s-ar putea intampla.

Irina si [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04)


"Traim intr-un paradis al nebunilor."
Serafim Rose





#5
ada2021

ada2021

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 100 mesaje

Postat 08 ianuarie 2007 - 00:09

Eu cred ca tu si sotul tau trebuie sa decideti cand va veti boteza copilul si nicidecum parintii.Nu cred ca trebuie sa-ti faci griji ca va raci.Se poate intampla si-n urma unei plimbari,se poate intampla in orice anotimp.Nasii copilului au fost nasii nostri de cununie.

laura si ariana(20-o2-2003)

#6
Natasa

Natasa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.248 mesaje

Postat 08 ianuarie 2007 - 00:14

Al meu e nascut in decembrie si botezat in mai, dupa ce s-a iesit din postul Pastelui. Nici o mie de babe sau de rude n-ar fi reusit sa ma convinga sa-l botez in toiul iernii. In biserica e frig, indiferent cit de cald s-ar face. Semnificatia botezului e una mai profunda decit toate prostiile astea cu care sintem indoctrinati de unii sau de altii. Sfintul Ioan Botezatorul nu a botezat numai prunci pina in 40 de zile, nu baga oamenii in apa in toiul iernii. Ca sa nu mai spun ca obiceiul asta de a-l baga cu fata in apa si de-a speria bietul sufletel nu are nimic de-a face cu botezul ci cu ideile fixe ale unora ca nu esti botezat decit daca ai luat si o gura de apa si ai speriat copilul. Nasii nostri au vorbit cu preotul si l-a bagat in apa si i-a turnat apa pe capsor, deci se poate si asa, deci ai grija sa ai un preot deschis la minte. In rest, fa ce-ti dicteaza sufletul tau de mama, nu ce spun rudele, indiferent ale cui sint!

#7
monica-elizabet

monica-elizabet

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.288 mesaje

Postat 08 ianuarie 2007 - 00:14

daca chiar nu poti amana data la care ai programat botezul(ca sa nu superi pe nimeni desi ar trebui sa inteleaga toata lumea ca cea mai importanta este sanatatea bebelushului)lamureste-i pe toti(rudele sotului ca oricum te-ai hotarat sa-l botezi pe bb in aceasta religie si nu mai conteaza daca amanati un picutz si pe mama ta ca daca aceasta este alegerea ta nu are sens sa va certati si ca tu-i vrei numai binele copilashului tau)...daca totusi nu reusesti sa amani....
incearca sa gasesti o biserica incalzita, sa rogi pe d-na care face curat in biserica sa incalzeasca putin si apa in care o sa-l boteze pe bb(noi asa am facut)bb sa fie imbracat bine dupa botez, transportat numai cu masina(chiar daca este aproape biserica), nu va intindeti la poze pe-afara in fata bisericii (cum am vazut ca se procedeaza) si in rest...daca este cald in biserica bb nu raceste chiar daca sta putin dezbracat. ii poti da cand ajungi acasa si o masura de nurofen sau panadol(dozata pentru varsta lui) si totul o sa fie ok...
acasa sau la restaurant(acolo unde o sa aibe loc masa de dupa botez) incearca sa-l feresti pe bb de curent...noi am ales sa facem acasa din acest motiv fiindca peste tot mi se parea prea frig in martie cand am facut noi...si asa ruxi a dormit in patutul ei linistita, la caldurica[:D]...la baietel a fost altceva...era august, cald...asa ca am facut in restaurant.
numai bine si distractie placuta

monica
mami de alex(7 iunie 2001)[bonjovi]si ruxi(16 dec 2004)[zana]


#8
Dory232002

Dory232002

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.238 mesaje

Postat 08 ianuarie 2007 - 00:53

Eu personal sunt nascuta in luna noiembrie si botezata pe un ger cumplit in luna decembrie, asa ca ai mei parinti au preferat sa ma boteze acasa desi suntem o familie de religie ortodoxa,au vb cu preotul si au aduc asaca "cazanul " de la biserica, si toate cele trebuinciase .

Anul trecut pe 28 ianuarie la randul meu am avut botezul fetitei mele , am botezat-o la biserica pe un ger napraznic(-15 gr.), daca va mai aduceti aminte ca iarna trecuta au fost astfel de temperaturi [bang], dar ne-am miscat destul de repede si fetita nu a patit nimic.

Mai cunosc un caz in in care tatal baietelului ce urma sa se boteze ear plecat din tara iar mama lui a decis sa-l amane pana la intoarcerea sotului in tara.Asa ca baietelul respectiv sa botezat la 6 luni

Ceea ce vei alege sa faci nu este decat decizia ta.

DORY & ALEXANDRA DENISA
http://photos.yahoo.com/dory232002

FILMULETE : http://www.dropshots.com/dory232002

#9
claujro

claujro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.387 mesaje

Postat 08 ianuarie 2007 - 01:58

E l-am nascut pe Matei in decembrie si l-am botezat in februarie. In biserica era cald (normal de cald), aveau calorifere bagate in priza, apa din cristelnita era cald si nici vorba sa raceasca.

Pe Mara am nascut-o in 30 august si am botezat-o in noiembrie la sfarsitul lunii, tot frig, aceeasi biserica, aceleasi conditii. Nu a racit.

Acum, fiecare face cum simte ca e cel mai bine pt copilul lui, eu nu m-am gandit nici o clipa sa aman botezul din cauza temperaturii.

Claudia

#10
andreeaben

andreeaben

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 08 ianuarie 2007 - 12:29

va multumesc f mult pt raspunsurile voastre.azi va merge sotul meu sa vb cu preotul sa vedem care sunt conditiile din biserica cea mai apropiata noua.voi face botezul acum in caz ca e cald in biserica si consider eu ca e bine,daca nu atunci il voi amana pana se va putea face sa fiu linistita.nu au de cat sa mi se urce toti in cap!sunt obisnuita in viata asta sa am mereu persoane care vor sa faca din viata mea ceva fara sa fiu eu de acord,dar acum e vb de bebele meu si nu mai permit nimanui sa imi dicteze actiunile![box]

va voi povesti cum decurg evenimentele.va pupam cu dragoste[pup]Andreea si bebe Andrei


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -