Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 7 voturi

Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (15)


293 raspunsuri la acest subiect

#21
canne-marie

canne-marie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 556 mesaje

Postat 28 martie 2007 - 17:10

Natalia,Mariussimiuc si Alinutza, saru mana mult , pentru sfaturi.[asia][pup][pup] annes

#22
mariussimiuc

mariussimiuc

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.915 mesaje

Postat 29 martie 2007 - 11:04

Pentru Alina: [;)]

Cum sa coci placinta si tarta perfecta [:)]


Suntem in top 100, multumim tuturor
[;)]


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...




#23
nicolle6792

nicolle6792

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 56 mesaje

Postat 29 martie 2007 - 13:48

Lilia draga, pe langa cozonac cu mac fac cozonacei cu cacao si ii coc in cana de tabla, cand creste arata ca o ciuperca dupa ce ii scot din cana si ai mei ii mananca cu lapte dimineata timp de trei-patru zile, tot papa din ei, cozonacii ii fac cu mac, acestia sunt preferatii nostrii, fac si pasca cu care incepe gustarea de paste desi folosesc branza dulce, dar taiem o mica bucatica dupa ce luam paste de la biserica, asa am pastrat obiceiul de la bunica, apoi fac prajituri, voi face o praji cu blat jumate alb, jumate negru acoperit cu visine din compot, crema de vanilie si glazura de ciocolata, prajitura raffaelo cu crema si blat si peste crema presar nuca de cocos, salamul de castane dar care nu are castanem, il fac in loc de tort, si ma mai gandesc, la inca una, probabil cu blat in care pun nuci macinate si deasupra gem iar apoi glazura de albus si rad cioco, e buna ideea ta sa vorbim despre paste si ne inveselim sufletele cu magia acestei sarbatori care aduce primavara in casele noastre, Lilia draga astept idei si de la tine, ca mancare fac ciorbita de mazare cu marar sa nu le fac pe toate din miel, ciorbita de miel cu tarhon o fac dupa o saptamana de la paste, drob, pasta de peste, salaat de primavara, friptura de miel si astept idei si idei si idei, pupici, nicolle

#24
Alynutza

Alynutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.099 mesaje

Postat 29 martie 2007 - 14:07

Mihaela multumesc de dedicatie [flo]. Sper sa ajung si eu la performanta de a coace asa o coca de tarta perfecta cum era cea din poza. De Pasti eu o sa fac prajitura Sumeghi, islere, mini-eclere cu ness si o prajitura cu ciocolata si biscuiti la rece.
Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.
Recently become Mrs. Perfect


#25
Roxana Claudia

Roxana Claudia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 29 martie 2007 - 14:27

Am facut ieri renumitul "Cuib de viespi". A iesit minunat, multa nuca, pufos, gustos de-ti lasa gura apa. Imi pare rau ca mi s-a stricat pozarul ca m-as fi laudat si v-as fi facut pofta [pofta] Roxana si [copil] Catalin (5 iunie 2006)

#26
Aldebaran

Aldebaran

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 482 mesaje

Postat 29 martie 2007 - 15:08

Eu nu m-am impacat cu ideea ca data trecuta mi-a iesit prajitura cam pleostita si am facut-o din nou. de data asta mi-a iesit mai bine, uitati: krem a la krem
Acum o intrebare: oare daca nu pun smantana la crema si pun doar lapte e ceva rau? As vrea sa iasa un pic mai usoara, credeti ca se schimba gustul foarte mult?

Corina, mama lui Aris(12.08.2005)

#27
mariussimiuc

mariussimiuc

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.915 mesaje

Postat 29 martie 2007 - 15:34

Nu stiu ce am azi,dar am o foame terbilia.Si cand ma mai uit si la pozele voastre deja ma ia cu lesin. [:D]
Corina,tare bine arata Krem-ul tau. Asta e prajitura pe care o faceam aproape zilnic cand stateam acasa si s-a intamplat sa o fac si fara smantana,doar cu lapte.Si a fost la fel de buna. [;)]

Natalia,mi-am descoperit o colega,care e de loc din Chisinau.Si mi-a promis ca atunci cand se intoarce din minivacanta de Paste imi aduce lapte caramelizat! [bis] Imi venea sa o pup! [:D]

Miha si Robert [hia]



Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...



#28
strumfi2004

strumfi2004

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 660 mesaje

Postat 29 martie 2007 - 15:55

Roxana, zici ca sunt bune viespile la cuib, nu? Observasem si eu reteta, o s-o incerc daca e confirmata inca o data.
Sa va arat si eu productiile mele ce-si trag originea tot de acolo: aici si aici
Kardinalul a cam fugit la pozat, era a doua zi si se inmuiase bine bezeaua, iar cea cu branza e atat de fina si pufoasa ca nu o sa mai fac alta reteta de acum.

Vad ca Lilia ne aduce si aici spiritul Pastelui, bravo! Apropos, am citit povestea luptatoarelor, ca dupa parerea mea sunt doua luptatoare acolo, felicitari! [asia][pup]
Corina, fetitei mele ii mai place cate o portie de creme ole de vanilie pe care o serveste la cupa la minimax :D, dar mie mi se pare total diferit doar cu lapte, e mult mai buna cu smantana.
Va pupam!

Gratiela, mamica strumfilor Maria [huta] si Stefan
[foto]

#29
Alynutza

Alynutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.099 mesaje

Postat 29 martie 2007 - 16:21

Diferenta cred ca ar fi in primul rand de consistenta. Cred ca iese mai teapana daca pui si cu frisca/smantana. Si eu mai trageam cate un Crem Ole pentru papat ca atare si era molcutza si 'curgatoare', consistenta de budinca asa cum imi place mie (nu era batzoasa).
Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.
Recently become Mrs. Perfect


#30
Aldebaran

Aldebaran

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 482 mesaje

Postat 29 martie 2007 - 18:19

Multumesc, fetele! Am sa incerc totusi, dar deocamdata iau pauza de "krem" ca deja am pus un kg pe mine de la ea.[pup] Corina, mama lui Aris(12.08.2005)


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -