Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Risc ridicat de sindrom Down la dublu test!!!


159 raspunsuri la acest subiect

#61
Samurai-lady

Samurai-lady

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 146 mesaje

Postat 27 ianuarie 2007 - 07:39

[bum]DOAMNE ce veste buna,SEA !!!

Numai bine,sarcina usoara si un bb papacios [bb]



Samurai-lady [gravi]12 weeks[majoreta] si bb Ken 4 ani[pup]



Pagina personala DC[dc]



Web-poze Kenutz[asia]



[japan]Cum a venit pe lume Samurash bebe[copil]











#62
selut

selut
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 28 ianuarie 2007 - 21:13

FELICITARIIIIIIIIIII! Nu cred ca alta veste v-ar fi putut face mai fericiti, acum sunteti un exemplu de urmat pt toti cei care sunt nevoiti sa treaca prin asa ceva.
Numai bine in continuare si poate mai tinem legatura,va reamintesc ca sunt tot din constanta si am DPN pe 17 07.2007, cine stie poate ne vom intalnim pe la maternitate.
Ma bucur mult, am stat cu sufletul la gura.

CARMEN + Viitorul ei bebic[audinti]

#63
florina

florina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 30 ianuarie 2007 - 00:19

FELICITARI!
Prea multe teste - prea multe griji...M-au convins si pe mine sa-mi fac triplu test si doar cand am citit cu sufletul la gura cat de mica/mare e probabilitatea sa nasc un copil cu probleme am inteles prin ce chin poate trece un viitor parinte care citeste asa ceva si raspunsul e departe de asteptari...Si m-am gandit la voi.
O sansa la un milion sau la 100 ramane totusi o sansa, sau mai corect o "ne-sansa"...Nu cred ca ar trebui facuta aceasta analiza la 26 sau la 28 de ani (noi avem 28 amandoi si dr. obstretician nici n-a vrut sa se uite pe rezultate, mi-a spus ca nu trebuia sa fac un asemenea test si a avut dreptate). Dar toata lumea il face si asistentele m-au convins sa il bifez, daca tot imi iau sange. Acum regret, nu de banii dati ci de groaza pe care am simtit-o citind rezultatele si incercand sa imi dau seama daca e de bine sau de rau ce e acolo...
Ma bucur mult pentru voi, sper ca experienta voastra sa le dea putere si speranta celor ingrijorati de asemenea analize...Sunt multi care au renuntat din mult mai putin ca voi, si e pacat.
Multa sanatate si o sarcina usoara,
Florina +18

#64
Sea

Sea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 30 ianuarie 2007 - 10:32

Ce pot sa va spun: medicul care urmareste sarcina aici in COnstanta, ne-a spus ca au avut cazuri, de curand, cu parinti pana in 27 de ani, cu copil de peste 4 kg, cu aspect ecografic normal, si totusi copilul avea SD. La fel si un caz care a fost urmarit si in Constanta si in Bucuresti si pana in luna 8 nu s-a observat nimic si totusi... in luna a 8-a s-au vazut cateva malformatii. Din pacate, am inteles de la genetician si de la ecografist, ca exista cazuri (ce-i drept putine) care nu se pot identifica ecografic. De aceea, un dublu sau un triplu-test vor identifica multe din acele cazuri cand aspectul ecografic e normal. Noi, chiar si la ceilalti copii pe care ii vom face [olala] sper, o sa facem acest test, insa cu siguranta nu il vom mai face in Constanta ci in Bucuresti, si in paralel la 2 sau chiar 3 laboratoare. Va spun de pe acum ca la unele vor iesi pozitive, si sunt convins ca cineva are interes in a iesi asa. E drept ca de cele mai multe ori, desi ies pozitive aceste teste, copiii sunt sanatosi, si asta e bine. Din pacate, pot sa va spun, ca de pe 20 decembrie si pana pe 26 ianuarie nu am putut sa ne bucuram de aceasta sarcina, mai mult am stat si am plans decat ne-am alintat bebelusul. Si cred ca si el a avut de suferit, ca in toate pozele a iesit incruntat. Incep sa cred ca simte ceea ce simte si mamica si asta mi se pare extraordinar.

#65
groxy

groxy
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 30 ianuarie 2007 - 10:55

Buna dimineata SEA!Ma bucur mult pt. bb si ptr.ca ati scapat de sresul asta ingrozitor.Spune-mi si mie te rog dc mai stii cat a avut translucenta nucala la prima eco.Eu am fost ieri la eco si bb al meu ,la 11 sapt si 4 zile o are de 2.4mm si mi-e o frica de innebunesc .Si mie mi-a indicat sa fac triplu test dar dupa ce am auzit nici nu mai stiu ce sa fac.

#66
Sea

Sea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 30 ianuarie 2007 - 14:18

La 12 saptamani si 5 zile translucenta nucala a fost de 1.4 mm. Ce sa iti spun... vor fi medici care it ivor recomanda si dublu si triplu test, eu zic sa le faci, doar daca suporti stresul. Din cate stiu, acum ai putea face si dublu-testul pentru ca intre 11-13 saptamani e perioada optima. Iti urez sanatate tie si BB-lului. Trebuie sa fie bine. Oricum din cate stiu, translucenta e de speriat peste 3.0 mm.

#67
cecilia L

cecilia L

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.220 mesaje

Postat 30 ianuarie 2007 - 17:23

Felicitari Sea. Ma bucur pt tine. Eu sunt noua pe aici de aceea vreau sa te intreb la cate saptamani ai facut triplu test, unde si cat costa?
Eu sunt insarcinata in 9 sapt, iar doctora mea mi-a recomandat sa fac triplu test(mai tarziu normal)si chiar vreau sa-l fac. Mentionez ca am 33 ani si este primul copil, am mai pierdut o sarcina in urma cu 5 ani.

#68
Sea

Sea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 31 ianuarie 2007 - 10:32

Pai mai intati trebuie sa stii ca eu sunt sotul unei viitoare mamici care a avut probleme. Acum esti in 9 saptamani, noua ni s-a spus sa facem dublu-test intre saptamanile 11-13 si triplu test in saptamanile 16-18 atunci fiind cel mai indicat. Oricum in aceeasi zi sau cu o zi inainte trebuie facut si un exament ecografic, altfel testele la sange nu indica mai nimic.
Multa sanatate.

#69
cecilia L

cecilia L

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.220 mesaje

Postat 31 ianuarie 2007 - 20:13

Multumesc Sea.Va urez la toti trei sanatate si sa aud numai vesti bune despre voi.

cecilia

#70
ardeiash

ardeiash

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.960 mesaje

Postat 03 februarie 2007 - 01:10

sea ,,am citit apelul tau disperat... si ma gandeam la voi ce fericiti trebuie sa fiti acum dupa ce-ati aflat rezultatul!

eu in locul vostru as vorbi cu fetele de la copii cu nevoi speciale de aici de pe dc... si in mod principal cu paula 2003 ce a trecut prin drama unor analize nereusite. i s-a spus ca va avea un copil down.. a recurs la consultatii la medici renumiti din bucuresti...toti au asigrat-o ca e ok... si pana la urma a avut un copil cu down.... nu vreau sa va sperii ci doar sa va incurajez sa vorbiti cu ea .. ea cunoaste multi medici si v-ar putea indruma...

sanatate mazima va doresc si noroc!

s-auzim numai de bine! si [pup][pup][pup]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -