Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Risc ridicat de sindrom Down la dublu test!!!


159 raspunsuri la acest subiect

#11
Pepsi

Pepsi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 892 mesaje

Postat 22 decembrie 2006 - 06:39

si eu am facut eco si testele de singe ptr testul asta, testele de singe inca nu am rezultatele, dar la eco a iesit totul perfect cum spui tu pliul 1.6, osul in nas prezent, misca miinile, picioarele, are 5 degete, etc. mi-a spus ca daca eco e bun, singele n-are cum sa iasa prost! ca macar ceva si s-ar vedea la eco! asa ca si la voi, in cel mai rau caz faceti amniocenteza, am o prietena care a facut,ca avea 39 ani, si era dupa o pierdere de sarcina! si aici zic ca daca iese rau la triplu test faci amnio, inainte sa zica exact. faptul ca nu aveti in familie nu e chiar concludent.....bafta multa, si verificati daca au fost interpretate bine analizele alea de singe, ecografia e clara, analizele am auzit ca mai dau false pozitive! bafta multa

Flavia [gravi]+15, mama lui Dominic 17 mai 2004
http://community.web...er/pepsidominic

#12
Sea

Sea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 22 decembrie 2006 - 10:40

Ce sa va spun... problema la noi se vede ca e din cele 2 proteine, nu din greseli. Adica ne arata limitele si se vede ca sunt mult mai mari sau mult mai mici decat mediana. Sper sa nu insemne nimic asta. Oricum am prins si o perioada destul de lipsita de activitate peste tot. AM discutat cu medicul si ne-a spus ca oricum e devreme pentru amniocenteza. Urmeaza sa o faca in ianuarie, probabil ca in saptamana 1-7 sau 8-14 respectiv in saptamana 16 sau 17 de sarcina. Medicul nostru ne-a spus ca o sa ne faca programare. De conceput nici nu concepem ca BB are ceva. Ca sa ne mai linisteasca ne-a spus la eco si sexul bebelusului, care..... BAIAT. E drept ca amandoi ne doream o fetita insa acum suntem foarte mandri ca vom avea baietel, numai sanatos sa fie. Am tot citit zilele astea pe internet, probabil ca mai mult rau mi-a facut, insa ce am desprins ca si concluzii:
1. Am citit de copii cu pliu nucal intre 0.6 si 6.0 si desi media era intr-adevar in jurul lui 3 mm, din 16 de cazuri, 5 aveau pliu normal.
2. Dintre fetii cu SD marea majoritate aveau risc ridicat 1/10, insa am vazut 2 cazuri unul cu risc 1/2000 si 1/400 care totusi aveau SD.
3. Varsta celor mai multe mamici depasea intr-adevar 35 de ani, insa 2 mamici aveau 21 respectiv 27 de ani.
4. In alte articole am citit de persoane carora la dublu test le-a iesit risc ridicat, la triplu test un risc scazut si la nastere a iesit copil cu SD.
Din ce am mai citit am putut trage cat de cat o invatatura: ca nu intotdeauna se observa semnele SD la ecografie, si asta nu depinde neaparat de medic. Nici ecografia si nici dublu sau triplu test nu ofera un raspuns clar, doar statistic.
Ma rog la Dumnezeu ca totusi in cazul nostru sa fim printre cei care am fost speriati degeaba. Desi suntem tineri si mai putem incerca, nici nu concepem ca sa pierdem acest copil. Vom face insa amniocenteza, si desi o sa parem slabi, asta e decizia noastra.

#13
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 22 decembrie 2006 - 12:54

sea de ce sa fiti slabi? mi se pare asolut normal sa vrei un copil sanatos si sa faci toate analizele necesare. Sunteti intr-un moment greu dar pana la urma asta e scopul amniocentezei.
Va doresc din tot sufletul un baietel sanatos!

Marina

#14
jadi

jadi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 22 decembrie 2006 - 13:35

Eu as face amniocenteza ca sa stiu sigur ce si cum. Albu face extractia de lichid la spitalul Giulesti si analiza la Geneticlab si costa in jur de 16 milioane. O sa o rog pe Gabiarama sa iti povesteasca mai mult ca a trecut prin amniocenteza mai de curand si stie ce si cum!

Sanatate multa!



[gravi]Deni & [copil] Vlad 28 sept 2005 & bb2

#15
Sea

Sea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 22 decembrie 2006 - 14:00

Dar totusi nu prea gasesc persoane care sa fii facut acest dublu-test si sa fii iesit pozitiv dar totusi la amniocenteza sa iasa ok. In general doar de triplu test... De bani, atunci cand e vorba de BB si de sanatate, nu se pune problema. Ne gandim doar la riscul de a pierde sarcina. As vrea sa stiu ca totul o sa mearga ca pe roate si rezultatul la amnio o sa fie bun.



#16
Val_

Val_

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 237 mesaje

Postat 22 decembrie 2006 - 14:29

Draga Sea eu sunt o persoana al carei dublu test a iesit cu risc de sindrom Down de 1/50 deci mai mare decat al vostru. In plus mai am si 38 de ani deci "sansele" teoretice sa fie ceva cu fetita mea erau mari.

Sfatul meu: in primul rand nu va mai stresati din cauza unui test absolut probabilistic. Am doua prietene care au avut una risc 1/50 iar cealalta 1/8 (la o varsta de 37 de ani) si la ambele amniocenteza a iesit absolut OK. Mai ales daca ecografiile nu arata nimic probabilitatea sa fie ceva in neregula cu copilul vostru este extrem de mica.

Pentru a va linisti, pentru ca nu imi imaginez ca o sa puteti sa suportati incetitudinea pana la nastere, va sfatuiesc sa faceti amniocenteza. Eu am facut in saptamana 16 si totul a fost OK.

Si eu intentionez sa nasc tot la Euroclinic dar am preferat sa imi fac amniocenteza la Spitalul fost Titan la dr. Predoi pentru ca am aflat ca face cam 1000 de amniocenteze pe an. Mai mult, acolo se face cu internare, gravida este perfuzata cu litice pentru relaxarea uterului si a fatului, se fac analize de sange si secretie (acestea din urma pentru a stabili daca exista scurgere de lichid amniotic), ecografii etc. Dr. Predoi are o mana extraordinar de usoara, nu m-a durut de loc iar costul este 600 RON, la jumatate fata de restul variantelor. Si nu au avut nici un avort.

Puteti sa il faceti si la Euroclinic dar aveti grija sa va asigurati ca toate aceste conditii sunt indeplinite si ca medicul care face interventia are experienta, pentru a reduce la minim riscul unui avort spontan.

Dupa dublul test si eu m-am programat la o ecografie de urgenta la dr. Pop, la Diagnosis. Vi-l recomand de departe, este incomparabil cu ceilalti. Eu mi-am facut si la Herghelegiu si dr. Pop este de departe mult mai meticulos si ce iti spune asa este. Mie mi-a spus ca am fetita din saptamana 13 si asa a fost. Daca sunati la Diagnosis si spuneti asistentei ca v-ati facut un dublu test cu risc foarte mare de sindrom Down si vi s-a recomandat o ecografie de urgenta la dr. Pop, va va primi. Asa a facut cu mine si mai stiu si alte cazuri.

Multa bafta si daca va mai pot ajuta cu informatii/sfaturi cu mare placere.

#17
gabiarama

gabiarama

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 286 mesaje

Postat 22 decembrie 2006 - 15:50

Sea , eu am facut la inceputul lunii decembrie amniocenteza la dr.Albu , la spitalul Giulesti .Mi-a fost recomandat de dr care mi-a depistat la ecografie o valoare a pliului nucal de 2,5mm .Aveam 14 sapt si citeva zile in momentul punctiei amniotice , desi toti drii o recomanda intre sapt 16-18 .



Aflasem de pe net si de dr Predoi si de faptul ca e mai ieftin la dumnealui, dar mergeam cu reomandare din partea unor dri din Iasi care vorbisera deja cu dr.Albu ,asa ca nu aveam de ales.



Saptamina aceasta am aflat rezultatul si totul e ok ,teoretic nu as mai avea de ce sa ma tem .



In ceea ce priveste operatiune de extragere a lichidului nu ai de ce sa te temi , nu doare ,simti doar o usoara presiune asupra abdomenului ,insa totul se petrece rapid .



Revin cu detalii ceva mai tirziu despre ce ai nevoie la spital si la ce sa te astepti , daca te intereseaza .



GABI[gravi]16+ ,de 3 ori mama

Poze

iedul cel mic

#18
poohy

poohy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.914 mesaje

Postat 22 decembrie 2006 - 16:03

Gabiarama, ma bucur pentru tine [flo]

Pana la urma ai facut amniocenteza pentru pliu de 2.5 in saptamana 14? Eu tot nu inteleg cum unii doctori zic ca totul e perfect cu pliu sub 3, altii nu...

Eu nu am facut nimic in afara de masurarea pliului nucal, si tot in saptamana 14 (parand mai maricel, spre 15) a avut bebelonul 2.3. Doctorul m-a asigurat ca e perfect si nu e nevoie sa mai fac nici o alta investigatie - m-a trimis direct la ecografia de 20 de saptamani.

Am tot citit pe net si nu am gasit nici o informatie ca ar fi macar o urma de banuiala (pe baza statistica) cu pliu sub 2.8 (e adevarat ca nu am gasit site-uri in romana, dar nu conteaza)



Sea, multa sanatate pentrut tine, mamica si bebita :) Sunt sigura ca o sa fie totul ok :) Imi pare rau ca nu pot sa va ajut, eu nu am facut nici dublu nici triplu test



Anca [gravi] 17+

bebelonel

#19
Sea

Sea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 22 decembrie 2006 - 16:09

M-am mai linistit un pic. Ai spus ca ne mai poti ajuta si cu alte informatii.
Cum pot ajunge la dr Predoi? Are vreun cabinet particular ceva?Vreun nr de telefon? Personal as merge la Herghelegiu, pt ca am vrea sa nastem cu el, insa am inteles ca dr Pop e mult mai bun. O sa sunam la Diagnosis pentru o programare. Asta oricum dupa 3 ianuarie. Nu ca o sa stam linistiti de sarbatori, pentru ca nu o sa stam, ci pentru ca medicul nostru ne-a spus ca ne face el programare la Bucuresti. O sa stam ca pe ghimpi. In adancul sufletului avem totusi incredere ca e copilul perfect sanatos.
In plus, sotia mea, cand s-a prezentat la recoltare, a uitat sa ia si foaia data de medic. In consecinta nu a completat datele ce rezultau in urma masuratorilor. Stiu ca era NT (translucenta nucala), BPD si CRL cred ca asa se numeau. Acum, prea mult nu cred ca influentau, probabil ca ar fi ajutat-o un pic, riscul ramane insa pentru ca are foarte tare modificate PAPP-A si free beta HCG.
Pasii pe care ii vom urma: pe 3 ianuarie ne sunam medicul ginecolog, tot pe 3 sunam si pt o programare (in cazul in care ne-a programat la un medic de care nu am auzit nimic) si fara doar si poate ca pana pe 20 ianuarie vom face si amniocenteza, dupa o ecografie serioasa efectuata fie de Pop fie de Herghelegiu fie de Albu. Sincer, dupa ce am mai citit, as merge pe mana acesteo doamne Predoi, si pt ca se pricepe dar si pentru ca nu o expediaza acasa pe pacienta imediat dupa procedura. Prefer sa o tina sub control sa nu faca vreo infectie sau contractii decat sa plec acasa. Oricum o sa ramanem in Bucuresti inca 2-3 zile pt ca am inteles ca nu va putea merge cu masina.
Multumesc din suflet celor care mi-au impartasit din experientele lor.

#20
gabiarama

gabiarama

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 286 mesaje

Postat 22 decembrie 2006 - 17:04

Poohy ,am facu eco pt masurarea pliului nucal nu la unul ci la 2 doctori .E adevarat ca cel de-al doilea a gasit o valoare ceva mai mica , de 2,3 , dar si el mi-a spus de riscul de a avea un copil cu SD.El m-a trimis sa imi fac dublul test , dar eu am ales sa fac direct amnio ,pentru ca nu aveam nevoie de o probabilitate in plus , ci de un raspuns sigur ,e sau nu ceva in neregula la nivelul cromozomilor .



Cind am facut eu amnio,mai era o tipa din Bucuresti,care facuse DT si avea valoarea estriolului (daca am retinut eu bine)mai mare .Nu mai stiu insa ce rezultat o fi primit .Dar , cit am asteptat sa vina dr.Albu era si o mamica din Craiova ,care avea deja o fetita de 2ani si 7 luni cu SD si acum era din nou gravida .La primul copil nimeni nu a banuit ca are o sarcina cu risc , desi facuse nenumarate eco .Nu facuse Dublul test,nici triplul test insa .Nici eu nu le-am facut la nici unul din cei 2 copii pe care ii am si slava domnului sunt perfect sanatosi .



GABI[gravi]16+ ,de 3 ori mama

Poze

iedul cel mic


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -