Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Anemia in timpul sarcinii


153 raspunsuri la acest subiect

#31
ali24

ali24

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.828 mesaje

Postat 17 aprilie 2007 - 01:35

buna gravidutelor.astazi mi a spus si mie medicul de familie ca am anemie si mi a zis sa iau fier.dar acum am vazut aici ca nu este prea buna combinatia de fier cu calciu.si eu iau si calciu de vreo luna de trei ori pe zi si acum o data pe zi trebuie sa iau fier.ce sa fac?are vreun efect daca le iau asa?aaaaaaaa si inca ceva:cu ce ar putea afecta anemia bebelusul?ca eu pana nu am citit ce ati scris voi nu ma gandeam ca l ar putea afecta cu ceva.credeam ca ma afecteaza numai pe mine

#32
Accacia

Accacia
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 20 aprilie 2007 - 06:00

ali 24,
totul e sa nu iei fier si calciu in acelasi timp: sa le iei la distanta de cel putin 2 ore!
sanatate multa!

#33
irlandeza

irlandeza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.866 mesaje

Postat 06 mai 2007 - 03:49

Mie dr. mi-a recomandat sa iau fier, vit. Elevit si alte pastilute , pana in luna a 7-a ,pt. a sustine sarcina. Asta fara sa-mi faca analizele , doar pt. ca am pierdut 2 sarcini , una chiar in februarie, de aceea mi-a recomandat. Dar pe prospectul de la Fier Plus, scrie ca se ia doar in trim. II si III. Eu ce sa fac acum ? Nefiind in tara, si neavand nr. de telefon al dr., nu pot sa aflu cum il iau. Deocamdata nu-l iau, dar stiu ca as avea nevoie, de obicei faceam in fiecare an o cura de 3 luni cu fier.

Ma poate ajuta cineva cu o informatie ?



[gravi]5+



Noi 2 singurei



[gravi5+]





#34
nikole

nikole

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.831 mesaje

Postat 09 mai 2007 - 21:44

Irlandeza, nu stiu sa-ti raspund la intrebare, vreau doar sa trimit la bb mic un gand bun, sa creasca strong, sanatos si frumos ca mami si tati a lui!



Si acum fetelor ma puteti lamuri si pe mine?

De cate mg de fier/zi are nevoie o gravida?

in primul trimestru analizele erau perfecte, cand le-am repetat insa la 19 sapt mi-a iesit o usoara anemie, ptr care medicul nu mi-a dat sa iau nimic nici un supliment, mi-a recomandat sa mananc spanac, si alte alimente ce contin fier....oare stie el ca ar trebui sa mananc 4 kg de spanac/zi sa suplinesc nevoia org????

Acum la aproape 29 sapt, banui ca situatia nu e mai roz cu atat mai mult am niste ameteli si palpitatii de nu ma vad, care banui ca de la lipsa de fier se trag.





[gravi]28+

vacanta Brasil

foto burtik

#35
mbontos

mbontos

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 11 mai 2007 - 14:18

Buna fetelor!
Am o sarcina de 15 samptamani, si mi-a fost recomandat da iau fier si acid folic, dupa ce la analize s-a constatat ca nivelul acestuia mi-ar fi la limita inferioara (am facut analizele in saptamana 12 de sarcina).
Acuma vin cu o intrebare: cum luati fierul+acidul folic?
Mie mi-a recomandat medicul de familie sa-l iau la o jumatate de ora dupa masa principala.
Astept raspunsurile voastre.
Pana va mai scriu sarcina usoara!!!

#36
irlandeza

irlandeza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.866 mesaje

Postat 12 mai 2007 - 17:19

Nikole [pup].



Mbontos, si eu sunt in dilema. Eu nu iau fierul deloc, deocamdata.




Noi 2 singurei



Pisoiul lui maimi si tati



[gravi]6+







#37
mbontos

mbontos

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 13 mai 2007 - 11:47

Irlandeza, sa stii ca si eu am ezitat la inceput, dar apoi am facut o mica desprindere de placenta (si acum iau Duphaston si stai linistitat acasuca) si am simitit ca obosesc foarte repede, iar doctorita m-am intrebat daca iau fierul.

Pe tine ce te-a determinat sa eziti?
Mie rescunosc ca nu mi-a plcut niciodata ideea de a ma indopa cu vitamine, minerale ect.

#38
irlandeza

irlandeza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.866 mesaje

Postat 15 mai 2007 - 16:05

MBontos, pai dr. a zis cand raman insarcinata sa iau 7 luni un trat. prescris de el, inclusiv fier. DAr pe prospectul de la fier scrie ca se ia in trim. II si III de sarcina. De aceea am ezitat. Daca fac vreo prostie? Si aici nu-mi face nimeni nici o analiza, cel putin deocamdata.



Esti din Baia Mare?




Noi 2 singurei



Cum creste pisoiul nostru



[gravi]6+







#39
mbontos

mbontos

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 16 mai 2007 - 16:26

quote:
Originally posted by irlandeza
MBontos, pai dr. a zis cand raman insarcinata sa iau 7 luni un trat. prescris de el, inclusiv fier. DAr pe prospectul de la fier scrie ca se ia in trim. II si III de sarcina. De aceea am ezitat. Daca fac vreo prostie? Si aici nu-mi face nimeni nici o analiza, cel putin deocamdata.Esti din Baia Mare?Noi 2 singureiCum creste pisoiul nostru[gravi]6+
Da sunt din Baia Mare. Dar daca te-ai duce la un laborator particular nu ai putea sa le faci contra cost?

#40
Happiness_4_us

Happiness_4_us

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.961 mesaje

Postat 16 mai 2007 - 21:32

Si mie, in urma analizelor, mi-a iesit nivelul de fier sub limita, drept pentru care mi s-a prescris fier.

Eu iau zilnic o tableta de 100mg, iar ca sa se fixeze, trebuie luat cu vitamina C efervescenta sau cu un pahar de suc de portocale.

Se administreaza dupa ce am mancat, dar nu trebuie sa fi mancat lactate cu 1 ora jumate, 2 ore inainte sau dupa masa.

Atentie ca fierul da greata, constipatie sau diaree. Depinde de organism.




Nana, [gravi] 22+ [baietel] Razvan Andrei

In asteptarea lui [copil]

Nunta noastra de vis!


Las Vegas

Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!


Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -