Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Anemia in timpul sarcinii


153 raspunsuri la acest subiect

#21
Sheannamp

Sheannamp

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.335 mesaje

Postat 19 ianuarie 2007 - 11:41

Oricand in timpul sarcinii pot fi facute analize de sange! Mai ales daca intervine o schimbare!

Ar trebui sa iei fier (as recomanda Tardyferon 1cp/zi) daca medicul ginecolog iti da voie si mai ales daca hemograma si sideremia indica acest lucru!

Pe de alta parte in sarcina anemia mamaei poate avea si alte cauza nu numai lipsa de fier! De exemplu mai apare si un deficit de ACID FOLIC care trebuie si el suplimentat (0,4mg/zi).



AICI este un link foarte util despre recomandarile nutritionale in timpul sarcinii (este in engleza).




Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

#22
mexxa

mexxa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 975 mesaje

Postat 20 ianuarie 2007 - 11:22

si eu am avut anemie feripriva in timpul sarcinii..iar asta a dus la nasterea mai devreme decat DPN...am nascut la 36 sapt....

Acum am hemoglobina 8..[:D] cel putin atat o aveam inainte de a naste...






#23
diana_jors

diana_jors

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.159 mesaje

Postat 28 februarie 2007 - 18:51

Salut,

mi s-a dat si mie de 2 zile Tardyferol, sideremia mi-a iesit in limite (desi aproape de cea inferioara), in schimb cu hemoglobina stau putin sub limite...

N-am avut probleme de anemie pana acum, mi s-a mai recomandat sa mananc mai multa carne rosie (dupa ce mi s-a spus mi-am dat seama ca mancam aproape numai pui [:D])

N-am avut probleme pana acum in sarcina, sper sa nu fie ceva grav treaba asta cu anemia...

[pup],

Diana [gravi]32+ cu [baietel] ... Alexandru


#24
pauly

pauly
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 01 martie 2007 - 00:13

buna fetele,



ma alatur discutiilor voastre ptr ca dupa analize (hemoleucograma) se pare ca sunt anemica..dar dupa analiza siderimiei (care arata ca am prea mult fe) nu sunt anemica, dar doctorul mi-o recomandat sa iau in continuare fe.



[gravi]25+[fetita]Riana Alessya



bebelina mea

poze



#25
Sheannamp

Sheannamp

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.335 mesaje

Postat 01 martie 2007 - 00:20

Anemia nu apare numai atunci cand exista lipsa defier. Ea poate avea multe alte cauze.
Daca sideremia (adica nivelul fierului din sange este in limite normale sau chiar crescute) si totusi persista anemia atunci probabil ca exista si o alta cauza de anemie care a ramas netratata.
In sarcina poate fi vorba de un deficit de acid folic.
Mai ales cand anemia este severa (hemoglobina sub 8-9 grame) trebuie determinata cauza ei (cel mai bine de catre un hematolog) si gasit un tratament.
In sarcina nu afecteaza doar mama ci si dezvoltarea intrauterina a bebelusului.
Asa ca nu o neglijati!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

#26
Balbina

Balbina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.223 mesaje

Postat 01 martie 2007 - 16:23

Anna, am si eu o intrebare privitor la suplimentul de fier luat in sarcina. Ultimele analize de singe le-am facut in noiembrie, si atunci fierul era in limite normale, ba chiar un pic peste norma (14,8g/100ml), cel putin asa mi-a interpretat medicul de familie. Intre timp am ramas insarcinata, iar medicul ginecolog mi-a prescris chiar la prima vizita Tardyferon fol, cite un comprimat pe zi, fara analize, pe care m-a rugat sa le fac in martie acuma. Intrebarea mea: e normal sa iau fier fara analize in primul trimestru de sarcina, dat fiind faptul ca sideremia era mai mult decit ok nici jumatate de an in urma? Mentionez ca acid folic separat am luat inca din decembrie, iar de cind iau Tardyferon fol, am renuntat la el.

Multumesc anticipat! [flo]



------------------

Numai bine,



Natalia si Vlad

Poze

#27
nusicasiely

nusicasiely

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 154 mesaje

Postat 30 martie 2007 - 15:59

eu am avut anemie mereu,mai ales in timpul sarcinii,si nu mi-a trecut,si am luat fier,si atat.recunosc ca nu am avut probleme ,si am nascut o fetita care nu a avut decat o usoara lipsa de calciu,care e ereditara.



cand totul pare pierdut este timpul sa crezi in miracole!

elenica lu' mamica



#28
Accacia

Accacia
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 04 aprilie 2007 - 22:05

la un curs de nutritie ni s-a spus ca pentru o asimilare optima a fierului nu este recomandat ca in timpul mesei sa combinam alimente bogate in calciu cu alimente bogate in fier, deoarece calciul impiedica asimilarea fierului; in schimb este foarte recomandabil sa combinam alimentele bogate in fier cu cele bogate in vitamina C, tocmai pentru fixarea fierului; e o masura de luat pe termen lung cu rezultate, care se vad doar in timp si nu imediat, insa cred ca e bine sa tinem cont si de asta.
MULTA SANATATE!

#29
nikol31

nikol31

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 05 aprilie 2007 - 17:19

buna fetelor. vreau sa va intreb si eu ceva. sunt insarcinata in saptamana 17 si de vreo 2 saptamani am niste stari ciudate, sunt ametita mai tot timpul, am o senzatie de picioare moi, de instabilitate. mai ca imi e teama sa ies din casa ca sa nu cad pe jos. ma simt asa de slabita si ametesc. am vorbit cu medicul de familie si nu mi-a spus nimic concret care ar putea sa fie cauza acestor stari si nici analize nu mi-a zis sa fac. dar eu as vrea sa stiu care este problema. de aceea va intreb pe voi, daca acestea ar putea sa fie stari din cauza anemiei??? ati trecut si voi prin asa ceva? va rog un sfat. multumesc

#30
Accacia

Accacia
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 12 aprilie 2007 - 03:22

NICOL31
eu am anemie si in luna a 7-a am inceput sa am ameteli, nu ma mai puteam tine pe picioare, trebuia sa stau numai in pat; cind i-am spus doctoritei ginecolog mi-a dat imediat trimitere la analize (insa mi-a spus sa merg sa le fac dupa vreo trei sapt.-nu stiu ce o fi fost in capul ei, insa oricum eu am mers sa le fac in secunda urmatoare) si dupa ce a vazut rezultatul mi-a dat doza dubla de fier; bineinteles ca dupa ce am inceput sa iau m-am simtit minunat!
eu , in locul tau as merge la o clinica particulara si mi-as face niste analize daca doctorul nu ti-a dat, nu sta asa, ca nu e bine!
multa sanatate!ai grija de tine!


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -