Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Anemia in timpul sarcinii


153 raspunsuri la acest subiect

#131
Marina_1609

Marina_1609

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.971 mesaje

Postat 23 noiembrie 2010 - 18:33

si eu am o usoara anemie acum si am avut asa si la sarcina trecuta. doctorul mi-a zis ca e absolut normal sa am valorile astea in sarcina asa ca mi-am vazut de treaba...



Concurs CLIPE DE VARA: pozele ma9-1 si ma9-2



----------------------------------------

Marina[gravi]13+ & [pis] ANA SOFIA 05.08.08

----------------------------------------



Mami Marina's blog



Copil crescut din suc de morcovi





#132
Luiza1977

Luiza1977

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 194 mesaje

Postat 07 decembrie 2010 - 14:07

Buna!
Si eu sunt anemica si medicul mi-a indicat sa iau Maltofer dar nu stiu cate e de eficient sau nu.pareri?

#133
ircuta

ircuta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 41 mesaje

Postat 12 decembrie 2010 - 23:05

si eu am o usoara anemie, doctora mi-a recomandat fier, dar fierul ma constipa. Ce alte solutii aveti voi?

#134
aZaZ

aZaZ

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 183 mesaje

Postat 16 decembrie 2010 - 02:16

Buna, sunt relativ noua pe aici. Problema cu anemia o am si eu aceasta fiind destul de mare. Mie doctorita mi-a recomandat ferro- gradumet. Mie ferul chiar ma ajuta foarte bine in ceea ce priveste constipatia.
Incearca sa mananci foarte multa carne de vita , sau in timp ce iei Fe incearca sa combati constipatia cu o lingurita de ulei de masline dimineata pe stomacul gol.[alcool]

MARIA [ flo] ; ANDREI [ bibe ] si STEFAN [gravi]

#135
Bandolina22

Bandolina22
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 17 decembrie 2010 - 17:16

Buna mamici.. am si eu o burtica noua.. de 6 saptamani.. sambata trecuta am aflat de bebe.. de luni si pana azi am tot umblat de la medicul de familie, la casa de asigurari, apoi la laborator.. apoi iar la medicul de familie.. si toata saptamana am umblat dupa niste analize de sange si urina.. totul pare foarte bine.. doar k am anemie destul de mare.. si doctorita nu mi-a prescris nimic.. k cica mai intai sa merg la doctorul ginecolog care imi supravegheaza sarcina.. inca nu am merg sa imi fac fisa la ginecolog, pt k am zis mai intai sa fac toate analizele si luni ma duc la ginecolog sa ma consulte si sa imi dea o reteta ceva.. sa iau si eu medicamente.. intru in luna a 2-a si eu nu am luat nicio vitamina.. nimic. am intrebat-o pe doctorita de familie daca e bine sa incep sa iau acid folic dar ea mi-a zis k nu imi prescrie nimic pana nu imi zice doctorul meu ce sa iau.. ce proastie.. eu zic k putea sa imi zica sa cumpar acid folic k nu e mare chestie.. voi ce ziceti? mai astept pana luni-marti? sau cumpar acid folic de azi sa iau? mi-e frica sa nu se intample ceva daca iau prea tarziu acid folic. :( pls astept raspuns.. pup la toate

#136
Savvy

Savvy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 351 mesaje

Postat 17 februarie 2011 - 14:37

Buna ziua, burtici!
Foarte interesant subiectul si ma bucur ca l-am gasit, imi pare rau ca nu am timp sa citesc chiar toate postarile.
Eu am fost recent la analize, pentru dozare anticorpi (am Rh negativ, iar sotul meu Rh pozitiv, plus grupe diferite) si pentru urmarirea talasemiei minore pe care o am. D-na doctor mi-a suplimentat acidul folic (la inceputul sarcinii mi-a dat Elevit - 1cp. si acid folic 5mg, apoi a crescut acidul la 2 pastile de 5 mg) - acum mi-a dat 3 pastile de acid folic, plus Tardyferon -1 cp. pe zi, pentru ca mi-a cam scazut "fierul".
Vreau sa va intreb si eu ceva, ca am uitat sa lamuresc asta cu doctorita: iau acidul folic si Elevit-ul dupa micul dejun, asa am stabilit de la inceput, dar sa iau toate comprimatele de acid folic (3 la numar) sau sa iau 2 dimineata si unul mai pe la pranz sau seara?
Mai e cineva in situatia asta? Multumesc si va pup!

Apropo, mai are cineva betatalasemie minora?

DPN 4 iulie 2011 - baiat

#137
Savvy

Savvy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 351 mesaje

Postat 25 martie 2011 - 17:06

Multumesc mult pentru "raspunsuri". Intre timp, m-am lamurit cu medicamentele, mai sunt curioasa daca are cineva talasemie minora, dar poate aflu peste un an-doi, cine stie...

DPN 4 iulie 2011 - baby boy

#138
Giulia_S

Giulia_S

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 59 mesaje

Postat 06 aprilie 2011 - 23:51

Si eu sunt putin anemica, cu toate ca palida si "anemica" conform analizelor am fost toata viata. Nu am lesinat niciodata, chiar daca uneori mai vedeam campuri de stele verzi dupa ce ma ridicam. Dar acum, in 27 saptamani, iau Ferofolgama 2/zi si Elevit - una pe zi. Nu ma simt obosita, nu ametesc, urc cate 4 etaje cam la fel ca inainte, dar mereu analizele imi ies rau - medicul de familie m-a intrebat daca nu cumva mananc o data la 2 zile[:-@].
Intrebare: si fierul constipa? ma tem de constipatie ptr ca am avut probleme mari cu hemoroizii si ma tem ca or sa-mi revina, chiar daca ma hidratez si beau compoturi 9in special de prune) care stiu ca sunt purgative.

Giulia_S, mamica de Iasi

#139
Giulia_S

Giulia_S

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 59 mesaje

Postat 06 aprilie 2011 - 23:53

cat ati luat in greutate? as vrea sa stiu cam cat e normal (parerile sunt atat de variabile de la un medic la altul, de la o carte la alta) pentru inceputul lunii a 7a?

Giulia_S, mamica de Iasi

#140
Lily005

Lily005

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 06 mai 2011 - 20:27

Buna ziua burtici!
Sunt si eu o membra noua in odisee. Am 37 de ani si voi fi mamica de [fetita] (Maria Antonia)!
DPN 20.06.2011
Savvy Am descoperit in luna a 6-a ca am aceasta beta-talasemie minora, mostenita de la tata... Am fost la hematolog si mi-am facut analizele (folati, vit B12, feritina). Analizele au iesit foarte bune, mai putin hemoglonina care era undeva la 9.2g/dL (spun era pt ca acum este 8.7...). Inclusiv sideremia era in limite normale 128. Nu am luat fier in saricina datorita fapului ca acest fier seric a fost de la inceput mare si nu a scazut pana saptamana trecuta cand era 34. De sambata iau si eu Tardyferon 1 cap/zi dimineata, dupa masa. Urmeaza luni sa ma testez din nou. De la inceputul sarcinii am luat Femibion la inceput 1, apoi 2, aceste suplimente de sarcina nu contin Fe. Cam asta e pe scurt.
[pup]


[gravi] +32


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -