Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 6 voturi

ai un baietel,sa l dai direct la gradinita!


215 raspunsuri la acest subiect

#21
LiaMaria

LiaMaria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 238 mesaje

Postat 22 decembrie 2006 - 03:57

Doamne Doamne ce mamica curajoasa esti monalac [asia] Toata cinstea si sa-ti traisca gindacelu. Si vino repede inapoi sa ne povestesti ce a urmat [pup]

Lia

#22
roxana1974

roxana1974

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.060 mesaje

Postat 22 decembrie 2006 - 13:18

Mona draga, am citit povestea ta cu ochii in lacrimi. Iti doresc tot binele din lume! Sper din tot sufletul ca tu si bebele sunteti ok! N-am fost eu atenta sau nu ne-ai spus cum il cheama pe piticot?

#23
madina71

madina71

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 332 mesaje

Postat 22 decembrie 2006 - 16:02

Mona draga, am citit pe nerasuflate povestea ta....f. emotionanta...
oricum...bine ca a fost cu happy-end...Te felicit pentru curajul si indarjirea ta....Sa-ti traiasca puiul si sa fiti sanatosi cu totii!!!!




#24
catty

catty

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 423 mesaje

Postat 22 decembrie 2006 - 16:52

MONALAC, felul in care povestesti si ne tii in suspans e ca picatura chinezeasca, crede-ma. Macar acum m-am linistit citind ca bebicul e fost mare si voinic si sanatos. Sa va traiasca si sa va bucurati de el, pt ca meritati dupa cate sacrificii ati facut.
Pupici tuturor si Sarbatori Fericite.

catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"



#25
Ortansa

Ortansa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 22 decembrie 2006 - 23:36

Dumnezeule, cat ai suferit.Bine ca a trecut...sanatate multa .asteptam totusi continuarea cu sufletul la gura.[flo]

I've g[il]t you under my skin

#26
monalac

monalac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.342 mesaje

Postat 23 decembrie 2006 - 01:24

multumesc,fetelor,pt aprecieri...cred ca multe mame ar fi facut exact ceea ce am facut si eu pt a si tine copilul in brate,poate mult mai multe....sa continuu...zilele petrecute in spital pareau ca nu se mai termina....faptul ca nu aveam voie sa primim vizitatori,decat pe hol,faptul ca n a avut voie nimeni sa stea langa mine sa mi dea o mana cand voiam sa ma ridic,faptul ca nu eram cu copilul in acelasi salon ma termina psihic...tb sa mergem la copiii din 3 in 3 ore,dar eu nu puteam sa l las singur....si stateam numai acolo...insa nu aveam decat niste scaune de lemn pe care sa stam,tb sa i punem din 3 in 3 ore la san,insa el nu voia sa suga,urla de mama focului.apoi,tb sa le dam sa bea lapte din pahar,ca sa nu se obisnuiasca cu biberonul....imaginati va cum e sa dai lapte din pahar unui copil de 2 zile...mi era frica sa nu se inece,laptele curgea pe el dar mi era frica sa l schimb sa nu vomite,insa nu puteam sa l las nici asa,sa nu raceasca....din a treia zi,cris a inceput sa planga intruna...am uitat sa va spun ca i am pus numele cristian,de la nasul lui si ioan,pt ca se nascuse in apropiere de sf ioan...med neonatolog,o tipa tare de treaba,nu stia sa mi spuna de ce plange,dar ma asigura ca totul e in regula....2 zile am stat numai cu el in brate...burta ma durea ingrozitor,am avut drena 3 zile,copilul avea aproape 5 kg,insa iubirea de mama trece peste tot....dupa 2 zile in care daca nu dormea,cris plangea,dr a hotarat sa i faca un fenobarbital.apoi,i a suplimentat doza de lapte si cris n a mai plans....mi a spus atunci,ca daca vreau sa mi iasa din cap cum ca cris ar avea ceva,sa ma duc cand am tp la spit v gomoiu,la dr andrei zamfirescu,pt o eco cord si una transfontanelara.am nascut luni,iar vineri dr neonatolog mi a spus ca pot pleca cu copilul acasa.f m mamici care nascusera o data cu mine se externau,asa ca o asistenta a venit si le a facut la toti un vaccin.din pacate,dr meu,care in ziua aia a venit mai tz, n a vrut sa ma externeze.operatia imi supura si dr mi o storcea,insa de frica sa nu ma opreasca si mai mult in spital,nu ziceam nici pas.luni,cand am primit unda verde pt plecatul acasa,eram la copil in salon,pt ca numai pe acolo stateam...cand,vine o asistenta si incepe sa le faca la cativa copii vaccinul....ajunge la al meu si ma pune sa il dezbrac...ii spun ca lui i a fost facut vaccinul vineri,dar ea imi spune ca e imposibil,pt ca nu e trecut in fisa si ca oricum,vaccinul asta se face la externare...ii arat mana copilului si pleaca...inca o data,dumnezeu mi a fost alaturi.daca nu eram atunci langa copil,daca eram la toaleta sau in salon,i se facea inca un vaccin...nu vreau sa ma gandesc ce consecinte ar fi putut sa aiba...n am mai facut scandal,pt ca abia asteptam sa plec odata acasa...am ajuns acasa,in sfarsit acasa....tati amenajase camera,facuse curat,cumparase patut,pusese abtibilduri cu personaje din desene animate pe pereti....era atat de frumos!eu nu cumparasem nimic pt bebe,nici macar o hainuta,pt ca avusesem superstitii....acum ma gandesc ca a fost o prostie,dar atunci....in prima zi acasa,la noi s au inghesuit toti prietenii,nasii....eram atat de obosita,9 zile nu dormisem aproape deloc,insa nimic nu mai conta...din pacate,am facut o greseala majora....am vrut sa i dau copilului un lapte mai bun decat primise in spital,si i l am schimbat..brusc...dupa care,medicul pediatru,auzind de alegerea facuta,ne a spus ca de fapt tb sa i dam alta marca de lapte,ca era mult mai buna decat ce alesesem noi....asa ca am schimbat iar....eu nu voiam decat sa i dau copilului cel mai bun lapte.....cris a inceput sa refuze laptele,avea scaune din ce in ce mai dese si plangea ingrozitor...dar ceea ce a fost cu adevarat inspaimantator s a intamplat la cateva zile de la venirea acasa...venise mama pe la mine si cris facuse caca.i am dat pampersul jos si cum il stergeam eu asa la fund,l am intors pe burta,sa l sterg mai bine,pt ca se murdarise pana sus....am observat cu groaza,ca sus,la fundulet,avea o gaurica.....nu stiu cum sa va explic....chiar unde incepe funduletul,daca trageai de bucute,se vedea o adancitura,iar in mijlocul acestei adancituri era o gaurica.....era murdar de caca si acolo si am fost ferm convinsa ca i a curs si pe acolo...mama era ingrijorata si ea....l am sunat imediat pe sotul meu,a venit acasa si am mers la spitalul din oras..acolo, med pediatru de garda mi a spus ca din pct lui de vedere nu e nicio problema...m am linistit oarecum,insa acel med pediatru nu avea o reputatie prea buna,asa ca nu stiam daca sa am incredere in ceea ce spusese....peste cateva zile, a venit med pediatru pe care l alesesem pt copil sa l consulte....asa cum vine la toti copiii nou nascuti....l a consultat,iar eu i am aratat funduletul...mi a spus/s ar putea sa fie spina bifida/...am simtit ca mor....citisem atatea despre spina bifida,stiam prea bine ce implica....nu luasem acid folic in sarcina,dr cioflan fusese un tampit ca nu mi recomandase,iar eu si mai tampita ca nu luasem,ca doar stiam ce rol major are....,iar sarcina mi o planuisem,deci puteam lua cu trei luni inainte....regretele erau tardive...sotul meu imi spunea ca n are cum sa aiba copilul spina bifida,ca daca avea, s ar fi vazut in spital,iar el primise apgar 9...nu stiam ce sa mai cred....am mers la alt dr pediatru,de data asta unul renumit,tot la noi in oras...aceasta,dupa ce i am aratat funduletul lui cris si i am spus ce diagnostic ne a pus med de familie,ne a spus ca s ar putea sa fie vb despre spina bifida,insa tb sa bage pe gaurica aceea o pensa sa vada daca canalul se infunda sau nu.i am spus ca nu sunt de acord,ca aceasta mi se pare o metoda invaziva si am plecat....a ras si i a spus sotului meu ca se cunoaste ca nu fac treaba acasa,din moment ce am timp de citit,sa ma mai puna la munca....da...un comentariu de 2 bani....am plecat si de acolo,mai dezorientati decat eram...m am hotarat sa merg la bucuresti,aveam si trimiterea aceea la spit v gomoiu...mi era greu sa plec iar cu un copil nou nascut pe drum,era iarna,frig,tb iar sa ne rugam de unul si de altul sa ne duca pana la bucuresti.....alti bani cheltuiti...,nasterea ne lasase faliti,se dusese naiba si al doilea imprumut....pana la urma,intr o duminica seara,ne am hotarat ca luni sa mergem...cris refuza sa mai bea lapte,aproape trecusera 2 zile in care nu mai bause decat ceai,asa ca ne am hotarat.l am sunat pe bunicul meu,care are 80 de ani si un harb de dacie,stiam ca nu ne da masina,dar macar sa mearga cu noi...a acceptat...in noaptea aia a nins intruna....am plecat pe un viscol si o ninsoare de nu vedeai la 1 m in fata ochilor,masina avea defecta instalatia de incalzire,era la fel de frig ca si afara...l am invelit pe cris intr un cojoc gros,dupa ce il imbracasem f gros....in masina aproape ca ningea,pt ca geamurile aveau chederul dezlipit....cris n a plans deloc pana acolo,desi numai de la intrarea in buc pana la spit v gomoiu am facut 2 ore...era un trafic infernal....,se mergea bara la bara....am ajuns,in sfarsit,dr era ocupat cu niste studenti,asa ca am asteptat un timp..a venit apoi,i am spus despre ce e vb,i am aratat trimiterea aceea de la med neonatolog si ne a invitat intr o sala dotata cu ecograf..i s a facut ecograf la fontanela,la inima si la stomac...am stat intr o incordare maxima,dar totul a iesit bine...i am spus apoi si de gaurica la fund,dar ne a spus ca nu ne poate pune un diagnostic in pripa,dupa care ne a trimis sa ni se faca foaia de internare.iar o sa va las in suspans,dar zilele astea am si un examen de dat si mai am si de invatat.cred ca maine chiar termin...

#27
Dana_ch

Dana_ch

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.132 mesaje

Postat 24 decembrie 2006 - 22:29

impresionanta poveste,abia astept continuarea.



[pegeam]CRACIUN FERICIT! [pegeam]



[foto] Poze cu [copil] Lucas

poze noi

#28
mihaser

mihaser

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.792 mesaje

Postat 25 decembrie 2006 - 22:06

Sa-ti traiasca baietelul de gradinita! Bafta la examen!

Eu te inteleg perfect am si eu un baietoi Cris! Abia astept continuarea.



Mihaela&Cristian 25.03.2006

Filmulete

Pozele noastre



#29
alina2006

alina2006

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 73 mesaje

Postat 28 decembrie 2006 - 21:05

monalac te rog din suflet, continua povestea! tot ma gandesc la voi, am plans si am ras cu voi! vreau vesti de la tine si de la cristian!
va pup!

Poze cu Iana http://pg.photos.yah...u2002/my_photos
Iana-Daria si Mami Alina

#30
Emilly

Emilly

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 579 mesaje

Postat 30 decembrie 2006 - 01:40

Sanatate maxima!sper ca intre timp s-au rezolvat toate!

...impresionanta poveste, felicitari pentru baietel!!!


Cea mai frumoasa si mai profunda traire omeneasca este misterul. (Albert Einstein)




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -