Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ne stresam copii?????


17 raspunsuri la acest subiect

#11
arghirmonica

arghirmonica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 379 mesaje

Postat 24 ianuarie 2007 - 12:28

Consider ca ce face la gradi la 5 ani e supersuficient.Are timp de carte si la urma urmei e mai important sa imi fie copilul linistit decat sa-l car la toate activitatile care-s la moda acum.Va invata el si limbi straine,va face si sport..etc ca vb ceea pe noi nu ne-au chinuit parintii....Decat sport la program mai bine sa fuga cat il tin picioarele in fata blocului sau in parc.

#12
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 24 ianuarie 2007 - 12:34

Copiii nu-si dau seama la 5-6 ani daca sunt stresati sau nu. Abia mai tarziu realizeaza ca n-a avut timp de aia sau ailalta, precum pretenu x sau y. Am vb cu diferite persoane mai in tema si pt prescolari 2 activ. pe sapt. e suficient. Pt scolari merg si 3, dar care sa solicite parti diferite ale corpului si macar una sa fie mai lejera, adica sa nu necesite toate 3 concentrare maxima si invatare. Cristina ----------------------------------------------- www.esel-initiative.de

#13
emasto06

emasto06

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 24 ianuarie 2007 - 15:02

In perioada gradinitzei n-am facut decat sezonier sport. Adica iarna ski, patinaj la munte (pe apucate cateva zile) iar vara inot. Toate in vacanta. La gradinitza faceau ore de calculator si muzica(pian) Cam atat si zic eu ca este suficient pentru prescolari. In rest miscare in parc la greu [bicla]si program cultural-educativ de voie cu familia, prietenii[:D] Camd a inceput scoala a inceput sa faca extra-scoala basket(sanatos si distractiv ptr ca este sport de echipa) si engleza (pentru ca este un "must" in vremurile noastre) Cam asa ne este noua bine

#14
CristinaT

CristinaT

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 24 ianuarie 2007 - 20:18

La atatea activitati extra sa nu ne miram ca are un program la fel de incarcat ca un adult. Poate ca si ei simt nevoia sa mai stea cu familia asa cum simtim si noi...
Sunt sigura ca parintii lor si-au auzit copii spunand ca nu vreau azi sa merg...

Fiecare isi creste copilul cum doreste, desigur.

6 ani si ...






#15
corinadana

corinadana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.486 mesaje

Postat 24 ianuarie 2007 - 22:10

quote:
Originally posted by CristinaT
La atatea activitati extra sa nu ne miram ca are un program la fel de incarcat ca un adult. Poate ca si ei simt nevoia sa mai stea cu familia asa cum simtim si noi... Sunt sigura ca parintii lor si-au auzit copii spunand ca nu vreau azi sa merg...Fiecare isi creste copilul cum doreste, desigur. 6 ani si ...
Dar crezi ca i intereseaza Cristina? Merge a lui Ionescu hai si noi...(ii exclud aici pe cei cu inclinatii spre un anume sport sau activitate)

#16
arturicii

arturicii

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.117 mesaje

Postat 24 ianuarie 2007 - 22:55

Dar..cum aflam ce inclinatii au daca nu incercam sa le aratam ce insemana un anumit sport sau o anumita alta activitate?

#17
corinadana

corinadana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.486 mesaje

Postat 24 ianuarie 2007 - 23:27

Daca au intr adevar inclinatii vin semnale fii fara grija. De la profesori, educatori. Am prietena cu o fetita super talentata la desen, educatoarea i a spus mamicii ca are talent copilul. Acum e mare fata, educatoarea mare dreptate a avut. Am vazut copii dolofani la balet, karate, cum te poti gandi ca este inclinat spre asa ceva? Sau: intreaba copilul! Nu l tara peste tot in ideea ca hai sa i incercam. corinadana mama Ralucai http://community.web...er/corinaraluca

#18
filofteia

filofteia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.512 mesaje

Postat 25 ianuarie 2007 - 12:36

quote:
Am vazut copii dolofani la balet, karate, cum te poti gandi ca este inclinat spre asa ceva? Sau: intreaba copilul! Nu l tara peste tot in ideea ca hai sa i incercam. corinadana mama Ralucai
Mie tocmai un copil dolofan mi se pare normal sa-l duci la activitati extra... la balet invata sa aiba o tinuta frumoasa... eu nu cred ca parintii isi duc copii neaparat pentru a face performanta... Unde face Adi dans nici un parinte nu-si doreste sa faca din copilul lui mare dansator, dar acolo fac exercitii de intindere, de tinuta, se intalnesc cu alti copii. Eu sunt de parere ca trebuie sa incerci copilul... nu-i place nu-l mai duci, asa cum am facut eu cu inotul... Mai frumos este entuziasmul pe care l-a avut la inceput... si care i-a pierit dupa a treia sedinta... l-am ascultat si am renuntat. Nu cred ca sunt parinti care isi duc copii de 3-6 ani la activitati extra obligandu-i... in primul rand acel copil nu face nimic la ora si spune profesorul ca nu este cazul, asta daca nu te sesizezi tu... Dar o fetita dolofana poate indragi baletul, profesoara, invata pasii, chiar daca nu va ajunge balerina... Am si un exemplu... O fetita de la pian de la Adi... acum in clasa a II-a. Foarte talentata, muncitoare, clar de performanta in acest domeniu... foarte buna si la canto. Profesoara i-a spus mamei ca era bine daca o dadea la scoala de muzica... acum este tarziu, pentru locurile pentru pian sunt ocupate. I-a spus clar, ca aici (la scoala populara de arta ) se face muzica pentru hobby, nu pentru performanta. Acum spera sa se retraga un pianist de la scoala de muzica. Eu acum vin si spun... nu era bine ca acea fetita sa fi fost adusa la pian in jurul varstei de 5 ani?


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -