Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 40 voturi

Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (13)


293 raspunsuri la acest subiect

#21
strumfi2004

strumfi2004

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 660 mesaje

Postat 22 ianuarie 2007 - 00:07

[:I] Multumesc, fetelor!

Natalia, pai cam la 2-3 zile se face cate un dulce la noi - Krem cred ca am facut de vreo cinspe ori pana acum [alcool] - si acum ca am prins aparatul, nu mai scapa nimic...[foto]

Miha, biscuitii i-am vazut din noroc - parca Smart se numesc (am aruncat ambalajul) din Kaufland - si atunci pe loc mi-a picat fisa sa-i folosesc la Thomas.

Nati, si eu ma simt vinovata pentru schimbarea numelui subiectului [asia]

Gratiela, mamica strumfilor [hippi] "Ayla" si [bonjovi] "Nunutz"

#22
Balbina

Balbina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.223 mesaje

Postat 22 ianuarie 2007 - 01:05

Fetelor, nu va simtiti prost ca am schimbat subiectul, ca nu am facut-o din cauza voastra, ci datorita voua [;)]. Imi place exactitatea si consecventa, nu sint doar deserturi de-ale mele in acest subiect, si am simtit nevoia sa fac dreptate. [:D] Daca aveti o alta idee pentru titlu, astept cu mare placere sugestii. [pup]

Pineappale, din cite stiam eu, bicarbonatul/praful de copt e folosit pentru a afina faina, de nuca nu stiu ce sa-ti zic. Sa intrebam parerea chimistilor (Aime? [;)]) Pe de alta parte insa, tu zici ca ti s-au umflat biscuitii un pic la copt, deci totusi a fost o oarecare reactie, pentru ca biscuitii mei nu se umfla deloc.
Eu folosesc fulgi de ovaz mai macinati, sint perfecti pentru biscuiti. Odata am folosit fulgi mai duri, si s-a simtit in calitatea biscuitilor, erau mai tari si nu atit de fragezi.

Danita, hihi, babornitele sint "rum pineapple babas" dupa numele lor original [:D] O sa caut reteta, caci nu am postat-o pina acum, trebuie tradusa. In principiu, e un aluat dospit care dupa copt se insiropeaza cu sirop de ananas. Iese f. bun. Incerc sa pun reteta cit mai curind.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

#23
aime

aime

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 776 mesaje

Postat 22 ianuarie 2007 - 11:17

Natalia [:D] pai nu cred sa aiba vreo influenta bicarbonatul sau praful de copt asupra nucilor, fie ele si macinate... Intrebare, am facut Krem si mi s-a lasat blatul, l-am scos frumos din cuptor si crescut, prostia mea e ca aveam usa deschisa la balcon in bucatarie si eu pe asta am dat vina, s-a lasat uniform insa dar a iesit nu prea inalt si parca asa insiropat...asa tre sa fie? Crema parca e mai inalta si buuuuuna...dar per total a fost apreciata. Eu am mai facut-o odata dar nu cu Ole, nici nu mai stiu cu ce (ceva cu migdale) si mi-a iesit mai inalta... aime

#24
Balbina

Balbina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.223 mesaje

Postat 22 ianuarie 2007 - 11:59

Aime, de lasat stiu ca se lasa, dar de faptul ca a fost mai putin insiropat nu stiu ce sa zic. O fi stat prea putin inainte sa fie mincata prajitura? Budinca cu migdale de care zici am impresia ca e Mandella, si din cite stiam eu, e din aia care se fierbe. Deci nu e de mirare ca nu ti s-a lasat blatul, pentru ca ai pus amidon simplu, nu modificat, deci, ti-a iesit un fel de pandispan. Banuiesc ca a fost mai uscatel blatul atunci, am dreptate? Moliciunea blatului e data anume de amidonul modificat din praful de budinca, asa cel putin sustine autoarea retetei.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

#25
aime

aime

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 776 mesaje

Postat 22 ianuarie 2007 - 13:50

Bine Natalia,am inteles,inteleg ca e ok,ptr ca mie asa mi-a iesit,insiropat...si da Mandella era [:D]...si daca s-a lasat,bine ca nu-i din vina mea [:D] exclusiv...oricum buuunaaaaa....poate pun si o pozica

#26
strumfi2004

strumfi2004

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 660 mesaje

Postat 22 ianuarie 2007 - 17:14

Natalia, pomeneai tu odata cand se discuta despre aparate foto de un program de editare a fotografiilor. despre ce e vorba? [pup]

Gratiela, mamica strumfilor [hippi] "Ayla" si [bonjovi] "Nunutz"

#27
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 22 ianuarie 2007 - 17:54

nu ma laud cu nici o reteta lately, am intrat insa special sa o felicit pe Gratiela pentru torul super minunat cu Thomas!!! a iesit super profesionist si cred ca pustii au fost in delir! se poate sa furam ideea? [:D] Roxana

#28
Balbina

Balbina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.223 mesaje

Postat 22 ianuarie 2007 - 18:45

Aime, bineinteles ca pune poza! [:)]

Gratiela, e vorba de programul Adobe Elements, un fel de Adobe Photoshop mai simplut, ca pentru prosti. [:D] Mi-e lene sa invat ceva mai complicat. [:I]

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

#29
strumfi2004

strumfi2004

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 660 mesaje

Postat 22 ianuarie 2007 - 18:58

[:I][:I][:I]
Multumesc frumos, Roxana!
Cu siguranta se poate fura ideea, mai ales ca acum nu mi se mai pare complicat. insa acum am 2 strumfi - care intr-adevar au fost incantati de tort, insa in delir pot spune ca au fost invitatii [:)]- care ma striga sa mergem "la pimbale". Revin cu siguranta pe seara.

Nati, multumesc! auzisem de mai multe - ACDsee, Irfanview si Photoshop. nici mie nu-mi trebuie ceva mai sofisticat, insa deocamdata las pozele asa cum ies, ca nici manualul aparatului nu l-am citit [:D].

[pup]am toate fetele si prichindeii!

Gratiela, mamica strumfilor [hippi] "Ayla" si [bonjovi] "Nunutz"

#30
aime

aime

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 776 mesaje

Postat 22 ianuarie 2007 - 20:29

Krem a la Krem cu Creme Ole si cu Mandella in blat


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -