Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

tratament hormonal pt. prolactina marita


169 raspunsuri la acest subiect

#11
Miramar

Miramar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.147 mesaje

Postat 18 decembrie 2006 - 13:45

Tratamentul pentru prolactina marita, trebuie oprit cand ai aflat ca ai ramas gravida si nu trebuie administrat pe perioada sarcinii si asta mai ales pentru ca pe perioada sarcinii prolactina creste, pentru ca ea este cea responsabila cu lactatia si prin urmare nu trebuie adminisstrate medicamente care sa afecteze acest lucru.

#12
chislauriana

chislauriana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 91 mesaje

Postat 18 decembrie 2006 - 18:51

[biz]Ramonella, noi de 4 ani ne chinuim pt un bebe.dar la mine mai e o problema.Sotul meu e f. mult plecat si nu prea reusim sa prestam des pt un rezultat.Oricum de atata timp tot trebuia sa raman, daca nu erau probleme.Doamne ajuta-mi sa fiu puternica caci mi-e tare greu mai ales ca am schimbat deja prefixul...30 ani.[bis]te pup.

chis

#13
pinkyly

pinkyly

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 19 decembrie 2006 - 12:07

Fetelor sunt si eu in aceeasi situatie ...cu prolactina marita, ovare polichistice, insa dc meu mi-a explicat prolactina marita este un motiv al infertilitatii, pt ca prolactina marita inhiba ovulatia,acum am inceput un tratament cu bromcriptina, insa imi da niste stari de greata...
A mai facut cineva tratament cu bromcriptina?



#14
floriscris

floriscris
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 19 decembrie 2006 - 12:10

pinkyly eu iau bromcriptina...de aproape o luna..si intr-adevar de multe ori imi e greata dimineata si mi-e f somn...dar senzatiile sunt suportabile

#15
Miramar

Miramar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.147 mesaje

Postat 19 decembrie 2006 - 13:42

Pentru a obisnui organismul cu subst.- bromcriptin trebuie administrat treptat si nici atunci senzatiile de greata si somn nu sunt excluse. Se incepe cu 1/2 pastila pe zi si se creste din 10 in 10 zile cu cate o 1/2 de pastila pana la doza maxima prescrisa de dr., dupa care se scade din nou cu 1/2 de pastila. Se poate ajunge si la 3 pastile pe zi. Pt. a diminua senzatiile se administreaza seara, inainte de culcare.

Intr-adevar prolactina marita inhiba ovulatia si declanseaza lactatia. Pe perioada sarcinii prolactina creste. De aceea o femeie gravida nu are menstruatie si de aceea poate alapta in final. Pentru o femeie care nu e gravida sau nu alapteaza prolactina marita duce la aceleasi efecte lipsa ovulatiei si chiar lactatie.

#16
pinkyly

pinkyly

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 19 decembrie 2006 - 15:18

Eu mai am si simptome de durere intercostala dreapta si dureri osoase, dar sper macar sa fie pt o cauza nobila... cel putin inainte am facut monitorizarea ovulatiei si nu am avut ovulatie de loc,asa ca nu am incotro si trebuie sa merg optimista mai departe.


#17
pinkyly

pinkyly

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 19 decembrie 2006 - 15:27

Este oare cineva care a ramas insarcinata dupa tratamentul cu bromcriptina? caci am citit de net ca se utiliz in stimularea ovariana.

As fi curioasa caci pe prospect scrie ca este contraindicat in sarcina
si ma gandeam ce se poate intampla daca ramai insarcinata in ac perioada...


#18
chislauriana

chislauriana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 91 mesaje

Postat 19 decembrie 2006 - 15:39

Fata de voi fetelor, eu urmez un tratament mult mai bine tolerat de organism si anume DOSTINEX.e usor de luat, seara de 2 ori pe sapt, cate o jumatate de pastiluta.Nu are efecte adverse si in plus se poate lua seara inainte de culcare.la mine prolactina s-a reglat dar trebuie mentinuta in continuare cu medicamente pt ca in caz contrar creste iar chiar f. mult, si nu e bine.daca totusi cineva ar ramane cu burtica trebuie intrerupt imediat.Cine stie de fapt ce se ascunde cu adevarat in hipofiza noastra?va pup si va doresc sa fiti grele cat mai repede.
p.s. mai e cineva atat de vechi in lupta asta ca si mine...de 4 ani si ceva???????[gica]pa.

chis

#19
pinkyly

pinkyly

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 20 decembrie 2006 - 11:04

Din pacate eu am 30 de ani, insa abia acum am inceput aceasta lupta, asa ca nu prea am experienta in acest sens.
Oricum sper sa avem burticuta cat de curand....

javascript:insertsmilie('[gravi]')


#20
ache

ache

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 481 mesaje

Postat 23 decembrie 2006 - 16:45


crislauriana, si eu am urmat timp de de 2 luni si ceva tratament cu dostinex pt prolactina marita....si tot nimik, iar mie doctora mi-a prescris cate o pastila de 2 ori pe saptamana
asteptarile au fost f mari, avand un CM lung si f neregulat, am crezut cu acuma gata,asta e sansa mea, pot sa-mi calculez perioada ovulatiei si am sanse f mari
dar chiar si sub tratament, CM a durat prima luna 29 zile,a 2-a 20 zile si pt a 3-a inca mai astept
problema ca eu am uitat sa iau pastila ultima data drept care am intrerupt tratamentul, desi am fost informata sa nu o fac de capul meu (deja incepuse sa reduca doza,trecusem la jumatate de pastila)
stie cineva care ar putea fi consecintele?
a, si inca ceva, eu m-am simtit f bine cat timp am luat dostinex,nu am simtit nici un fel de efecte secundare, din contra
[pup]pe toate,si sa fie cu noroc[:D]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -