Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

tratament hormonal pt. prolactina marita


169 raspunsuri la acest subiect

#141
aryjul

aryjul

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 02 septembrie 2007 - 13:21

Multumesc Magduta10 pentru sfaturi, da, am ceva probleme dar nu legate de tiroida ci de hipofiza, de aici si lipsa ciclului menstrual probabil.As vrea sa te intreb de unde ai cumparat u Mastodynon, de la farmacie sau vreun plafar? As dori sa incerc si eu ca de analize si tratamente is satula. Toate cele bune!

aryjul

#142
sunshine4ever

sunshine4ever

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.881 mesaje

Postat 03 septembrie 2007 - 00:37

Aryjul cu multa placere. Eu mastodynonul l-am luat de la farmacie, pt ca la plafar ar fi trebuit al comanda si nu stiau cind aduceau. Asa ca am eu o farmacie care o frecventez pt orisice si am incercat acolo si am si gasit ca urmare ma gindesc ca la o farmacie bine dotata ai sa gasesti[pup]

in asteptarea unui ingeras

#143
monysorescu

monysorescu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 336 mesaje

Postat 03 septembrie 2007 - 10:49

Neatza fetelor!

Aryjul esti sigura ca nu ai probleme si cu tiroida? Cele doua glande sunt interdependente - probleme cu una din ele da si probleme cu cealalta. Dar asta la valori mici(adik daca ai valori mari ale prolactinei nu e din cauza ca ai probleme cu tiroida sau invers). Ce valori ai avut la prolactina?

Eu una am probleme si cu tiroida si cu hipofiza. Si hipotiroidia (de care sufar eu) este una din cauzele care nu prea ne permite sa ramanem insarcinate iar daca totusi reusim poate duce la avort spontan. Eu sunt sub tratament cu bromocriptina ptr hipofiza si Euthyrox ptr tiroida si asa am reusit sa raman insrcinata prima oara. Din pacate am pierdut sarcina aia insa dupa vreo 6 luni cu acest tratament mie mi-a scazut prolactina de la 1266 cat aveam initial la 100 si ceva.

Parerea mea e ca problemele astea numai cu un endocrinolog le poti rezolva.

Multa sanatate tuturor si bb cat mai repede!



oare?



#144
aryjul

aryjul

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 04 septembrie 2007 - 20:34

Buna seara fetelor....
Da monysorescu, am si tiroida putin marita,am facut un tratament cu L-Thyroxin de 25(cred ca i acelasi lucru cu Euthyrox-ul luat de tine), am luar si bromocriptina(am avuto 935), am facut si tratament ptr ovulatie cu clostilbegyt,pregnyl500,orgametril(3luni) si tot degeaba, bebe tot nu a venit si nici ciclu dupa ce am terminat tratamentul. Acum vreau sa incerc cu mastodynon, branca ursului si am inceput sa iau si tinctura de cretisoara, coada soricelului si ceai de napraznic, sa vedem daca se prinde ceva.
As vrea sa te intreb monysorescu, tie iti vine ciclu regulat si fara tratament?La ce doctor te tratezi, eu am fost in Craiova la dr. bistriceanu...

TOATE CELE BUNE SA SA AUZIM DE BEBEI CAT DE CURAND!

aryjul

#145
monysorescu

monysorescu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 336 mesaje

Postat 05 septembrie 2007 - 18:45

Nu am incercat fara tratament.

Cand am fost insarcinata imi zisese doctora sa intrerup tratamentul de tiroida si mi-a fost foarte rau dupaia. Mi se marise tiroida si aveam valoarea TSH 12.22 in conditiile in care normal e 4.27.

Eu iau permanent acest tratament si il voi lua toata viata.

Si inainte imi venea regulat insa se intampla cateodata sa nu imi mai vina cand trebuie (in special cand raceam) insa acum e ceas. Cu o singura modificare - inainte de chiuretaj imi venea la 28 de zile si dupa imi vine la 25.

Eu ma tratez la doamna doctor Covei. Am auzit diverse pareri despre dansa insa eu sunt multumita.



to be or not to be?



#146
aryjul

aryjul

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 05 septembrie 2007 - 21:57

Fetelor,ce ma fac ca nu gasesc la nicio farmacie mastodynon, spun ca nu se mai importa, poate ma indrumati voi ca eu nu mai stiu unde sa l caut.
Aaaaaaaaa, inca ceva , voi stiti care e tratamentul Liviei in varianta prescurtata ca as vrea sa l urmez.

Pupici!

aryjul

#147
2peu

2peu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 06 septembrie 2007 - 13:45

Buna fetelor.eu nu va pot ajuta cu un tratament pentru prolactina marita, insa va pot spune ca se intampla minuni chiar si cu asemenea rezultate.Noi ne chinuiam de 2 ani si jumatate sa avem um bb.am facut tot felul de investigatii.toate erau ok.Cand am facut insa prolactina in loc de 600 valoarea mea era 1300.am sunat medicul(eu sunt din Constanta si mergeam la Buc), iar acesta m-a programat peste 3 luni pt. tratament.Ma rugam la Dumnezeu sa faca o minune sa nu mai ajung iar la Buc. pt. ca mergeam singura si ma descurcam f. greu acolo.Nu am mai ajuns la Buc pt. ca in acest timp am ramas insarcinata fara sa iau nimic.Doamne Doamne mi-a ascultat rugaciunile si a hotarat probabil ca atunci este momentul sa ne dea o minune in viata noastra pt ca nu mai aveam putere aproape sa mai lupt.dupa o sarcina cu probleme, am avut contractii de la 3 luni, iminenta de avort,acum il strang in brate pe Matei-Stelian,o minune de baietel care a venit pe lume acum 6 saptamani.
Sper ca va va ajuta cu ceva povestea noastra.Sa va dea Dumnezeu putere sa puteti sa treceti prin toate![pup]

#148
sunshine4ever

sunshine4ever

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.881 mesaje

Postat 06 septembrie 2007 - 15:41

Aryjul incearca al mai multe farmacii, initial si eu am cautat al naturiste pt ca e natural dar nua veau si imi ziceau ca nici nu stiu cind ar aduce, asa ca am intrat in farmacia ca imi venea in cale de fapt e o farmacie destul de dotata si de obicei de acolo imi fac si cumparatorile de medicamente si spre surprinderea mea am gasit. Eventual intereseazate de aveti si voi famacia Arnica, si incearca acolo.

in asteptarea unui ingeras

#149
ysa26

ysa26

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 553 mesaje

Postat 06 septembrie 2007 - 15:46

Si eu am avut prolactina marita, am luat bromcriptina vreo 2 luni, dar nu am avut nici o schimbare. Apoi am luat mastodynon si dupa o saptamana mi se reglase prolactina. Am luat in continuare mastodynon k a vazut k ma ajutase si la ovulatie.
Aryjul nici eu nu am mai gasit mastodynon in farmacii, sunt perioade cand nu se mai importa, apoi iar apare in farmacii. Dar poti sa iei de la plafar un inlocuitor care contine vitex agnus: donavital se numeste.

#150
aryjul

aryjul

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 07 septembrie 2007 - 23:23

Multumesc mult fetelor ptr. raspuns,chiar am cautat la toate farmaciile si au zis ca momentan nu mai importa, o sa mai astept putin si daca nu incerc si eu cu DONAVITAL,dar as vrea sa stiu Ysa26, te rog,zi mi daca u ai luat acest produs sau doar ai auzit de el.

PUPICI!!!!

aryjul


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -